Vyběr lyží - Help needed - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Vyběr lyží - Help needed

09.02.2022 09:08:21 #1 

Tech_nical

Ahoj, asi se tu tyto dotazy tak nějak opakují, ale ačkoliv jsem se za posledních pár dní snažil něco načíst, raději se zeptám zkušenějším. Prosím tedy o shovívavost :) Já (190cm, 115Kg – pomalu to leze dolů, ale stále sloník) – 32 let, lyžuju cca od 15, ale pouze rekreačně, několikrát za sezonu malý sjezdovky za humny, jednou ročně nějaký výlet do většího střediska. Takže zkušenostmi, poučený amatér. Sjedu „tak nějak“ vše, ale nejlépe se cítím na modrých. Větší ambice nemám, chci jezdit rekreačně, užívat si to bez nějakých sportovních ambicí po místních sjezdovkách, jednou, dvakrát za rok někam na české hory, příp. bych se rád podíval do Rakouska. Letos jsem obměnil všechno letité vybavení, kromě lyží. Lyžáky jsem pořídil Nordica The Cruise 100s velikost 290 (mám vysoký nárt, nic mi nesedělo až tyto) No a nyní pokukuju po lyžích. Říkám si, že teď je na to správná doba a výhodněji než v tohle roční období je asi nepořídím (kdyžtak mě vyveďte z omylu). Nyní jezdím na Atomic Beta Carv – odhadem tak 180 cm, přesný typ bohužel nevím. Mám je aspoň 10 let, ale jízdu na nich si moc neužívám už od začátku. Pocitově jsou „málo vykrojený“ a špatně se mi na nich nasazuje oblouk. Jde to až ve větších rychlostech, takže se spíš smýkám. Kdysi jsem měl lyže půjčené, asi byly o něco kratší a v ve vzpomínkách mám pocit, že se mi na nich jezdilo lépe. K tomu co bych chtěl. Ze všech návodů jak vybrat lyže mi vyšlo, že bych chtěl něco jako allmountain. Budou to jediné lyže, předpokládám zase na delší dobu. Tzn chci lyže na celý den – 95 procent sjezdovka, ale aby se na tom dalo i při muldách, zledovatělé sjezdovce a odpoledním sněhu. Když jsem tak pročítal dnešní technologie, docela se mi zalíbil termín rocker v kombinaci s camber. Představa jednoduššího nasazování oblouku je pro mě jako rekreačnho amatéra lákavá :) Takže bych si představoval něco jako allmountain lyže, spíš s větším vykrojením – oblouk i v menších rychlostech. No a vzhledem k mé výšce a váze, mi vyšlo že by to asi měly být lyže s dřevěným jádrem, vystužené titanalem. Cenu jsem si představoval max kolem 8–10 tis i s vázáním. Našel jsem tyto: ELAN AMPHIBIO 16 TI2 FUSION + ELX 12 2017/2018 v délce 172 nebo 178 (asi spíš ty 178 že?) Je můj výběr úplně mimo, nebo by to mohlo splnit zhruba co si představuju? Jo a taky nevím.. Vlezou se do toho ty moje lyžáky a je to vázání na moji váhu? Díky za rady.

09.02.2022 13:34:34 #2 

PetrAT muž

V podstatě správný výběr (Elan , nebo něco 180/75 pod botou , titanál)
Délka samozřejmě minimálně těch 178
Co se týče těch „málo vykrojených“ Atomic Beta Carv ..... tyto lyže jsem jezdil a točily „na pětníku“
Tzn. problém hledej ve své technice , což nemyslím zle . Jen tím chci předejít tomu , že pak napíšeš o Elankách, že nechtějí točit. Točit budou , ale musíš jim dát pokyn a nečekat, že to udělají za tebe

09.02.2022 15:05:54 #3 

Tech_nical

Souhlas, technika určitě hrozná:) nečekám zázrak. Ono asi dost udělá už jen to, že budou nový…

09.02.2022 16:24:08 #4 

Vlark muž

Toto ma pobavilo „docela se mi zalíbil termín rocker v kombinaci s camber“ :-D To Burian svojho času vyhlásil „já nejsu žádnej tajtrlík. Zaprvé nevím co to je a zadruhé mě to uráží“… Asi nevieš, že ak si založením rocker, tak camber na lyžiach ti v zahajovaní oblúku moc nepomôže. Ale vážne – tie uvedené Elany sú slušné lyže, aj dosť tuhé v torzii, majú myslím jeden titanal a viazanie deklarované do 120 kg, tak pri tvojej váhe + lyžiarky a oblečenie + prilba je to tak akurát, len v tom zhadzovaní pokračuj. Bral by som jednoznačne tú dĺžku 178 cm. Párkrát som sa na nich zviezol, mal som ich v mojom širšom výbere pri predposlednej kúpe lyží. Sú slušne točivé, pekne skracujú oblúk, podržia aj na tvrdom (ľad až tak veľmi nie) a vzhľadom na 73 mm v strede sa dá s nimi slušne jazdiť aj v muldách, bordeli či prašane. Na hlboký sneh si ah tak kúpiš neskôr 100 mm šírku. Takže tie Elany by som povedal, že sú niečo medzi racecarvermi a allmountainami.

09.02.2022 19:01:04 #5 

Tech_nical

Tak jsem rád, že jsem pobavil. :-) no, bez mučení se můžu přiznat, že ty pojmy jsem před pár dny viděl poprvé. Tak nějak jsem si toto:

„využívá profil Amphibio – inteligentní kombinaci profilu camber pro větší přilnavost hran a rocker pro rychlejší a přímější oblouky – a speciálně tvarovanou konstrukční vrstvu tlumící vibrace, která má rozdílný tvar na přední a zadní části lyže. Přední konvexní část umožňuje přesné nasazení oblouku, zatímco zadní konkávně tvarovaná část zaručuje dynamický výjezd z oblouk“

Přeložil tak, že se mi bude líp začínat oblouk. Což je vlastně to hlavní, o co mi jde.

09.02.2022 20:54:09 #6 

PetrAT muž

>> #5, Tech_nical, 09. 02. 2022 19:01:04

to jsou reklamní žvásty
Pokud nevíš jak zahájit oblouk, tak amfíbio za lyžaře niv nevyřeší
Navíc Elan postupně od této fičury ustupuje
Ber to s rezervou
A navíc má to jenu nevýhodu , striktně musíš dodržet pravou a levou lyži
Tedy nesmíš je mezi sebou prohazovat

10.02.2022 15:57:51 #7 

MMartin muž

„striktně musíš dodržet pravou a levou lyži“

To by si neveril, koľko ľudí nespozná, že to obuli naopak.

10.02.2022 16:11:25 #8 

adam 1

>> #7, MMartin, 10. 02. 2022 15:57:51 :-D zas to je fajn výmluva “sakra jedu jak ch.j aaaa vždyť mám Ski přehozený “ ;-) Ps: další věc na kterou myslet to je ……

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy