Odlišnosť lyže telemarkovej od "normálnej" - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Sjezdové lyže - poradna před nákupem Odlišnosť lyže telemarkovej od "normálnej"

Odlišnosť lyže telemarkovej od "normálnej"

11.12.2011 15:31:34 #1 

Příspěvků: 116

boso

Zdravím všetkých lyžiarov. Pri pravidelnej udržovacej prechádzke po lyžiarskych predajniach a bazároch som narazil na zaujímavú (cenovo) lyžu. Avšak zneistilo ma jej označenie – telemarková. To ma primälo zverejniť moju nevedomosť na tomto fóre a zároveň poprosiť znalých o odpoveď – čím sa líši telemarková lyža od normálnej? Je to len marketingový ťah výrobcu ( my máme celý sortiment), alebo skutočne sú telemarkové lyže výrazne odlišné od bežných lyží? A teda nevhodné na „normálne“ použitie?

11.12.2011 17:13:12 #2 

Příspěvků: 1194

Thomas muž

>> #1, boso, 11. 12. 2011 15:31:34

V sortimentu velkých firem je to lehká a lehce krojená freeridovka. Dá se využít na běžný nenáročný freeride, užití v kombinaci s výšlapy a jako širší allmountain lyže.:-) U drahých speciálek ale už má lepší pružnější flexi,lehčí sendvič konstrukci, lyže zpravidla mají o 1 cm posunutý montážní bod dozadu. Některé měly inzerty, na zpevnění a ulehčení složité montáže vázání- byly jen u K2 (World Piste,Work Stinx).Tož tak.

Dynamika pohybu se přizpůsobí vizi

11.12.2011 20:54:11 #3 

Příspěvků: 116

boso

>> #2, Thomas, 11. 12. 2011 17:13:12 Ďakujem. Takže ako skialpové pre mňa budú úplne super.

06.02.2013 18:11:23 #4 

Příspěvků: 8

vhatp

Rád bych ještě poprosil o doplnění, omlouvám se, jestli jsem to někde přehlídl. Po přečtení tohoto článku si s klidným svědomím nejsem jist – měl bych se při koupi lyží pro telemark rozhlížet úplně jiným směrem, než doposud (pro klasický alpský sjezd)? Měl jsem za to, že ne – už jen proto, že na stránkách výrobců ani obchodů nenacházím zvláštní kategorii. Koneckonců i rubrika vedle tomu svědčí.

Opravdu je (pro stejný terén) jediným rozdílem nižší tuhost, váha a montážní bod? Je to rozdíl uživatelský, nikoliv na úrovni výroby? Posun montážního bodu si odměřím až já, v lyži se nic nemění, je to tak? Autor zmíněného článku nabádá radši ke koupi lyží, které jsou pro telemark zamýšleny. Je to blaf?

Snadno bych pochopil, že při sofistikovanosti výzkumu a konstrukce sjezdovek zamíchá takto výrazný rozdíl ve stylu jízdy kartama a geometrie lyží nezůstane nedotčena. Ale asi zůstanu mimo mísu, dokud to neobuju a nezkusím.

07.02.2013 02:15:32 #5 

Příspěvků: 388

Ondřej Novák - SNOW muž

>> #4, vhatp, 06. 02. 2013 18:11:23

Je to blaf. Už jen z toho důvodu, že žádný výrobce speciální lyže pro telemark už několik let nevyrábí. Posledním byla firma K2, která do lyží pro telemark umisťovala inserty jako na snowboardu pro rychlou a snadnou montáž vázání a varianty posunu montážního bodu. Nicméně, protože je telemark malý trh, přestala je dělat ve chvíli, kdy už jich měla plné sklady a neměl je kdo kupovat. Ostatní výrobci s telemarkovými speciálkami ani nezačali, protože jim tenhle problém nabídky a poptávky byl jasný od začátku.

K2 tvrdila, že kromě insertů jsou telemarkové lyže měkčí ve špičce pro snadnější zahájení. Nic víc. Jezdil jsem na všech možných K2, mám jich plnou telemarkovou půjčovnu a upřímně jsem ani tento konstrukční prvek nikdy nepocítil. Naopak, mnoho z těchto speciálek byly pěkně tvrdé fošny.

Takže montuj na co chceš, záleží jen, kde budeš jezdit, zda více na sjezdovce, nebo mimo a zda chceš jen řezat oblouku, nebo i mít univerzální lyži na sjezdovku, trochu mimo ni a třeba zkošet i jednoduché sjezdovkové triky a jezdit občas třeba i pozadu.

Pro telemark obecně doporučuji lyži s rockerem pro snadnější zahájení oblouku, ideálně twintipovou, v šířce kolem 85 – 90 pod botou a hlavně dostatečně ohebnou, neb na tvrdých fošnách se telemarkuje blbě. Ale pokud chceš trávit čas na výhradně na sjezdovce a tvým cílem je řezaný oblouk, zvol cokoliv určeného na sjezdovku, klidně třeba i fis obřačky. Každému dle chuti. Výška vždy zhruba na výšku postavy, pokud se samozřejmě nerozhodneš telemarkovat na slalomkách, což je taky docela legrace.

Posun montážního bodu si odměříš sám, v lyži se nic nemění.

Pěkné zážitky s volnou patou přeje Ondra

www.skiwithme.cz

19.02.2013 16:56:37 #6 

Příspěvků: 8

vhatp

>> #5, Ondřej Novák – SNOW, 07. 02. 2013 02:15:32

Děkuju za vyčerpávající odpověď!

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy