Aktuální report z Les Arcs, 23. 3. 2010 - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Francie Aktuální report z Les Arcs, 23. 3. 2010

Aktuální report z Les Arcs, 23. 3. 2010

25.03.2010 17:14:40 #1 

Příspěvků: 31

PUXtravel

Francouzské dvojstředisko Les Arcs/La Plagne lze bez váhání přiřadit do skupiny top lyžařských resortů v Evropě. Rozlehlý areál umístěný v masivu hned vedle Mont Blancu, nejvyšší hory kontinentu, si rychle získá jakéhokoli zimního sportovce.

PUXtravel sem zavítal poprvé ve své historii – a podle spokojenosti klientů určitě ne naposledy. Třebaže počasí příliš nevyšlo, i tak areál Paradiski, jak se spojení Les Arcs s La Plagne nazývá, rozdává spoustu radosti.

I v termínu na konci března je dostatek sněhu na všech sjezdovkách, byť je třeba přiznat, že v polohách pod 1800 metrů je sníh už kolem poledne značně měkký a na některých místech jsou sjezdovky vydřené až na hlínu. Čím výše však míříte, tím kvalita sněhu stoupá. A vzhledem k tomu, že je tu možné hned na několika místech překročit třítisícovou hranici, lze tu objevit sjezdovky s prvotřídní jakostí pokrývky.

Nekonečná kapacita sjezdovek? =============­================ Paradoxní je, že i když ubytovací agentury vyhlásily tento termín jako beznadějně plný (podle mých informací je obsazeno asi 95% lůžek), sjezdovky jsou leckdy liduprázdné. Jistě, v uzlových bodech, kde se stýkají klíčové dopravní tepny, se davy kumulují a připadáte si tu jako v mraveništi. Ale jakmile vyrazíte o kus dál, na periferii, máte pistu sami pro sebe.

Fronty u lanovek nejsou prakticky žádné, ve zmíněných přestupních místech si počkáte maximálně tři minuty. Jedinou lanovkou, která je trvale přetížena (pokud je díky dobrému počasí vůbec v provozu), je gondola Aiguille Rouge, vedoucí na stejnojmenný nejvyšší bod střediska. Když si počkáte cca dvacet minut, můžete se těšit na báječný výhled do údolí i do okolí, jemuž vévodí obrovský masiv Mont Blancu.

Jak je to s úpravou svahů =============­============= Slabší je to s upraveností povrchu. Roleb tu sice mají požehnaně a v některé dny si dávají sraz před okny rezidencí jako při vojenské přehlídce, jenže na svazích to moc poznat není. Abych Francouzům nekřivdil – většinu sjezdovek upraví, to ano. Ale hodně z těch, které by svým sklonem potěšily náročného lyžaře, nechávají plné boulí, jako by tu měla trénovat Nikola Sudová. Aspoň že se pečlivě starají o snowpark. Ten kromě klasických skoků a railů nabízí dvanáctimetrový bazének, kterým snowboardisté projíždějí jako na surfu. V úterý a ve středu, když bylo úplně jasno a slunečno, řada z nich exhibovala pouze v plavkách.

Parádní služby ============== Z dalších postřehů je jistě dobré uvést, že v Les Arcs narazíte na spoustu Angličanů. Čím je to významné pro nás pro Čechy? To je jednoduché – díky tomu zde umí i poslední pikolík obstojně anglicky a co víc, ochotně tento jazyk používá. V barech na vás zahlaholí klidně i španělsky, zvláště pokud se opakovaně díváte na utkání fotbalové Barcelony. Ostatně pro milovníky pasivního sledování sportu je tu vybavenost také na vysoké úrovni. Dále tu najdete i kulečník, šipky, bowling, šprtec, fotbálek či hrací automaty. Vedle nich pak nejrůznější restaurace a dobře zásobené obchody s jídlem i oblečením, samozřejmě i řadu půjčoven lyžařského vybavení.

Infrastruktura a ubytování =============­============= Pro upřesnění je vhodné uvést, že ubytovaní jsme v části Les Arcs 2000. Bydlet lze totiž i ve vesničkách Arc 1950, 1800 nebo 1600. Všechny jsou ale bezvadně propojeny bezplatným skibusem, který jezdí každých dvacet minut od sedmi ráno až do půl desáté večer. Mezi nejvzdálenějšími místy, Arc 1800 a 2000, strávíte na cestě pouze dvacet minut. Infrastruktura je doplněna o skvělé napojení na údolní město Bourg Saint Maurice, odkud po celý den jezdí vláček do Arc 1600.

Pro turistu bez auta nebo autobusu je tak středisko také dobře dostupné – ostatně jeden z našich účastníků dorazil zcela po vlastní ose z Bruselu: do Bourgu mu to pomocí TGV trvalo šest hodin, dalších čtyřicet minut pak zabrala cesta vzhůru až do 2000 metrů.

Co dodat ======== Zkrátka je vidět, že Les Arcs nebylo jedním z klíčových středisek olympiády v Albertville 1992 náhodou. Pokud jej máte zájem také poznat, mohu to vřele doporučit.

Z Les Arcs zdraví Tomáš Hložánek

Lyžařské zájezdy napříč Evropou

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy