Nordica Speedmachine 130 (16/17) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Lyžařské boty Nordica Speedmachine 130 (16/17)

Nordica Speedmachine 130 (16/17)

01.11.2017 10:53:57 #1 

smik

Ahoj, tak nějak jsem si usmyslel, že potřebuju nové boty. Protože první co jsem si koupil jsem nevychytal úplně velikost a byl jsem nucen jezdit v hodně starých Langích :-) Po vyzkoušení několikerých bot, jsem pořídil výše uvedené. Pocitově mi seděli nejlíp, žádná bolest. Trošku mám obavu jestli jsem to nepřehnal s FI 130. Doteď jsem boty měl spíš měkkčí. Snažím se o sportovní jízdu (ne že bych ji ovládal). Já 45, 178cm, 90kg (sádlo to všechno není)

Doma jsem je měl nazuté zatím cca 1/2 až 3/4 hodinky. Po této době jsem cítil trochu mravenčení v prstech. Nevím jak se budou chovat na svahu, předpokládám, že nové boty budou chtít trochu vyjezdit a prošlápnout je tak?

K mojí otázce. Tyhle boty mají nějakou vnitřní botičku s korkovou vložkou. Botička se dá teplem tvarovat. V obchodě samo nevěděli nic. Má někdo s tímhle tvarováním zkušenost? Je lepší v nich třeba jednu zimu odjezdit a pak je nechat případně nahřát? Nebo je lepší to udělat hned? To trnutí a mravenčení. Může být důvod v příliš úzké botě? Poradíte jak postupovat s novou botou? Jak ji vyladit k naprosté spokojenosti. Pocitově mi fakt seděla (sedí) dobře, velikost si myslím, že správná. Zkoušeno i ve skeletu a za patou tak 1cm místa. Díky za případné poznatky.

01.11.2017 12:34:03 #2 

˘Ö˘Krab muž

Protože SNOW není jen plkací rychlokvašné fórum, dají se najít i opravdu obsahově kvalitní příspěvky. Doporučuji začít zde, byť je to s křížkem po funuse.
FI130 na 90 kg muže v rozpuku mládí nebývá příliš.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

01.11.2017 12:47:51 #3 

smik

>> #2, ˘Ö˘Krab, 01. 11. 2017 12:34:03

Jo Krabe tak s křížkem po funuse to není. Sem ten Ivanův článek kdysi četl a snažil se ho držet. Je fakt, že jsem si po tvém připomenutí početl a některé body se mi vykouřili z kebule. Každopádně si myslím, že jsem zas tak špatně nevybral. Ono co si budeme nalhávat ta správná bota se na poprvé, potažmo nejspíš ani na podruhé nepovede dokonale vybrat :-)

No a ne vždy se cítím v rozpuku mládí :-)

01.11.2017 13:22:59 #4 

PetrAT muž

>> #1, smik, 01. 11. 2017 10:53:57

Boty jsou nové, teprve si budou sedat
Co jak sedí, nebo nesedí a tlačí v podstatě zjistíš až na svahu
Včetně toho mravenčení , což způsobuje nějaké „přiškrcení“ nohy
Ten model co máš by měl mít už možnost tvarování skeletu
Vnitřní botička s korkem se dá nahřát horkým vzduchem
Něco najdeš na webu Nordica a nebo na Youtube.

01.11.2017 14:15:00 #5 

˘Ö˘Krab muž

>> #4, PetrAT, 01. 11. 2017 13:22:59

Asi bych postupoval tak, že bych zkusil pár dní lyžovat, co se roztáhne samo, to si sedne. Nahřátím botičky toto zrání urychlíš, ale abys to nepřehnal.
Pokud by však výsledkem snažení na svahu byly nějaké bolestivé otlaky, tak přerušit lyžování a zavčasu upravit skelet, než se poškodí třeba okostice a začnou pučet bolestivé výrůstky.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

01.11.2017 14:23:21 #6 

PetrAT muž

>> #5, ˘Ö˘Krab, 01. 11. 2017 14:15:00

Otázkou bude také vložka
Nordica neměla ve zvyku do nejvyšší řady bot dávat nějakou lepší vložku
Spíše se počítá s tím, že si majitel nechá vložku udělat a nebo koupí nějakou tvarovanou
V každém případě, to lokální infra tvarování by mohlo pomoct od kritických míst
Nevím jak u 130ky , ale u 120 mě překvapila nízká váha boty

01.11.2017 15:51:21 #7 

smik

Dík chlapi, přesně to sem potřeboval vědět. V půlce listopadu plánujeme Hintertux tak je prověřím na kopci. Pro jistotu si sebou vemu i ty staré křusky aby mi neupadly nohy a uvidím jak se budou boty tvářit po pár hodinách na sněhu. Pokud by někde něco drhlo budu řešit dál. No sem zvjedavej co ty nové boty udělají s mým lyžařským (ne)uměním. Snad mě moc nenakopou do zadele :-)

01.11.2017 17:52:46 #8 

Vlark muž

Pre zaujímavosť pridám mojich zopár praktických skúseností s novými Nordicami s rovnakou flexiou, čiže 130. Uprostred minulej lyžiarskej sezóny som kúpil Nordicy GPX 130, čiže flexia rovnaká, len sú oproti rade Speedmachine užšie – GPX majú 98 mm a Speedy 100 mm. Dovtedy som jazdil staré Tecnicy s flexiou cca 100–110. Sám som rozmýšľal nad Speedmachine 120, biele, veľmi sa mi páčili, len cenovo som trafil za tú istú sumu na GPX a pocitovo mi GPX sadli a lepšie majú vypracovanú botičku (obšitie vrchu kožou, predpoklad dlhšej výdrže). Materiálovo sú tvoje nové Speedy a moje GPX ± rovnaké, aj vnútorná botička. Takže – pred prvým lyžovaním som doma cca 3–4× obul na hodinku lyžiarky a zapol, nech si noha zvykne, kedže staré Tecnicy už boli dosť vyšliapnuté. Nopvé Nordicy sa zdali dosť tesné, hodina bola akurát. Pred prvým výjazdom som nerobil so skeletom ani papučou nič. Na lyžiach pocity pri jazde dobré, rozopínal som na sedačke cca po 2 hodinách,pod­statné bolo, že tlak síce bol aj mravenčenie v prstoch, ale celkove tlak plošný, nie bodový. Po návrate som dal (4 dni lyžovania) v obchode nahriať papuču/botičku, tiež má korok a trocha sa to upravilo, so skeletom som nerobil nič, ten má infrared technológiu. Samozrejme, na predajni nemali rúru na vypečenie. Ale zatiaľ som to ani nepotreboval. Odlyžované v uplynulej sezóne celkom cca 12 dní, v teraz novej sezóne 4 dni a spokojnosť. Teraz som lyžoval cca 6 hodín za deň mínus cca jedna hodina pauza na obed a nepotreboval som vôbec rozopínať. Takže rada – odlyžuj prvé dni v pôvodnom stave, botička sa sama dosť prispôsobí, zvyšok, ak bude treba po pár dňoch v servise alebo doma len botičku, skelet až ako posledná možnosť. Tiež mám cca 1 cm v skelete bez botičky, takže veľkosť by mala byť OK, aj ked pocit proti starej vyťahanej lyžiarke je, samozrejme, tesnejší. Ale podstatné je, že nemám ani otlačené palce, ani kotníky. K technike jazdy – spočiatku ma to občas hodilo do záklonu, kedže po opretí sa dopredu stará lyžiarka pustila, nová dala rebound s ktorým som nepočítal, takže s tým treba počítať, troška upraviť postoj, ale super je, že lyža vzhľadom na menší rozsah pohybu v lyžiarke reaguje oveľa rýchlejšie a presnejšie. Takže celkove – palec hore, hore, hore… Moje parametre – 185 cm, cca 85–87 kg, vek 61, kondícia zatiaľ slušná… Takže želám úspešný štart a hlavne spokojnosť.

02.11.2017 10:24:26 #9 

smik

>> #8, Vlark, 01. 11. 2017 17:52:46

Moc díky za obšírný popis. Zařídím se podobně. Zkoušel jsem si taky Nordic Dobrman ve FI120 to je myslím předchůdce GPX jestli se teda nepletu. Ta měla tuším taky 98mm šířku skeletu. Jako nejspíš bych ji taky snesl. Tam už jsem cítil tlak v kotnících a nejspíš bych se nevyhnul dodatečné úpravě skeletu. No uvidíme. Třeba až budu kupovat další třetí boty tak to posunu na vyšší level :-). Máte ještě doporučení na nějakou lepší stélku? Asi nějakej tvarovatelnej si­das?

02.11.2017 11:32:44 #10 

Vlark muž

Pokiaľ viem, tak Dobermanny majú inú vnútornú botičku, tiež som ich skúšal a boli cosť úzke celé, GPX nie sú nástupcom Dobermannov, tie sa robia aj naďalej. GPX sú také nepretekárske Dobermanny, na bežné lyžovanie. Kúpil som aj inú sielku, od Nordicy, ale po skúšaní a striedaní mi nakoniec najlepšie sedí originál, čo bola v lyžiarke. Ja mám skôr problém s kotníkmi – jeden bol operovaný, ale ako príjemné prekvapenie bolo, že sa botička pekne vyformovala a netlačí ani na problémových miestach. Takže ten tlak v kotníkoch, čo cítiš, môže prestať, keď sa botička prispôsobí lyžovaním, resp. po upečení botičky. Skelet až ako posledná možnosť.

02.11.2017 13:00:33 #11 

smik

Aha tak sem si mohl vyzkoušet i ty GPX, zatím ale svému výběru věřím tak uvidíme na svahu :-)

Ještě drobnost. Máte někdo tip na solidní tenké lyžařské podkolenky? Já používal ponožky z merina a jsou super, nicméně do těchto bot moc silné.Co jsem zatím mrkl po eshopech tak nevím na jakej materiál koukat aby byly opravdu tenké Díky

02.11.2017 13:36:59 #12 

Vlark muž

Tak presne to isté som do tých nových Nordic riešil aj ja, zvyknutý som bol na klasické lyžiarke stredne hrubé podkolienky. Nakoniec som skončil na podkolienkach tenkých z obyčajného punčochárskeho obchodu, je to nejaká zmes, syntetika + bavlna, cena bola cca 7–8 €, čiže okolo 200 CZk a spokojnosť, nemajú švy, hore širší pružný úplet, čiže nič značkové a drahé, ale účel splnilo, ani zima mi v nich nebolo, lyžiarky celkom slušne izolujú, nemám ani potrebu rozmýšľať o vyhrievaní k lyžiarkam – aj keď v tých mojich GPX je už botička predpripravená na pripojenie vyhrievania. Tým, že jazdím na sedačkách a kabínach je tepelný komfort v pohode, najviac som v nich lyžoval pri – 12 a prsty mi nemrzli… Skúšal som aj kompresné tenké podkolienky, značkové, ale to už bolo cez hranu, pocitovo mi brneli v lyžiarke prsty a necítil som sa komfortne, bál som sa, že mi bude potom zima na prsty, tak som to vymenil za vyššie uvedené.

03.11.2017 20:41:33 #13 

Boryš

>> #11, smik, 02. 11. 2017 13:00:33

Loni jsem koupil podkolenky specifikované jako běžecké v Lídlu. Dle mě plně dostačující.

06.11.2017 08:14:58 #14 

smik

>> #13, Boryš, 03. 11. 2017 20:41:33

Lidl mi taky někdo doporučil. Mrknu díky :-)

17.12.2017 20:55:51 #15 

PinďaCZ muž

Dobermann a GPX mají stejně široký skelet a liší se vnitřní botičkou (GPX je zateplená Primaloftem).

Co se týče „zapékání“ vnitřní botičky, doporučuji v tom odlyžovat alespoň týden (nebo 30 hodin) a potom teprve jít na zapékání.

InfraRed technologii bych využil až v případě, že bota opravdu nevhodně tlačí na některém z vyznačených míst (nedá se upravovat celá botička na kterémkoliv místě, ale pouze na kritických místech) – je to označené na botě.

Jinak to co napsal Vlark kvituji.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy