Děti a lyže [článek] - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Články Děti a lyže [článek]

Děti a lyže [článek]

19.11.2010 06:03:26 #1 

Příspěvků: 58

Karel Hampl - SNOW muž

Několik elementárních rad rodičům, jejichž ratolesti teprve před nedávnem začaly chodit a mluvit.
Ačkoliv jsem se ve své dlouholeté trenérské praxi nikdy nezabýval uváděním těch nejmenších do tajů pohybové aktivity zvané lyžování, věnuji poměrně soustavnou pozornost textům zabývajícím se touto problematikou v médiích. Při té příležitosti pročítám s jistými rozpaky doporučení adresovaná vnímavým a důvěřivým rodičům či prarodičům, která se již po několik let vždy před sezónou notoricky opakují, a přes svoji trvalou povrchnost, jsou formulována jako nezpochybnitelné postuláty.
Odkaz na článek

29.11.2010 22:47:18 #3 

Příspěvků: 2

Jizera

Dobrý článek, ale několik názorů či připomínek. 1.Už i ty nejkratší dětské lyže v t.zv. carvingovém tvaru velmi usnadní výuku. Dítě velmi rychle vycítí možnosti těchto lyží. 2.Hlavním důvodem lyžování začínajících dětí bez holí, je lyžování s rukama na stehýnkách nad koleny, které děti naučí správnému postoji na lyžích, což je v dalším výuce zásadní. 3.Přilba. Věc diskuse, ale ve většině alpských zemí je nebo bude pro děti povinná. Na příklad od 1.1.2011 v Sal­cbursku pro děti do 14 let!

01.12.2010 05:10:28 #4 

Příspěvků: 11

Swoop muž

Článok veľmi dobrý odporúčam prečítať si ho zacinajucim instruktorom… Ak príde rodič s s dieťaťom a che silou mocou mat doma lyziara, malo by dieťa už mat aký taký kontakt so snehom, sanky alebo niečo podobne , vek je diskutabilny ale ak je dieťa živé môže aj 3 ročné ale odborné články uvádzajú až vek min.5 rokov, je to pre fyzickú a pschyckú vyspelosť no a hlavne vedieť počúvať… ČO sa týka výstroja topanky topanky skôr mäkšie a s menším počtom klipsni aby vedelo dieťa pracovať s pánvou. A v neposlednej rade lyze lepšie sú carvingove ako bolo spomínané a buď nevoskovane alebo ak tam vosk je správne navoskovat, učenie sa Ináč stane čiernou morou a pre dieťa nechcenou zábavou. Pre začínajúcich lyziarov ako bolo spomenuté je dobre si najprv výstroj požičať a zbytočne nekupovat, hlavne pre malých začiatočníkov pre viacej dôvodov , garanciou nastavenia a výstroja na mieru.

09.02.2012 16:50:32 #5 

Příspěvků: 1

Petr Špaček

Článek je velmi dobře zpracovaný, ale já bych vám chtěl doporučit: Skvělou pomůcku pro začínající dětské lyžaře. Jsou to držáky SKITRENÉR – které se jednoduše přimontují na špičky dětských lyží skrz nově vyvrtanou díru o průměru 6mm se snadno a hlavně bezpečně naučí vaše dítě samostatně lyžovat. Náš držák byl vyvinut proto, aby pomohl začátečníkům zvládat základy lyžování a neodradilo je neustálé padání na zem, jako u klasických způsobů učení lyžování. SKITRENÉR nutí při jízdě a následném roztažení nohou ( paty od sebe ) pokrčit kolena, což malého lyžaře přivede do pozice pluhu a způsobí přirozený brzdící efekt postavením lyží na hrany. Přenesením váhy těla na jednu stranu a pokrčením kolena, což se děje zcela přirozeně a automaticky postačí k tomu, aby lyže samy zatočili. Středový kulový čep umožňuje zcela volný pohyb lyže v jakémkoliv směru i terénu, ale přitom nemá žádný negativní vliv na funkci bezpečnostního vázání. Středový kulový čep je možné jednoduše rozpojit pomocí lyžařské hole, například při stoupání do kopce nebo ve frontě na vlek. Doporučení: naučte své dítě jezdit od začátku na lyžařském vleku se zapnutým středovým čepem, (SKITRENER) protože nebude padat z vleku zejména pří rozjezdu.

SKI TRENÉR poskytuje od začátku bezpečný pohyb na sjezdovce, samostatnost a rodiče již nemusí své dítě při jízdě držet. Všem mohu jen vřele doporučit. Dají se koupit v ;-)Eshop:www.skitrener.cz, nebo tel 777 813 854

24.06.2013 11:37:28 #7 

Příspěvků: 2

Tolman

Skitrenéra má můj známý a pohodička. Musím se přidat k ovacím, jeho kluk se na tom parádně naučil, a výhodou byla i ta bezpečnost. Za mě jednička.

27.12.2013 17:27:01 #8 

Příspěvků: 6

Clepino

Děkuji za tento dobrý článek. My sice v lyžařské škole zásadně helmy používáme, ale je to dáno právě tím, že nemáme baby park oddělený striktně od lyžařského okolí.

Jízda bez hůlek mi po několika letech učení dětí přijde jako nejrozumnější začátek. Bohužel spousta lektorů, kteér vidím kolem sebe, se vůbec nesoustředí na to, co vlastně ruce bez hůlek dělají, že jsou rozevláté, postoj nezpevněný a prostě všechny aspekty, které se snažímě odbourat právě tím, že hůlky zapojujeme až později.

Naprostý souhlas ohldně velikostí a délek lyží. Tabulky jsou nesmysl a navíc většina dětí ocení prostě co nejdéle velmi krátké lyže. S kvalitou, vykrojením a správnou tuhostí (měkkostí) lyží tak pak většinou vychází délka lyží spíš o 20cm kratší než dítě. Jen kdyby rodiče chtěli konečně dětem dopřát boty správné velikosti.

Vyberte si prostě dobré středisko, kde jsou na rodiny s dětmi připravení, vybavení nechte na půjčovně a vyberte dobrou lyžařskou školu… Na většině míst se tohle dá najít, pro mě je v tom ideálem Studenov v Rokytnici nad Jizerou.

27.12.2013 17:51:22 #9 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #8, Clepino, 27. 12. 2013 17:27:01

REKLAMA NA STUDENOV ? (článek je z r. 2010)

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

27.12.2013 18:30:52 #10 

Příspěvků: 767

Gravedigger

ad skitrner: zbytecnost. na ty dve hodiny, nez se i podprumerne dite nauci drzet pluh to nestoji za to. Navic vetsina deti si tu omezujici svazanost lyzi uvedomuje.

ad kratke lyze: stejne jako u dospelych usnadnuji nespravne zpusoby zataceni, na prudkem zmrzlem malo drzi.

absolutrne nejdulezitejsi vec pro zacinajici (nejen) deti je vhodny teren. mirny svah s dojezdem do roviny je k nezaplaceni pro uplny zacatek, dlouhy mirny svah s pravidelnym sklonem potom pro pokracovani, jakmile dite chape zastaveni pluhem.

Denne vidam strasna zverstava pachana na detech rodici i instruktory ( i kdyz, ty nejhorsi instruktory podezrivam z toho, ze vlastne zadnou licenci nemaji. mnohe tomu nasvedcuje)

27.12.2013 18:41:06 #11 

Příspěvků: 313

Dali muž

>> #8, Clepino, 27. 12. 2013 17:27:01

I dětské lyže by měly fungovat jako lyže. U příliš krátkých lyží věšinu jejich délky vyztuží lyžařská bota a dítě má misto lyží spíš brusličky.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy