TAZATELÉ versus RADILOVÉ - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

TAZATELÉ versus RADILOVÉ

22.12.2015 10:05:22 #1 

oblouk muž

PTÁT SE je jediná cesta k poznání – je to velmi správné. RADIT je uspokojující – zejména pro toho kdo radu poskytuje, protože se může blýsknout svými znalostmi a také se něco dalšího dozvědět z následujících dotazů. RADIT je ale také frustrující – v situacích, kdy je „radil“ přesvědčen o své – často jediné – pravdě.

Tohle téma by se mohlo rozpliznout do filozofování o všem možném, doufám, že se přidržíme tématu lyžování a pokuswíme se nějak strukturovaně v blocích lyže – boty – lyžařská technika – ostatní…

Já ty něvěřící tazatele částečně chápu – oni používají normální logiku podle vzoru:

• krátký lyže, snadnější ovládání
  • silný fusekle, teplo na nohy
  • intenzivní pohyby rukama, pomoc při zatáčení…

No a teď jsou taky radilové a „radilivé“ – a jak se v nich vyznat. A taky odborní a „odborní“ prodavači, instruktoři atd…

Třeba dáme dohromady nějaký obecně využitelný přehled zásad jak si tazatelé a radilové budou moci porozumět :-)

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

22.12.2015 11:37:53 #2 

Rostiro

Ahoj, dobré téma, ale nesouhlasím hned s první větou :D. Ptát se, ROZHODNĚ není jediná cesta k poznání. Existuje minimálně ještě jedna, která je možná o dost účinnější, ale může se pekelně prodražit a to je metoda Pokusu a omylu A hodně často tuto cestu podstupují právě ti co si poradit nenechají nebo rady ignorují. Obecně radit někomu koho člověk nikdy neviděl, je těžké. Už jen klasifikace lyžaře Amatér, Pokročilý, Sportovní, je hodně zavádějící, každý se může klasifikovat trochu jinak, zvlášť v diskuzi, kde klávesnice snese vše.

Když to vezmu z pohledu tazatele (tedy mne), tak já si radu vždy vzal tak nějak k srdci a řídil se jí a byl spokojen. Na základě rad jsem si vybral dobré boty (Technica Diablo 130), i lyže (Volkl Code RED 176cm). Ale na druhou stranu jsem si tento rok koupil druhé lyže (Sporten Warrior 159cm) na svou délku 172cm. Důvodem byla hlavně cena (jinak bych asi vybral nějaké slalomky) a sněhové podmínky v posledních letech s mojí (ne)fyzičkou, kdy opravdu dlouhodobě v koridoru širokém 3–4m s Volklama jezdit nedokážu. Tento rok jsem Warriory otestoval v Livignu a byl jsem rád, že ty je mám. Na to kličkování mezi lidmi a štěrkem na sjezdovce to bylo ideální (ikdyž skluznice teď vypadá jak kdyby na ty lyže nikdo 4 roky nešáhl :D). Původně jsem teď chtěl Volkly prodat, ale nakonec jsem se rozhodl si je nechat, ono když jsou podmínky tak je na nich výborné poježdění bohužel za poslední 3 roky, jsem vychytal na horách takové podmínky, že jsem si je moc neužil a spíše se trápil. Horší to bude s taháním dvou párů lyží.

22.12.2015 11:44:55 #3 

˘Ö˘Krab muž

>> #2, Rostiro, 22. 12. 2015 11:37:53

A už jsi náš. Máš dva páry lyží (zatím) a přijde Ti to jako naprosto normální.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

22.12.2015 11:52:32 #4 

HonzA_ muž

„Obecně radit někomu koho člověk nikdy neviděl, je těžké.“

Naprostý souhlas. Proto často místo rychlých a jednoduchých rad spíš pokládám hodně otázek tak, aby tazatel, pokud možno, tu správnou odpověď našel sám. Přemýšlivý člověk to ocení, hledače jednoduchých a snadných řešení to štve.

>> #3, ˘Ö˘Krab, 22. 12. 2015 11:44:55

PŘESNĚ!!!

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

22.12.2015 14:33:03 #5 

lyznikDT

No čo si všímam, pár prípadov by sa tu našlo aj s diagnózou „najviac radia tí čo nevedia rady sami sebe“ :)

Rostiro – „na svou délku 172 cm“ to sú silné reči si dovolím tvrdiť. Teda jedine že by sa jednalo o výšku… alebo sa potom ešte možno nepohybuješ vzpriamene :)

Racing-Pflug-Style-umsÜberleben-Dream Team

23.12.2015 22:52:07 #6 

pool-Pája muž

Délku 172? Tééééda! Takových 25, skromně :-) by bylo záviděníhodných, ale 172? Jsi snad slon? A jsme u jádra pudla mnoha problémů v komunikaci tazatel-radil. Nepochopení se, nebo, což je častější, špatná či neúplná formulace dotazu. Proto se jeví jako asi nejlepší cesta ta, kterou naznačil HonzA, správně mířenými dotazy tazatele nasměrovat. Pokud je toho schopen…

23.12.2015 22:56:37 #7 

HonzA_ muž

>> #6, pool, 23. 12. 2015 22:52:07

>> #5, lyznikDT, 22. 12. 2015 14:33:03

Pánové, neřešme tady blbosti. Každý z nás přesně ví, co tím Rostiro myslel. Proč to rozmazávat a přitom z něj dělat hlupáka. Stačí tu informaci použít a stavět na ní, ne?

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

23.12.2015 23:15:02 #8 

pool-Pája muž

>> #7, HonzA_, 23. 12. 2015 22:56:37>> #7, HonzA_, 23. 12. 2015 22:56:37

V žádném případě mi nešlo o to dělat z kohokoliv hlupáka! Rostira neznám a nemám k tomu opravu žádný důvod. Ale pokud to tak vyznělo, omlouvám se. Jen jsem použil ten viditelný překlep k tomu, abych zviditelnil problém, kvůli kterému Honza, tedy Oblouk toto vlákno založil.

24.12.2015 01:59:32 #9 

Rostiro

Jaj moje chyba, byla myšlena výška, i když v poloze ležmo se to snad dá brát i jako délka :D. Jinak těch 172cm, nemá ani slon :D. Ale i toto je dobrý postřeh, tady se to snad pochopit ještě dalo, ale občas se diskuze opravdu změní v to, že jeden mluví o voze a druhý o koze. Ale tento problém si myslím může často nastat i u obecných informací např. rychlosti, když někdo řekne, že jezdí rychleji nebo rychle, tak si pod tím, každý může představit naprosto odlišné skutečné rychlosti a tím pádem případné rady nemusí být úplně relevantní.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy