Světový pohár 2019/20: Škola stylu s Alice Robinson [článek] - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Články Světový pohár 2019/20: Škola stylu s Alice Robinson [článek]

Světový pohár 2019/20: Škola stylu s Alice Robinson [článek]

18.02.2020 15:39:43 #1 

Míša Kratochvílová

Možnost sledovat, jak se v přímém přenosu rodí hvězda, nemají fanoušci alpského lyžování každý den. Proto se letos vyplatí sledovat závody žen v obřím slalomu, kde se podruhé v sezóně dostala úplně nejvýše osmnáctiletá Alice Robinson z Nového Zélandu. Zatímco nejdřív na veřejnost pronikla její přezdívka Kiwi, nyní je stále častěji řeč o Marcelu Hirscherovi v sukních.
Odkaz na článek

19.02.2020 23:05:44 #2 

ivan

„Neuvěřitelná technika“?

Při vším obdivu k tomu, s jakou vervou se to děvče vrhá do branek a co všechno silově utáhne, žádnou skvělou, natož „neuvěřitelnou“, techniku nevidím.

Bod po bodu:

• silové pojetí: není technika
  • ohromný rozsah: je tam opravdu? čeho přesně?
  • extrémně rychlý přechod: ano, souhlas
  • dravost: není technika
  • nebojácnost: není technika

„Prototyp silové lyžařky“: ano, souhlas. Na svůj věk abnormálně fyzicky vyvinutá a silná (webem koluje Nickersonovo video, kde ona sama tvrdí, že udřepne 150 kilo – tipl bych si, že nejspíš do sedu, ne klasický hluboký dřep, ale i tak na 18letou holku výjimečné), k tomu poměrně malá (viz foto vedle Petry a Hrovat), takže má pro silovou jízdu výhodné páky. To jí podle mě umožňuje rychle prohnout lyže a vytěžit k výsledného reboundu ono rychlé přehranění.

Můžeme diskutovat o tom, zda a jak úspěšně realizuje své „tajemství“, jak ho slovy NZ tisku definuje Nils Coberger, v podobě extrémně včasného zakrojení lyží. Jestli se o to snaží, pak možná i proto ji lyže v zakončení oblouku občas „kopou“ mimo optimální stopu (viz třeba 1. i 2. kolo v K. Goře). Ona to někdy ustojí na hraně, takže jí lyže pořád jedou a moc tím neztrácí, jindy už to tak dobře neukočíruje, takže její letošní série mezi oběma výhrami DNF, 10., 9., 5. na žádný „rostoucí náskok“ neukazuje.

Viz ta KG. „Branky atakuje v těsné blízkosti“? Stálo by za to spočítat, kolikrát to tam neplatí. (Proč by taky měla v rychlém obřáku „atakovat branky“ a omlacovat si o tyče předloktí, paže a ramena?)

Má skvělou fyzičku? Má sílu, nejspíš i výbušnost, ale „skvělá fyzička“ je pro mě víc než 330 liber na dřepu. Má ji v 18 letech doopravdy? I když připustím, že je AR tělesně skoro až hříčkou přírody (nějaké ty maorské apod. geny, oni tam přece jsou takoví vazounci, viz ragbisty?), na takovou úroveň se holky dostávají roky. Tina Maze se tam dostala až před třicítkou, i Petra na tom ještě musí pracovat.

Díky tomu silovému pojetí lze souhlasit s prvky mužského pojetí GS. Je logické, že takto fyzicky vybavená závodnice, navíc mladá dychtivá, dosud nezraněná, takže nadšeně riskující, bude využívat tyto své silné stránky. Jiné holky ale, jinak stavěné a disponované, slabší a křehčí, takhle jezdit nebudou a nemůžou.

Ale srovnání jedné branky vypovídá právě jen o té jedné brance. Závodnice nejsou vůči brance/tyči ve stejné poloze, pokud by bylo foceno ve stejný čas t automaticky, AR by ausgerechnet tam zaostávala.

AR to bez respektu rve nadoraz. Razanci a sílu upřednostňuje před vyzrálou technikou. Je to rychlé, když to takhle ustojí (kopec, sníh, postavení, i trocha štěstí) dokonce ďábelsky, ale, za mě sorry, není to žádná úchvatná natož „neuvěřitelná“ technika.

Bude zajímavé sledovat, jak dlouho jí tento náročný a dost riskantní způsob jízdy bude vycházet. Zejména až začne – částečně už začala – jezdit i super-G. Dobře víme, že v současném alpském lyžování platí spíš KDY než JESTLI se zraní.

Na rozdíl od Mikaely, která má za skoro 20 let tak „neuvěřitelně“ nadrilovanou a nastudovanou dobrou techniku, že dokáže vyhrávat i při své filosofii „within my ability“ a „my 90 percent will be enough“ (a tím maximálně snižovat riziko zranění), je takové ježdění nadoraz sice požitek pro diváky a fanoušky a žrádlo pro média, ale metla pro tělo a klouby.

Byl kdysi jeden takový, Collombin. Russi ještě stačil vyhrát sjezd na OH 72, ale už tam ho ten mladíček z béčka, který v Sapporu ještě ani neměl repre kombinézu, začal tvrdě tlačit. A brzy poté ho začal zajíždět. Jedna těžká bouračka, sebral se, pak druhá a ve 23 měl po potenciální skvělé kariéře. Kdežto Russi, i když ho „vygumoval“ Klammer a už nevyhrával, se klouzal do 30.

Alice mi zatím připomíná Collombina. Snad dopadne líp.

A ještě drobné hnidopíchnutí. Doporučuju neuchylovat se k nečeskému (rusismu/angli­cismu) „31 sezon zpět“, když snad zvládáme české „před…“.

20.02.2020 08:37:07 #3 

PetrAT muž

Collombin – zajímavě úspěšná a krátká kariéra
Díky , vůbec jsem to jméno neznal. Holt já začínal až Klammerem

20.02.2020 08:59:49 #4 

IIIvan muž

>> #3, PetrAT, 20. 02. 2020 08:37:07

Holt já začínal až Klammerem

No vidíš a ja začínam až s Alice :-) (ok, z detstva si pamätám nejaké mená z telky ako Tomba, Zurbriggen atď.)

20.02.2020 09:21:39 #5 

IIIvan muž

>> #2, ivan, 19. 02. 2020 23:05:44

Zrovna včera som si na Teba spomenul, že aká téma by Ťa mohla vyhnať zo zimného spánku :-)

K technike sa nebudem vyjadrovať, zaujali ma tie 150kg drepy. Od jedného „kamoša“ zo sveťáku(fyzio a silový tréner v TOP5) viem, že jeho zverenec má v dolnej pozícii drepu cca 100 stupňový uhol(pod kolenom). Iní borci podľa videí nejdú hlbšie ako na 90st.(tj. stále je st.kosť dosť nad paralelou s podlahou)

Rozdiel medzi 100st. drepom a „regulárnym“ v silovom trojboji(vrch stehna musí byť pod vrchom kolena, tj. stehenná kosť je pod paralelou podlahy) je cca 20–30% v hmotnosti(in­dividuálne). Teda napr. regulárny drep so 100kg znamená „lyžiarsky drep“ 120–130kg…

Koho by zaujímali výkony špičky v silovke, tak regulárny drep je rekord okolo 300kg pri telesnej váhe borca 60kg. Teda napr. 87kg vážiaci Ted Ligety by musel drepnúť 435kg a hlbšie ako teraz tých svojich maximálnych 220kg „po lyžiarsky“ :-) To len pre porovnanie, aké extrémy sú možné v športe…

20.02.2020 12:11:19 #6 

jonys muž

Vrcholovy sport je dnes takovy. Nikoho nezajima,ze budes jezdit 26 let v top 20. Je potreba 5 let vyhravat. Sportovci se zdimaji fyzicky,psychicky. Takova je doba. Robinsonova je mlada,proto chybuje. Nema zazite narocnejsi podminky SP. To prijde. Ale prudke,ledove,rychle OS uz vyhrava. To je jeji hriste.

20.02.2020 12:21:48 #7 

Nojby

>> #5, IIIvan, 20. 02. 2020 09:21:39

Jj, taky jsem si říkal, co vyžene starého pisálka z nory. :-)

Myslím, že MK dopadla dobře. Mohlo by to být mnohem horší. Zaplať pámbu za její články o WC.

Dycky Vist!

20.02.2020 12:24:56 #8 

Harry žena

>> #6, jonys, 20. 02. 2020 12:11:19

Jo.

Stehna tazneho kona,nizsia postava,silovy agresivny prejav na hrane.

Inu moznost nema, musi ist na doraz. A ide jej to, som zvedavy ci to bude fungovat casom vo vsetkych podmienkach.

Zdravim. Je dobre vidiet ze to tu este sledujes a nevenujes sa uz len sam sebe.:}

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

21.02.2020 21:50:33 #9 

Míša Kratochvílová

Ahoj Ivane,

vítej zpět a děkuji za odezvu! Těší mě, že se našly body v nichž se shodneme, už vzhledem k přehledu, který máš za všechna ta léta, co závodní lyžování sleduješ. Třeba z nás nakonec bude v rámci referování o SP sehrané duo.:)

Co se týče těch věcí, kde bychom shodu hledali asi marně:

Za techniku jízdy považuji i styl a celkový projev na trati, takže si asi v podstatě rozumíme.:) Stojím si za tím, že ve srovnání s vrstevnicemi technika Alice Robinson neuvěřitelná je, myšleno tak, že je to úkaz. Ráda se nechám opravit, ale nepamatuji v ženském lyžování závodnici, která by jezdila podobným stylem, nota bene v tomto věku, proto mi připadá „neuvěřitelné“ to, co Kiwi na tratích předvádí. 

„…žádnou skvělou, natož "neuvěřitelnou“ techniku nevidím" – slovo „skvělý“ jsem nikde nepoužila.

O tom, že se potřebuje vyjezdit (logicky, jde o její první sezónu v SP) i zatímní výsledkové nestabilitě a výpadku v Killingtonu píšu hned v prvním odstavci. „Rostoucí náskok“ tam podle mě je, v tomto ohledu přihlížím i k věku Alice – té holce je teprve osmnáct. Jak píšeš, otázkou jsou zranění. Jsem docela zvědavá na super-G v jejím podání, výhodou by jí zase mohla být její fyzická výbava. Jak je malá, má silné nohy a nízko těžiště, má dle mého názoru výhodu co do stability (řekla bych, že i proto jí vychází jízda na hraně).

„Razanci a sílu upřednostňuje před vyspělou technikou.“ Je opět otázka, zda od osmnáctileté závodnice lze čekat „vyspělou“ techniku. Já to od ní třeba v tento moment neočekávám a těším se, kam až se posune s věkem. 

Co se závěrečného gramatického okénka týká, tak to beru, máš pravdu. Myslím si ovšem, že snad nemáme zapotřebí snažit se nachytat druhého na slovíčkách – ostatně něco by se našlo na obou stranách a jistě nejen u nás…:)

Každopádně přeji krásný víkend, ideálně na horách. Skol, Míša

22.02.2020 18:29:07 #10 

romík muž

>> #9, Míša Kratochvílová, 21. 02. 2020 21:50:33

Zdravím,
rád bych se s dovolením zapojil do diskuze. Nedá mi to. Přidal bych postřeh amatérského lyžaře – nezávodníka. Jelikož lyžuji poměrně často a dlouho, rád bych se k tématu STYL – především závodních lyžařů vyjádřil. Jistě že existuje metodika téninku, jak od žáčka vypiplat nejlepšího a především nejrychlejšího lyžaře planety, do toho já nevidím, ale…Celkem mi vadí jak se všude možně – především v médiích probírá styl ( a já nevím co ještě ) lyžařů ve ,,světáku". Pokud již člověk jezdí World Cup, tak je jistě HOTOVÝ závodník a není třeba komentovat jeho styl a schopnosti. Každý závodník je individualita. Někdo jezdí tak, jiný onak. Úplně říčný jsem např.z komentáře jisté naší bývalé špičkové závodnice české verze Eurosportu. To jestli má např. závodník pravé rameno o dva centimetry výš než levé, nebo jestli má postavení pánve o půl milimetru jinak než ostatní je prostě kravina…Třeba Body Miller jezdil furt v záklonu a vadilo to někomu? Takže komentovat styl a radit se má žáčkům a juniorům. Ovšem souhlasím s tím, že v životě je pořád co zlepšovat…

01.03.2020 20:04:37 #11 

ivan

>> #5, IIIvan, 20. 02. 2020 09:21:39

Díky za info ke dřepům. Nějak tak jsem si to představoval. Co tak matně vím, klasický hluboký dřep spousta sportovců nedělá, a proto jsem předpokládal, že AR to má do těch cca 90 stupňů.

Další věcí by bylo, jestli to dělá s velkou nakládačkou volně na ramenou, nebo třeba s činkou ve vodicích stojanech – což by kvůli správnému provedení a jejím zádům bylo pochopitelné.

Ale ať tak či onak, je rozhodně robustně narostlá a zjevně i ve svém juniorském věku silově nadprůměrně vybavená.

01.03.2020 20:07:35 #12 

ivan

>> #9, Míša Kratochvílová, 21. 02. 2020 21:50:33

Ahoj, to je v pořádku, vidíš to nějak, já třeba něco jinak. Proč by spolu lidi měli jenom souhlasit. Piš, co si myslíš, já budu s dovolením neduálně činit totéž.

Nemám pocit, že by k pojetí článku patřila tak detailní diskuse, jež by předně všeho vyžadovala v duchu Descartova „upřesněte význam slov a zbavíte svět poloviny omylů“ leccos včetně používaných pojmů („technika“, „styl“) si upřesnit a vyjasnit.

Jde nakonec o to, jestli píšeš tak, jak to vyhovuje zadavateli.

02.03.2020 10:13:28 #13 

IIIvan muž

>> #11, ivan, 01. 03. 2020 20:04:37

Koho by zaujímalo, tak na obrázku je tu tá hĺbka drepu:

https://www.powerliftingtowin.com/…squat-rules/

02.03.2020 12:21:42 #14 

Petr Socha - SNOW muž

>> #12, ivan, 01. 03. 2020 20:07:35

Zadavateli to vyhovuje jak po stránce odborné erudice, tak po stránkách ostatních. A je rád, že jako žena má Míša odvahu pouštět se do nejednoduché konfrontace s protřelými matadory této diskuze. Budu rád, když se k ní všichni mužští účastníci budete i nadále chovat džentlmensky, čímž nemyslím neupřímně. Díky! :-)

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy