Náhrada za Salomon xDrive 80 - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Náhrada za Salomon xDrive 80

Nalezené položky: 42 « První | < Předchozí | 1 | 2 | Další > | Poslední »

04.02.2019 21:36:36 #1 

PETRxyz muž

Ahoj,

začínám hledat náhradu za moje 4 leté lyže Salomon xDrive 80 titanium, 177 cm, R16, 125–80–108. (Odkaz: https://www.snow-online.com/…g-2014.htmlp ) Jsem spíše sportovní lyžař 190 cm/ 90 kg, lyžování 70% Alpy, zbytek ČR, pouze sjezdovky.

Mám rád střední nebo lehce kratší oblouk, rychlost střední. Ježdění většinou po hraně. Nejvíce mi vyhovují modro-červené široké sjezdovky s lehce měkčím sněhem.

Současné lyže fungují dobře na měkčím či lehce rozbředlém sněhu, problém mají na tvrdém povrchu, kde pro udržení jízdy po hraně potřebují vyšší rychlost, která je nad úrovní mého pocitu bezpečnosti. Bohužel i Alpy jsou v posledních letech dost zalidněné, takže větší rychlost si už nedovolím.

Lyže chci jenom jedny, takže „bohužel“ univerzálky se středem cca 74–80 cm, slalomky s úzkým středem nepřicházejí v úvahu, nehodlám se trápit na odpoledním sněhu či ukličkovat se. Uvítal bych o něco točivější a zábavnější lyže než ty současné, lyžováním se chci hlavně bavit. Cenově strop cca 15 tis, nové, nebo test lyže.

Prosím pokud máte nějaké doporučení, budu za ně rád.

Děkuji

Petr

04.02.2019 22:44:53 #2 

PetrAT muž

>> #1, PETRxyz, 04. 02. 2019 21:36:36
.
Perfect edge hold and a small radius ranging from 12 m to 16 m make them the first choice for short turns.
-
Jak brousíš ?
Jak seš na tom se zatížením hrany ?
Tyto lyže klidně můžeš vzít v neděli v poledne na plný svah lidí tady v ČR

05.02.2019 08:35:30 #3 

PETRxyz muž

Ahoj,

broušení nechávám na servis, úhly broušení a podobné věci jsem nikdy neřešil. Co je zatížení hrany netuším :-).

Petr

05.02.2019 09:28:22 #4 

˘Ö˘Krab muž

>> #3, PETRxyz, 05. 02. 2019 08:35:30

Nejvíce mi vyhovují modro-červené široké sjezdovky s lehce měkčím sněhem.
…problém mají na tvrdém povrchu, kde pro udržení jízdy po hraně potřebují vyšší rychlost…

Nechci být špatným prorokem. Lyže máš vybrány správné, je možné, že problém je trochu v údržbě hrany (na tvrdo je třeba mít čerstvé ostří a vydrží dokonalé třeba jen pár jízd/hodin), trochu v postoji (můžeš být příliš vzadu) a v opotřebení lyží (po letech a motohodinách možná zaslouženém).

Ale podle Tvého popisu by se dalo usuzovat také na cik-cak jízdu v traverzu (široké sjezdovky) a špatné = nijaké zahajování oblouků a vůbec jejich nevhodné provedení vzhledem k podložce, především vlivem špatného zatěžování lyží (tvrzení o lepším držení ve vyšší rychlosti).
Když na lyžích dobře stojíš a správně a včas je zatížíš, tak hrany teoreticky i prakticky lépe drží v menší rychlosti, síly na ně působící jsou menší. Jízda na tvrdém/na ledu má pak specifické požadavky na průběh oblouku, mně se osvědčilo snažit se točit co nejvíc a nejrazantněji před spádnicí (a ne nutně čistě po hranách) a za spádnicí lyže spíš povolit, ony už to dojedou, hlavně včas začít zase další oblouk.

Prostě pokud stojíš vzadu, do oblouku necháváš lyže najíždět samotné a za spádnicí se vozíš napříč svahem, tak pocit z držení na ledu je špatný. Jakmile se o vnější lyži dovedeš před spádnicí a na ní opřít, tak je pocit fantastický. Lyže, při vhodném stavu hran, technice a rychlosti, vůbec nemá snahu a čas se z hrany za spádnicí samovolně trhat.
Jenže to v případě konkrétních lyží R16 znamená v podstatě jen krátké slalomové oblouky a obrovskou, pečlivou a přesně časovanou aktivitu jezdce. S lyžemi R18 by to asi bylo jezdecky trochu snazší.

EDIT: Vycházím z krátké zkušenosti s nejspíš dost podobnou lyží Salomon X-Drive 8.3. Testovalo se na tvrdém, lyže točivá, ochotná a drživá.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

05.02.2019 11:50:46 #5 

PETRxyz muž

Děkuji za obsáhlou odpověď. Co se týká stylu ježdění nevím, možná dělám něco špatně, ale na druhou stranu. když jsem měl letos možnost přímého porovnání svých stávajících lyží a testovacích Lusti PC 77, tak stabilita na tvrdém podkladu (až ledu) byla výrazně lepší, až mě to samotného překvapilo. Takže se přikládáním k tomu, že stávající lyže už budou za zenitem a i přes pravidelné servisování bude výrazný rozdíl oproti novým. Lyže s větším R než 16 jsem nikdy nezkoušel, protože jsem měl za to (možná mylně), že pokud nejezdím dlouhé oblouky, budu se na nich při středních či kratších trápit. Ještě možná jeden postřeh ze stávajících lyží. Typicky ta lyže na tvrdém povrchu dělá to, že při jízdě po hraně uprostřed oblouku uskočí a pak se zase nějak chytne, což není vůbec příjemné a dělá to i čestvě po servisu. Při zahájení oblouku ten problém nevnímám. Např. výše zmiňované Lusti PC 77 to nedělaly. Má tedy smysl uvažovat i o lyžích s R kolem 17–18 m nebo zůstat u All round kolem R16, např. tyto Salomony, které v letošních testech vycházejí výborně ( http://www.skiessentials.com/2018-ski-test?… )?

05.02.2019 13:24:47 #6 

Myval muž

Rozdil mezi R 16, 17 a 18m bude tak maly, ze ho bezny rekreacni jezdec urcite nepozna. Daleko vic budou hrat roli jine parametry (podelna tuhost lyze atd). Asi to chce vyzkouset.

Jo a PC77 jsou samotocky, mam je v te nejdelsi verzi. Neni to spatna lyze, ale momentalne jezdim vetsinou na jinych.

Nejlepší je TLUSTÁ ( lyže :-)

05.02.2019 14:31:30 #7 

˘Ö˘Krab muž

>> #5, PETRxyz, 05. 02. 2019 11:50:46

To, co popisuješ, je „přetížená hrana“. Prostě na to, jak jsou lyže měkké/změklé a krátké, působíš na hranu v konkrétní části oblouku větší silou, než konstrukce lyže na dané podložce (tvrdé) unese. Řešením je nová lyže, pevnější lyže, ale často ideálně delší lyže – zatížení se rozkládá na delší hranu.
Řešením může být změna techniky jízdy.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

05.02.2019 14:40:56 #8 

PetrAT muž

>> #1, PETRxyz, 04. 02. 2019 21:36:36

Jezdec 190cm/90kg
Lyže 177cm s rockerem
Tzn. skutečná délka kontaktní hrany odhadem 155 cm ??
Pokud na tvrdé (ledové) pistě nezatíží hranu , tak se neudrží
Nechce se mi věřit, že po 4 sezonách ty lyže jsou mrtvé. Možné to je, ale to by musely mít odježděno hodně a hodně tvrdým způsobem
Skoro se mi chce říct, že Petrxyz ty lyže co hledá má

08.02.2019 01:11:53 #9 

kaplar.adam

Ma cenu pro me jakozto zacatecnika (jezdim 2 sezonu) zkouset dlouhe lyze s vyssim R? Mam 2je lyze. 170cm fischer rc4 speed s rockerem Na kterych se rano jezdi celkem fajn. A lusti cct wide 77 na pate drevene 171cm.

Da se ucit na vetsich okolo 185cm obrackach?

Merim 185 vazim 105kg

Chci se naucit lyzovat a hlavne dobre lyzovat na spravnych lyzich. Ne na slalomkach 150cm jako kolegove v praci myslici si ze umi dobre lyzovat.

I kdyz ta rc4 bude mit kontakt hranu okolo tech 155cm :D

Nebo to pro me cenu nema zkouset pokud jeste neumim ani poradne carvovat? :)

Diky

08.02.2019 03:06:48 #10 

Vvladimir muž

>> #9, kaplar.adam, 08. 02. 2019 01:11:53

Já bych to řešil nějak takhle.

https://snow.cz/…-gs-sperdwal

Problémem může být vázání 12 DIN. Ale na tvých stávajících lepší určitě nebude. Ty Fischery máš krátké, ty Lusti taky (měl jsem úplně stejné a byly mi krátké – já 176 cm/73 kg). Takže bych bral nějaké podobné lyže viz výše (teď jezdím Volkl Racetiger 183/23, výborné). Pokud ti to na nich během 2 dnů trochu půjde, ty stávající 2 lyže můžeš s klidným srdcem prodat, popř. nechat někomu menšímu v rodině. Pravděpodobně pak budeš časem potřebovat ještě 1 lyže na hodně rozbitou sjezdovku nebo po sněžení či lehký freeride. Běžné menší náhraby ty GS profičí.

Třeba něco podobného.

http://www.happysport.cz/…brahma-1/187?…

Pokud jezdíš spíš na měkčí sjezdovce (nerad vstáváš), pak můžeš o nějakém allmountainu 185 + uvažovat jako o jediné lyži.

08.02.2019 08:16:56 #11 

˘Ö˘Krab muž

>> #9, kaplar.adam, 08. 02. 2019 01:11:53

Ma cenu pro me jakozto zacatecnika (jezdim 2 sezonu) zkouset dlouhe lyze s vyssim R?
Nemá to cenu. Zejména v kontextu pokračování Tvého dotazu opravdu ne.

Co Ti na stávajících lyžích tolik vadí?

Nebo to pro me cenu nema zkouset pokud jeste neumim ani poradne carvovat?
Co si pod tím „carvovat“ představuješ? Jaký by to pro Tebe mělo mít význam a přínos?

Pokud na hrany nedostaneš a na hranách neudržíš ty Lusti CCTw 171 cm, ani užší RC4 Speed, tak na delších to nebude o nic lepší, jen se budeš subjektivně lépe cítit, realita zůstane stejně tristní. Prostě v lyžích to není.
Ale pokud Ti peníze přebývají až tak, že nutně potřebuješ nové lyže, tak si nějaké kup. Určitě ne GS, ani jeté ne, maximálně nějaký RC do R~17 m nebo tužší a živý úzký AM podobných parametrů.

08.02.2019 08:24:39 #12 

Vvladimir muž

>> #11, ˘Ö˘Krab, 08. 02. 2019 08:16:56

Proč myslíš, že se neudrží na hraně? Pod pojmem neumím pořádně carvovat si představím široké spektrum pohybů.

08.02.2019 08:35:30 #13 

˘Ö˘Krab muž

>> #12, Vvladimir, 08. 02. 2019 08:24:39

Protože píše: „jeste neumim ani poradne carvovat“.

Byť je za tím ještě smajlík, tak to o pisateli vypovídá možná víc, než standardní mravenčí video.
Proto mě zajímá, co na stávajících lyžích postrádá, co je na nich nedostatečného. Troufám si odhadnout, že jde především o lyžaře, tedy o něho samého.
Asi není pokrok dost rychlý (podle jeho představ) a vlastně vůbec nikam nevede, ale naděje, že se to zásadně zlepší koupí ‚beštyjálních obřaček‘ je klam. Bude na nich stát stejně debilně jako stojí teď a bude dělat ještě zoufalejší a bezúčelnější paragrafy, jen aby ty lyže aspoň něco provedly. A ony provedou, budou ho vozit spořádaně od lesa k lesu. Což může na stávajících lyžích činit bezpečněji pro sebe i ostatní.

08.02.2019 08:55:42 #14 

Vvladimir muž

>> #13, ˘Ö˘Krab, 08. 02. 2019 08:35:30

Já taky ještě neumím pořádně carvovat, ale ty dlouhé lyže se pěkně vyjímají u bufetu. Myslím, že se k těm lyžím dostane (možná i letos) a za pár šupů by to mohl zjistit.

08.02.2019 09:05:05 #15 

˘Ö˘Krab muž

>> #14, Vvladimir, 08. 02. 2019 08:55:42

Když bude manželka/družka vzorně spolupracovat, ve stylu světového poháru mu po dojezdu pod svah odebere jeho stávající krátké a na cestu k bufetu mu vrazí do rukou ty správně dlouhé reklamní, proč ne.

08.02.2019 09:58:45 #16 

kaplar.adam

:D vzdy se pobavim u cteni prispevku

Mel sem dlouhou chvili na nocni tak sem procital topicy zde a kazdemu radite – i ty krabe delsi lyze na vysku lyzare pro me tedy 180cca.

Viz veta z jineho prispevku o delsich lyzich.

• Jak jsem psal, první dva dny bude se 170 cm on-piste rockerem nadšený, pak to budou „dobré lyže“. Se 177 cm by byl první dva dny rozpačitý, pak by to byly „výborné lyže“. Se 182 cm by byl první dva dny znechucený, pak ještě týden rozpačitý, pokud by lyžoval dál, zjistil by, že si koupil „vynikající lyže“.*

nejde mi o zadne ukazovani u bufetu. Skutecne bych se rad dostal do te faze abych si ja mohl dovolit dlouhe lyze :D

Nejvic by napovedelo video jelikoz nedokazu rict jak dobry (spatny) jsem lyzar. Nejde tady o rychlost pokroku. Ten si naopak myslim ze nejaky je.. S lyzema neni nic byli za dobre penize oboje. Cili zbavit se jich by bylo to nejmensi.

Ale vicemene i v tvych vetach jsem nasel odpoved. Pokud jeste nejezdim na vyssi urovni nema to pro me vyznam zkouset dalsi lyze pokud nedokazu plne zkrotit dosavadni :D

08.02.2019 10:09:30 #17 

˘Ö˘Krab muž

>> #16, kaplar.adam, 08. 02. 2019 09:58:45

nema to pro me vyznam zkouset dalsi lyze pokud nedokazu plne zkrotit dosavadni

Ano, tak jest. Ale člověku to nedá, že?

Podívej, nehrň se do GS, zkus místo dvojích problematických jedny opravdu dobré vyladěné univerzálky kolem 177 cm (~74 mm pod patou), i v bazaru se takové vyskytly.
Zrovna ty Progressory jsou dobrým příkladem. Je pravděpodobné, že na několik let Tě zcela uspokojí.

08.02.2019 10:09:52 #18 

IIIvan muž

>> #16, kaplar.adam, 08. 02. 2019 09:58:45

Pokud jeste nejezdim na vyssi urovni nema to pro me vyznam zkouset dalsi lyze pokud nedokazu plne zkrotit dosavadni

Najlepšie je to skombinovať – lyže na výšku postavy(a kvalitné jadro, nie plast) a zároveň sa povenovať zlepšovaniu techniky jazdy…

Carving alebo necarving, ide hlavne o naučenie sa správneho postoja a ovládanie lyží v každom teréne v zmysle „lyžiar ovláda lyže, nie lyže jeho“, tj zatočiť kam chceš, zmeniť náhle smer pri prekážke alebo zaflekovať ak treba(ale bezpečne)…

08.02.2019 11:11:28 #19 

kaplar.adam

Cloveku to neda presne tak :D

08.02.2019 11:14:37 #20 

Vvladimir muž

>> #19, kaplar.adam, 08. 02. 2019 11:11:28

S těma Volklama za 3500 bys mohl prožít mnoho hezkých chvil. Už jen ten pohled. Když je nezvládneš hned, tak je postav do kouta a zkus v průběhu další sezóny.

Tady podobný příklad, jak Krab učí lyžovat další nemehlo :) Tebe bohužel zařadil do B týmu :)

https://snow.cz/…ne-pokrocily

08.02.2019 12:19:38 #21 

kaplar.adam

No prave krab me odstavil hned na druhou kolej :D

Lyze co mam jsem koupil za par supu rok stare fischerky za 1900 po duchodci co si privodil uraz lusti v vyprodeji taky za levno cili nevadi ze by lezeli. Nevim proc to se mnou tak rychle vzdal pritom mam vetsi predpoklady pro delsi lyze s moji vyskou a vahou :( :D

08.02.2019 12:28:43 #22 

Vvladimir muž

>> #21, kaplar.adam, 08. 02. 2019 12:19:38

Myslím, že se mu na tobě nelíbil tvůj avatar. Možná se i trochu bál, abys nebyl hora sádla (to on často). Podle tvých parametrů si to nemyslím. Jdi do toho, zkus nikoho nezabít, ani sebe, jinak mi to tu bude otřískávat klepety o hlavu. P.S. Ty lyže mi opravdu nepřišly bestiální. Když nebudou super hned, časem určitě.

08.02.2019 12:36:31 #23 

˘Ö˘Krab muž

V „A“ teamu jsou jiní machři.
Pro zařazení do „A“ teamu výběru lyží je třeba splnit níže uvedená kritéria:

• Chtěl bych něco na celý den co mně nebude bránit v rozvoji. (Napadá mě pětilitrová dárková láhev Becherovky, ta by na celý den mohla stačit.)
  • Naučil jsem se na lyžích (půjčených/vy­práskaných/tu­pých/podměreč­ných) nespadnout za jedno odpoledne a pak rovnou hurá do Alp.
  • Na místních červených jsem si totiž moc nezajezdil, víceméně jsem se omezoval na delší rovné úseky. (Na těch zahnutých se nedá jezdit dost rychle a dost rovně.)
  • Už se mi celkem (občas) dařilo zatáčet přenášením váhy na vnější lyži a plynulé zatočení bez „přešlápnutí“ v polovině oblouku. (Komplexní technika do světového poháru).
  • Chtěl bych tedy něco na celý den. Když už se někam dostanu tak budu jezdit celý den, jinak to za tu cestu nestojí. A raní ptáče zrovna taky nejsem. (Takže celý den je ve skutečnosti pár hodin v přelidněné oranici. Na hory se přece jezdí vyspávat po ránu a kalit do noci, to je to hlavní, tak to má byť.)
  • Je docela i možné že si občas pojedu zatrénovat na večerní lyžování (Monínec). (Večerní je vůbec nejvíc nejlepší trénink, jsou na to speciální večerní lyže. Hlavní je totiž trénink, kdo netrénuje na večerním, jako by nebyl.)
  • Dále bych chtěl něco na čem bezpečně a zábavně projedu červené v Alpách, případně si udělat nějaký delší výlet – Sella Ronda, Marmolada apod. (Především bezpečně a zábavně. Něco jako obří Always UltraPlus s křidélky, jen, jestli jsou dostatečně zábavné?)
  • Lyže by neměly být moc těžké.
  • Lyže by neměly být moc dlouhé.
  • Lyže by měly zatáčet ochotně a samy.
  • Lyže by měly držet na hraně a neklepat se ve vysokých rychlostech.
  • Rád jezdím delší a střední oblouky.
  • Mám pohodlné padnoucí boty FI80.

Konečné zařazení do „A“ teamu schvaluje odborná komise úseku rychlostního slalomkování SLČR.

Za OK ÚRS SLČR ............. Kročej Nesmrtelný, v.r.

08.02.2019 12:52:09 #24 

adam 1

A jak jsem ti psal že si máš koupit ty 182 salomony tak ses na to vypr..:) V Krušnéjch je asi dnes zatažíno :( :). Však co vyzkůšaš “Co tě nezabije to tě posílí” jako učitelky a pohled do zrcadla bude 19–21m OK.

08.02.2019 12:57:02 #25 

Vvladimir muž

>> #23, ˘Ö˘Krab, 08. 02. 2019 12:36:31

:- :-D

Nejhrubší hrubky už jsem si opravil. Nestihl jsi ani zasáhnout.

08.02.2019 13:07:58 #26 

˘Ö˘Krab muž

>> #25, Vvladimir, 08. 02. 2019 12:57:02

Vždyť je to pořád dokola, liší se jen centimetry (trochu) a kila (ne moc). Stačí si přečíst, co se aktuálně radí jednomu pokročilému_kte­rý_už_umí_lyžo­vat, porovnat se virtuálně s jeho popisovanými pocity a umem, zveřejněná doporučení lehce oddebilizovat a odfiltrovat všechnu ironii a není třeba se na nic dalšího ptát.

Popřípadě se vykašlat na tuto ty internety a rovnou navštívit prověřené a světaznalé ekšperty v nějakém SkiMini, odejde od nich rovnou s patřičnými lyžemi pod bradu, poučený, odlehčený a přesvědčený, že tak je to jedině správně, tak to má byt, na věčné časy a nikdy jinak.

Stejně mě fascinuje, jak lidé, než aby vzali rozum do hrsti a zapnuli mozek, tak se raději ptají někoho, kdo vůbec nezná je a koho ani oni neznají, s vírou, že za ně provede správné rozhodnutí.

08.02.2019 13:18:26 #27 

IIIvan muž

>> #26, ˘Ö˘Krab, 08. 02. 2019 13:07:58

Dnes si akýsi nevrlý, tiež tam máte hlásené oteplenie alias oblevu? :)

08.02.2019 13:21:06 #28 

Vvladimir muž

>> #26, ˘Ö˘Krab, 08. 02. 2019 13:07:58

Já myslel pravopisné, až jsem se opotil.

-- Jen mimochodem, tady tato diskuze nikoho nenaučí lyžovat, ale alespoň často inspiruje (za sebe určitě ano).

08.02.2019 13:23:39 #29 

˘Ö˘Krab muž

https://snow.cz/…e-zacatecnik#…

Hmotnostní (a výškové) předpoklady pro kvalitní downhill má dnes většina evropské a americké populace. :-)

Kolikrát jsi nakonec byl v lyžařské škole? Co Tě naučili kamarádi za pytloviny? Klínoveckou patičku zvládáš? Stojíš na lyžích úplně normálně, to jest jako debil? Pak je všechno zcela v nejlepším pořádku.
Kolik času na lyžích sis prostě jen tak lyžoval a kolik jsi věnoval zodpovědnému a nenáviděnému cílenému sebezlepšování?
Kde jezdíš, co jezdíš, jak zvládáš rychlost – tedy ne maximálku, ale naopak její držení v rozumných mezích. Začínáš oblouky před spádnicí, na ní, nebo až za ní? Jak? Umíš zavírat oblouky? Udržíš se na stávajících lyžích na svižnější modré nebo lehčí červené ve dvou pruzích po rolbě, nebo potřebuješ půlku svahu nebo jezdíš od lesa k lesu? Jezdíš v obloucích nebo je to cik-cak nebo jen vlnovka?

V čem Tě limitují stávající lyže?

Prostě jsi toho o sobě moc nenapsal, není z čeho věštit.

08.02.2019 22:24:57 #30 

HonzA_ muž

>> #27, IIIvan, 08. 02. 2019 13:18:26

„Dnes si akýsi nevrlý,“

Převléká krunýř.

Na svah!

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!
Nalezené položky: 42 « První | < Předchozí | 1 | 2 | Další > | Poslední »

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

16.10.2019

Blog: Na lyžích znovu elévem

Často pozoruju z křesel lanovek lyžařské instruktory...
16.10.2019

Atomic: to nejlepší v sezóně 2019/2020

V letošní sezóně se můžeme u Atomicu těšit na mnoho ...
16.10.2019

Czech Skipass 2019-20: Lyžujte kdekoliv, kdykoliv

Ačkoli jsou česká lyžařská střediska sobě navzájem k...
15.10.2019

Buď fit (3. díl): Poruchy pohybového aparátu

V dnešním moderním světě se často setkáváme s tzv. c...
15.10.2019

Vlk v rouše beránčím: Amphibio 18 Ti2

V modelové řadě All Mountain Amphibio jsme byli trad...
15.10.2019

Hvězdy Atomicu před startem Svěťáku

Atomic Redster Team na červeném koberci? Hvězdy týmu...

Diskuze o lyžování

Sezona 19/20

včera 21:04:25 od alpič

Liensberger zpět na Rossignol [článek]

včera 20:58:14 od HonzA_

Změna lyžařských bot

včera 20:51:12 od jurol

QUO VADIS, OBORE ?

včera 20:35:09 od HonzA_

Plotýnky

16.10.2019 14:34:43 od IIIvan

Sidas Feetbox 3D skener