Potvrzení o seřízení vázání a škodní událost v zahraničí. - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Zdraví a bezpečnost Potvrzení o seřízení vázání a škodní událost v zahraničí.

Potvrzení o seřízení vázání a škodní událost v zahraničí.

28.11.2023 14:12:26 #1 

Boryš

Nyní o víkendu ve zprávách jeden človíček z Evropské pojišťovny tvrdil, že je velice vhodné mít při lyžování v cizině potvrzení o seřízení vázání, že v případě střetu s cizincem se na tom budou vozit právníci. Je taková zkušenost nebo náznak? Nějak mně moc nenapadá jak seřízení vázání ovlivní to že já někoho srazím nebo on mě. A ještě k tomu seřízení: kdysi jsem si nechal seřídit vázání a stejně jsem si ho seřídil nakonec sám, protože nechat to na tom seřízení tak bych z něj hned vypadl…

28.11.2023 18:14:47 #2 

orim muž

No skúsenosť nemám (chvalabohu), ale zober si to pragmaticky. V akých situáciách by ho mohli právnici použiť. Napadá mi iba prípad, ak Ti na svahu odletí lyža a niekoho zraní, resp. ešte opačne (ale to je sakra hypotetické) ak pri zrážke z iným lyžiarom Ti lyža nevypne a niekoho tým zraní. Z môjho pohľadu samotné dokazovanie o správnosti nastaveného viazania je veľmi problematické, lebo pri lyžovaní pôsobí variabilná intenzita sily pôsobiaca na vypnutie viazania. Všetko však závisí individuálne od prípadu. Pri veľmi ťažkých úrazoch sa právnici budú pýtať aj kedy si mal „stolicu“.

PS: inak zaujímavé téma, tiež by ma zaujímalo, či niekto z fóra vozí so sebou takéto potvrdenie a či vôbec servis ho aj poskytuje.

28.11.2023 19:17:44 #3 

Boryš

>> #2, orim, 28. 11. 2023 18:14:47

Servisy protokol nebo potvrzení o seřízení prý poskytují. Co vím tak školy na lyžařské kurzy papír vyžadují. Je zajímavé, že některým stačí prohlášení rodičů o seřízení… Když se zeptáš strejdy Gůgla „potvrzení seřízení vázání“, tak vyjede plno odkazů na školy. Je tam i nějaký servis, který vydá protokol.

28.11.2023 20:09:20 #4 

johnycek muž

>> #2, orim, 28. 11. 2023 18:14:47

Spíš se zeptej jestli někdo z fóra nechá seřizovat vázání v servisu. Nevypíná, když nechci OK. To ti žádnej servis neseřídí takhle :-) Orime jsem si vzpomněl na jednu příhodu kdysi. Jsem měl Vakuovky skelet 314 a rok na to jsem si pořídil nevakuovky skelet 306 a nějak jsem na to zapomněl a jelikož mám jedny GS s nasazovacím Vistem, tak jsem to nasadil do těch drážek co jsem byl zvyklej aniž bych cokoliv kontroloval (předpětí) Takhle jsem odjel asi 4 jízdy. Pak jsem jednou najel do takový malinký dírky a najednou jsem vystoupil z obou ski jak ze sandálů. Lyže zůstaly skoro na místě a já letěl vpřed na kolínka. Tvl říkám, co to bylo :-)

28.11.2023 21:49:40 #5 

PetrAT muž

>> #3, Boryš, 28. 11. 2023 19:17:44

Protokol (lístek) z trhačky mi ski servis dával
Použil jsem to jen k ověření, že některá pružina není zvadlá
Pak jsem si to nastavil podle sebe
Cena za trhačku před covidem byla 120 Kč. A prý to stačilo doložit na školní lyžák

29.11.2023 00:24:11 #6 

MPS

>> #1, Boryš, 28. 11. 2023 14:12:26

Hele bohužel na to neexistuje jednoznačná odpověď a výsledek jak bys jako vínik dopadl by zalezela víc než na lupenu ze servisu na tom kolik ze zúčastněných ( poškozený, jeho právník, soudce, soudní znalec, atd) by byli koko.i a jak velcí ( v dnešní době je bohužel potřeba počítat i s variantou že úplně všichni), a jakou zamotávku by z toho tato parta dokázala vytvořit a jak by ji následně dokázala po technické stránce věci pobrat hlava soudce tzn sou jen dvě možnosti,že buď budeš mít klidu a nikdy se nic nestane a nebo nebudeš stane se a můžeš být v pi.i i s deseti lupenama. Jelikož je dobře známo že servisní nastavení moc nefunguje je i tak možná dobrý nějakej lupen pro zichr mít a klidně si pak nastavit vyhovující hodnoty s tím že v případě problému bys musel tvdit že tě to prenastavila nějaká kujva v noci v lyžárně :-)

29.11.2023 11:22:41 #7 

Radek Holub - SNOW muž

>> #1, Boryš, 28. 11. 2023 14:12:26

Obecně se dá říct, že právníci se můžou „vozit“ na čemkoliv. :-) Jiná věc je, jestli v tom budou úspěšní a zda někde takový precedens existuje – já o něm nevím. Každopádně ani nevím o tom, že by někde v zahraničí existovala povinnost mít vázání seřízené od certifikovaného servisu.

Spíš než při srážce by mi potvrzení o seřízení přišlo (z hlediska pojišťovny) „zajímavé“ v případě úrazu, ke kterému dojde tím, že se vázání neotevře – a z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že žádné potvrzení nikoho nezajímalo, ani pojišťovnu.

Nic se nejí tak horké, jak se to uvaří.

29.11.2023 11:34:45 #8 

Boryš

>> #7, Radek Holub – SNOW, 29. 11. 2023 11:22:41

To mě také napadlo že jedině by to mohla řešit pojišťovna vzhledem k plnění z úrazové pojistky.

29.11.2023 11:54:09 #9 

korsičan muž

>> #8, Boryš, 29. 11. 2023 11:34:45

V mém případě nic takového pojišťovna nechtěla a pojistku vyplatila.

Čekal jsem na zbytek rodiny u lanovky, zezadu přijela mladá holčina a sestřelila mě. Já si sedl v rotaci na zadek, lyže samozřejmě nevypla a já přišel jak o křížový vaz, tak o oba menisky. Tak to stálo i ve zprávě pro pojišťovnu a ta nic nezkoumala.

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

29.11.2023 12:21:29 #10 

Boryš

>> #9, korsičan, 29. 11. 2023 11:54:09

Úrazové pojištění mě tolik nezajímá, to nemáme, jen jsem napsal že by to pojišťovna mohla řešit.

Jsem si našel článek že by mohli právníci využít že účastník nehody nemá potvrzení o servisování lyží a označí ho za viníka. Ale ne o skutečném případu, jen to zase říká někdo z Evropské pojišťovny. Zde…

29.11.2023 13:30:12 #11 

orim muž

Potvrdenie o nastavení a prekontrolovaní viazania OK. Len aké je ešte platné: ročné, vystavené pred sezónou, alebo ja viacročné? Nie všetci si po sezóne upravia silu vypínania na minimum.

>> #4, johnycek, 28. 11. 2023 20:09:20

Pekný zážitok, ešteže si nebol na čiernej.

30.11.2023 08:51:56 #13 

IIIvan muž

Myslím že je také niečo možné(že nejakí právnici/poisťovne môžu chcieť s tým špekulovať) – pri čoraz väčšej byrokracií a debilizácii by to nebolo nič zvláštne.

Keby som mal viazanie nastavené podľa tabuľky tak by som z lyží vystúpil cca v treťom oblúku :-D

28.12.2023 22:50:13 #14 

hrusici

Ta tabulka není úplně hloupá, jen málo kdo zná ten červený dodatek, dle zkušeností a věku. Samozřejmě když Vám dle tabulky nastaví vázaní na začátečníka, tak nejpozději ve čtvrtém oblouku koušete do sněhu.

Fotky

29.12.2023 05:54:08 #15 

bont muž

Může to sloužit jako podklad. Pojišťovna odmítne proplatit plnění na nějakém nesmyslném výmyslu a je na tobě, aby jsi to na ni vymáhal. Vypínací síly na vázání jsou pro většinovou populaci . Kdekoli si necháš seřídit vázání, tak ti to udělají dle tabulek (max si dovedu představit, že ti otestují i jiné polohy a spárujou ti hodnoty na vázání se silami co naměřili). Kdysi jsem na testování v Rakousku chtěl nastavit větší vypínací hodnotu a chlapík v tý „půjčovně“ na svahu že ne a ne. Až když jsem mu ukázal na stříšku , jak tam jsou šroubováky, co stála opodál, že tam si to hned dotáhnu, tak šroubovák položil k lyžím a odstoupil od solu, kde to nastavoval jak od malomocného :-). Na druhou stranu, když jsem dělal zájezd pro školu, tak jsem v podmínkách účasti měl, že musí mít potvrzení ze servisu nebo od rodičů o seřízení. … Stejně to nepomohlo, jednu poslali rodiče v klidu těhotnou a neřekli to – no to samozřejmě s tématem souvisí. Prkno měla špatně zaservisované a kdyby ji místo soulože poslali s prknem do servisu, tak by to účel bezpečnosti splnilo :-)

29.12.2023 08:47:20 #16 

IIIvan muž

>> #15, bont, 29. 12. 2023 05:54:08

Stejně to nepomohlo, jednu poslali rodiče v klidu těhotnou a neřekli to – no to samozřejmě s tématem souvisí. Prkno měla špatně zaservisované a kdyby ji místo soulože poslali s prknem do servisu, tak by to účel bezpečnosti splnilo

Som rád, že občas sa tu objaví nejaký vtipný príspevok – holt, bezpečenosť sa týka rôznych záležitostí :-D

29.12.2023 08:51:56 #17 

IIIvan muž

>> #14, hrusici, 28. 12. 2023 22:50:13

Myslím, že túto tabuľku tú pozná dosť diskutérov – takže ja mám cca 180cm/85kg, boty 313 alebo 317, to vychádza DIN 6. Keďže tabuľka je pre väčšinovú populáciu a ja som väčšinová populácia, tak to po sebazhodnotení snáď môžem posunúť o 2 riadky, čo je 8,5.

No, aj tak platí stále moja predošlá veta, že z toho by som rýchlo za jazdy vystúpil :-D

05.01.2024 00:16:25 #18 

Navvy

Pojišťovny platí nerady. Znám případ žokeje, který si zlomil klíční kost a pojišťovna mu krátila plnění, protože neměl na hlavě čepici žokejku. Co se týká seřízení, slušný servis nastavuje sílu vypnutí podle charakteru lyží a tvrdosti bot. Je to jen orientační, ale dává to smysl. U registrovaných lyžařů (klubových) by potvrzení o seřízení vázání měla nahradit registračka – prostě si ji ofotit do mobilu.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy