Zakalené hrany - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Zakalené hrany

25.02.2020 23:33:29 #1 

Dener

Ahoj lyžníci,

obracím se na Vás s prosbou zda, jste se někdo nesetkal s tím, že se nedařilo opracovávat hrany nových lyží z boku. Jedná se o lyže Rossignol Hero Elite ST Ti Konect které jsem chtěl přeúhlovat na 87°. Za pomoci nástrojů co mám k dispozici se mě ale části hrany nepodařilo nabrousit, nástroje po hraně kloužou. Zkoušel jsem pilník TOKO, SWIX , hrubý i jemný včetně Diamantu, od nejhrubšího po nejjemnější (černý – zelený). Podotýkám, že lyže servisuji ručně už pěknou řádku let a zatím jsem se tímto problémem u nových lyží nesetkal. Jako řešení jsem dal lyže do servisu Montana (Urban Sport Liberec) a technikovi vysvětlil problém. Hrany byly z boku přebroušeny za účelem odebrání pravděpodobně poškozené vrstvy hrany pod úhlem 88°. Tím jsem kopíroval tovární broušení. Bohužel byl problém vyřešen jen částečně, materiálu bylo odbroušeno asi málo, v určitých místech prosvítala původní struktura broušení. Při opětovném ručním broušení, nástroje na určitých místech hrany kloužou – nebrousí. Jako poslední řešení mě už jen napadá koupit kámen na zakalené hrany SNOLI. Je možné, že u továrního broušení došlo k zakalení (poškození) hrany? Na fotkách jsou místa, která nejdou brousit. Moje broušení má rovnoběžnou strukturu podél hrany.

Děkuji všem za postřehy…

Fotky

26.02.2020 07:16:02 #2 

HonzA_ muž

Zajimave. Mas strzenou bocnici aby ti pilnik neklouzal po ni?

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

26.02.2020 07:51:44 #3 

Dener

Jasně, to je úplně první co jsem udělal…

26.02.2020 08:06:18 #4 

M.art.in muž

>> #1, Dener, 25. 02. 2020 23:33:29

Buď kámen viz. link a nebo hrubý diamant by to měl vyřešit. Mají v servisu kam jsi to dával Race Edge? Dávám firmátovat k Vanclovi, naposledy dojebané hrany od šutrů, pod vázkem taky zakalené a z Montany Race Edge je hrana špičková. To bych Ti doporučil. Nechat to udělat tam, pokud jsou to funglovky tak zrovna srovnat skluznici a máš to cajk. Kupoval jsem Rossi a muselo to jít 3× přes mašinu než to bylo rovný. Hrany z fabriky taky nic moc.

Rock 'n' Roll Forever...

26.02.2020 08:10:54 #5 

opc

Na něco podobného jsem narazil jednou u závodních GS Head. V hraně bylo velmi tvrdé zrno cca 5 mm dlouhé, které nešlo brousit. Nakonec jsem to konkrétní místo dokázal dorovnat rašplí, kterou jsem na tom ale totálně odrovnal. Od problematického naúhlování už brousím jenom diamantem, výjimečně jemným pilníkem a zdá se to celkem v pořádku. V případě problémů vezmu zase na to konkrétní místo úplně novou rašpli a budu si s tím zase hodinu hrát.

26.02.2020 16:22:21 #6 

orim muž

Ahoj Dener!

Tak to Ti nezávidím. Určite je možné tkzv. zakalenie hrany pri továrenskom brúsení, taktiež je možné zakalenie aj z výroby (tj. pri dodaní samotných hrán výrobcovi lyží). Spomínaš servis Urban sport v Liberci s tým, že na niektorých miestach hrany neboli celkom prebrúsené. Neviem aký je to servis a ako postupovali. Ja by som určite trval na tom, aby mi hrany pre samotným brúsením po celej dĺžke lyží premerali a potom sa rozhodol na koľko stupňov to chcem odbrúsiť. Potom dal opätovne premerať stupne. Podľa mňa to tak nebolo. Skús to reklamovať, alebo nájsť iný spoľahlivý servis.

26.02.2020 17:04:21 #7 

cengo muž

Dener, Stalo sa to aj mne. Rovnako na mojich Rossignol HERO Master GS, ako aj na synovych Rossignol HERO ATHLETE FIS GS FACTORY. Prisli tak rovno z vyroby. Na synovych to bolo len na par malo miestach, tam som to opravil rucne s kamenom, ale na mojich to bolo na obidvoch lyziach v dlzke 50cm pod viazanim. Nastastie nauhlovanie bolo OK, takze ked brusim, tak brusim len zvysok lyze. Tato zakalena cast ma zasa „vyhodu“, ze to sa neda zatupit :-)

26.02.2020 17:30:49 #8 

Dener

Díky za ohlasy, ten servis nemám úplně ověřený, mají tam automat SNOW CRUSIER MAX. Závodní servis nabízejí, ale chtěl jsem ho dát udělat až po sezoně vzhledem k tomu že je kluznice je rovná – měřil jsem ji radekem. Teď to mám dá se říct nabroušený, povedlo se mě ty hrany až na pár malých míst přeúhlovat. Zkusím ten kámen, protože diamant se nechytal. Pak to budu řešit dál. Ještě jeden postřeh mám, že na místě kde není viditelná původní struktura továrního broušení, tak brousit jde. Takže by to mohla být doufejme jen povrchová záležitost a odstraněním dostatečné vrstvy materiálu bude po problému.

26.02.2020 17:38:00 #9 

romík muž

Ahoj, mám podobné zkušenosti s Head GS RD. Jemný pilník se úplně odrovnal, takže na pilníku byla v místě broušení hladká lesklá ploška.. Pomůže jedině diamant a brousit pod vodou. Nebo ruční elektrická bruska. Jak už tady padlo, tak úplně nejlepší bude dát to na Montanu k Vanclovi.

26.02.2020 17:38:20 #10 

honza4

>> #8, Dener, 26. 02. 2020 17:30:49

Zajdi v Liberci do Sport Brzak – to jsou lyžaři a dělají servis pro závodníky. Budou si vědět rady.

26.02.2020 19:13:23 #11 

Dener

>> #10, honza4, 26. 02. 2020 17:38:20

Dík za typ, určitě tam zajdu…

26.02.2020 19:23:11 #12 

Dener

>> #9, romík, 26. 02. 2020 17:38:00

A po odstranění té lesklé plošky, pak to místo šlo brousit pilníkem, nebo je to více hloubkový…

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy