Pozor, koronavirus! Schovejte se před ním do hor! [článek] (strana: 25) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Články Pozor, koronavirus! Schovejte se před ním do hor! [článek]

Pozor, koronavirus! Schovejte se před ním do hor! [článek] (strana: 25)

17.03.2020 09:06:05 #721 

Příspěvků: 290

Martin1978

>> #719, korsičan, 17. 03. 2020 08:18:52

A dulezita poznamka…ten jeden idealni nepritel je ten, jehoz velkolepa porazka je nakonec nevyhnutelna.

17.03.2020 09:30:46 #722 

Příspěvků: 54

irmi

Situaci ohledně chaosu s lyžováním v Itálii na konci února jsem též řešil. Já do Itálie nakonec neodjel, ale přiznám, že hlavně proto, že zájezdy řeším ze dne na den, takže jsem nebyl pod tlakem STORNA. A pro kritiky lyžařů – co se člověk od Babiše tehdy dozvěděl?

1. Že nevydá zákaz vstupu Italů k nám, že to v rámci EU a šengenu nejde (Rakousko to udělalo obratem 2.den). Takže k nám jezdili Italové ze v všech jejích částí, korzovali po Václaváku, jezdili taxíky atd. a vjezdu Italů k nám zabránila až karanténa v Itálii 2.Místo zákazu výjezdu našich lidí do Itálie vydal jen zmatečné doporučení, kam nejezdit (nakažená oblast, postižená oblast, severní Itálie…????) – na dotaz, proč nevydá zákaz výjezdu aby lidi měli jasno a byly za ně uhrazeny STORNO poplatky, řekl, že to neudělá, a co se týče STORNO, věří v lidský přístup cestovek. Co si na základě toho měli lidi o vážnosti situace myslet? To vše před kamerami ČT. Takže vstupní brány infekce do ČR rozhodně nezavřel.

17.03.2020 09:36:09 #723 

Příspěvků: 2382

johnycek muž

>> #694, m3, 16. 03. 2020 21:39:56

Co se týče kellnera, tak neznam zadnou jeho historii a zatim jsem se po ni nepidil. Jen jsem ve sve naivite chtel ocenit přístup, který je ted pro nas důležitý. To ze se tim nevykoupi to je jina vec ;-)

panta rhei

17.03.2020 09:41:09 #724 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #709, ivan, 17. 03. 2020 02:04:05

OT: Přidám třetí €¢. Nebudu se určitě zaobírat odbornou stránkou ani statistikou, spíš tak vším kolem. Pokud se to adminovi nebude líbit, tak se určitě smazáním celého postu nebudu cítit nijak dotčen. :-)

Politika a morálka nejsou nutně (vlastně jakkoliv) spojeny se „zdravým“ nebo dokonce „selským“ rozumem, někdy (až často) je tomu právě naopak. Oba dva výše zmíněné „rozumy“ jsou tradičně založeny na nějaké ověřené historicky nedávné osobní/kolektivní zkušenosti. Pokud je jakýkoliv poznatek natolik nový, že se o (opakovanou) historickou zkušenost nemůže opřít, problém je na světě. I skutečným vědcům a vědeckým poznatkům veřejnost/masy věří jen potud, pokud mají jejich interpretace a dopady schopnost porovnat s nějakou vlastní zkušeností, alespoň částečně obsahem a měřítkem srovnatelnou. Což závisí na vzdělání a životní zkušenosti – nikoliv na věku. Pokud není s čím porovnat, tak nastupuje ryzí obchod se strachem.

Všechny (vyjma sezónní chřipky) závažné plošné epidemie posledních cca 70 let u nás (vlastně asi od dob španělské chřipky) se týkaly zvířat (co pamatuji za svůj krátký život: ptačí chřipka, opakovaně prasečí mor, nemoc šílených krav, králičí mor, vzteklina, myxomatóza …). Spousta problémů a nedorozumění spojených s pandemií vzniká tedy nezbytně a nutně a má jisté společné jmenovatele. Nemáme pro lidskou populaci natrénovanou a zažitou celou škálu opatření (preventivních, kurativních, postapokalyptic­kých), na všech úrovních. Na rozdíl od států, které se s lidskými epidemiemi setkávají opakovaně.

AD „STÁT“

Nelze očekávat, že politici a jedinci zvyklí na jednání v blahobytu mávnutím kouzelného proutku změní své uvažování a přístup. Běžně u nás nejde o život a málokdo přímo rozhoduje o životech jiných v reálném čase … na rozdíl od prvosledových jednotek armády, policie, hasičů, zdravotníků … Ne každý je zvyklý bezpodmínečně a ihned poslouchat a konat, přestože si třeba myslí něco jiného.

Nelze očekávat, že v okamžiku rychle eskalující krize, která žádá velmi rychlá a nekompromisní řešení, budou (naši) politici natolik soudní, že vyklidí (mediální i skutečné) pole těm, kteří rychle, takticky, strategicky, ale hlavně kvalifikovaně a s přesahem do relevantní budoucnosti, rozhodovat umějí a musí, protože je to součástí jejich výcviku a práce. Obdobně ale rozhodně není nutné ani užitečné tlačit do čela krizové manažery v době klidu a míru. (Pro ilustraci se stačí podívat na reakci a chování složek IZS; ony ty povodně k něčemu byly.)

Politika ≠ schopnost řešit (akutní problémy). Dnes už ani neplatí že politika = schopnost efektivně předvídat do budoucna; politik dnešní doby nemusí být hospodář. Politika se scvrkla na zalepování děr a řešení akutních problémů – ty jsou viditelné a vděčné; už střednědobé horizonty jsou za hranicí volebních období; na vytváření podmínek, které by umožňovaly vytvářet rezervy pro budoucí řešení nepředvídatelných vlivů se naprosto rezignovalo – politici se prostě s chutí chystají na minulé války, je to o hodně jistější. Nynější pandemie viru SARS-CoV-2 je toho ukázkou. (Hle, mediálně se nemoc jmenuje naprosto neutrálně Covid19, asi, aby nebudila ta zkratka SARS – ‚syndrom akutního respiračního selhání‘ paniku a nevzbuzovala ani náznakem souvislost s předešlou epidemií SARS.)

Od nějaké úrovně už je nynější politika právě a jen o (mediální) politice, což se zdá být v dobách „míru“ v pohodě, v krizi, kdy je třeba nést okamžitou zodpovědnost a strategicky myslet, vyjadřovat se a konat, se začne oddělovat zrno od plev. Takový dlouhodobě úřadující starosta je zpravidla velmi schopný a akční, nikdo to skutečnou práci něj neudělá a okecat se to nedá, ke své obci a jejímu majetku se chová jako hospodář, kupodivu velmi podobně jako činili šlechtici. Na magistrátu a kraji se už prolínají takto pracující s ryzími úředníky a ryzími politiky v nějaké rovnováze (s pravomocemi a hierarchií nastavenou na dobu míru).

Pandemie je výsostně empirická zkušenost, nezávislá na lidském chtění, řešit její následky a dopady politickými prostředky proto nelze. Politickými prostředky se dá pandemii předcházet, když už vypukne, tak se jimi dají mírnit dopady do budoucna. (Slídění po skladech a permanentní blekotání před kamerou nepatří ani k jednomu.)

Je u nás obrovská tradice, vlastně už od dob mocnářství, v mnohém hodně spoléhat na stát. Někdo nám řekne, někdo se postará. Podle zásady „něco za něco“ to ale není zadarmo (ani „zadarmo“), něco za takovou péči zaplatíme a také „zaplatíme“. Jako ostatně všechny důsledně hierarchicky strukturované společnosti se zvýrazněným vertikálním aspektem. Stát máme, jaký máme – nastavený na velmi dobré časy. A stejně tak jednotlivce.

AD „JEDNOTLIVEC“

Míra osobní zodpovědnosti jednotlivce je socialistickým státem našeho typu (a celou EU) zcela záměrně potlačována. Velmi zjednodušeně řečeno se práva jednotlivce, jeho svoboda, interpretují jako právo na dobrý život a volný pohyb. A povinnosti pak zrcadlově na povinnost poslouchat a platit. (Naprosto chápu brexit, protože výše uvedené jde proti konzervativní části britské společenské tradice; pominu fašistické proudy v jejich politice konce 30. a začátku 40. let, jak to tehdy bylo v Evropě módní. Už jsem zde kdysi psal, jaký je rozdíl mezi levicí a skutečnou pravicí – která je v Evropě na vymření. Přestože si rozhodně nejsem jistý, že zrovna tato pandemie je tou pravou chvílí, kdy by si měla Británie dokazovat svůj konzervatismus, tak jejich (pro nás) nepochopitelný přístup je krystalickou ukázkou opačného extrému a společenské identity. )
Prostě u nás takřka ani slovo o osobní zodpovědnosti jednotlivce vůči sobě a komunitě, nikdo k ničemu takovému společnost nevede, nedá se to naučit, není kde a nebylo kdy. Vrchnost pak jde vzorným příkladem (dodržování zákonů, životosprávy, karantény …).

Signály si lze vyložit takto: ostrými lokty si proklestěte cestu vzhůru, tady už si můžete dělat, úplně co chcete. A druhý signál: máte se (díky nám) všichni dobře, tak si dělejte co chcete, dokud nám to nebude vadit nebo dokud vám neřekneme něco jiného. Aktuálně: „Jejda, teď nám řekli, že něco nemáme dělat, co si to zase vymysleli za kravinu, vždyť o nic nejde, mně je dobře, je třeba se nepos*at a hlavně to brát s rezervou, že?“

Taková ne moc myslící a ne moc samostatná masa jedinců, se vštípeným pocitem (zdánlivé) osobní svobody a jistotou kolektivní (tedy nijaké) zodpovědnosti, je pro stát ve všech normálních situacích velmi výhodná (ale také pro šiřitele fakenews a konspiračních teorií). Nařízení někdo vydal, dokud mě moc nelimituje, tak je možná budu dodržovat, pokud mě omezí nebo z toho nemám osobní prospěch, tak je prostě budu dodržovat velmi vlažně. Jako celý zbytek EU, co mám zprávy z první ruky.
U nás (ale nejen u nás) je nedodržování nařízení prostě národním sportem, demonstruje se tím právě ta „svoboda“, není se tedy čemu divit. EDIT: Schopnost nedodržovat a „ochcávat“ nařízení už z principu se cení a považuje se za kladnou vlastnost, výtah k penězům a moci. Takto je to tady nastaveno a udržováno.
Něco jako ‚kolektivní zodpovědnost‘, ke které se momentálně vrchnost pokouší poddané dotlačit, je chiméra.

Sorry, už toho nechám. A možná post časem sám smažu, aby nezabíral místo nebo, nedejbože, nevedl někoho k zamyšlení.

>> #721, Martin1978, 17. 03. 2020 09:06:05

To je moc pěkně definováno, znamenám si.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

17.03.2020 13:10:36 #726 

Příspěvků: 1868

Radek Holub - SNOW muž

>> #724, ˘Ö˘Krab, 17. 03. 2020 09:41:09

Není důvod mazat, naopak!

Možná bychom mohli pro toto vlákno do pravidel diskuzního fóra pro jistotu vložit výjimku z některých omezení, aby nikdo neměl pocit, že se pohybuje v „nelegálních“ mezích. :-) Chvíle pro administrátorský zásah by ale určitě nastala v případě napadání, osočování atd., tedy pokud by obsah vytěsnily pouze nezvladatelné e­moce.

Nic se nejí tak horké, jak se to uvaří.

17.03.2020 14:20:52 #727 

Příspěvků: 2397

korsičan muž

>> #726, Radek Holub – SNOW, 17. 03. 2020 13:10:36

Není důvod mazat, naopak!

Jen ať si každý řekne to svoje, aspoň se ukáže, kdo je kdo … :-)

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

17.03.2020 14:34:30 #728 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

>> #727, korsičan, 17. 03. 2020 14:20:52

Není čas, lámat si hlavu…

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

17.03.2020 15:10:16 #729 

Příspěvků: 1022

oblouk

>> #724, ˘Ö˘Krab, 17. 03. 2020 09:41:09

Nezklamals – dík. Naše „myšlení“ je povětšinou davové a dav se má hmotně velmi dobře a je naučen být za to vděčen těm které si volí… – nebo těm co mu jsou dodáni (bývá to často totéž)… Není vždy snadné najít v tom své místo.

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

17.03.2020 19:02:33 #730 

Příspěvků: 2397

korsičan muž

Takže asi tolik o profesionalitě a odbornosti této vlády, potažmo ministra superstár Vojtěcha.

Tato moje poznámka je hlavně určena pro jeho zdejšího hlavního advokáta, operátora výtahů Jonyse.

https://www.youtube.com/watch?…

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

17.03.2020 19:24:39 #731 

Příspěvků: 2382

johnycek muž

>> #730, korsičan, 17. 03. 2020 19:02:33

Neni nad to, když se dodaji jasne důkazy.

panta rhei

17.03.2020 19:38:25 #732 

Příspěvků: 1282

adam 1

>> #730, korsičan, 17. 03. 2020 19:02:33

“Roušky které svět neviděl “

Jinak ta Itálie se bohůžel nelepší :-|

Fotky

17.03.2020 19:53:23 #733 

Příspěvků: 1669

Vvladimir muž

>> #730, korsičan, 17. 03. 2020 19:02:33

Dnes ministr nařkl nemocnice, že se včas nezásobily. Tahle garnitura neví co je stud.

17.03.2020 20:00:02 #734 

Příspěvků: 6846

˘Ö˘Krab muž

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

17.03.2020 20:04:30 #735 

Příspěvků: 6561

HonzA_ muž

>> #732, adam 1, 17. 03. 2020 19:38:25

Omyl, Itálie se bohudík lepší. Je třeba se dívat na ta čísla jinak…

Zdroj: https://lab24.ilsole24ore.com/coronavirus/

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!
Fotky

17.03.2020 20:28:52 #736 

Příspěvků: 1669

Vvladimir muž

>> #734, ˘Ö˘Krab, 17. 03. 2020 20:00:02

Situace ve skladech nemocnic je tristní. Chybí i ústenky, nemluvím o jednorázovém používání, ale vůbec. Klobouk dolů před všemi, kdo sedí u šicích strojů. Je to jen berlička, ale potěší. Pohled na Babiše v roušce i bez roušky, stejně jako na ustaraného Vojtěcha je tristní. Jedinou naší ochranou je se izolovat, chodit do práce a z práce a omezit ten styk. Jinak toho v rukou moc nemáme.

17.03.2020 20:42:08 #737 

Příspěvků: 1669

Vvladimir muž

Babiš chce odvolávat ředitele Bulovky, protože nemá dost roušek pro zaměstnance. Toto je oficiální zpráva z Moravskoslezského kraje- dnes.


Vážení, v návaznosti na v minulém týdnu zaslanou informaci o tom, že Krajský úřad Moravskoslezského kraje odpovídá za distribuci respirátorů třídy FFP2 a FFP3, dodaných Ministerstvem zdravotnictví, mezi jednotlivé poskytovatele zdravotních služeb tomto kraji, Vám po dohodě s krajským úřadem zasíláme následující informace. Objednávání prostřednictvím elektronického objednávkového formuláře, který byl pro Vás za účelem objednávání respirátorů zpřístupněn na webu www.msk.cz, bylo vzhledem k nulovým skladovým zásobám respirátorů i roušek, a zároveň absenci jakékoli dodávky těchto osobních ochranných pomůcek ze strany Ministerstva zdravotnictví pozastaven. S ohledem na nedodání respirátorů do Moravskoslezského kraje bohužel nelze uspokojit ani žádnou z objednávek, které mnozí z Vás již učinili. Děláme vše pro to, aby se to změnilo. Prosíme Vás, abyste nadále sledovali krajské webové stránky, kde budou uveřejněny všechny potřebné informace, jakmile obdržíme dostatek materiálu k distribuci. Děkujeme za pochopení a trpělivost.

17.03.2020 20:54:01 #738 

Příspěvků: 617

ZB?

>> #701, kejmll, 16. 03. 2020 23:04:13

Krasny pejsek…To je jasny ,ze milacek…:-D Mel jsem labradora…a zbyly jen vzpominky…:-( Bud v klidu a opravdu ty zpravy omez a venuj se jinym vecem…Nejspis budes mit jen chripkovy prubeh jako naprosta vetsina pacosu…A pejsek se taky postara o zabavu…:-D A zacni brousit hrany na pristi sezonu!!! konec hlaseni…

Lyze-to je moje diagnoza...

17.03.2020 21:05:08 #739 

Příspěvků: 3640

m3 muž

>> #723, johnycek, 17. 03. 2020 09:36:09

Nezpochybňuji, že je to ted´ potřeba. Pokud se tak opravdu stane a není to jen další z řady povedených PR , zaplaťpánbůh za to. Když už máme bohužel tak neschopnou vládu.

17.03.2020 21:45:45 #740 

Příspěvků: 3640

m3 muž

>> #730, korsičan, 17. 03. 2020 19:02:33

Takže asi tolik o profesionalitě a odbornosti této vlády, potažmo ministra superstár Vojtěcha

>> #733, Vvladimir, 17. 03. 2020 19:53:23

Neni nad to, když se dodaji jasne důkazy

Přesně tohle jsem myslel v #694

17.03.2020 21:53:27 #741 

Příspěvků: 3640

m3 muž

>> #736, Vvladimir, 17. 03. 2020 20:28:52

Jinak toho v rukou moc nemáme

Roušky a respirátory nejsou , tak je online Blekota ušije. No a pro vážné případy ? Ještě , že mezi námi máme šikovné lidi. :-D

Fotky

17.03.2020 22:40:51 #742 

Příspěvků: 1282

adam 1

>> #741, m3, 17. 03. 2020 21:53:27

Kamiony tuším 16 je v Rakousku v pátek by měli být tady. 8-O to bude průser .

https://youtu.be/cJfu-X9x-kw

Něco na odlehčení

18.03.2020 06:42:16 #743 

Příspěvků: 1669

Vvladimir muž

18.03.2020 07:49:23 #744 

Příspěvků: 2397

korsičan muž

Tak bacil už klepe na naše dveře.

Servisák co k nám jezdil pro zakázky je v karanténě.

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

18.03.2020 08:10:07 #745 

Příspěvků: 227

s.j1 muž

18.03.2020 10:11:04 #746 

Příspěvků: 3712

IIIvan muž

„Na Slovensku máme už prvú obeť koronavíru: doma na ňu zo skrine spadla 150kg paleta múky“(ok, irony off).

18.03.2020 10:20:29 #747 

Příspěvků: 1302

orim muž

https://www.topky.sk/…ezity-je-cas

Keď sa na Slovensku začína hovoriť pravda.

18.03.2020 12:18:31 #748 

Příspěvků: 6561

HonzA_ muž

>> #746, IIIvan, 18. 03. 2020 10:11:04

Koukám že stejně jako počet nakažených, tak i typické fóry mají na Slovensku oproti nám zpoždění několika dnů :-)

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

18.03.2020 12:25:28 #749 

Příspěvků: 2477

TNS muž

>> #748, HonzA_, 18. 03. 2020 12:18:31

V tomto konkrétnom prípade som rád, že sme pozadu. Aj keď celkové číslo nakazených bude u nás asi výsledkom neschopnosti efektívne testovať :-D

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

18.03.2020 12:33:30 #750 

Příspěvků: 3712

IIIvan muž

>> #748, HonzA_, 18. 03. 2020 12:18:31

Ja som to videl na nejakej chorvátskej stránke :-)

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy