VojtěchV - rozbor jízdy - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

VojtěchV - rozbor jízdy

Nalezené položky: 49 « První | < Předchozí | 1 | 2 | Další > | Poslední »

09.04.2018 11:08:51 #1 

VojtěchV muž

Zdravím diskutující. Vzhledem k tomu, že se konečně podařilo natočit jízdu, ve které nejsem v totální křeči kvůli vědomí kamery, tak bych poprosil o komentáře k technice. To co je na videu bych označil za svoji typickou jízdu při optimálních podmínkách. Vzhledem k tomu, že už se moc neposouvám v technice, tak by to chtělo nějaké postřehy, co změnit. Červená sjezdovka, povolený firnový beton. Lyže GS 189/24 (jako druhý lyže mám SL, ale na GS odjezdím výrazně více). Záměr obřák jako kdybych jel brány. Měli jsme jen mobil, takže je video bez zoomu, ale pár oblouků tam snad vidět je.

Video

09.04.2018 12:32:11 #2 

˘Ö˘Krab muž

Oblouk doleva:

• předozadní postoj
  • vyvážení vnější ↔ vnitřní lyže

(Podle mě už na prvním obrázku těsně po přehranění stojíš zbytečně moc na vnitřní a zbytečně moc vzadu.)

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.
Fotky

09.04.2018 12:33:26 #3 

˘Ö˘Krab muž

Oblouk doprava:

• jdeš napřed rameny, pak trupem a nakonec bys šel i lyžemi, kdyby to ještě šlo
To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.
Fotky

09.04.2018 12:35:29 #4 

TomáS muž

Koukám přerod slalomkáře na gs dokonán:-) Takhle na první pohled nejsi při zahájení dostatečně vpředu a malinko přetahuješ oblouk, čím se připravuješ o dynamiku z lyže. Ale přijdou lepší rozbory:-)

09.04.2018 12:36:52 #5 

˘Ö˘Krab muž

Oblouk doprava:

• vertikální pohyb
  • vnější ruka
  • vnější lyže za Tebou
  • pokrčení kolen v přímé jízdě

Jinak celkem dobré. Nevím, jak moc sníh (ne)držel, jak píše TomáS, zbytečně se vezeš v traverzu, oblouky by mohly navazovat rychleji za sebou.

Fotky

09.04.2018 14:16:22 #6 

TomáS muž

jo Krabovi obrázky jsou dobrý. Teď tam vidím, že máš asi moc pokrčenou vnější. Na takhle pokrčený + pozice v záklonu budeš mít určitě pořád dost váhy na vnější )i když si to nemyslíš). to pak taky trochu vede k tomu přejíždění oblouků, protože přehranění delší dobu trvá.

Moc bych nešpekuloval. 1/ tělo v oblouku víc dopředu – hlavně v zahájení 2/ vnější mnohem víc natažená a zatížená 3/ až budeš jistěji stát na vnější přijde i to rychlejší přehození (dynamika)

09.04.2018 14:32:40 #7 

VojtěchV muž

>> #5, ˘Ö˘Krab, 09. 04. 2018 12:36:52

Sníh držel přesně tak, jak jsem potřeboval, takže jak píšu, technika v nahotě, proto jsem to sem dal. S tím přetahováním oblouků je to zajímavé téma. Je to asi můj osobní způsob, jak udržovat pro mě komfortní rychlost jízdy. Dokud jsem to neviděl, měl jsem pocit, že oblouky ukončuju právě v takový moment, abych měl přehranění bezpracné, ale na videu to přesto vypadá mírně těžkopádně.

Kdybych měl shrnout komentáře k fotkám: Na začátku oblouků jít více dopředu. V oblouku doleva se zamyslet nad rozložením váhy, v oblouku doprava se snažit od začátku o frontálnost. Je to zhruba tak? Ten vertikální pohyb a pokrčení kolen v přímé jízdě myslíš jak?

09.04.2018 15:04:55 #8 

johnycek muž

>> #7, VojtěchV, 09. 04. 2018 14:32:40

Ahoj Vojto. Jak jsem Vám kluci říkal na kopci pěkné jízdy. Zas tak často jsem vás neviděl, ale když ano tak se mi to líbilo.:-). Pár podnětů by se našlo, jak píšou kluci výše, záleží spíš na tobě kam to chceš hnát. H.

panta rhei

09.04.2018 15:39:41 #9 

˘Ö˘Krab muž

>> #7, VojtěchV, 09. 04. 2018 14:32:40

Myslím přesně tak, jak je to na posledních třech obrázcích #5.
Na 2. a 3. jedeš v podstatě rovně, takže, asi aby se něco dělo, tak krčíš kolena a sedáš si na patky, vše v podélné ose lyží, ani kousek vedle. Přepni si párkrát v přehrávači tam a zpět jen mezi těmato dvěma obrázky, pohyb tam uvidíš. Pokud ne, vyrobím Ti animovaný GIF.

09.04.2018 15:54:23 #10 

CzechSkier

Ahoj,

kdybys byl závodník, tak bych Ti řekl, že do obřáku by ses těžko vešel. V podstatě jedeš smýkanej oblouk, kdy při přehranění vytrčíš patky do strany a pak čekáš, až oblouk skončí, resp. až se dostaneš na nějakou komfortní rychlost, abys měl odvahu začít oblouk nový. Sedíš vzadu, což Tě jako závodníka brzdí, ale jako hobíka krásně udržuje na přijatelné rychlosti. Lyže holt tak dobře netočí, tak si musíš pomoct trochu rotací vršku. Samozřejmě tak nemáš oporu, aby ses mohl dostat mimo lyže a točit po hranách. To ti zase nedovoluje jezdit jinak, než smýkat. Takže je to takový začarovaný kruh. Taky tam úplně chybí rytmus. Závodníkům na takovouhle jízdu říkám, že jedou, jako když traktorista oře. Tu tu tu tu. Furt stejně. Obřákovej oblouk musí být jako houpačka.

Takže závodník by měl stručně řečeno:

1 – zahájit oblouk čistě na vnější lyži s výrazným posunem zadku do předu a podstatně víc se vyklonit 2 – utáhnout oblouk razantním přikloněním kolen a pánve ke kopci a odklonem ramen od kopce

Snadno se to řekne, hůř udělá a trvá to dlouho. A je to pak jinej fofr. Možná ani nemusí být ve výsledné rychlosti, ale tím, jak rychle se na lyžích musíš hýbat.

Tak si to nějak přeber, co s tím chceš dělat, protože pro hobíky je tvoje provedení docela dobrá jízdy, která vytváří iluzi oblouku po hranách a velkého náklonu, a při tom v přijatelné rychlosti a tempu.

Pokud bys to chtěl měnit, tak asi musíš celý. Protože když na takovýmhle kopci půjdeš na začátku oblouku do předu, tak sice nebudeš muset rotovat ramenem, ale zase ti to přestane brzdit, a ty nabereš kule a asi nestihneš zbytek. Můžeš zkusit mírnější kopec, ale zase ne moc mírnej, abys měl nějakou odstředivou sílu, a mohl se vyklonit.

No je to těžký…

I

www.juniorsports.cz

09.04.2018 16:37:48 #11 

VojtěchV muž

>> #10, CzechSkier, 09. 04. 2018 15:54:23

Díky Ivane za koment ze závodní pozice. Myslím, že jsi přesně vystihl, to co z videa taky nějak cítím, když to beru z race pohledu. A trefil jsi hřebíček na hlavičku tou větou o fofru hýbání na lyžích. Tady bude asi největší problém, protože cítím, že v tomhle ohledu už nemám velké rezervy (laicky bych se nazval nemotorným).

09.04.2018 16:48:11 #12 

VojtěchV muž

>> #6, TomáS, 09. 04. 2018 14:16:22

Slalomky mám furt rád. SL jsou krásná hračka:-) Řekl bych, že v oblouku doleva mívám vnější docela nataženou, horší je oblouk doprava. Tady jsou Krabovy obrázky výmluvné.

09.04.2018 16:59:08 #13 

CzechSkier

>> #12, VojtěchV, 09. 04. 2018 16:48:11

Já bych se na Tvým místě nataženou nohou vůbec nezabýval. Vůbec to není priorita a podle mé zkušenosti se snaha o natahování vnější nohy na tomto stupni lyžařského vývoje spíše působí škodu. Smysl natažené vnější je v tom, že odstředivou sílu nese víc kostra než svaly a pak v možnosti většího rozsahu pohybu. Ty si s odstředivou silou poradíš tím, že si odsmýkneš dřív, než nějaká vznikne, a taky neřešíš posledních 5 cm rozsahu. Navíc podle mne natažená vnitřní přichází s postupným zdokonalováním techniky v podstatě „sama“. Většinou.

I

www.juniorsports.cz

09.04.2018 17:02:02 #14 

VojtěchV muž

>> #9, ˘Ö˘Krab, 09. 04. 2018 15:39:41

GIF netřeba, posouvání funguje:-) Jak píšu TomáSovi, je to výmluvné. Na tuhle stranu cítím i při protažení na suchu, že jsem nějak zablokovaný.

09.04.2018 18:30:15 #15 

TNS muž

>> #4, TomáS, 09. 04. 2018 12:35:29

„Koukám přerod slalomkáře na gs dokonán:-)

Nie úplne. Používa slalomové palice :-D

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

09.04.2018 18:48:29 #16 

CzechSkier

>> #11, VojtěchV, 09. 04. 2018 16:37:48

Na pohled mi ta jízda nemotorná nepřijde. Je to prostě normální.

Obřákovej oblouk čistě po hranách na červený sjezdovce vyžaduje, i když to tak na první pohled nevypadá, aby byly v poměrně velké rychlosti prováděny docela komplikované pohyby, v pro člověka intuitivně nepřirozených polohách. A naučit se to prostě vyžaduje čas. Člověk se je napřed musí naučit pomalu, pak teprve rychle. A když něco dělám rychle (obzvlášť silově náročného), nevydrřím to dělat dlouho. A vyžaduje to úplně jiný druh kondice, než jaký mají rekreační jezdci. A právě proto, že to není na první pohled vidět, dochází k velkému rozdílu mezi očekáváním (obřakový oblouk na červené) a realitou. Je to i výsledek masáže výrobců lyží z 90. let, kteří přesvědčili lyžařskou veřejnost, že „není nic snazšího, než carvingový oblouk“.

Já osobně jsem přesvědčený, že ani pokročilý hobík s „rekreačně běžným“ počtem dní na sněhu není schopný zvládnout dobře obřákový oblouk na červené. To ale neznamená, že nedokáže dobře lyžovat. A tím se liší podle mne přístup k trénování závodníků a hobíků. Zatímco u závodníků ambice zůstává, a všechno se jí přizpůsobí, hobík by podle mne měl někde slevit z ambice. Buď jezdit čistě na mírné, jezdit oblouky o větším poloměru – vozit se. Nebo jezdit smýkaný oblouk na prudším. Nebo zkoušet jiné věci – krátký oblouk, boule, hluboký sníh… Nebo zkoušet ten obřákový s tím, že se někde v něčem uleví. A v tom je právě trochu složité trénovat hobíky. U závodníka je jasný cíl a hledají se cesty a prostředky. U hobíka je nejdřív potřeba domluvit se na tom cíli, a pak teprve hledat cesty s uvážením časových a fyzických možností.

No trochu jsem se rozepsal…

I

www.juniorsports.cz

09.04.2018 20:17:53 #17 

Gravedigger

Po dlouhe dobe zas jedno hodnotne vlakno.

Propnuti vnejsi urcite prijde samo, protoze od urcite urovne odstredivych sil to proste jinak nejde.

Ja bych jako prioritu zvolil mnohem vyraznejsi pohyb dopredu pri zahajeni oblouku. Jeden dobry trener nam rikaval „predstavte si, ze se chcete vytahnout dopredu k dalsimu obrakovemu panelu“. Na mirnejsim svahu je dobrou zpetnou vazbou dostatecneho pohybu dopredu, kdyz lyzar citi jak lyze zacina zakrojovat oblouk od spicky, protoze ta je zatizena.

Dalsim bodem by mela byt vyraznejsi angulace. Nebat se az neprirozene (podle subjektivniho pocitu) tlacit ramena ven z oblouku a snazit se je drzet vodorovne. Vysledkem je lepsi zatizeni vnejsi, boky niz nad snehem, vetsi zahraneni a odstrediva sila, kterou by uz pokrcena vnejsi neudrzela.

Klicem k posunuti se s GS jizdou na prudsi svahy je zvladnuti prechodu mezi oblouky. Ale to uz je fakt vyssi divci.

09.04.2018 20:44:17 #18 

alfi62

>> #16, CzechSkier, 09. 04. 2018 18:48:29

.....presne si trafil klinec po hlavičke.Pekne si to napísal.Klobúk dole.Len miestny GS-kari(hobíci) si nevedia uznať a priznať,že tie GS-obluky nikdy nezvládnu na čiernej,keď už im robí problém červéná pista(pri tom tá Vojtechova jazda sa mne osobne celkom páči).Vždy,ale vždy sa to u GS-karov na čiernej skonči šmykom.A je úplne jedno,či maju racecarver,či FIS GS,či R35 a viac-proste hobík to nedá ani keď sa pos..e.Keď vidím mladých pretekárov(15–18r.) na GS a potom hobika,ako sa ich snaži napodobniť,tak to je,keď porovnávam med s citrónom.Bohovský rozdiel.No pravdepodobne tunajší GS-kari si žijú svoj vlastný sebaklamný svet,z ktorého sa im bude tažko prebudzať.Porov­návanie s Marcelom H.,Michaelou S. a podobmnými.?.­.....to je už ale poriadne prehnané.Nikdy som nepocítil na tunajšom fóre niekomu naozaj pomôcť,ale iba len mu vnúknuť a presvedčiť ho na niečo,čomu veria len oni.Keď sa Tu na niekto spýta konkrétne,či čierna alebo biela,dostane odpoveď-ružová(lyža s R 20 a viac).Som presvedčný,že aj Kuzmínovej na šprint by odporučili racecarvej a viac.

09.04.2018 20:52:50 #19 

Vvladimir muž

>> #18, alfi62, 09. 04. 2018 20:44:17

Alfi to věčné mudrování už trochu unavuje. Lidi sem chodí něco se dozvědět a taky se pobavit. Hobík není závodník a nesrovnává se s ním. Smyk na černé není žádný strašák. Za kombinaci hrany a smyku (dle terénu) se nestydím.

09.04.2018 21:37:24 #21 

VojtěchV muž

>> #16, CzechSkier, 09. 04. 2018 18:48:29

Tu nemotornost jsem myslel obecně, ve všech sportech mám problém s rychlými reakcemi. Nedokážu posoudit, jestli natažení vnější nohy je zásadní,ale určitě poznám, když ji courám za sebou, pak cítím, že se o ni nedá pořádně opřít. Jinak asi konkrétní cíl nedokážu zformulovat (rozhodně nemám závodní ambice), takže cílem asi bude vágní označení jezdit lépe – zlepšovat efektivitu, pocit, efektnost:-)

09.04.2018 21:43:32 #22 

m3 muž

>> #18, alfi62, 09. 04. 2018 20:44:17

Tak například já se černým vyhýbám pokud to jde.Většinou se na nich ani trochu nesvezu tak, aby z toho měl dobrý pocit a jízdu si užil – alespoň za 9 z 10.

Stále se nás v různých vláknech snažíš přesvědčovat, že na SL je to pro hobíky na černé v pohodě a na GS to nejde. Podle mě je pro hobíky (nebo jejich naprostou většinu) jízda na černé nebetyčná blbost na jakýchkoliv lyžích s vyjímkou supersonických jízd při pokusech o rekord.

09.04.2018 21:48:24 #23 

VojtěchV muž

>> #17, Gravedigger, 09. 04. 2018 20:17:53

Zatím jste se evidentně všichni shodli na změně předozadní pozice na začátku oblouku. Tak myslím, že budu mít nad čím v příští sezoně přemýšlet. S tou angulací zatím úplně neumím najít hranici mezi funkčním prvkem a prdelačkou pouze pro efekt.

09.04.2018 22:15:29 #25 

CzechSkier

>> #21, VojtěchV, 09. 04. 2018 21:37:24

To je právě to nejhorší zadání pro trenéra :-).

Pro mě třeba je důležitý, abych si uměl představit, co učím. Potřebuju vidět cílový provedení a pak nějaký cíl dosažitelný v krátký době. Když se příležitostně dostanu k tomu, že se svezu s hobíkem, postupuju tak, že něco vyzkoušíme a on buď řekne že ho to baví a chce to umět, nebo ho to nebaví a zkusíme něco jinýho. A každej to má jinak. Už jsem si říkal, že až skončím s lyžováním, zkusím udělat rozčlenění lidí podle toho, jaký oblouk chtějí umět. Občas o tom přemýšlím, ale marně.

I

www.juniorsports.cz

09.04.2018 22:19:05 #26 

CzechSkier

>> #17, Gravedigger, 09. 04. 2018 20:17:53

Myslím, že jiné zalomení není s tímto zahájením moc možné, a v podstatě nemůže skončit jinak, než prdelačkou, jak píše Vojta níže.

A co se týká přechodu je to sice pravda, ale přechod závisí na tom, jak oblouk provedu a ukončím.

I

www.juniorsports.cz

10.04.2018 07:00:21 #28 

˘Ö˘Krab muž

>> #22, m3, 09. 04. 2018 21:43:32

Podle mě je pro hobíky (nebo jejich naprostou většinu) jízda na černé nebetyčná blbost na jakýchkoliv lyžích s vyjímkou supersonických jízd při pokusech o rekord.
Dodal bych něco o smyku a ‚agresívním stylu‘, aby to bylo komplet.

>> #25, CzechSkier, 09. 04. 2018 22:15:29

… zkusím udělat rozčlenění lidí podle toho, jaký oblouk chtějí umět.
Členění bude celkem jednoduché: 90% žádný. A ten zbytek Ti nestojí za velké přemýšlení.

10.04.2018 07:56:06 #29 

alfi62

>> #19, Vvladimir, 09. 04. 2018 20:52:50

To nie je mudrovanie.To je holý fakt,že každému sa tu snaží byť podhodená lyža s uplným iným R,ako sa pýtal(hlavne začiatočník).A ta­kúto lyžu zvládne na prijateľnej úrovni len asi tak 2% hobíkov.Neviem,ale u nás je čiernych zjazdoviek dosť.A ak by som mal 1/3 svahu odšmýkať,tak ja by som asi z toho dobrý pocit nemal ako hobík.Alebo na čiernej sa vypnúť z lyži,zošlapať si to na červenú a potom spojíš dobrý pocit aj s turistikou?Aj toto je jedno z riešení.

10.04.2018 07:57:14 #30 

MPS

>> #1, VojtěchV, 09. 04. 2018 11:08:51

Vzadu seš opravdu hodně – tím bych určitě začal…

Nalezené položky: 49 « První | < Předchozí | 1 | 2 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

18.09.2019

Připravte své lyže na zimu!

Zima umí přijít ze dne na den, jak už jsme tolikrát ...
17.09.2019

Lanovky v Montafonu

Silvretta Montafon je největším lyžařským střediskem...
17.09.2019

Japonské prašanové a gastro hříchy

Japonsko se díky své přírodní dispozici, zajišťující...
16.09.2019

Martin Barták ovládl Světový pohár v travním lyžování

Po třinácti titulech juniorského mistra světa a dvou...
15.09.2019

SP v travním lyžování: dva Češi na stupních vítězů – Barták stříbro, Mlejnková bronz

České medailové žně na finále Světového poháru v tra...
14.09.2019

Ekvádor: země pro sportovce a dobrodruhy

Když jsem v polovině 80. let poprvé cestoval do Jižn...

Diskuze o lyžování

Oblečení Bizzard

dnes 19:12:40 od Losik

Nácvik carvingu na inlajnech?

dnes 15:54:28 od Marek Bednář

Pitztaler Gletscher: [Středisko]

dnes 15:43:14 od korsičan

PETRA VLHOVÁ

dnes 14:59:22 od Harry

Lyže Lusti

včera 14:23:01 od MPS

První evropský skipas? [článek]