"Courání" po Alpách s autem - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Hospoda "Courání" po Alpách s autem

"Courání" po Alpách s autem

02.01.2022 10:39:39 #1 

HonzA_ muž

Zdar,

v létě bych rád vzal auto s postelí, pohorama a kolem a vyrazil tak na týden, dva do Alp. Zajímá mně hlavně Rakousko, Itálie, Švýcarsko a možná Lichtenštein.

Po cestě nechci řešit žádné kempy, penzióny a tak podobně. Prostě dojet někam na místo, vyspat se, ráno vyrazit pěšky nebo na kole, vrátit se, pojíst a popít, přejet někam jinam a tak dál.

Nemám obytňák, ale normální auto.

Konkrétně mně zajímají místa jako
Grossglockner­strasse (Fuscher Toerl, Edelweisspitze, Franz Jozef Hoehe, …)
Kaunertal – parkoviště nahoře u ledovce
Anterselva
Defferengental
něco kolem Galtuer – pod Piz Buin

Atd.

Prostě dřív bylo možné vyjet nahoru na Grossglockner­strasse a zůstat přes noc. Nikdo nic neřešil, nikdo nic nekontroloval. Někdo tam přes noc často byl, ale nešlo o moc lidí.

Nezačali to už rakušáci a spol škrtit? Máte z poslední doby osobní zkušenosti?

Díky moc

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

04.01.2022 10:37:07 #2 

oblouk

>> #1, HonzA_, 02. 01. 2022 10:39:39

Courání po Alpách já fajn idea, jen holt ta doba volnosti už je, asi nenávratně, za náma…

Připomínka lyžařské, taky už dávno minulé, volnosti… https://youtu.be/7uOaxoqecrY

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

04.01.2022 20:35:57 #3 

m3 muž

Já jsem si užil Evropu obytňákem křížem krážem v době kdy nikdo nic neřešil, pokud se člověk choval rozumně a ne jako debil. Lichtenštejnsko jsme tedy nezkoušeli (pro jistotu – už tenkrát nám to připadalo až moc „policejní“ stát), ale Švýcarsko, Rakousko žádný problém. Myslím, že teď to až tak jednoduché nebude . Dokonce mám za to, že i v takovém Norsku už nefungují „veřejná“ tábořiště v exponovaných místech tak jako kdysi. Nevím třeba jak na Kaunoši, viděl jsem tam i obytňáky, ale netuším jestli tam zůstávali přes noc. Na parkovišti pod jinými ledovci (Stubai, Tux) „kempují“ i obytňáky (v sezoně) , takže tam bych snad asi problém neviděl.

16.02.2022 17:56:21 #4 

slowthinker

Normální auto je mnohem flexibilnější než obytňák – můžeš v něm spát skoro kdekoli a budou na tebe hodní protože jsi „chudák“. Když jsem měl strach aby na mě nevyběhli z blízkého statku, tak vyběhli, ale proto aby se zeptali jestli něco nepotřebuju.

Na Kaunertalu svého času pravidelně spával IS a topil si přímotopem napájeným z erární zásuvky. Na Tuxu spím až pod lanovkou, ale potkal jsem Slováka co běžně přespává na dolním parkovišti, kde je výslovně napsáno že se nesmí spát přes noc. Ty placené horské silnice, které jsou bezplatné přes noc – podle mě ani tam nebude problém, i když nemám zkušenost.
„Nejhorší“ zkušenost co mám bylo v St Antonu, nahoře v průsmyku směrem na Lech, o velikonočních prázdninách. Je tam zákaz nočního parkování, ale o velikonocích bylo plno obytňáků. Už jsem byl ve spacáku, policajti zabouchali na auto a chtěli můj pas; můj soused z vedlejšího auta, Rakušan, se ptal co chtěli a pak na policajty nadával jak to že mě buzerujou jako „východňára“ zatímco ostatní ne.

EDIT: samozřejmě když se předpokládá že na místě koupíš skipas, může to být trošku jiné než když nic neplatíš. Ale obecně je spaní v obyčejném autě v pohodě. V nejhorším ti řeknou, ať odjedeš jinam, což se mně nikdy nestalo, ale s tím že já místo na spaní vybírám rozumně; to znamená především mimo obec.

16.02.2022 21:06:52 #5 

korsičan muž

S obyčejným autem či dodávkou, není problém. Dokonce není problém postavit si na parkovišti vedle auta stan, aby se člověk pořádně vyspal. Stalo se mi několikrát, že jsem takto ráno lezl ze stanu a vedle bylo policejní auto. Nikdy nic neříkali.

Kempáče jsou problém, protože se chovají jako ......! Vypouští odpadní vodu, pořádají večerní párty a podobné taškařice.

Mě si třeba ležícího v dodávce na parkovišti pod Lucknerhausem ani nevšimli, ale kempáče večer vyhnali pryč. Jinak ta Grossglocknerstrase je Matějská. Tam bych nejel, ani omylem. Pokud chceš v klidu courat po kopcích, zaparkuj pod Lucknerhausem a projdi se na Studlhutte. Když bude dobré počasí a nevadí ti ledovec, tak se dá dojít i na Johann Hutte a je to daleko větší zážitek, než se prodírat milionem cyklistů, motorek a dalších, po Grossglockner­strasse. Vrchol už je samozřejmě jiná liga a bez noclehu na Studlhutte, je to riskantní maturita.

A to platí pro většinu míst. Chce to zaparkovat mimo hlavní komerční body a není problém. Ono i v létě platí, že méně je někdy více.

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

16.02.2022 21:41:16 #6 

HonzA_ muž

>> #5, korsičan, 16. 02. 2022 21:06:52

Díky za zkušenosti. Grossglockner­strasse znám – a to jak z pohledu řidiče, tak i toho cyklisty ;-)

Na ty další tipy mrknu.

16.02.2022 21:42:13 #7 

HonzA_ muž

17.02.2022 19:49:11 #8 

korsičan muž

>> #6, HonzA_, 16. 02. 2022 21:41:16

Není zač.

Jinak bych měl jeden tip. Pokud nebazíruješ na lokalitě (je úplně mimo tvoje kritéruim), jeď se podívat do Grajských Alp. Jsou trochu mimo zájem masovek a je tam několik nádherných údolí. Vůbec celá oblast národního parku Grant Paradiso je fantastická.

Mě se moc líbilo neskutečně rozkvetlé údolí Leviona. To bylo jako nekonečná kvetoucí zahrada. To je ovšem záležitost štěstí, dorazit tam v momentě, kdy všechno kvete. A nikdo tam nebyl.

A i v kempu pod Grand Paradisem není narváno, přestože je to bezkonkurenčně nejfrekventovanější místo v oblasti. Je tam pěkný kemp Pont Breuil, odkud se dá vyšlápnout na chatu Vittorio Emanuelle a poté dál na G.P. To je taky moc pěkná túra.

Dá se tam vydržet x dní, než to člověka omrzí. Možností je nepočítaně.

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

17.02.2022 23:11:48 #9 

HonzA_ muž

>> #8, korsičan, 17. 02. 2022 19:49:11

Díky za tip na Gran Paradiso. Letos to asi neklapne, počítáme se 7–9 dny a je to trochu z ruky. Ale není všem dnům konec ;-)

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy