Sporten Iridium pro ženu 172/58 - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Sjezdové lyže - poradna před nákupem Sporten Iridium pro ženu 172/58

Sporten Iridium pro ženu 172/58

24.02.2018 17:20:30 #1 

obda muž

Zdravím vespolek. Pro svoji ženu ze všech nejlepší sháním nové lyže. Nejprve něco vysvětlení:

Manželka vždycky jezdila dobře a rychle (tedy ve srovnání s libovolnou partou normálních smrtelníků, nikoliv totálních nadšenců do lyžování :)). Já ji technikou ani rychlostí nestačil nikdy :D Po VŠ na lyžích deset let nestála, zpátky se k nim dostala až začaly být děti trochu větší. Prvních pár let na svých starých rovných 180 cm Elanech, pořád docela rychle a moc hezkým kratším/středním smýkaným obloukem s nohama těsně u sebe (tj. tak, jak se jezdilo dvacet let nazpět). Ráda jezdí co nejlépe technicky a po zapůjčení vykrojených lyží naznala, že doba pokročila a vždycky se chtěla naučit carvovat. Dva roky zpátky si koupila v bazaru starší Volkl RTM (bez popisu – asi nejzákladnější model, 163/R14.5, viz foto ukradené z webu). Oblouky na nich teď krouží krásné, a smýkat na černých/prudších červených jdou taky. Nicméně si poslední dobou dost stěžuje, že pokud do toho chce na nějaké prudší sjezdovce v rychlosti na plotně víc šlápnout, tak se jí lyže rozvibrují a nemá z toho vůbec dobrý pocit. Ty dvacet let staré Elany to prý nedělaly. Můj skromný tip je, že jsou na ni příliš měkké.

Vybíráme proto nové lyže. Použití – většinou sjezdovky v ČR, tak týden/dva v roce plus nějaké ty víkendy. Měly by zvládnout jak ranní manšestr (chytáme první lano), tak i trochu rozbitější svah – ženu baví oboje. Krojení těch RTM ženě vyhovovalo, jak na mírných (pilování techniky) tak prudších svazích (kde si užívá rychlosti). Boty jezdí s FL 110. Co jsem tu za ty léta pokukování pochytil, Sporten Iridium by tohle mohly splňovat. Otázka je, jaký typ a délku. Trochu se bojím, že hodně doporučovaná Iridium 6 by na mojí drahou polovičku byla už moc tvrdá (zas tolik neváží, a podle svých slov nemá teď vůbec žádnou fyzičku). Možná Iridium 5 by stačila? Jaká délka – 168 cm? Na testování se bohužel letos nedostaneme, v Karlově (v „centru“ se ženě nejvíce líbilo na Kazmarce) jsme to minuli o týden :( Díky moc za všechny tipy.

Fotky

24.02.2018 19:19:52 #2 

˘Ö˘Krab muž

>> #1, obda, 24. 02. 2018 17:20:30

Na plotny jde asi o lyže konstrukčně nedokonalé (měkkost/nesta­bilita je jen jedním z projevů) a hlavně, pokud jezdí rychleji, tak příliš krátké. Iridium 5 v nějaké dlouhé verzi by mohly být dobrou volbou, ale skoro bych jí doporučil si jako etalon vyzkoušet nějakou ryze sportovní lyži – SL (AHV05) 155 nebo nějaké GS ~175 cm, ty vzít jako to absolutně nejvíc, co se dá na upravené sjezdovce jezdit, proti tomu pak posuzovat třeba zmíněná Iridia a vyhodnotit si, jestli kompromisy jsou potřeba nebo jsou snesitelné. Zajímavou alternativou by mohly být AHV RC v delší verzi – jakkoliv nemám rád, když si ženy kupují jako cruisery pánské slalomky, tak flexe a vůbec vlastnosti této lyže by se možná Tvé polovičce líbily.

P.S. K identifikaci stávajících lyží je podstatný ten malý modrý nápis za zkratkou RTM na patkách.
Tady identické v bazaru. Mám za to, že se může jednat o klon RTM 7.4/74 (podle šířky pod botou) vyrobený pro řetězec Sport2000.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

25.02.2018 10:12:38 #3 

obda muž

Díky moc za odpověď! Ty 7.4 jsem tipoval, nicméně na lyži to nikde není (malý modrý nápis je „RIDE THE MOUNTAIN“, profil 103/74/118). S těma slalomkama jsi mne překvapil – já jsem to viděl spíše na GS – ale prd tomu rozumím :) (Můj popis ženina ježdění mohl být taky zcestný.) Taky bych se trochu bál chování na rozbité sjezdovce. Ale určitě zvážíme. Akorát se k těm lyžím dostat na vyzkoušení – snad bude letos ještě nějaká Stupava v termínu, kdy můžeme. Kvůli cenám bych raději kupoval teď, než až po otestování na začátku příští sezóny. Iridia jsem, až na tu nejistotu ohledně tvrdosti a délky, byl ochoten risknout na slepo.

25.02.2018 10:20:58 #4 

˘Ö˘Krab muž

>> #3, obda, 25. 02. 2018 10:12:38

Je potřeba mít (alespoň) dvoje různé lyže. Samozřejmě, krátké GS by jí, krom úplně SL oblouků, dovolily vše popisované. S 58 kg jakékoliv mezi 170 a 179 cm. Odkaz, ty s modrými pruhy raději ne, jejich doladění nebylo úplně zdařilé a kvalita výroby trochu kulhala.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

25.02.2018 10:27:03 #5 

MichalW

>> #3, obda, 25. 02. 2018 10:12:38

Domluv se s Robertem – vlákno Testování Sporten Stupava. Myslím, že jak SL tak kratší GS nebo Iridia by ještě mohl mít a rád Ti je v perfektním stavu za zajímavou cenu prodá.

25.02.2018 10:31:08 #6 

obda muž

Tak úplně SL oblouk žena nevyznává, raději, ať to jde lépe usmýknout. Tip na GS ocením :) Každopádně mám o čem přemýšlet a zkusím zavolat na Harusák, co mají v testcentru k dispozici. Dvoje lyže by byly fajn, ale už teď bereme na hory patery sjezdovky a patery běžky :D

25.02.2018 10:36:56 #7 

˘Ö˘Krab muž

>> #6, obda, 25. 02. 2018 10:31:08

Odkaz doplněn. Koupit od Roberta testovačky je také výborná možnost.

EDIT: Ještě jeden odkaz.

25.02.2018 16:27:11 #8 

arny71

Iridia 5 i 6 jsem testoval na Robertově akci na Stupavě, délka byla tuším 160 cm. Šestky mi přišly o hodně lepší, a ač mají oproti pětkám titanaly, nepřišly mi nijak extra tuhé (moje parametry 171cm/67 kg). Právě naopak, hezky reagovaly a byly při jízdě podstatě klidnější než ty pětky. Jezdím na Volk RTM 75 14/15 a projevem mi přijdou s těma Iridiama docela podobné. Až budu přemýšlet o tom, čím ty Volkly nahradím, budou ty Iridia určitě ve výběru. Doporučuji manželce vyzkoušet si je, osobní zkušenost ničím nenahradíš.

25.02.2018 16:58:07 #9 

˘Ö˘Krab muž

>> #8, arny71, 25. 02. 2018 16:27:11

A kolik vážíš a měříš? To jen, aby byla představa, pro koho jsou 160 určeny.

25.02.2018 19:31:50 #10 

arny71

>> #9, ˘Ö˘Krab, 25. 02. 2018 16:58:07

…(moje parametry 171cm/67 kg) Je to tam napsané.

Zkoušel jsem to, co tam Robert měl. Zkusil bych i 168, ale nebyly. Ty 160 mi ale vyhovovaly. Delší než 168 bych už určitě nebral, tohle nejsou GS.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy