Lekce lyžování s Ondřejem Novákem - Skiwithme - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Lyžařské školy a kempy Lekce lyžování s Ondřejem Novákem - Skiwithme

Lekce lyžování s Ondřejem Novákem - Skiwithme

22.12.2018 09:14:14 #1 

M.art.in muž

Předevčírem jsem absolvoval lekci lyžování s Ondřejem Novákem. Proč s Ondřejem ? Jednoduše proto, že pro mě není lyžování pouze občasnou aktivitou, ale naopak aktivitou jednou z nejpřednějších a taky proto, že se mi líbí styl jeho lyžování. Pochopitelně i na základě referencí a doporučení. Začal jsem lyžovat z různých důvodů po více jak 25 leté přestávce před třemi lety. Jsem tedy řekněme mírně pokročilý začátečník. Loňskou sezónu jsem trávil na lyžích 4 dny v týdnu a snažil se zlepšovat. A tady přichází mimo jiné i důvod pro volbu Ondřeje jako učitele, protože jsem chtěl mít jistotu. Do teď jsem na svahu dostával různé rady jak “to mám správně dělat”, ale vůbec jsem se nedozvěděl proč a z jakých důvodů. Myslel jsem si že je to tak správně a tak po počáteční poměrně rychle progresi přišla ještě rychlejší stagnace. Občas se mi povedlo zajet s dobrým pocitem, ale taky jsem byl často na držce a nevěděl proč, když přeci dělám vše správně :) Nebudu tady popisovat jaké konkrétní rady jsem dostával, jen ve zkratce, jednalo se o rady a dogmata které se šíří a nikdo pořádně neví proč. Jedna z rad za všechny “ předsouvej vnitřní lyži”. OK, ale proč ? Tak tedy předsouvám vnitřní lyži, soustředím se na to jako na jeden ze základních stavebních prvků techniky, ale vůbec mi nedojde, že ono předsouváví vnitřní lyže je až důsledkem něčeho úplně jiného. A tak bych mohl pokračovat dál. Nyní k samotné lekci s Ondřejem. Ondřej a jeho způsob výuky a umění věci vysvětlit v souvislostech se naprosto lyší od výše zmíněného. Po počátečním pokecu a první jízdě kde viděl můj styl jízdy který bych nazval “náhodným výběrem špatných zlozvyků na pozadí boje o přežití” jsme se pustili do výuky. Za 5h lekce jsem si odnesl více, než za poslední 3 roky lyžování dohromady. Ondřej mi vysvětlil základy mechaniky pohybu při lyžování, jak se na lyže správně postavit, co je podstatou, od kuď vychází pohyb, jak zahájit oblouk a přejít do druhého atd… Vše podstatné bez balastu okolo. Pro mě bylo nejpřínosnější to, že výuka probíhala formou vysvětlení spolu s otázkami, kdy jsem musel zapojit mozek a sám si uvědomit proč se děje to či ono a jakou to má souvislost. V ten moment jsem se na danou věc mohl při jízdě soudtředit a pochopit proč se tak děje a co to vlastně lyžování je. Nebudu se rozepisovat o jednotlivých technikách výuky, protože způsobů jak dojít kam chceme je více a co sedí jednomu, nemusí sedět druhému. Byla to ohromná zkušenost a to ne jen co se týče lyžování, ale přístupu k výuce obecně. Motto Skiwithme „Každý se musí naučit lyžovat sám. My vám jen ukážeme cestu, která je pro vás nejlepší, a chvíli vás po ní povedeme.“ sedí do puntíku a přesně charakterizuje to s čím jsem plný dojmů a radosti odjížděl domů. Oba jsme navíc muzikanti a tak jsme mimo lyžování probrali i veselé historky z natáčení a spoustu dalších věcí. Za mě tedy velké díky Ondřejovi a doporučení všem kdo se chce hnout z místa.

Rock 'n' Roll Forever...

22.12.2018 11:36:48 #2 

Harry žena

>> #1, M.art.in, 22. 12. 2018 09:14:14

Dik ze si nezabudol.

Mam radost,aj pre Ondru muselo byt prijemnejsie pracovat s materialom ktory je otvoreny novym veciam,chce sa ucit a posuvat dalej.

Dobre sa to cita,radost budu mat aj chalani co sem na Snow prispievaju.

Robota nie je marna.

caute Harry

P.S. Nemysli si,ze uz si na Snow tymto skoncil.Mas na to dva tyzdne spracovat poznatky a uviest do praxe. :}

A potom referovat detailnejsie.Vlakno moze byt veelmi uzitocne pre vela lyziarov. Aj tych,co sa citia pokrocily alebo najrychlejsi na svahu.

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

22.12.2018 11:55:50 #3 

M.art.in muž

>> #2, Harry, 22. 12. 2018 11:36:48

Jak bych mohl zapomenout :) Je radost podělit se s ostatními o tento zážitek. Teď budu mít čas na sobě makat a po novém roce jsme s Ondřejem domluveni na opáčku a uvidíme kam se dostanu.

Rock 'n' Roll Forever...

22.12.2018 12:24:49 #4 

PavelC

>> #3, M.art.in, 22. 12. 2018 11:55:50

Výborně, jak jsme ti psali, není instruktor jako instruktor a když už své peníze investuješ, tak je potřeba, vybrat někoho kdo umí a poradí a těch je strašně málo. Teď, je tvůj pohled na lyžování a techniku jízdy nastaven úplně jinak.

22.12.2018 13:32:10 #5 

Harry žena

>> #4, PavelC, 22. 12. 2018 12:24:49

Suhlas,dolezite je hladat nie instruktora ale ucitela lyzovania.

To nie je kazdy.

Toto bol dobry vyber,chvalim aj znovuzopakovanie lyzovania s Ondrom.Vidno ze to Martin mysli vazne.

Caka ho este dlha cesta,nakrocil spravne,dolezite je mat veci usporiadane v hlave.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

22.12.2018 16:46:02 #6 

Myval muž

Koukam ze tady je to taky samej muzikant (ikdyz ja jen ryze amaterskej). :-)

Co jsem videl videa Ondrejovy jizdy, tak se mi jeho styl moc libi. A pokud je to i dobry pedagog, tak to musi byt super. Jsem trosku nahlodan si nekdy taky dat nejakou lekci, jen si nejsem jistej jestli to v mem pripade pomuze (= hazeni perel svinim a hrachu na zed ;-) ).

Nejlepší je TLUSTÁ ( lyže :-)

23.12.2018 19:18:10 #7 

MichalW

Ahoj, taky mám u Ondřeje objednanou lekci. Zdá se mi to jako nejefektivnější způsob, jak se posunout dále, navíc chci od něj nějakou korekci i pro děti. Sice až koncem února, ale aspoň tak. Jak se o lyžování člověk trochu zajímá, povážlivě se zužuje počet lidí, kteří jsou schopní a ochotní posunout člověka dále… Těším se jak malý kluk :-)

25.12.2018 17:41:32 #8 

premekg muž

KOLIK SE UČTUJE ZA HODINU? ZAJÍMÁ MNĚ TO DÍKY

25.12.2018 21:31:30 #9 

MichalW

>> #8, premekg, 25. 12. 2018 17:41:32

Napiš si přímo panu Ondřejovi, jistě Ti rád odpoví…

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy