PETRA VLHOVÁ (strana: 11) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Osobnosti PETRA VLHOVÁ

PETRA VLHOVÁ (strana: 11)

12.04.2020 22:59:55 #301 

Příspěvků: 1032

oblouk

>> #300, ivan, 12. 04. 2020 21:31:52

Nakolik je v 26 letech „za vrcholem“ si netroufám říct“. – vůbec to,z mého pohledu, není věc věku (klidně má 10 let čas), ale jeho lyžařského vývoje… Dovolím si připomenout,že jsem ho jako zcela neznámého šestnáctiletého klucika tady tipoval k zapamatování – a velmi dobře jsem věděl proč a dosud je to můj oblíbenec. Ale… – něco už jsem tady naznačil – v posledních cca 4letech nezvolil dobrou cestu vývoje v rámci svého soupeření s MH. HK nikdy neměl kopírovat v ničem MH, protože jeho dispozice jsou zcela jiné. Jeho optimální cestou jdou jini borci…

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

12.04.2020 23:11:25 #302 

Příspěvků: 467

jonys muž

>> #300, ivan, 12. 04. 2020 21:31:52

Odermatt je relevantní tip do budoucna. Co Meillard? Pardon že plevelím Petře vlákno :-P

22.04.2020 20:18:55 #303 

Příspěvků: 4271

ivan

Nafouklá bublina „Magoni u Wendy“ poněkud splaskla. Švýcaři jmenovali týmy 20/21 a některé trenérské změny. U žen „WC Technik“ nakonec s domácím matadorem Rotenem (46) u Wendy Holdener, Michelle Gisin, Melanie Meillard a několika dalších skončí Klaus Mayrhofer. Ten, kterého si po Šťastném v roce 2012 najala Šárka.

Mayrhofer není Magoniho liga. Až do 2012 samostatně nikoho ve WC nevedl a se čtyřicítkou na krku figuroval jako kondiční (to je spíš štace pro třicátníka na začátku kariéry) a druhý u skupiny žen Weltcup Abfahrt/super-G.

Pravdou je, že hornorakouský nealpský trenér to má mezi hochy z velkých hor v čele s Tyroláky hodně těžké.

Šárka pro něj musela být darem z nebes: nezraněná a pár let po kariérních vrcholech ještě musela stále umět lyžovat, takže existovala slušná šance, že se vrátí k dobrým umístěním. Kdyby ale ne, dalo se říct, že byla z minulosti tak „pokažená“, že záchrana nebyla reálná. Žádný zázrak s ní neudělal, ale vrátila se s ním do TOP 7, byť už ne mezi tři nejlepší a poslední velká výhra zůstala 2009. Byly (a jsou) ale jiné, které se z propadu nevyhrabaly (pamatujete Sandrine Aubert?), takže svou práci nakonec odvedl.

Pořád si ale myslím, že největší zásluhu na celé dlouhé Šárčině kariéře včetně jejího comebacku má Záhrob. Neboť ji naučil lyžovat a závodit tak dobře, že i po propadu mohl Mayrhofer navázat na to, co měla v sobě, a udržet ji na dobré úrovni další roky.

Po Šárce od 2017 konečně dostal „svou“ skupinu Weltcup GS. Nevím, dokdy měl smlouvu a nevím, jak ho po uplynulé zimě hodnotili. Neboť: dobře ba výborně jezdila GS do zranění v lednu jedině Brunner. Nevalně poté rovněž zraněná Haaser a špatně Brem. Jak hodnotili další mladé mimo Nationalteam nevím. Celkově ale za skupinu žádná sláva. Což automaticky neznamená, že za to může trenér.

Nemyslím, že by si Mayrhofer mohl myslet na nějaké extra požitky. Tipl bych si, že hlavní slovo bude mít Jörg Roten, který už dělal s Feuzem, když 2012 málem vyhrál WC, s Jankou a s dalšími. (A jako závodník se kdysi dostal na 8,28 b. v GS a k 9 bezbodovým startům ve WC.) Práce s (další) mistryní světa a olympijskou vítězkou je ale samozřejmě pro trenéra perfektním zářezem na pažbě i poctou.

30.04.2020 12:02:28 #304 

Příspěvků: 1315

orim muž

https://sport.aktuality.sk/…ofesionalka/

Celkom príjemný rozhovor s kondičným trénerom P. Vlhovej.

01.05.2020 09:10:38 #305 

Příspěvků: 3721

IIIvan muž

>> #304, orim, 30. 04. 2020 12:02:28

Dík za link. Konečne článok, kde sa dá dozvedieť aj niečo viac ako „náš zverenec teraz strašne maká a máme veľké ambície“, ale bližšie sa venujú obsahu tréningu. Zaujali ma dve veci, aj keď v poslednej dobe riešim viac blokády kĺbov a urvaté väzy(pos…ý vírus mi zrušil teraz kurz so svetovou špičkou na ACL) ako „kondičku“.

Prvá je, že na SK niekto používa HRV(heart rate variability), ja som sa s tým stretol u svojho vtedajšieho lektora zo seattlu v cca 2009(aj keď som do toho neinvestoval, vtedy to stálo strašné prachy, tuším 30 litrov USD). Teraz som to videl za pár stoviek „do vrecka“…aj keď tá presnosť bude asi ako Ski meranie rýchlosti na GPS :-)

Jedná sa o veľmi presné meranie tepovej frekvencie a hodnotí sa odchýlka medzi jednotlivými tepmi(na milisekundy). Ak si dobre pamätám, vyvinuli to pre kozmonautov a testovali na US Marines(potrebuješ tisícky vzoriek na vytvorenie softu).

Dokáže to pomerne úspešne predpovedať blížiace sa pretrénovanie, čo top športovec idúci nadoraz využije – proste ešte sa cíti dobre, ale tréner mu zajtra zníži objem tréningu o 10%. Pretrénovanie je totiž v prvom rade záležitosť nervovej sústavy a ak sa zvyšuje „rozteč“ krivky medzi jednotlivými tepmi(obrazne z 900ms na 890–910ms), tak to napovedá, že CNS „nestíha“ regenerovať.

Druhá vec je ten prístroj desmotec – pozrel som to v rýchlosti, zaujímavá vec, excentrický tréning je dosť dôležitá vec hlavne pre prevenciu zranení a bežným náčiním sa nie všetko dá trénovať. Celkovo, stále sa zvyšuje podiel „technologických hračiek“…

01.05.2020 12:18:15 #306 

Příspěvků: 1315

orim muž

Ivanuška, Ty si šikulka. :-D Evidentne si v tejto problematike úplne „ponorený“, čo je super. Dúfam, že v budúcnosti to Tvoje úsilie pretavíš a budeš pomáhať nejakej novej slovenskej športovej hviezde (samozrejme ak na našom malom Slovensku nejaká zasvieti).

01.05.2020 20:48:28 #307 

Příspěvků: 4271

ivan

>> #304, orim, 30. 04. 2020 12:02:28

Je hezké vidět, jak dvě špičkové borky (Zuzu a Petra) dokázaly dostat alpské lyžování na slušné místo ve slovenském mediálním mainstreamu. Takže i po sezoně – jasně, nebýt umrtvení sportovního dění, takový prostor by nemělo – se objevují články slušného rozsahu od alespoň trochu zorientované autorky jako tato Pullmanová.

Zaujalo mě, že 26letý klouček-nelyžař údajně pracuje s PV 6 let. A o své vrstevnici hovoří, jako kdyby mu bylo o 20 víc. Ne že by to, co v článku říká, bylo blbé. Bez další znalosti bych se ale nutně domníval, že je Petřin kondiční kouč a o to víc se divil, že se vložila do rukou takového mlaďase. (Nemám problém uznat takhle mladého sportovce, zpěváka, Boba Dylana, Alberta Einsteina, ajťáka, básníka, ale přece jenom bych nechtěl vyfasovat takhle mladého operatéra, soudce, učitele filosofie…)

Jenže ona má přece kolem sebe celou italskou skvadru Magoni – Baldissarutti – Parravicini – Porta – Freo, z nichž je tím hlavním kondičním Marco Porta, mj. sestavovatel kondičních programů. Takže čím/kým je vlastně tento Klimčík?

Pár věcí je zajímavých, pár možná k diskusi, ale nechce se mi to jen na základě novinového článku rozebírat.

Díky za link, přečetl jsem si přes něj pár dalších autorčiných článků, něco málo nového se dozvěděl, něco si potvrdil. Taky se pousmál nad stupňováním „prioritnější“ a nad „hospitovali v nemocnici“ (pokud je to, jak předpokládám, totéž jako „české“ „hospitalizovali v nemocnici“).

>> #305, IIIvan, 01. 05. 2020 09:10:38

Desmotec: vypadá to hezky, pro rehabilitaci či cílené působení na určité partie nejspíše výborné. Pro hrubou silovou práci už asi oproti „klasickým“ excentrickým postupům tolik ne. Ale plusem v každém případě bude přesné dávkování a permanentní zpětná vazba. (Taky to někomu dalšímu připomnělo sofistikovaný trénink Ivana Draga z Rockyho IV?)

Rád jsem se poučil, jak se obor posunul od dob starého dobrého Jonese s Nautilem a heavy-duty excentrických tréninků do selhání. A zavzpomínal si na své roky několikastupňových makaček nadoraz. (Pec-deck, který jsem si smontoval/svařil před víc než 30 roky, stále mám a zase se na něj chystám :-D)

Zajímavé: podle desmotec.com vyvinuto ve spolupráci s trenéry, především F.I.S.I. Jak dlouho a masivně se to používá u italských lyžařů/lyžařek? Má i tohle svůj podíl na letošní smršti italských bab?

01.05.2020 21:40:43 #308 

Příspěvků: 4271

ivan

>> #303, ivan, 22. 04. 2020 20:18:55

Ještě k těm Švýcarům a tvrdému chlebu u nich.

Protože se lyžařsky nic neděje, všude oběhlo, že Švýcar Osi Inglin jde zachraňovat finské mužské AL z totální zoufalosti.

Inglin byl zkušený a vzdělaný trenér, když dostal 2011 do ruky švýcarské muže s cílem ZOH 2014. Šel do slušně rozehrané sestavy: 2010 řádil Janka, vyhrál na OH i WC, furt válel Cuche, mezinárodní miláček fanoušků, 2012 Feuz málem vyhrál WC, když až nepochopitelně podělal finále WC, kdy už měl Hirschera na lopatě a obstojně vedl.

Jenže pak přišla sezona 12/13 a naprostý propadák. Takže milého Inglina nemilosrdně – ani nepočkali na konec sezony, šlo to ven během pár dnů – vyrazili hned po MS 2013 s tím, že ho ještě nechali doklepat sezonu. A postavili se proti němu i závodníci. (Následně byl snad někde v cizině (nedohledal jsem), pak od loňska na Skigymnasiu Davos. A teď bere „prestižní“ štaci v „atraktivním“ Finsku.)

Takhle zacvičili s našincem. Beru to jako jeden z důkazů, že v CH je to drsnej džob. (Ne že by jinde ve špičkových zemích byla pohoda tabáček.)

01.05.2020 22:08:18 #309 

Příspěvků: 3721

IIIvan muž

>> #307, ivan, 01. 05. 2020 20:48:28

Bližšie by som sa k tomu Desmotecu vedel vyjadriť keby som to videl naživo, lebo ten popis na ich stránke je dosť marketingový. Čo myslíš klasickými excentrickými postupmi? Neviem aké všetky možné mašiny produkoval Nautilus, ale mašiny celkovo boli obvykle klasický koncentrický tréning.

Heavy duty čo spomínaš bola metóda vyslovene kulturistická, ako puberťák som si tým prešiel, jedna séria do zlyhania(s pri­ebežnou redukciou váhy na 2–3×) bola lahôdka – merali sme raz pritom krvný tlak pri drepoch – systola 220 :-)

Terajším mojim pohľadom je to ale kravina – väčšie opotrebenie kĺbov, vyššia miera zranení, ten vysoký tlak tiež nie je bohviečo. Celkovo kulturistické metódy(pupmpovanie, do zlyhania…) nie sú nič-moc pre iných športovcov, pre tréning sily a výbušnosti je omnoho vhodnejšia vzpieračská a trojbojárska metodika.

Ad FISI a ITA – nemyslím, že niečo takéto môže mať za následok nejaké zázraky, je to stále len pomôcka. Určtie väčší význam to HRV pre optimalizáciu tréningového objemu/intenzity – v špičke rozhoduje hlavne koľko má adept tých „negatívnych“ fáz v priebehu rokov(zranenie, poklesy formy, pretrénovanie) – takto môže plynule po troche stále zlepšovať fyzické parametre.

01.05.2020 23:33:28 #310 

Příspěvků: 4271

ivan

>> #309, IIIvan, 01. 05. 2020 22:08:18

Excentrickou klasikou myslím negativní pohyb – brzdění s velkou zátěží. Např. dřep buďto do sedu, nebo do dolní polohy s tím, že opět nahoru někdo pomáhá. Nebo třeba kliky na bradlech: napřed klasická série se závažím, potom přidat závaží a pokračovat z natažených paží dolů, vlastníma nohama se dostat zase do horní polohy a opakovat (a ještě ev. postupně snižovat zátěž, až zakončit jen s hmotností těla). Totéž lze na hrazdě. (Bradla a hrazda vyzkoušeno. Možné, to se ostatně vždycky říkalo, jen občas. Záhul, šlo na morál. Ale makáči s železem jsou cvoci, co si budeme říkat.)

Nevýhody a rizika heavy-duty si uvědomuju, zejména v hardcore Mentzerově apod. variantě. Stejně se to asi moc nerozšířilo. Ale snad to mělo význam v poznání a uvědomění toho, jak také lze zvyšovat intenzitu. Což ale šlo už odedávna, např. vzestupné/sestupné série aka „pahorek“ či „nahoru dolů“, a další, které si už po těch mnoha letech nevybavuju. (Ale kdybych našel svůj dávný fejeton „Nebe peklo ráj“, který jsem před víc než 25 lety dával Ivanu Rudzinskému do Světa kulturistiky, poslal/postnul bych to, to bylo taky do mrtva.)

Už jsme ale příliš OT.

HRV zní výborně, ale na rozdíl od výše zmíněného OT s tím nemám zkušenost, takže nekomentuju, jen registruju a snad si budu pamatovat.

02.05.2020 07:52:12 #311 

Příspěvků: 3721

IIIvan muž

>> #310, ivan, 01. 05. 2020 23:33:28

Ok, s tou excentricitou rozumieme to isté. Len kulturisti to „zneužívajú“ občas. fanatici mali postavené tréningy niekedy napr. 2 mesiace iba na tom – všetky opakovania boli nahor s dopomocou, s váhou nad 100% max. váhy schopnej dať koncentricky, čo je záhul na kĺby.

V ostatných športoch je excentrický tréning vhodnejší so záťažou výrazne pod 100%, pre tréning schopnosti svalov kontrolovať obe fázy zdvihu. Zjednodušene povedané sa tým vlákna „spružnia v celom rozsahu spohybu/sily“, tj prevencia zranenia.

Príkladom je nordic curl, kde sa dolu ide kontrolovaným pohybom a adept sa hore odrazí pomocou rúk. Tento cvik(v tomto prevedení s odrazom) je dosť potrebný pre ACL milujúcich lyžiarov, z dôvodu práve toho „posilnenia so súčasným spružnením“ krátkej hlavy bicepsu femoris) ktorá potom pomôže redukovať stress na ACL.

Pre všetky športy je potrebné rozvíjať túto schopnosť – čo najplynulešia produkcia sily, v čo najväčšom rozsahu a v oboch smeroch kontrakcie vláken.

02.05.2020 10:23:55 #312 

Příspěvků: 1032

oblouk

>> #311, IIIvan, 02. 05. 2020 07:52:12

>> #310, ivan, 01. 05. 2020 23:33:28

Trošilinku – úplně jste už OT v tématu PV :-). Ale vlastně ne zas tak úplně – vaše diskuse odhaluje podstatu toho, že to co vypadá „stejně“ (dva makají v posilovně – eventuelne sjíždějí z kopce) vubec není stejné. Ta dvě vlákna – momentálně vedle sebe – vlastně hovoří o tomtéž a těch několik vašich příspěvků dává víc než desítky jiných „odborných“ diskusi. Pokusím se vstoupit věcně do toho vedlejšího o technice…

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

02.05.2020 11:34:58 #313 

Příspěvků: 3721

IIIvan muž

>> #312, honza4, 02. 05. 2020 10:23:55

tak áno trošku off, ale myslím, že viacerých zaujíma aj Petrina príprava a trochu aj tento pokec ku príprave všeobecne :-)

02.05.2020 16:55:10 #314 

Příspěvků: 3721

IIIvan muž

>> #306, orim, 01. 05. 2020 12:18:15

Dúfam, že v budúcnosti to Tvoje úsilie pretavíš a budeš pomáhať nejakej novej slovenskej športovej hviezde (samozrejme ak na našom malom Slovensku nejaká zasvieti).

Jasné, na dôchodku sa tomu plánujem venovať viacej :-)

02.05.2020 17:25:49 #315 

Příspěvků: 1032

oblouk

>> #314, IIIvan, 02. 05. 2020 16:55:10

To si mě bereš za vzor :-) ?

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

02.05.2020 17:55:50 #316 

Příspěvků: 3721

IIIvan muž

>> #315, oblouk, 02. 05. 2020 17:25:49

Aj Teba – celkovo všetkých takých „dedov“ čo sa tomu venujú :-)

02.05.2020 20:28:16 #317 

Příspěvků: 4271

ivan

>> #311, IIIvan, 02. 05. 2020 07:52:12

Díky za koment a objasnění k excentrické práci. Umíš to – nejenom toto, i ostatní věci v jiných vláknech – krásně vysvětlit. Požitek čerpat takové informace.

06.06.2020 10:21:11 #318 

Příspěvků: 1315

orim muž

„Máme takmer celý mesiac jún rezervovaný na Stelviu. Potom sme premýšľali o tom, že pôjdeme na Nový Zéland za Alice Robinsonovou (víťazka dvoch obrovských slalomov SP v sezóne 2019/2020 – pozn.), s ktorou sme nadviazali spoluprácu. Hrozili však problémy s cestou a aj s tým, že nebudeme mať dobré podmienky. A tak nakoniec ona príde do Európy. Budeme trénovať aj na našej základni vo Vipitene a v septembri a októbri sme si rezervovali chatu na Hintertuxe, kde sa chceme pripravovať na snehu pred začiatkom sezóny,“ doplnil Magoni podľa webu raceskimagazine.it.

Zaujímavé vyjadrenie z tábora Petry Vlhovej.

30.09.2020 11:15:14 #319 

Příspěvků: 1315

orim muž

https://sport.pravda.sk/…vrdi-vlhova/

Petra si trúfa na veľký glóbus. Oficiálne vyjadrenie. Musím sa priznať, že osobitne sa teším na kĺzavé disciplíny v jej podaní, som zvedavý, či dobrú prípravu (ako sa vyjadruje v príspevku) dokáže aj v pretekoch.

PS: vrabce čvirikajú, že tento rok bude poriadna zima a vraj ju nezastaví ani Covid.

30.09.2020 13:03:19 #320 

Příspěvků: 6114

Harry žena

>> #319, orim, 30. 09. 2020 11:15:14

Akurat som to sem prisiel vycapit.Uz tu je iny nastenkar.:}

Neskorooo.

Tak idem aspon objednat televizor s velkou uhloprieckou.

To si chcem poriadne pozriet,co sa bude v zime diat.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

30.09.2020 14:20:02 #321 

Příspěvků: 1547

Mára Bednářů muž

>> #319, orim, 30. 09. 2020 11:15:14

Pokud to spravne pocitam, tak Peta mela v SL 360 bodu VS Mikaela se 440 body. Nepocitam posledni hodnoceny zavod do ktereho Miska nenastoupila z duvodu umrti v rodine se stazenim do ustrani do konce sezony. Horce ziskany maly globus.

30.09.2020 19:05:54 #322 

Příspěvků: 3978

Martin47 muž

>> #321, Marek Bednář, 30. 09. 2020 14:20:02

Uvažuješ zcela scestně. Za sezónu je vypsán určitý počet závodů a kdo v něm získá nejvyšší počet bodů je vítěz se vší parádou. Co se děje se soupeři je věc osudu. Tvým pohledem bys mohl zpochybnit zhruba polovinu všech globů v historii a to je naprostý nesmysl.

30.09.2020 19:30:30 #323 

Příspěvků: 1547

Mára Bednářů muž

>> #322, Martin47, 30. 09. 2020 19:05:54

Tys Martine vubec nepochopil pointu v tom, ze se Mikaela ,,vzdala,, globu a dala prednost byt s rodinou v tezke chvili. Osobne si tohle horke vitezstvi budu pamatovat i za 10 let. Rada lidi na to zapomene, dalsim je to jedno, ale nekdo si bude pamatovat, ze je pro ni rodina to nejcennejsi na svete.

30.09.2020 19:58:27 #324 

Příspěvků: 3978

Martin47 muž

>> #323, Marek Bednář, 30. 09. 2020 19:30:30

Bezva téma na budoucí filmové, resp. knižní zpracování, vítězství Vlhové to ale nijak nesnižuje. Ta získala v sezóně nejvíc bodů a co se dělo kolem ní je nemusí nijak zajímat, stejně jako nás. Kdyby si MS zlomila nohu pointa by byla stejná. Sport není telenovela.

30.09.2020 20:25:57 #325 

Příspěvků: 1547

Mára Bednářů muž

>> #324, Martin47, 30. 09. 2020 19:58:27

Papirove mas pravdu = Peta vyhrala. Pokud jsou pro tebe stejne hodnoty jako je zraneni nohy a umrti, tak to potes koste. Zraneni ke sportu patri a nezpochybnuji ztratu globu u vsech jezdcu diky zraneni i kdyz se to tykalo i ji pred par lety.

30.09.2020 22:17:38 #326 

Příspěvků: 3978

Martin47 muž

>> #325, Marek Bednář, 30. 09. 2020 20:25:57

Dopouštíš se chyby když směšuješ sportovní soutěž určité skupiny lidí s osobním životem jedné z nich. Jsou to dvě odlišné věci. Ta soutěž běží podle daných pravidel zcela nezávisle na osobních životech aktérů a prostě dojde k nějakému výsledku. Samozřejmě, že MS zažila osobní tragédii, ta se však týká jen jí. Jiná věc je, že pisálci samozřejmě v zájmu hledání senzací tohle médii promelou a utvoří v masách pocit, že to je jasná souvislost. Objektivně založený člověk tomuhle nepodlehne.

01.10.2020 07:55:25 #327 

Příspěvků: 1547

Mára Bednářů muž

>> #326, Martin47, 30. 09. 2020 22:17:38

Musim te zklamat, ale krom obcasnych odkazu Orima na SK stranky o uplne jinem sportovci nemam prehled co se jinde v senzachtivych novinach o Mikaele pise, tudiz tezko ve mne neco media vytvari. Oficialni FIS stranky maji uroven a tam se nic takoveho nepropira. Objektivni clovek zna vykony sportovcu v jednotlivych zavodech a nepotrebuje k tomu media, aby vedel kdo za posledni roky dominuje slalomu.

01.10.2020 08:38:32 #328 

Příspěvků: 3978

Martin47 muž

>> #327, Marek Bednář, 01. 10. 2020 07:55:25

Svého času SP mužů naprosto dominoval Maier. Potom ho srazil z motorky a zranil nějaký chlap. SP vyhrál do té doby věčně druhý Eberharter. Bylo jeho vítězství, jak ty píšeš, hořké?

01.10.2020 12:10:06 #329 

Příspěvků: 1315

orim muž

>> #320, Harry, 30. 09. 2020 13:03:19

Nástenkár -pekný výraz, taký nostalgický, socialistický. :-D

TV s veľkou uhlopriečkou je dobrá vec, hlavne pre nás začínajúcich geriatrikov ktorým pomaly, ale isto slabne zrak, ja tiež uvažujem na nejakej poriadnej plazme.

01.10.2020 12:35:19 #330 

Příspěvků: 1315

orim muž

>> #323, Marek Bednář, 30. 09. 2020 19:30:30

Rada lidi na to zapomene, dalsim je to jedno, ale nekdo si bude pamatovat, ze je pro ni rodina to nejcennejsi na svete. (MS)

To je pravda. Absolútne v tomto s Tebou súhlasím. Lenže v živote ide o to, kdo si určí aké priority. Šport je v tomto špecifický. Niektorí športovci sa pri tragédii v rodine tkzv. „zatnú“ a povedia si – budem pretekať a víťazstvo je pre toho zosnulého, lebo on by to tak určite chcel, iní sa stiahnu do úzadia. Je to o mentálnom nastavení jedinca, každý sme iný.

Marek myslím, že termín " horko získaný" nie je ten správny. Určite pre to aj reagoval Martin47. Potom „horko získané“ umiestnenie by mali všetky lyžiarky svetového pohára, ktoré si neúčasťou MS polepšili, od celkovej víťazky SP F. Brignon až po tie posledné, ktoré si polepšili v hodnotení jednotlivých disciplín. Pozeral som jeden rozhovor s Petrou, ktorej sa konkrétne na to pýtali. Jej logická odpoveď bola v tom, že určite by mala väčšie uspokojenie, kedy malý glóbus v SL získala v priamom súboji s MS, ale zároveň dodala, že je to šport a celý rok trénovala a venovala tomu maximum úsilia dostať sa na vrchol. Takže za to, že MS nedokončila preteky SP Peťa nemôže, takže nemôže pociťovať „trpkosť víťazstva“.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy