Naši komentátoři na ZOH - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Naši komentátoři na ZOH

26.02.2010 09:53:13 #1 

Příspěvků: 2337

TomáS muž

Tak co říkáte výkonu dvojice Vichnar – Holický? Je to paráda, co? Když spolukomentuje běh Katka, tak má skutečně zajímavé a věcné postřehy. Od Holickýho sem se dozvěděl akorát, že se musí jezdit měkce a dávat bacha na stín. Anglické výrazy všech zatáček a skoků na trati mu jdou ale dobře. Jako perličky uvádím pasáže jak si je pamatuju z GS žen. „tak je to mladičká závodnice Petře, na její jízdě je vidět že je ještě technicky nesrovnaná a rozházená…Vichnar: Ale pozor je první, je první“ … nebo … „Šárka předvádí technicky perfektně provedenou jízdu … ale je to nakonce 3 sekundová ztráta na vedoucí závodnici“… Ve sjezdu žen perlil hodně Vichnar… třeba " A to už se díváme na slovinku Tinu Mazeovou … no já tě Petře opravím, to je ještě opakovaná jízda Julie Mancuso" Prostě kluci zanaj hodně…

26.02.2010 10:03:17 #2 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

>> #1, TomáS, 26. 02. 2010 09:53:13

No mluvíš mi z duše, je to docela legrace. Nebo jak Vichnar, když zastavili Mancusovou, volal „ano a i Mancusová vypadla, muselo to být někde na tom vyšším úseku..“ a pak ze záznamu ukázali ten žlutý prapor a on volal „Ano, tady to bylo, tady to bylo..“. Mám pocit, že Vichnar komentuje, co si připravil, a téměř nesleduje, co se tam děje… Ale já bych to tedy dělat nechtěl, není to asi žádná prča.. I.

www.juniorsports.cz

26.02.2010 10:12:11 #3 

Příspěvků: 82

VlastaR

>> #1, TomáS, 26. 02. 2010 09:53:13 Ahoj Tomáši, děkuji Ti za zvednutí nálady během dnešního deštivého rána. To jsou fakt krásný komentáře. Já jsem je během přenosů nepostřehl asi protože stále někam odbíhám a když už si k tomu sednu, tak hlavně sleduji samotnou jízdu a kdo co říká moc nevnímám ale pokud si ještě na něco vzpomeneš. Dej to sem !!! Fakt jsem se nasmál.

26.02.2010 10:12:32 #4 

Příspěvků: 323

Másin muž

Ono co taky čekat, když na ČT běží lyžování tak 5 krát za 4 roky, z toho 4 slalomy, většinou jen druhý kolo. Z 90% procent radši přepínám na Eurosport. Příjde mi, že to tam komentátoři víc prožívají, věnují se převážně dění na trati a nepřechylují (prostě to nemám rád).

Hoši mluví podle mě pořád dokola, kulatá jízda, měkká jízda, výborná technika a kolikrát slyším: Máme tady atak nejlepšího času, jede skvělě…menší odbočka – plky…mezitím už 3 mezičasy závodník ztrácí, Vichnarovi to dojde na posledním mezičase… Já si myslim, že on by sám radši zůstal u hokeje a krasobruslení.

26.02.2010 10:51:26 #5 

Příspěvků: 5075

oblouk

>> #1, TomáS, 26. 02. 2010 09:53:13

No ono je to v přímým přenosu těžký – bejt aktuální, pokud možno přesnej a ještě i odbornej! Jenomže oni jsou dva! Vichnar by přece měl bejt tím aktuálním a přesným a Honza tím odborným. Skutečnost, že se spletou v tý aktuálnosti a přesnosti lze docela dobře pochopit tlakem přímýho přenosu s mnoha vteřinovými proměnnými. Skutečnost, že jsou zoufalí po odborný stránce, to se ovšem tím, že vysílají především pro „masovku“ a nikoli pro pár odborníků (jak to vysvětloval Honza), vysvětlit nedá! Kromě kulatý a měkký jízdy ještě přece jenom je na jízdě nejlepších možno postřehnout dost podstatnejch „detailů“, který jsou důležitý nejen pro závodníky na světový úrovni, ale pro jakýhokoli lyžaře obecně! Poznámky tohoto charakteru bych očekával od spolukomentátora – specialisty…

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

26.02.2010 11:29:51 #6 

Příspěvků: 2337

TomáS muž

>> #5, HOnza, 26. 02. 2010 10:51:26

No já bych je zase tak neomlouval. Vichnar by si měl udělat přípravu a to že nerozezná brčálově zelenou kombinézu Slovinců od modrý Američanů jasně ukazuje, kolik lyžování věnoval. Ten druhej zase bohužel asi odborně není schopen posoudit vůbec nic, není vtipnej, je namachrovanej a má debilní macho kecy, který mohou ženský urážet. „začali se bavit na kolik mají ženský utažený vázka, Vichnar říkal, že na hodně a Holický na to "ano máš pravdu Petře vázání jsou utažená skutečně natvrdo“ … zase sem se nic nedozvěděl. Abych úplně nekecal, tak rakouský meteostanice podél sjezdovky mě překvapily o rozdílnosti sněhu jsem už četl…Prostě zajímavých informací a zákulisních špíčků by bylo spousta, ale tyhle dva jedou pořád to samý, měkká jízda, slunce, stín, no to jsou neuvěřitelné rozsahy pohybů a rozbitá trať… Sem zvědavej, jestli když pojede Šárina budou schopný něčeho jako třeba předvedla Katka při komentování dojezdu mužský štafety. Náboj, jiskra, emoce, slzy, radost to ke sportu patří … tyhle si tam notujou, že Tina s Linsey jsou kočky a že chlapy by je brali…

26.02.2010 11:32:20 #7 

Příspěvků: 24

mexicano muž

>> #5, HOnza, 26. 02. 2010 10:51:26

Máš na mysli postřehy ohledně techniky jízdy, ze kterých bychom se i my amatéři (nadšení hobíci :-) mohli něco přiučit? To by se mi taky líbilo. Ale už mám delší dobu v plánu konečně se poprvé v životě natočit a poslat vám to sem na fórum, klukům z VL, abyste mi pomohli zas o kousek dál. Jsem totiž samouk a sám už se asi dál nedostanu :-).

26.02.2010 11:33:10 #8 

Příspěvků: 82

VlastaR

>> #4, Másin, 26. 02. 2010 10:12:32 Taky si myslím. Vichnara mám spojeného s hokejem. Tak jako Jaromíra Bosáka s fotbalem. Mě osobně vadí Pavel Čapek, ale to už mám zafixované z dob kdy špatně komentoval přenosy fotbalové. Jako bývalý fotbalista jsem u něho často zaznamenával velice špatné chybné komentáře a to jsem kvetl. Jeho nezanícený projev mi vadí.Ale to je můj subjektivní názor.Takže chápu vás odborníky na lyžování, když někdo chybně komentuje lyžování, jak musíte u televize reagovat. Možná, že kdyby se hrál na zimní olympiádě fotbal, kluci by se nám rozjeli. Ono to s tím souvisí. Nejsou zvyklí komentovat sport, který u nás není mediálně podporován. Celou zimu se těším na sportovní přenosy z lyžování na CT4 a CT2, na pořady o lyžování v domění, že lyže patří k zimě více než každý jiný sport. Místo toho jsou v zimním období dokola zařazovány přenosy z Basketu, hokeje, házené…Potom je jasné, že naši komentátoři nejsou vytrénovaní pro komentování lyžování.

26.02.2010 11:46:48 #9 

Příspěvků: 5075

oblouk

>> #6, TomáS, 26. 02. 2010 11:29:51

Nikoho neomlouvám – z toho mýho příspěvku je snad zřetelně znát, jak moc mě mrzí, že se z tak úžasný příležitosti nevytěží pro lyžaře u televizorů ani minimum těch podstatnejch technickejch poznatků. Vadí mi, že je komntátoři nevidí a že se o nich alespoň občas nezmíní… Škoda.

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

26.02.2010 11:53:08 #10 

Příspěvků: 2337

TomáS muž

>> #8, VlastaR, 26. 02. 2010 11:33:10

Se šeredně pleteš kámo, letos místo sjezdu v Kitzbühelu dávali na ČT4 přípravné fotbalové utkání Viktoria Plzeň : MŠK Žilina. Na fotbálek si zapoměl. Ale byla to paráda, kluci si to dávali pěkně… Vichnar mi úplně jako komentátor nevadí, ale že na ZOH bude komentovat lyžování se nedozvěděl před týdnem. Je to profese jako každá jiná a někdo jí dělá líp, někdo hůř. Holický bude nafoukanej blbeček, co to bere spíš jako možnost zamachrovat před holkama. V jiném vlákně jsou jeho postřehy před slalomem a jak s Péťou vyrazili na vejlet. Z 32 fotek ze zákuslisí ZOH je na 9 Holický, myslím že je jasný, jak to bere:-)))

26.02.2010 12:02:32 #11 

Příspěvků: 121

milan2

Komentář asi odpovídá mediální popularitě lyžování u nás. Na obranu Holického můžu říct jen to že ve srovnání s minulostí je o dost lepší, ale pořád málo. Sebevědomí má na rozdávání všechno ví, škoda že mu něco z toho nebylo jasné za jeho sportovní kariéry kdy jsme ho zřídka kdy viděli dokončit jízdu v točivých disciplínách. Vichnar se s lyžováním naprosto minul a souhlasím s Másinem. Všechny ty plky co většinou uráží závodníky se nedají ani napsat. Co mi hodně vadí je to jejich fandění a komentáře podle papírových předpokladů. např. Jestli tady závodníci skáčou 20 metrů tak Cuche alespoň dvojnásobek , perfektní jízda, 6 čas v cíli ticho. Janka byl opět ve sjezdu poslán sbírat zkušennosti, v GS zase prý není na světě nikdo lepší s citem pro sníh. Příčiny neúspěchu jsou obvykle dva buď je závodník mladý a nemá zkušennosti nebo zase starý spíš do Masters. Moc se mi líbilo jak Vichnar vykládal že naposledy vyhrál za Rakousko olympijský sjezd neznámý Ortlieb. To jsem ani nevěděl že do rakouské reprezentace se dostane kdekdo :) Jasně kdo se nezajímá tak nezná. Také jsem pochopil že kdo nefandí Millerovi není čech. Jestli by nebylo lepší a levnější koupit přenos z třeba z ORF a dát k tomu simultání překlad. Končím parafrází Vichnarova klišé. Jakmile se Ti dva sejdou na komentování alpských disciplín tak to nevěstí nic dobrého.

Lyžovat jsem nikdy neuměl a nikdy nebudu.

26.02.2010 12:52:48 #12 

Příspěvků: 13

konophee muž

Tahle diskuze mě dohnala až k registraci na SNOW. Vlastně tahle a ještě o lyžařských školách :)Alespoň krátce ke komentáři: nechtěl bych sedět v budce a sledovat laptop a k tomu komentovat přímý přenos ZOH, ale Vichnar a Holický mají zřejmě krizi v týmu. Nechci nikoho urážet, tím méně skoro souseda a kolegu ze závodního lyžování. Bohužel odborný přehled nemají oba naprosto žádný i terminologií jsou úplně mimo. Energie a adrenalin, tak nepostradatelné složky pro sjezdové lyžování se v přímém přenosu s komentářem změní v nudnou detektivku z dostihů, kde divák čeká, kdo nakonec byl vrahem a závod zařízl. Bohužel se jim nedaří přenést tu výbornou atmosféru olympiády přímo na Whistleru, která je podle mých kamarádů tam tak neuvěřitelná. Ještěže jeden z nich chlapcům z ČT alespoň vykecal pár perliček o těchto kopcích, závodní sjezdovce a dění ve vesnici.

26.02.2010 13:14:53 #13 

Příspěvků: 82

VlastaR

>> #10, TomáS, 26. 02. 2010 11:53:08 K tomu fotbalu…Jeden můj spoluhráč měl jednu krásnou hlášku:" Byla to krásná podívaná, dali jsme jim 1:O." To mluví za vše. Proto jsem na fotbal zanevřel a zamiloval se do lyží, pro tu atmosféru, pro to všechno kolem lyží. A proto mě tak sere, že v televizi na CT v zimě !!! dávají jak hovínka hrajou fotbal. Nic proti naší české fotbalové lize :))))Snad to už někdy někomu dojde, že lyže zajímají stále víc a víc lidí.

26.02.2010 14:04:42 #14 

Příspěvků: 4267

ivan

Kdysi dávno, když jsem si lyžování nahrával, jsem na téma našich komentátorů nějaký ten papír popsal. Potom jsem už sledoval vesměs ARD/ZDF, případně Eurosport. Dneska už nemám ani satelit, ani ČT2 natož ČT4, takže lyžování vidím málo. Teď jsem na počítači něco trochu viděl a ještě míň slyšel, takže aktuální Honzovy (Holický) výkony hodnotit nemůžu.

Vichnar: toho je bohužel třeba brát jako rutinéra doklepávajícího atraktivní kariéru v Č(S)T, za níž přežil kdekoho včetně Baumrukgate. Neznám pozadí, ale mám pocit, že sjezdařina na něj padla po odchodu Svěceného, který ji snad donedávna obhospodařoval. A starej mazák, kterej to má v paži, pánové, navíc s jistotou exreprezentanta po boku, se přece spolehne na svou lety vycvičenou rutinu, s níž zvládne omlít vše od sjezdu SSM (Socialistický svaz mládeže) po gorodky. Veřejnost neví, že se za dlouhé roky nenaučil rozlišovat ani těch pár krasobruslařských skoků a vždycky mu je musela napovídat „utajená“ trenérka po ruce. Tolik k jeho „odbornosti“.

U Honzy mě překvapuje, co píšete. Přece jenom lyžoval, dělá (už má?) si trenérskou jedničku, a podle toho, co mi jednou před třemi lety obšírně líčil, se na spolukomentování hodně připravuje. Možné ale je, že pro to prostě nemá buňky. Mně kdysi při pár příležitostech špatný nepřišel. Dneska nevím.

Najít ten správný mix, co nejpřijatelnější pro předpokládaného diváka, určitě není lehké. Základní poloha našich komentátorů vždycky bývala hodně žvanivá. Vysvětloval jsem si to napřed dědictvím reportérství rozhlasového, později snahou přesvědčit šéfa a kádrováka ČST, že je dobrý a strašně toho ví (= furt mele), aby ho na ty lukrativní výjezdy do „káesu“ (kapitalistické státy) vysílali i nadále. Dneska už nevím. Jedině mě napadá, že čím míň věci rozumím, tím víc budu plácat vatu, kterou mám v doprovodných informacích – až třeba ty doprovodné zajímavosti přehluší to důležité.

Anžto ale se chce divák hlavně bavit (smyslem sportovního přenosu není poučit o sportu), všichni se bojí být příliš „odborní“, a tak nakonec i ten spolukomentující sportovec, který komentátorské řemeslo odkoukává za pochodu od redaktora, někdy sklouzne hlavně k pindání „zajímavostí“. Vsadil bych se, že v ČT nefunguje post-analýza, kdy by mediální experti rozebrali to, co se odehrálo, konkrétně s každým probrali jeho nedostatky a doporučili nápravu a zdokonalování. Ovšem co čekat u sportu, který je na obrazovce popelkou?

Jinak ale „fackování“ komentátorů probíhá i jinde. Co já už četl kritiky na zjevně asi neodstřelitelného Assingera či dokonce na „maskota“ Hansiho Hinterseera v Rakousku? Bohužel se málokterý lyžař propracuje do role samostatného komentátora – v tomhle pamatuju Franka Worndla a byl skvělý, akorát uměřený podle mého gusta. Jinak i Wasmeier a Neureuther byli „jen“ odborníci k tradičnímu Sigimu Heinrichovi. Snad Armin Bittner na ZDF mluvil samostatně?

Neboli ani ve světě nejsou spokojení. Zejména u velkých akcí je divácká skupina hodně pestrá a nesourodá: vedle tradičně sledujících fajnšmekrů přibydou i „nelyžaři“ a komentovat se musí také pro ně. Je to prostě permanentní balanc bez univerzálně uspokojivého řešení.

Tím ale nikoho neomlouvám. Tím spíš, že si výkony na obrazovce každý koncesionář spolufinancuje.

26.02.2010 16:21:44 #15 

Příspěvků: 326

vašek2

Tak tenhle fakt jsem si vlastně uvědomil až teď, kdy jste to rozmázli. Jako člověk přes léto lehce postižený cyklistikou ale vím, že může být znatelně hůř. To bych ale už opisoval z cyklodiskuzí o „Bakym“. Komentáře o kráse Ivana Bassa a (nejoblíbenější hit) počítání bidonů vypitých za etapu jsou teprv perly :-))

26.02.2010 16:21:55 #16 

Příspěvků: 2470

TNS muž

Ja lyžovanie sledujem na STV3.Komentuje Ján Hudok.Je tam na to sám.Prekvapivo nespolukomentuje tréner Král.

Král ponúkal vždy tú odbornejšiu omáčku okolo diania na svahu.U mojich známych,nie je moc obľúbený.Poznajú sa s dávnejších čias,nejaké žabomyšie vojny vo zväze.Ale to nie je dôležité.Niektoré jeho perly boli tiež úsmevné,ale nemôžem mu uprieť,že ako tréner laicky objasnil každú jazdcovu chybu na trati a vysvetlil čo tomu predchádzalo.Bo­hužial občas/dosť často skĺzol do osobnej roviny a nezabudol divákom pripomenúť kde bol naposledy a celkovo vyzdvihnúť svoju osobu:(

Ján Hudok komentuje dobre,odborne,nes­tráca sa,stíha aktuálne dianie,triafa sa celkom slušne do medzičasov.Nepoznám jeho lyžiarskú minulosť,ale pripravený je dobre.Svoju osobu nikdy nespomenie.Nikoho neuráža,venuje sa komentáru a čo ma celkom potešilo,je prvý slovenský komentátor,ktorý vie zdramatizovať komentár pretekov.Akoby komentoval hokej.Minule ma až z kresla zdvihlo keď bola Tina Maze pred cieľom:)

Ešte tam máme Vladimíra Gendu,ktorého komentár neurazí,ale je o čosi slabší než Hudok.

Komentár od Holického,Krátošku akosi nemusím.

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

27.02.2010 19:53:42 #17 

Příspěvků: 881

Martin430

Já už to tlumím, koukám bez zvuku. Je to sice jen půl zážitku, ale ti dva pablbové jsou moc. Teď oba dva věděli od samého startu (konstatovali nakonec) že Trejbal jede ale úúúúplně špatně, vzápětí „Kitane,Kitane a já jsem tě užuž chtěl pochválit…“ To jsou idioti ! Manekýn Holický a zombie Vichnar. Nevíte někdo, kolik FIS bodů vyjezdil Vichnar a jaký vlastně byl nejlepší výkon Holického ? Ježišikriste, ti mi hnuli žlučí, jdu se koukat na zbytek 1.kola.

27.02.2010 20:00:46 #18 

Příspěvků: 1289

Pavlos muž

Prosím vás vysvětlete mi někdo co je „kulatý oblouk“ , „moc zaříznul lyže“ , „měkká jízda“. Děkuji.

Výše uvedený názor je jen soukromým subjektivním dojmem autora. Nemusí, ale někdy i může to být pravda.

27.02.2010 20:50:53 #19 

Příspěvků: 18

designer

Uznávám, že výkony obou nejsou nic moc. Když včera vzpomínkově dávali Záhrobskou v Aare i s komentářem Holický+Svěcený, znělo to hned o kus lépe. Nechci se té naší dvojky nijak moc zastávat, ale na druhou stranu Holického vtípky mě občas celkem dostanou a myslím že divák nelyžař to může konzumovat celkem dobře. A pokud jste si někdo zapnul něco, co komentoval Hölzel, tak jistě víte, že to může být ještě mnohem horší :-)

27.02.2010 21:54:08 #20 

Příspěvků: 634

Tom_

Ale včerejší fanfára V+H Šárce IMHO neměla chybu! : – )

It's only skiing

28.02.2010 00:48:04 #21 

Příspěvků: 4267

ivan

Při obou slalomech jsem si konečně užil český koment.

Takové bušení do Holičáka bych nesdílel, i když mě nijak neuchvátil. Mám pocit, že kdyby vyhodili Vichnara a nechali tam jenom Honzu, bylo by to lepší. (Což zjevně „nelze“, má to asi za ty roky vyseděné, svého druhu trafiku.) Oba dohromady mi místy připadali trochu jako zastydlí puberťáci. (Ale možná beru lyžování příliš vážně?)

Vichnar svými pokusy vložit se do dění je jako slon v porcelánu. V nejnevhodnější chvíle vstupuje do dění s přiblblými zajímavostmi a la „má neobvyklý koníček hraní na housle“, které ruší a kazí atmosféru. Vyhodit!!!

Jeho FIS body neexistují, nanejvýš kdysi dávno branky v házené, kterou tuším nevrcholově hrál. Jak se dostal k lyžování či krasobruslení, netuším, buďto je chtěl, nebo vyfasoval.

Holičák byl např. 9. v kombinaci na MS 2001 (Ondra už tehdy 6.). Btw, Borek Zakouřil byl tamtéř velmi hodnotně 20. v obtížném technickém sjezdu.

28.02.2010 11:31:39 #22 

Příspěvků: 2337

TomáS muž

>> #21, ivan, 28. 02. 2010 00:48:04

Jako autor tohoto vlákna musím přiznat, že komentování obou slalomů bylo o poznání lepší než rychlostní disciplíny. Vyhnuli se faux pas, mělo ti náboj…asi čtou diskuze na snow a šli do sebe:-)))

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy