Lyže a boty pro těžkého - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Lyže a boty pro těžkého

27.11.2016 23:23:29 #1 

Sodom15

Dobrý den. Potřeboval bych výběr s lyžemi a lyžáky pro svoji osobu. Píši sem hlavně proto, že nejsem zrovna „muší váha“ a se svými 125 kg bych nerad vybral nějaká, pro mě nepoužitelná, prkénka. Charakterizoval bych se jako mírně pokročilí lyžař – na lyžích jsem stál minulou zimu asi týden, ale neskutečně mě to chytlo a myslím, že jsem v tom udělal velký pokrok vlastně z nuly. Moje cenové spektrum není zrovna ohromující – rozpočet na oboje je ± 5000 Kč, proto se nebráním bazaru.

28.11.2016 07:17:09 #2 

Vvladimir muž

Uf, to bude asi fuška, za ty prachy. Když se ti poštěstí, koupíš za ty peníze kvalitní boty, což bude asi základ pro tvoji lyžařskou budoucnost.

28.11.2016 08:06:26 #3 

˘Ö˘Krab muž

>> #1, Sodom15, 27. 11. 2016 23:23:29

Jó, za kila se platí. Se 125 kg ohneš boty i lyže pouhým pohledem. Zase pro začátek nebudeš asi (pokud máš rozum) jezdit nijak rychle nebo na prudkých a ledovatých svazích. Těch 125 kg, to asi nebudou jen svaly, že?

Souhlasím s Vvladimirem, že je potřeba začít od bot, lyže stačí nějaké nouzové nebo půjčené. Na kloudné začátečnické lyžování s aspirací na pokrok v mezích možností bys potřeboval boty s větším FI (flexindexem), tj. tužší (tvrdší) boty, mým odhadem od 110 nahoru.
Narazíš na úskalí s výběrem velikosti (je tady na to průvodce) a možná i s tím, jak Ti boty s takovýmto FI budou pocitově sedět, protože parchanti výrobci počítají spíš s útlou atletickou nožkou bez gramu nadbytečného tuku. Navíc Ti nejspíš přijdou pro začátek takové boty na svahu hodně nepohodlné, děláš nepochybně všechny možné manévry, které pokročilejší lyžaři už nedělají a na které taková bota není vůbec stavěná. Už jen kvůli kilům na lyžích nejspíš jinak stojíš.

To neznamená, že bys měl rezignovat na výběr bot podle maximalistických požadavků, určitě se dají najít. Ale pro začátek si naprosto vystačíš s jakoukoliv dobře padnoucí bazarovou botou s FI 90 (s touto specifikací už máš docela výběr a ceny jsou mírné) s tím, že boty za dvě sezóny spotřebuješ a budeš sám za sebe alespoň tušit, co taková bota má umět a co po ní chceš. Kdyby Ti to tady někdo popisoval, stejně neuvěříš a nebudeš vědět, o čem je řeč.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

28.11.2016 11:23:30 #4 

orim muž

Charakterizoval bych se jako mírně pokročilí lyžař – na lyžích jsem stál minulou zimu asi týden, ale neskutečně mě to chytlo a myslím, že jsem v tom udělal velký pokrok vlastně z nuly.

Pokiaľ to myslíš absolútne úprimne a budeš na tomto fóre komunikovať dostaneš neoceniteľné rady (zadarmo) a určite sa posunieš ďalej. ˘Ö˘Krab a Vvladimir Ťa navádzajú správnym spôsobom.

28.11.2016 22:51:54 #5 

parezzbablu muž

Pridam nazor neodbornika na lyzovani. Doufam ze me nerotrhate… Sam vazim 115kg, tak vim ze to neni jednoduchy… Osobne jsem ted asi 4 roky jezdil s botami FI 80, duvod byl prosty. Nemohl jsem pro sebe sehnat za, v tu dobu, pro me prijatelny peniz pohodlny lyzaky. Mam problem se sirokou nohou. A to jsem zkousel hodne bot.

Myslim ze pro mirne pokrocileho lyzare, je lepsi bota pohodlnejsi, ve ktere bez obtizi vydrzi cely den, bez toho aby musel resit mravenceni nohou apod.

Rikam nejsem odbornik, tak nevim jak moc velky vliiv muze mit prilis nizky FI na ziskani spatnych navyku…

Pro Sodom15: jsem ve fazi nakupu novych lyzaku. Takze moje stary (5 sezon jezdeni, v prumeru 10–15 dni lyzovani za sezonu) budou asi na prodej. NORDICA Beast FI 80, vel.(tusim 10). Koupeny nove pred sezonou 2010 za 5000Kč. V pripade zajmu je muzu prodat, myslim ze adekvatni cena by mohla byt cca 800Kč. Kdyby byl zajem jsem z blizkeho Okoli Brna, pisnete na email co mam tu na profilu.

PS: Kdyby vam to tu zkuseni vudcove rozmlouvali, tak je poslechnete. :-)

PSS: Omlouvam se ze jsem si z toho udelal trochu bazar.

PSSS: Prechazim na boty s FI 110, zacal jsem mit pocit, ze potrebuji vyssi vykon a lepsi kontrolu lyzi.

29.11.2016 08:59:52 #6 

˘Ö˘Krab muž

>> #5, parezzbablu, 28. 11. 2016 22:51:54

Skoro doslovně potvrzuješ, co jsem Sodom15-ovi napsal, včetně lidových cen takovýchto bot ze druhé ruky. Je to o kontrole lyží, žádné zlozvyky se měkkými botami nezískají, jen se v nepřiměřeně měkkých * botách ochuzuješ o část požitků a možností – ale totéž platí o botách nepřiměřeně tvrdých **.
To, že jsi v nich jezdil pět sezón zhruba koresponduje s (jen) 10–15 dny za sezónu, kdybys jezdil dvakrát tolik, měnil bys po 2,5 sezónách.

* „Přiměřeně, přiměřeně. Mnoho-li?“
** („Já jsem tajtrlík? Ty seš tajtrlík! Za prvně nevím, co to je, a za druhý mě to uráží.“)

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy