Kmitanie lyže - čím to je? - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Skialpinistické vybavení Kmitanie lyže - čím to je?

Kmitanie lyže - čím to je?

25.03.2019 21:10:57 #1 

bosso muž

Po dlhšej dobe som sa rozhodol modernizovať skialpovú výbavu. Teda hlavne ju odľahčiť. Po dlhom študovaní testov kúpa – lyže K2 Wayback 88 dĺžka 174, viazko Dynafit ST2 Rotation a lyžiarky La Sportiva Synchro. Lyže a viazko úplne nové, lyžiarky pár krát použite. Nasledoval krátky výlet ( Krupová – Zadné Dereše – Kamenná chata a späť) na otestovanie. Prvé pocity pri stúpaní super-rozdiel skoro 4kg oproti starej výbave bol citelný. Ale dobré pocity netrvali dlho. Pri výstupe mi 4 krát( bezdôvodne?) vypla špička. Najviac ma však prekvapilo chovanie lyží pri zjazde . Na tvrdšom hladkom snehu vždy vonkajšia lyža kmitala zo strany na stranu. V mäkšom snehu tam snaha o kmitanie tiež bola, ale výrazne menej sa to prejavovalo .Toto som za celý svoj lyžiarsky život doteraz nezažil. Takže otázka na miestnych odborníkov – čím to môže byť? Pre úplnosť doplním moje parametre 59/180/95.

25.03.2019 22:32:57 #2 

MMartin

>> #1, bosso, 25. 03. 2019 21:10:57

Takže postupne: akú výbavu si mal predtým? Špičku Dynafit musíš mať pri výstupe zaaretovanú, ináč vypína. Skialpové lyže sú buď ľahké a dobre sa chodí do kopca, alebo sa na nich dobre jazdí, ale potom nebudú veľmi ľahké. Píšeš, že si odľahčil výbavu, tak predpokladám, že si nemal dynafit viazanie a nie si celkom zoznámený s používaním. Tak isto lyže, ak si mal lepšie na zjazd a zmenil si to v prospech stúpania, musíš počítať so zhoršením zjazdu, hlavne na tvrdom.

25.03.2019 23:45:18 #3 

Thomas muž

Zacvakni botu do techového pinového vazka, šlápni na lyži a zahýbej botou .Zjistíš ,že tam je dost vůle, a nejvíc v patce u těch dvou trnů. Tak to prostě je a bude ,lyže se staví tím pádem při jízdě víc na plocho a je potřeba si na to zvyknout :-) i na ty zvýšené kmity lehkých lyží, hlavně značky Dynafit. Rozdíly v kategorii chování skialp lyžích jsou skutečně obrovské,myslím tím při jízdě. S některými se ,ale dá jezdit i rychle na sjezdovce i těžším terénu. Řešením pro někoho je pošilhávat po katerii lehočkých freeride lyžích, kde je včechno bytelnější a pevnější,ale taky hmotnější.

Dynamika pohybu se přizpůsobí vizi

26.03.2019 14:52:42 #4 

bosso muž

>> #2, MMartin, 25. 03. 2019 22:32:57

Predtým som mal lyže Rossignol Bandit B2 W /174cm, 82mm šírka pod pätou, kategória Freeride babské (jeden titanal), viazko Diamir Eagle a lyžiarky Garmont adrenalin. Na nich bola lyžovačka suprová. Len tá váha …

26.03.2019 15:41:00 #5 

Myval muž

Ja jsem toho teda moc na pasech nenechodil, ale mam presne stejnou zkusenost – bud je vybava lehoucka a skvele se s ni slape, ale blbe sjizdi dolu, nebo je vybava poctiva, tezka, vystup je utrpeni a jizda dolu je parada. Bandity a Diamir patri jasne do te druhe skupiny, ikdyz treba Line Opus + Marker Baron jsou jeste lepsi (na sjezd a jeste tezsi na vystup). Z ultralehkyho pinovyho vazani jsem byl hodne nervozni a s ulevou jsem ho vecer vratil majiteli.

Nejlepší je TLUSTÁ ( lyže :-)

26.03.2019 15:54:18 #6 

MMartin

>> #4, bosso, 26. 03. 2019 14:52:42

No, asi som predpoklady trafil – ľahšie lyže budú mať spravidla horšie vlastnosti na tvrdom (keď nepočítam „zázrak“ typu DPS za 1000,–€), tak si na to musíš zvyknúť a ráno si povedať, ktoré lyže dnes vytiahneš (ak si sa pôvodných ešte nezbavil), či radšej na stúpanie alebo na jazdenie. Alebo urobíš kompromis a na pôvodné lyže prehodíš techové viazanie, čím ušetríš časť váhy. Nezabudni pred výstupom zdvihnúť páčku pred špičkou viazania, ináč budeš vypadávať. Pred zjazdom musí byť v spodnej polohe, aby ti pri páde viazanie vyplo.

Edit: kým som dopísal, Mýval ma predbehol, tak máš ďalšie potvrdenie. Len k pinovému viazaniu: je normálne spoľahlivé, drží keď má, vypína keď treba (samozrejme nesmieš mať pretekársku superľahkú verziu, ktorá nevypína).

26.03.2019 16:48:16 #7 

Myval muž

>> #6, MMartin, 26. 03. 2019 15:54:18

Ja mel pinove vazani pujcene jen jednou a byl jsem z nej znacne nesvuj, spatne se mi zapinalo a jednou mi samovolne vypnulo (oboji asi i vliv nezkusene obsluhy). Ani na sjezd jsem se neodvazil dat packu do spodni polohy, bal jsem se abych neztratil lyzi. Je to krasne lehoucke zarizeni, ale ja mu (zatim) neduveruji.

Nejlepší je TLUSTÁ ( lyže :-)

26.03.2019 18:28:01 #8 

bosso muž

Najviac sklamaný som naozaj z chovania tých lyží. Pred pár rokmi som mal od K2 model BackUp v rovnakej dľžke (174), pár bol o necelého pol kila ťažsí ako tieto nové, ale lyžovalo sa na nich fajnovo (kým mi ich neukradli). Aj na základe dobrých skúseností
s týmto modelom som sa rozhodol pre K2. Ale stéle nerozumiem, čo vlasne spôsobuje to priečne kmitanie. Akoby si tie lyže hovorili zatočím, nezatočím, zatočím .. A divné mi je. že pri jazde priamo nekmitajú do strán, robia to len v oblúkoch. V čom prabléma, molodci?

26.03.2019 20:00:48 #9 

Thomas muž

• Ale stéle nerozumiem, čo vlasne spôsobuje to priečne kmitanie. V čom prabléma, molodci?*

Podívejte se, já vám to řeknu naprosto přesně, soudruzi: takovej Tech vzor Dynafit má kadenci ta-ta-ta-ta-ta-ta-ta!!! V techu musíš mít za patou vůli asi 1,5mm, tj. na sirku. Ta vůle a otočná pata způsobuje kmity v patě a ta to přenáší na lyži. Když,dáš vazko bez vůle, snadno při prohnuté lyži,např. doskok po muldě vylomíš patní trn..je z lehkého hliníku, na kterém se patka otáčí. Ještě kontrolní otázka, soudruzi.;-) Co udělá náš dobře známý vzor, když ho ponecháme na větru a dešti? No? Zrezaví? No …Nekoroduje, vy tupci!

Dynamika pohybu se přizpůsobí vizi

27.03.2019 09:13:03 #10 

MMartin

>> #8, bosso, 26. 03. 2019 18:28:01

Čo presne myslíš tým priečnym kmitaním? Špička lyže môže pri rýchlejšej jazde na tvrdom a nie celkom hladkom povrchu kmitať hore – dolu keď sú lyže mäkšie alebo vyšlapané či s rockerom, priečne sa môže v oblúku trhať z hrany (poskakovanie), neviem si celkom dobre predstaviť „priečne kmitanie“.

27.03.2019 13:20:58 #11 

bosso muž

>> #10, MMartin, 27. 03. 2019 09:13:03

Myslím tým kmitanie v smere doľava, doprava. Jasné , kmitanie špičiek v smere hore dole, hlavne pri lyžiach s rokerom poznám dobre, ale toto? Nuž, asi si budem brávať, tak ako keď idem na zjazdovku, viac párov lyží. Ľahké na stúpanie, ťažšie na zjazd. Takže hore kopcom ľahké lyže na nohách, ťažké na chrbte. Dole kopcom ťažké na nohách, ľahké na chrbte. Ako sa na vojne hovorievalo, riešenie síce chujové, ale bojové. Asi ďalšia téma do skipsychoporadne.

27.03.2019 14:04:18 #12 

˘Ö˘Krab muž

>> #11, bosso, 27. 03. 2019 13:20:58

Jen tak, klidně rukou, vyzkoušej, jak jsou na tom s torzní tuhostí. Tam bych hledal jádro pudla.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

27.03.2019 16:16:01 #13 

MMartin

>> #11, bosso, 27. 03. 2019 13:20:58

Nuž, lyže budú tvoja voľba, môžeš skúsiť prehodiť to viazanie.

27.03.2019 18:59:35 #14 

bosso muž

>> #12, ˘Ö˘Krab, 27. 03. 2019 14:04:18

Torznú tuhosť som vyskúšal. Javia sa mi o byľku torzne menej tuhé naž Scott The ski. Ovšem pozdľžne tvrdšie než Sporten AHV 05 GS.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy