[Diskuze k článku]: ŘÍJNOVÉ SNĚŽENÍ VE STŘEDNÍ EVROPĚ - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze neviditelné (ke všem modulům) [Diskuze k článku]: ŘÍJNOVÉ SNĚŽENÍ VE STŘEDNÍ EVROPĚ

[Diskuze k článku]: ŘÍJNOVÉ SNĚŽENÍ VE STŘEDNÍ EVROPĚ

15.10.2009 14:07:53 #1 

Příspěvků: 8275

administrator

Z počasí, které sužuje skoro celou Českou republiku a naděluje většině lidí starosti, má radost celá obec milovníků lyžařských radovánek. Podle předpovědí ještě není všemu konec a minimálně na horách se dá očekávat další přibývání sněhu. Jestli tam sníh vydrží nebo ne, je těžké odhadovat, ale napříč celým lyžařským spektrem by jistě panovala shoda v modlení za to, aby bylo sněhu co nejvíce, co nejdéle a i co nejníže (foto zde: Sölden).


Odkaz na článek

15.10.2009 22:20:23 #2 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) Michale, musím s tebou částečně nesouhlasit. Na ledovcích samozřejmě potřebovali sníh jak prase drbání. Ale dole včetně našich hor je to poněkud jiné. Z praxe (jak coby pracovník lyžařského areálu, tak i údržbář-topič na horské chatě) vím, že na horách se dodělává plno předsezonních prací. Všechno se nedá stihnout s předstihem, nemáš nasmlouvané lidi, něco se zdrží kvůli počasí, další z jiných důvodů – prostě je běžné, že se věci dodělávají až do prosince. A takto brzký sníh je pak průšvih, žádná radost. Nic z něj, stejně záhy roztaje, akorát zdrží, zkomplikuje, rozmáčí atd. Takže pár nadržených lyžařů se možná těší na kuriozitku v podobě neplnohodnotného svezení, ale „celá obec milovníků lyžařských radovánek“ se určitě netěší. A zrovna tak by jistě nepanovala „shoda v modlení za to, aby bylo sněhu co nejvíce, co nejdéle a i co nejníže.“ Troufnu si tvrdit, že u nás se naprostá většina provozovatelů modlí, aby to zase slezlo a dalo se dělat to, co se pro lyžaře a hosty před sezonou udělat musí. Ošklivě řečeno, lufťák se těší, domorodec nadává.

16.10.2009 08:42:30 #3 

Příspěvků: 8275

administrator

(Tomáš Roba – SNOW, ) Tak podle dnešní MF Dnes budou o víkendu fungovat Rejdice.

16.10.2009 10:21:58 #4 

Příspěvků: 8275

administrator

(Radek Holub – SNOW, ) To máš samozřejmě, Ivane, pravdu. Pak jde o to, jestli provozovatele považovat za „obec milovníků radovánek“:-) Naopak co se týče prostých „spotřebitelů“ všeho souvisejícího se sněhem bych souhlasil s Tomem – určitě to povzbudí.

16.10.2009 10:24:05 #5 

Příspěvků: 8275

administrator

(Luboš/Freeski, ) …a taky Dolní Morava: http://www.freeskiing.cz/articles.asp?…

16.10.2009 10:33:27 #6 

Příspěvků: 8275

administrator

(Tomáš Roba – SNOW, ) Ivane, asi si mě pleteš s mým bráchou Michalem. :-)
Jinak „obcí milovníků lyžařských radovánek“ jsem myslel běžné lyžaže, kteří věci jako údržba a ostatní předsezóní práce neřeší. Já jsem pracoval dva roky na lanovce v Harrachově, tak moc dobře vím, že se údržba dělá líp v suchu a v relativním teple, než po kolena ve sněhu.
Ale článek byl myšlen z pohledu obyčejného lyžaře. 

17.10.2009 01:36:49 #7 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) No jo, promiň, asociace Roba a Michal byla příliš silná. Jinak si rozumíme, oba víme, jak to chodí. Jsem ale takový protivný hnidopich, že když napíšeš „celá obec milovníků lyžařských radovánek“, zahrnu tam nejenom lufťáky, ale i ty lidi na horách, kteří lyžování taky mají rádi. Jak dobře víš, jsou to třeba takoví, kteří se tam kvůli tomu odstěhovali, další, kteří se v tom narodili a žijí tím pořád. A část z nich by si dneska jistě ráda obula lyže, ale současně musí ještě udělat to či ono, čemu sníh vadí. Ale jak píšu, rozumíme si.
Btw 1, přečtěte si dnešní (15/10, Už to spadlo, diskuse) lítost HOnzy Verla nad spoustou polámaných stromů. To je bohužel taky „výhoda“ příliš brzkého sněhu, která nepotěší ani lufťáka, ani domorodce.
Btw 2, ještě trochu uvažuju dál.
S největší pravděpodobností se zase oteplí tak, že bude i na horách odtávat. Půda se postupně nasákne a když pak někdy v listopadu přijde sníh, bude ležet na mokrém podkladu. Pro přírodní sníh je lepší, když napadne na promrzlou zem po holomrazech. Ale to už je v éře zasněžování opravdu velký detail.

17.10.2009 09:07:39 #8 

Příspěvků: 8275

administrator

(Tomáš Roba – SNOW.CZ, ) Když jsi zmínil éru zasněžování, tak si vzpomínám, jak když jsme byli děti (70–80 léta), tak bylo sněhu mnohem víc než teď (teda aspoň mi to tak připadne, kolikrát nebylo po cestě do školy přes mantinely vidět okolní baráky), žádný zasněžování nebylo a přitom na sjezdovkách byly normální kameny a vydřený místa (hlavně v Harra na červené 2 na hangu – tam byl hroznej vidrholec) a teď době zasněžování je kolikrát zima s pár cm přírodního sněhu, ale na sjezdovce metr a po šutrech a vydřených místech ani památka. No uvidíme jak se vydaří tahle zima.
p.s. ještě se neznáme, ale krátce jsme se viděli včera v redakci. odcházel jsem asi 5 minut po tvém příchodu. :-)

17.10.2009 11:10:57 #9 

Příspěvků: 8275

administrator

(Tomáš Roba – SNOW.CZ, ) Co se týká HOnzova příspěvku ohledně polámaných stromů, tak to se dostáváme do úplně jiné roviny, kdy se i ten největší a nejradikálnější lyžař může dostat do situace, kdy bude sníh nenávidět. Ať s pocitového pohledu, kdy mu principielně vadí, že jsou stromy polámané, tak z pohledu třeba majitele ovocného sadu. A nejde samozřejmě jen o stromy. Když jsem dřív pracoval pro dopravní firmu, tak s každým sněžením jsem byl rozpolcen jestli se radovat nebo ne. Super lyžovačka proti problémům v práci. Ještě že to teď nemusím řešit. ;-)

17.10.2009 11:52:28 #10 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) Škoda, že to časově vyšlo tak nešikovně a že ses nepřihlásil. Já jsem pak ouřadoval vedle skeneru tuším na tvém stole :-)
Jinak máš samozřejmě pravdu, že v dobách, kdy neexistoval nejenom „snow farming“, nýbrž ani snowmaking, tedy zasněžování, to bývalo na sjezdovkách horší. Lyžaři ježděním vyhonili sníh na kraje tratí a neexistovala technika, která by ho vracela zpátky. A tak se po stranách udělaly tlusté mantinely, zatímco v prostředku se leckdy vyrývaly kameny.
Jeden rok jsem takhle až do přelomu května a června nahoře v Rokytnici na kraji modré sjezdovky (jižní kopec!) po straně sjezdovky částečně zastíněné stromy chodil jezdit do 20 napíchaných tyčí = v podstatně při šlapání plnohodnotný trénink. Dneska to mašiny na jaře ze stran odebírají tak, že někdy sjezdovka odtává po krajích rychleji než uprostřed. Ale zase se do poslední chvíle jezdí kvalitně.
Jinak mezi naštváním a radostí ze sněhu asi osciluje skoro každý řidič. Pamatuju málo situací, kdy mě coby druhého vyloženě těšil. Snad jen to, co se vztahuje taky k Harrachovu a ještě ke staré škodovce. Když se večer (světla signalizovala protijedoucího) jelo po pěkně zasněžené silnici od Kroupů podél Jizery na Mejto, byla radost dát si zatáčky s ručkou. Škoďárna byla hodně přetáčivá, a tak stačilo maličko. Nejsem žádná rallyeman, ale tohle se mi tehdy líbilo. Ostatní okolo auta a sněhu už míň. Ale to všichni známe.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy