[Diskuze k článku]: PITZTAL - ZASNĚŽOVÁNÍ S NOVÝMI PERSPEKTIVAMI - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze neviditelné (ke všem modulům) [Diskuze k článku]: PITZTAL - ZASNĚŽOVÁNÍ S NOVÝMI PERSPEKTIVAMI

[Diskuze k článku]: PITZTAL - ZASNĚŽOVÁNÍ S NOVÝMI PERSPEKTIVAMI

17.09.2009 11:38:23 #1 

Příspěvků: 8275

administrator

Umělé zasněžování na sjezdovkách při čtyřech nebo pěti stupních Celsia nebylo dosud bez chemikálií možné. Pitztálský ledovec zahájil letošní sezónu prezentací technické světové novinky – zasněžovacím zařízením „IDE ALL Weather Snowmaker“, které je schopné poprvé vyrábět sníh nezávisle na teplotě, vlhkosti vzduchu a větru. Provozovatel Pitztaler Gletscherbahnen tak na nejvýše položené rakouské ledovcové oblasti prosadil velmi perspektivní techniku výroby sněhu.


Odkaz na článek

18.09.2009 13:29:28 #2 

Příspěvků: 8275

administrator

(petkan, petkan@centrum.cz) Asi jediná cesta jistoty do budoucnosti. Otázka je, jak je ta technologie drahá, ale zase sněhová jistota znamená určitý procento ziskovosti v zimní sezóně. Další věc je i to, že by tahle technologie mohla otevřít pokladny bank, který nechtějí jít do rizika investic do lyžařských středisek v nižších nadmořských výškách, takže zrovna třeba i našich hor. 950kubíků denně, to je za týden vysněžení sjezdovky o rozměrech 266 × 50 m do výšky půl metru. Asi to zatím tedy nenahradí svatýho Petra, ale začátek cesty to je určitě dobrý.

24.09.2009 01:57:08 #3 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) No, spouštějí to s ročním zpožděním a ke kdovíjak kvalitnímu začátku sezony to moc nepomohlo. A poměrně legrační je formulace „garantovat skvělé lyžařské podmínky až do pozdního jara“, když Pitztal v roce 2010 končí už 16. května, tedy asi jen o dva týdny později než běžně naše Mísečky.
Ale samozřejmě jako lyžař vítám, že se zkouší i takové věci. Až se s tím naučí a zjistí, co to chce, dokáže a umí, může to být jedna z dobrých „záchranných pomůcek“. Hnusnou krabici holt musí estét skousknout, erschlossene Gletscher už jsou stejně dojebaný dost…

25.09.2009 13:21:13 #4 

Příspěvků: 8275

administrator

(Radek Holub – SNOW, radek.holub@snow.cz) Kupodivu to obří dělo Pitztal nehyzdí – alespoň dle mého. Je „uklizené“ ve vlastní budově, přiléhající na stanici hlavní ledovcové kabinky Panoramabahn, takže si ho většina běžných návštěvníků vůbec nevšimne.
Pravda je, že na jaře se obejdou i bez něj, 3 mil. EUR do něj investovali hlavně kvůli brzčímu začátku sezóny, kdy na dojezdech tratí po ústupu ledovce ještě není dost sněhu (nebo spíš žádný).

28.09.2009 10:45:09 #5 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) Tím líp, nebyl jsem tam, a tak jsem jen posuzoval právě tu hranatou krabici té budovy. Ale jestli to přilepili k celému komplexu horní stanice, věřím, že to nestraší.
To, že chtějí pokrýt sněhem hlavně holé dojezdy dole, jsem si někde taky přečetl. Jenže realita je taková, že nekonec zahájili lyžování jen od mezistanice kabinek nahoru, tedy úplně jinde.
A že jde o zahájení sezony, ne o závěr, který se na Pitztalu už roky odehrává hned po Pfingstferien, tedy nejdéle na samém začátku června a většinou dříve, tedy v době, kdy sníh ještě bohatě leží, je taky jasné. A právě proto mě rozesmála ta formulace s „pozdním jarem“, v němž se tam už nelyžuje.
Nevím, jaká je životnost mašinky, ale lze to brát i jako opatření do ještě horších časů. Pak by se ovšem sotva zdráhali sbalit to po prvomájovém víkendu, po němž už stejně byznys stojí za houby.
Vedle ledovců, které léto udržet chtějí, a proto se hodně snaží (Molltal, Schnals – zasněžují do zásoby jako diví), se množí ty, jež „boj o sníh“ a co nejdelší sezonu vzdávají (Marmolada, Presena, Soelden, Pitztal, nově Kaunertal, také Stubai, snad i Kitzsteinhorn, švýcarské kromě Zermattu a Saas Fee). Tux něco trochu dělá, hlavně ale zatím těží z lokálních podmínek, to druhé platí plně i o Passo Stelvio.
Jak já to vidím, na boj o mizející led a sníh prostě všichni nemají. Taky proto, že mimosezonní lyžování na ledovcích jako byznys těžce upadá. A tak se jím uživí jen někteří.

01.10.2009 14:27:09 #6 

Příspěvků: 8275

administrator

(Radek Holub – SNOW, ) To by mě docela zajímalo, jestli motivem této investice bylo skutečně zajistit dřívější provoz anebo jen marketingové pohnutky. Soudě podle webkamery se zatím dělo moc nečinilo – viz webkamera zde.

03.10.2009 21:19:34 #7 

Příspěvků: 8275

administrator

(Lyžník, ) Špatně jsi to pochopil. Toto zařízení bylo na Pitztalu namontované už v říjnu 2008, ale do provozu ho spustili až před 14 dny. Proto nemohli zahájit sezonu dřív a ve větším měřítku. Podle mého názoru to bude stejné i příští rok a zahájení začátkem září, včetně dojezdů ke kabině a metru bude až v září 2011. Všechno chce svoje a nemá vůbec žádnou cenu spěchat. Neznamená, že když by tam letos snowmaker nachrlil tisíce kubíků sněhu a oni by kompletně zavezli tu celou holou pláň před metrem, tak by tam najednou přijelo tisíce lyžařů. Navíc to nemají vyzkoušené a ani nevědí jak silná vrstva by byla potřeba. Stejné zařízení je od roku 2005 nebo 2006 v Zermatu a tam jim to taky trvalo 2 roky, než to začalo fungovat na 100%.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy