15 - 11 - 9 - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Rady a tipy 15 - 11 - 9

15 - 11 - 9

05.05.2010 21:40:40 #1 

Příspěvků: 4272

ivan

Je to sice zatím poněkud předčasné, ale zamýšlím se nad tím, kde a s jakým dokladem příští zimu lyžovat.

Dosud jsem to řešil kaunertalskou celoroční jízdenkou a špindlerovskou sezonkou. První mi umožnila několik podzimních a jarních ledovců a navíc v sezoně kvalitní svezení ve Fendels. Druhá mi sloužila k tomu, že jsem skoro každé ráno do 10 mohl polyžovat.

Dokud byla první za cca 330 euro od prvního do posledního sněhu, nebylo co řešit. Podobně druhá, když jsem ve Špindlu pracoval.

Loni povinně přidali ke Kaunertalu i Pitztal a cena vzrostla na 433 euro. Pro mě zbytečných 100 euro navíc, Pitztal-ledovec nesnáším a už roky jsem tam nebyl. Navíc „celoroční“ už je teorie: začátek ořezává příroda, tedy nedostatek sněhu (2009 se horkotěžko zahajovalo až 13/10), konec jak opět příroda, tak i středisko samo, když začalo aplikovat direktivní konec v půlce června. A dále, úbytkem ledovce se sjezdovky zužují, ba některé už zanikly. Čas na péči o ně stále více požírá snowpark. Jistota slušných podmínek už přitom není ani celý květen. Za více peněz (cca 11 000 Kč) tedy stále méně muziky.

Pořád je to ale lyžování od října do června a jen za 2000,– víc, než co si nechává za jen zimní sezonu zaplatit Špindl. Ten mám sice 80 km od baráku, ale i tam bývá začátek sezony znehodnocovaný nedostakem sněhu a průběžným zasněžováním za provozu. A zejména mi vadí, že tam, snad až na konec sezony v dubnu, skoro nelze udělat oblouk bez potenciálního ohrožení jinými lyžaři. Navíc bývá mizerné počasí. Suma sumárum, málo platné, nekvalitní lyžování. I když tam na každém rohu narazím na kamaráda nebo známého a mám tam vytvořené dlouholeté emoční vazby.

Je ale alternativa? S úděsem zjišťuju, že nesrovnatelné Herlíkovice za sezonku chtějí 8000,–! (Ano, i s večerním, ale to bych nejspíš vůbec nevyužil. Ale bez něj nelze…)

Všechno se samozřejmě dá a musí propočítat na potenciální návštěvy, promítnout náklady na dopravu a ubytování. To je specifická osobní matematika, jejíž detaily si každý musí udělat sám.

Do hry loni vstoupila možnost tyrolské Snow card (TSC, psal jsem o tom na podzim v printu). 80 středisek, 923 dopravních zařízení, 3105 km sjezdovek (o zpřístupněném terénu nemluvě). Za 590 euro, tedy cca 15 000 Kč, platí od 1. října do 15. května a obsáhne tak i většinu sezony ledovcové (Tux, Stubai, Kaunertal, Pitztal). Kromě Arlbergu, Söldenu a Silvretty (Ischgl) je tam vše v Tyrolsku podstatné, tedy i Kitzbühel a okolí, celý Zillertal od Fügenu po Königsleiten až po ledovec, Fiss-Serfaus-Ladis, Obergurgl-Hochgurgl…

Takže dát 15 000 za tento roh hojnosti, 11 000 za furt jen Kaunertal, 9 000 za jen Špindl?

Ano, celkové náklady v případě TSC narostou nutným cestováním a noclehy, pokud nebudu v obytném autu. Ale to, co umožní člověku, který má čas ji využít, je vysoce nad ostatními možnostmi.

Co si o uvedených relacích myslíte? Mám být patriot a za 9k se zmítat ve Špindlu, nebo si připlatit? Lyžařsky už toho nemám před sebou mnoho, neměl bych tedy zbývající čas využít co nejefektivněji?

Nejde samozřejmě ani tak o mě. Umím si vše spočítat a poradit si. Ale jako modelový příklad je to zajímavé. A taky to ukazuje, jak lítý boj o zákazníka se dneska vede.

05.05.2010 22:39:14 #2 

Příspěvků: 323

Másin muž

>> #1, ivan, 05. 05. 2010 21:40:40

Oproti tuzemský nabídce to je fakt k smíchu/pláči, ale nenadělá se nic. Kdo na výjezdy čas nenajde a chce jakž takž sportovně pojezdit, musí se spokojit s devítilitrovým Špindlem, či něčím podobným.

S prominutím bych se vysr.. na patriotismus a šel do TSC. Jak už sem ti psal, pokud bych měl na to čas a nakloněný okolnosti, neváhám ani chvíli. Vlastně váhám, v tom případě bych to zkombinoval s nějakou tou manžestrovou Itálií a proložil jižní polokoulí v létě. O to víc, pokud bych měl před sebou jedny z posledních lyžařsky opravdu kvalitních let, upřednostnil bych zážitky, který plná peněženka v kapse na kanapi nenahradí.

Pěkně sem si zafantazíroval. Teď už jen podojit Sportku, nebo pořádně vydělat a můžu začít s realizací.

05.05.2010 23:12:27 #3 

Příspěvků: 4272

ivan

>> #2, Másin, 05. 05. 2010 22:39:14

Ty to máš před sebou. Za nějakou dobu bude snad po krizi, svítit se musí, a tak skrz cingrlátka ke splněnému snu!

Jinak souhlas, Itálie by k tomu pasovala, už kvůli kulise Dolomit, počasí a úpravě. Naopak jižní polokoule mě nebere, musím taky plavat. Ale za Milanem do AUS nakonec někdy asi pojedu a třeba i tohle vyjde.

Jako příslušník ztracené reálněsocialistické generace si ale především neskonale libuju v tom, že něco takového je vůbec možné a proveditelné. Mladším už to přijde samozřejmé, ale já takovou vlastně samozřejmost pořád vnímám s pokorou a vděčností.

Takže to opravdu vypadá na Tirol Snow Card, pokud tedy nebude džob, který by zásadně ovlivnil volbu.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy