zkušenosti s Elany a další otázky - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Sjezdové lyže - poradna před nákupem zkušenosti s Elany a další otázky

zkušenosti s Elany a další otázky

09.01.2017 01:16:30 #1 

TheBradley

Zdravím všechny příznivce zimních sportů, hlavně lyžování. Jelikož mám 23 let a jak lyže, tak boty staré 8 let, vypadá to na potřebnou změnu. Lyže Nordica sloužily fajn, tehdy jsem je kupoval pro středně pokročilé lyžaře, ale tak trochu jsem povyrostl, nabral další zkušenosti a myslím si, že je čas na změnu. Jenže jsem poslední 3 sezóny nelyžoval, možná maximálně na jeden den, jelikož jsem si to finančně nemohl dovolit. Teď je situace jiná, čekají mě na zkoušku dva dny na Horní Moravě a začátkem března týden v Rakousku.

Lyže: Lyžuji od svých šesti let a pauzu jsem měl poprvé pouze předchozí 3 sezóny. Naposledy jsem kupoval Nordicy cca za 9k, model teď z hlavy nedávám. Byly fajn, ale posledně jsem již pociťoval horší stabilitu a držení v oblouku, problém byl hlavně čerstvý sníh, výborně se na nich jezdilo z rána – hlavně delší oblouk, kratší oblouky byly takřka nemožné. Rychlejší jízda. Od dalších lyží očekávám trochu univerzálnější použití jak pro dlouhé oblouky hlavně pro ranní sjezdy, tak střední až bude odpoledne situace trochu mírně příznivá. Hlavně dobrou ovladatelnost, nerad bych měl na sjezdovce plné lidí špatný pocit nad kontrolou. Má výška je 184 a váha 108. Zatím mám v merku Elan AMPHIBIO 16 Ti2. Bohužel se příliš neorientuji v dalších modelech jiných značek, Elan je pro mě takovým… od mala vytouženým modelem :D.

Boty: Mám stejně staré jako lyže, co je horší – stály tehdy okolo 3k (Nordica) a po přečtení článku ohledně výběru zde usuzuji, že mi ta bota zkrátka nesedí. Hlavně bolest holení už po prvních hodinách první den jízdy. po týdnu mám holeně celé skoro modré a bolí skoro celý další měsíc. Zapínání o 3 – 4 drážky, přitom špičku palce cítím v botě celkem znatelně, na kotvě ani pomě se nedalo víc jak 3 minuty pomalu ani vydržet atd… Nedělám si iluze, že to špičková bota naprosto spraví, zkrátka když do toho člověk tu sílu dává, tak to s sebou asi nese i špetku toho utrpení. Budu se modlit aby mi ve sportisimu seděly Nordica NRGY PRO 3, i když nevím jak to bude s tím vyndáváním botičky ze skeletu :D. Co mě zajímá je bootfitting – co se tím dokáže vylepšit, popřípadě napravit? Vím že se skelet tepelně lépe vytvaruje, vnitřek se třeba lépe vložkou uzpůsobí atd.Jaké s tím máte zkušenosti vy? Šlo vždy o nějakou kompletní úpravu, nebo to bylo pokaždé trochu jiné, někde stačilo třeba jen mírně vytvarovat skelet, jindy vyfrézovat atd, co cena? V Pardubickém servisu jsem zahlédl cenu okolo 250,–Kč za botu, nevím jak je to aktuální…

Seřízení vázání: Na ty dva dny mám v plánu jet ještě se starými lyžemi, ale ideálně s novými botami – je vhodné zajít si k seřízení vázání do servisu nebo to na ty dva dny udělat doma svépomocí? Hádám že hodnota DIN bude také jiná než by měla aktuálně být – nějaký centimetr navíc, nějaké kilo nahoře atd… S novými lyžemi a lyžáky před Alpami bych si do servisu na seřízení zašel určitě.

Gratuluji těm co to dočetli až do konce, díky za vaše postřehy.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy