Jak nastavit vypínací sílu DIN - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Lyžařské vázání, desky Jak nastavit vypínací sílu DIN

Jak nastavit vypínací sílu DIN

09.03.2023 23:40:13 #1 

Příspěvků: 748

slowthinker

(K založení tématu mě přivedlo toto téma)

Asi jste si všimli, že na nastavení vázání existují jakési tabulky, které využívají servisy nebo půjčovny. Jestli se nepletu, podle těch tabulek vázání s DIN 10 postačuje každému, což ale v reálu vůbec není pravda.
Když mi poprvé v životě oficiálně naměřili jaké mám mít vázání, přišlo mi podezřele nízké, ale zkusil jsem to. Při první jízdě mi odpochodovaly lyže. Ten den jsem vázání postupně utahoval až jsem se propracoval k rozumnému nastavení.
(Předpokládám, že tabulková čísla jsou počítána tak, aby vyhovovala pojišťovnám, to znamená tak, aby si lyžař nezlomil nohu ale raději skončil v lese a zabil se o strom.)

Já jsem postupně v čase dospěl ke svému střednímu nastavení DIN, a situace s tímto nastavením se má takto:

  • stalo se mi, že mi obě lyže odletěly jak párátka,
  • jindy se mi stalo že mi vypla jenom jedna a kotník na druhé noze si vyžádal několik dní pauzu od lyžování.

Takové nastavení beru za rozumné – v první situaci bych asi raději tužší nastavení, ve druhé bych chtěl měkčí nastavení.

Ještě předtím, než jsem začal věřit svému střednímu nastavení, a byl jsem v procesu hledání, občas jsem spekuloval, jestli mi lyže vypla kvůli pádu nebo jestli jsem naopak upadl proto, že mi vypla lyže.

Od svého středního nastavení se odchyluji takto:

  • ubírám/přidávám podle okolního terénu a podle pádových zón – pokud mi hrozí že umřu protože mi zbytečně vypnula lyže, raději utáhnu a naopak
  • u slalomek mám o trošku menší sílu, i když tady asi záleží na způsobu jízdy – jestli se na nich jezdí slalomkovatě nebo 100+.


Otázky do placu:
1) jak vy hledáte optimální nastavení DIN?
2) jak je to s těmi slalomkami, pokud předpokládáme stejný způsob jízdy jako na delších lyžích? Já si intuitivně myslím, že by slalomka mohla mít slabší nastavení, ale možná intuice klame? Možná by to nastavení naopak mohlo být silnější, protože tím jak je ta lyže krátká, je vysoká šance že se při pádu nějak poskládá a nohu nezlomí?

10.03.2023 09:54:22 #2 

Příspěvků: 3988

IIIvan muž

Na to ti môžem len relatívne stručne:

Tabuľkové hodnoty sú pre PRIEMER turistov a na stranu bezpečnosti. Každá DIN hodnota má konkrétne hodnoty momentov: https://ski.terrymorse.com/imgs/dinbig.jpg

Nastavenie viazania pre športovejšiu jazdu je vysoko individuálne a tabuľka DIN už nemá výpovednú hodnotu – písal som tu nedávno o mojich veselých debatách v požičovni(poučia "hmotnosť delené 10).

Ak odhliadneme od terénu(nerovnosti môžu dávať viazaniu „co proto“), tak hlavné faktory pre sily do lyží sú:

  1. rýchlosť(sila rastie s druhou mocninou).
  2. rádius oblúku(nepriama úmera lineárne, čím menší rádius, tým vyššia sila).

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy