Retro-lyže - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

28.12.2011 16:52:10 #1 

Příspěvků: 4272

ivan

Ve vláknu Ted Ligety – tyranie FIS spontánně vykrystalizovalo téma osedlání a vyzkoušení nedávno slavných, dnes již překonaných lyží. Odrazili jsme se od Atomic Beta Race 9.28, pokračovali k 10.22 a, rozkurážení vzpomínkami a tématem, dospěli až ke šněrovacím komínům.

A začala se rodit vize jarního (asi Kaunertal, kam se cokoliv přiveze až na sníh) dovádění se starou výzbrojí. Na rozdíl od tu a tam prováděných historických lyžovaček ve stylu začátků lyžování by nám ale nešlo o pumpky, jednu hůl, klobouk s pírkem a dámy v sukních, nýbrž o kvalitní lyže nedávných desetiletí. Dejme tomu od 60. let, odkdy se tradují lyže moderní konstrukce (sendvič).

Mohlo by z toho vzniknout pěkné video a rozhodně by bylo zajímavé připomenout si (starší) či zjistit (mladší), o co těžší zatáčení na lyžích bývalo. A pak o tom i s obrázky poreferovat jak v časopisu, tak i zde na webu.

Tušíme, že odkladové prostory nemovitostí skrývají lecjaké poklady. Většinou jistě zoufalé krámy včetně tisíců párů mizerných lyží, nepoužitelných vůbec na nic. Mezi nimi ale by mohly být i pěkné kousky, kdysi pozoruhodné, cenné. Kdybyste na něco takového narazili, dejte prosím vědět. Možná bych vás takového „krámu“ zbavil a ještě jej použil k bohulibému účelu.

Jde nejenom o lyže v ucházejícím stavu, nýbrž i o jejich vázání (byť nečekám, že v „markerovském“ ex-Československu by se našly poklady jiných značek) a o neplesnivé boty (s ohledem na tehdejší nabídku platí podobně, ale kdoví).

Zkuste na to prosím myslet a dávat vědět.

Třeba se při nějaké příležitosti budete moci na nějakém tom retro-zázraku svézt také. Když tak kvetou autoveteráni, proč bychom nemohli užít trochu poučné a výchovné zábavy se starší lyžařskou výzbrojí?

@ webmaster:

Mohl bys přetáhnout posty 14 až 21 ve zmíněném vláknu sem? Díky.

28.12.2011 17:10:34 #2 

Příspěvků: 365

kokoska.rokoska muž

>> #1, ivan, 28. 12. 2011 16:52:10
Já mohu na „Kaunoš“ přivézt 10.22, 188 cm ve velmi slušném stavu.

A zkusím se podívat na půdu, zda tam ještě jsou slalomky K2 205 cm a obřačky Kästle 203 cm (ty měly, obávám se, mírně ohnutou špičku od jednoho významnějšího pádu). Oboje bych měl zřejmě i s vázáním.

Bez vázání bych asi našel černé Renntigery 201 cm a mé krásné dětské žlutozelené Weltcupy 175 cm. A, možná, i skvělý to produkt našich severních přátel, Polsporty 180 cm (k nim bych mohl mít ve skříni Rotamata s celokovovou šípovitou špičkou se dvěma zoubky).

Zkusím se „kolem silvestra“ podívat a sepsat aktuální počet a stav materiálu…

„Tak špatnej lyžař snad ani nemůže bejt slušnej člověk!“

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy