Skok z pravěku do součastnosti... - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Technika jízdy Skok z pravěku do součastnosti...

Skok z pravěku do součastnosti...

18.02.2015 00:41:35 #1 

JezdímŠusem

Okolnosti chtěly že se po 17ti letech vracím na lyže…

Ale mám problém, asi stejnej jako s lyžema. Za 17 let se vše natolik změnilo a specializovalo, že jen civím a nevím kudy kam (tímto ještě jednou díky Krabovi za usnadnění výběru lyží).

Jsem přesně ten typ o kterémm kdesi kdosi napsal „… sou to jenom starý zakrnělý šoupači a vůbec neví jak se krájí!“ Musím se přiznat, psal to o mě, fakt jsem zakrněl a nevím jak se správně krájí…

Jsa kousek od Brna, navštívil jsem jednu prodejnu pod Špilasem abych omrkl lyže mých snů a nasál carvingová moudra. No co budu povídat, byl jsem za kokota, bo jsem na carv skutečně požadoval lyže minimální délky 175 cm…

Navíc jsem to pomalu vzdával, bo na jimi doporučených videích jsou nohy hodně od sebe, zatěžuje se noha vnitřní, rukou se hrabe do sněhu apod. Ale já jsem přesnej opak – nohy u sebe, většinou zatěžuju nohu vnější a ve sněhu sice občas reju rukou a mnohdy i držkou, leč neúmyslně… Tedy nic pro mě, jak jsem později pochopil zde z diskuze, jinej gang…

Tak jsem strávil dlouhé noci čtením článků o technice na zdějším DF v naději, že se dozvím, jak my šoupači máme správně začít krájet. Ale nevím nic. O co usilovněji hledám informace o carvingu, o to víc jsem z nich pak blbej a zmatenej…

Tudíž začínám vážně uvažovat, že se na čistokrevný carving vydlábnu, nevím jak vypadá a ani jak správně přejít ze šoupání… a i kdybych věděl, asi ho ani nezajedu nikdy předpisově jak žádá doba…

Šoupacího stylu se ale vzdát nehodlám, o prospěšnosti jeho použití mě přesvědčila jedna přerostlejší mladá dáma, když sice krásně carvující (ale neschopná závěrečného šoupnutí) to naprala v plné rychlosti doprostřed čekající fronty u šlepru… Nicméně určitý prvek krájení bych do šoupacího stylu vklínit chtěl. Nadchlo mě toto video, u některých věcí jsem se totiž poznal (třeba 0:12, 0:31 či 1:04, to jsem fakt kdysi stejným stylem i s nohama u sebe zajel, tedy před těmi 20ti lety a 30 kily…):

http://youtu.be/FqWSe858k3U

Je tam i něco co bych považoval za carving, tak bych za to i těch dnes už zlatem nekrytých 17 USD dal… ale než to udělám, není to skok z pravěku carvingu do dávnověku?

PS: neobčertvil by případně někdo informace o tom jak správně přejít ze šoupání na krájení? Asi to tu někde v propadlišti dějin bude, toto se řešilo před těmi cca 17ti lety, já u toho ale bohužel nebyl…

18.02.2015 05:20:24 #2 

˘Ö˘Krab muž

>> #1, JezdímŠusem, 18. 02. 2015 00:41:35

Jsou, dle mého skromného mínění, i ke kolenům šetrnější a méně fyzicky a koordinačně namáhavé techniky, asi se těžko vrátíš k takové kondici a nájezdu, abys zvládl do důchodu to, co borec na videu. Ale mohu se mýlit, jako všichni tady už tolikrát.

Vykašli se pro začátek na carving úplně. Až nabereš rychlost a fyzičku (a odebereš kila – roky už Ti nikdo neodpáře), tak carving přijde v nějaké podobě sám. Najednou zjistíš, že Ti lyže v oblouku pomáhají, pak toho můžeš začít aktivně využívat a pasivně zneužívat.

Skoro bych nedoporučil začít videoškolou, levnější a účinnější bude, když si časem někde na kopci vybereš instruktora, jehož jízda se Ti bude líbit, toho konkrétně si zaplatíš. Ale to má čas. Zatím si pust třeba tohle.
Ještě je možnost, jestli v tom nemáš už tak guláš dost velký, posílat videa sem a dožadovat se rad od osazenstva. Pak je ale dobré si předem rezervovat místo v Bohnicích, v lyžařském pavilónu je tam velký nával :-).

Jedno protimluvné doporučení pro případnou sebevýuku: carving = jízdu po hranách přidávej do oblouku z bezpečnostních důvodů od konce, nikoliv od začátku. Začátek si dál smýkej. Pak je totiž menší pravděpodobnost, že si prorazíš cestu frontou ke šlepru v poloze ležícího střelce.

Nic na tom není. To dáš! :-P

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

18.02.2015 06:32:23 #3 

HonzA_ muž

„Jsa kousek od Brna, navštívil jsem jednu prodejnu pod ŠpilasemJsa kousek od Brna, navštívil jsem jednu prodejnu pod Špilasem“

Brno skoro vůbec neznám, můžeš napsat o koho jde? Docela by mně to zajímalo. Z mé zkušenosti je v Brně a blízkém i vzdálenějším okolo zvýšená koncentrace jezdičů po vnitřní. Pokud máš v úmyslu lyžovat (=pohybovat se s jistotou a šetrně ke svému tělu v různých podmínkách), musíš se jim vyhýbat a jejich rady ignorovat.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

18.02.2015 09:18:24 #4 

PetrAT muž

>> #2, ˘Ö˘Krab, 18. 02. 2015 05:20:24

aj Richard se má co učit … určitě tam má spoustu pravopisných chyb :-D
http://rberger.xii.jp/…nity/profile

18.02.2015 09:18:56 #5 

JezdímŠusem

>> #3, HonzA_, 18. 02. 2015 06:32:23

jsou to přesně ti, kteří vyjedou z googlu na prvních postech když se zadá „Lusti Brno“ :-) jmenovat nebudu, je zbytečné vyvolávat flame na konci sezony…

18.02.2015 09:33:58 #6 

PetrAT muž

http://www.carving-sport.cz/…cnika/t-316/
.
Fanatismus už dorazil do Brna
:-D

18.02.2015 09:42:05 #7 

Myval muž

To video s tim panem v bledemodre bunde je moc pekna ukazka lyzovani, kdybych to takhle umel, budu absolutne spokojen. Tohodle vzoru se drz a fanaticke jezdice po vnitrni ber s velkou rezervou. ;-)

Nejlepší je TLUSTÁ ( lyže :-)

18.02.2015 09:55:17 #8 

JezdímŠusem

>> #2, ˘Ö˘Krab, 18. 02. 2015 05:20:24

jj, to co ten hošan už nezajedu, to je mě jasný… věk a kolena je daná konstanta, proměnnou je kondice a váha, obě by měly být na začátku příští sezony tak nějak přiměřené záměru.

Tak nějak jsem to myslel, nechat tomu volný průběh. To video se mě líbí – už tím že jezdí s nohama u sebe :-) Na všech jsem hledal jak na carvingovej oblouk ze stylu kterej znám… Nevím zda to popíšu přesně, ale třeba u těch kratších oblouků potřebuju nutně hole k časování pohybu (jako bývalý metalový basák rytmus prostě mít musím). Po zapíchnutí jakoby zhoupnutím a odlehčením lyží přehraňuji dnes sice do smyku, ale jak jsem za pár jízd zjistil, nemám až tak problém použít i hrany. Bez holí s tím mám problém. Pokud mě zrak neklame, používá to tak nějak podobně.

Video sem dám až příští sezonu, teď pořídím techniku, přes léto přijde fyzická připava a v zimě carvingový start v Alpách. To co jsem zde pochopil, je to stejné jako u nás ve víně – všichni dělají totéž, ale výsledky jsou značně rozdílné… Ale to je dobře, je v tom rozmanitost, každý si najde co mu vyhovuje. A s carvingem to asi bude stejný…

18.02.2015 10:01:55 #9 

JezdímŠusem

>> #6, PetrAT, 18. 02. 2015 09:33:58

to je přesně ono co jsem si vyslechl :-) U mě obchodně nepochodili, tento gang podporovat finančně nehodlám, tudíž ani troje zamýšlené lyže tam nekoupím. Pokud mě je nebude schopnej dodat místní Sport, tak je objednám napřímo od Lusti

18.02.2015 15:34:23 #10 

˘Ö˘Krab muž

>> #9, JezdímŠusem, 18. 02. 2015 10:01:55

10. Nespěchej na dlouhé lyže, řezání je na nich obtížnější, nahromadíš a zafixuješ si chyby a pokazíš si styl.

Vzhledem k tomu, že se nemluví o technice, ale o stylu, nemám nejmenší problém. Klidně budu jezdit na dlouhých lyžích, nahromadím a zafixuji si stylové chyby, ale třeba získám techniku.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

18.02.2015 16:08:26 #11 

MPS

Vyber si učitele, který jezdí takovým stylem, kterým chceš jezdit i ty. Vyhni se instruktorům na lyžích delších než 160cm, s rádiusem přes 12m..

To znamená vyhni se všem instruktorům a nebo alespoň těm co něco umí. Vyjímku můžou tvořit instruktoři momentálně plužící v parku s dětni,tam je jedno co maj na nohou.

Já začínal s carvingem na cca 180 R21 pak postupně zkracoval až ke 140 R8 a následně zas prodlužoval a nakonec dlouhodobě zakotvil na klasické pánské SL

18.02.2015 17:38:31 #12 

HonzA_ muž

>> #5, JezdímŠusem, 18. 02. 2015 09:18:56

Jasně, Dan a spol. Klasika. Ale pro tvou informaci – už před delší dobou jsme dospěli k závěru, že Dan se nám nebude plést do lyžování a my se mu nebudeme plést do jeho Funcarvingu.

A také že pojem „carving“ je natolik široký, že se tam vejde oboje. A pokud někdo chce „funařit“ a je připravený se při výuce otloukat tak dlouho než mu to půjde, ať to klidně dělá.

Problém je, že mají svůj malý lyžařský business postavený na tom profláklém slově „carving“. Ti, kteří jim skočí na to, že carving ve jejich podání má něco společného s lyžováním, se potom složitě těch bolestně získaných návyků zbavují.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

18.02.2015 18:29:22 #13 

Navvy

Na jakékoli lyže není nikdy pozdě. Já do 45 let jen běžkoval. Jezdím sice i po 10 letech dosti neesteticky, ale stále se snažím aspoň zlepšovat. Takže nějakých 17 let, to nic neznamená, když se tím nechceš živit.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy