Laviny - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

08.02.2023 09:21:35 #1 

Příspěvků: 47

radek.lu

Ahoj.V současné době si všímám většího počtu lavin a lavinových neštěstí v Alpách. Zajímalo by mě jakým způsobem se řeší bezpečnost v souvislosti s lavinami. Jedná se mi hlavně o lyžařské střediska a riziko na upravených sjezdovkách. Případně i kde se mohu dovědět informace o aktuálním lavinovém nebezpečí v konkrétní dobu na konkrétním místě?

08.02.2023 10:11:16 #2 

Příspěvků: 149

Lukáš Vavrda - SNOW muž

>> #1, radek.lu, 08. 02. 2023 09:21:35

Ahoj Radku,

info o vyhlášeném lavinovém nebezpečí najdeš třeba na https://avalanche.report/bulletin/latest?…, odkud tě výběr oblasti navede na oficiální informace v dané lokalitě, většinou včetně aktuálních sněhových profilů. Lavinové reporty existují v nějaké formě pro všechny běžně navštěvované oblasti. Číst je vyžaduje alespoň základní znalost lavinové problematiky, pokud o lavinách víš jen málo, napoví alespoň krátký popis lavinové situace, který bývá napsán srozumitelně.

Zatím je pro tuto sezónu brzo na všeobecné soudy, to nám poví statistiky po zimě, osobně nevnímám, že by padalo nějak zvlášť hodně lavin, možná si toho jen víc všímáš. Respektive je potřeba rozlišit pád laviny a lavinovou nehodu s postižením osob. Laviny padají denně, některý den jich padá hodně i samovolných, jindy méně. Pokud se chceš o lavinové problematice a prevenci dozvědět víc, existuje na internetu mnoho materiálů, ale studium je to rozsáhlé a doporučil bych radši vyrazit na kurz s horským vůdcem. Pro začátek bych doporučil třeba knihu s ISBN 978–80–85613–48–3, nejnovější informace proudí skrz Alpenverein nebo třeba Kanadskou lavinovou asociaci.

Co se týče lavin v areálech, tyto zajišťují tzv. avalanche control, což je soubor činností s cílem zamezení lavinové nehodě v resortu a jeho bezprostředním okolí. Kromě řízeného spouštění lavin se jedná o lavinové zátarasy nebo informační servis, ve většině alpských resortů tak najdeš na každé stanici lanovky a na každé infoceduli s mapou informaci o vyhlášeném lavinovém riziku, ale na upravených sjezdovkách se příliš bát nemusíš – sjezdovka sama je úpravou dostatečně zpevněná a svahy nad a pod ní bývají monitorované. Byť výjimky potvrzují pravidlo a občas nečekaně nějaká lavina dojede až na sjezdovku, pravděpodobnost toho je asi podobná, jako nehoda lanovky. Může se to stát, ale na rozdíl od lavinových nehod ve volném terénu nejde o běžné riziko, kterým by ses měl znepokojovat. Je prací skiareálu potenciálně nebezpečné sjezdovky vůbec neotevřít.

08.02.2023 11:22:47 #3 

Příspěvků: 47

radek.lu

>> #2, Lukáš Vavrda – SNOW, 08. 02. 2023 10:11:16

Děkuji ti za vyčerpávající odpověď. Jde i o to že v médiích se často neuvádí za jakých okolností a na kterých místech došlo k lavinové nehodě, jestli se stala ve volném terénu nebo na upravené sjezdovce. My lyžujeme výhradně na upravených sjezdovkách a nerad bych vystavoval sebe nebo i děti nějakému zvýšenému riziku.

08.02.2023 23:39:31 #4 

Příspěvků: 749

slowthinker

Předpokládám, že na počtu úmrtí na sjezdovkách se laviny podílejí nepatrným procentem.
A tipuju, že nebezpečnější než pobyt na sjezdovce je pobyt v autě cestou do střediska.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy