Zrýchlenie v oblúku - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Technika jízdy Zrýchlenie v oblúku

Zrýchlenie v oblúku

05.04.2012 11:53:59 #1 

Příspěvků: 263

Ičes

…diskuzia speje (zjavne logicky) ku téme, ktorá by si zaslúžila vlastné vlákno – zrýchlenie v oblúku. Doposiaľ sa skôr riešilo technicky správne prevedenie oblúka a čiastkové témy, ktoré s tým súviseli: vzájomné postavenie lyží v oblúku, ich správne zaťaženie, práca s chodidlami (!), postavenie kolien, panvy, následne celého tela a pod. Úvahami na tému zrýchlenie oblúka sa dostávame na platformu dynamickej nevýhliadkovej jazdy, od ktorej je na dohľad výkonnostná race technika.

To Krab

1/Sadanie do auta (záklon, porušenie predozadnej rovnováhy). Predozadná rovnováha a narábanie s ňou; pre zdynamizovanie oblúku jeden z atribútov, ktorý ovplyvňuje

a)nakrojenie (budovanie) oblúka pri posunutí ťažiska tela smerom do prednej časti najmä vonkajšej, vodiacej lyže

b)nulový stav (top oblúka) pri maximálnom zaťažení lyží, zasadenie v oblúku, už niekoľkokrát popisované napolohovanie celého tela

c)výjazdová fáza s využitím zmeny nulového stavu do nestabilného „sadania do auta“, okrem reboundu prvok ovplyvňujúci zrýchlenie oblúku v jeho ukončovacej fáze a prechodu do ďalšieho oblúku – veľmi ošemetná záležitosť pre opätovné získanie rovnováhy (a to v rýchlom slede za sebou)

2/ nohy do X tak isto mnohokrát rozanalyzované a Krabom správne slovne vizualizované. Čo však s vnútornou lyžou z hľadiska dynamiky oblúka? Nechať ju síce správne, ale neaktívne zasadenú až do prechodu do ďalšieho oblúku, alebo využiť možnosť jemnej práce chodidla (malíkovej strany) a rotácie kolena ako ďalší atribút, ovplyvňujúci zrýchlenie oblúka. Takéto zrýchlenie výjazdovej časti oblúka zrýchľuje prechodovú fázu medzi oblúkmi, ale spolu s krátkodobou stratou predozadnej rovnováhy je aj rizikovým prvkom, ktorý rýchlo môže jazdu zmeniť na vysokonestabilnú jazdu rozšróbovaného robota…

3/*„když, se oblouk zahajuje co nejdříve a také co nejdříve ukončuje tzv. délka záběru“ … si vykládám jako navazované oblouky bez traverzu mezi nimi, kdy se lyžař pohybuje v okolí vrstevnice co nejkratší dobu a tlak do lyží vypouští co nejdříve – např. pokrčením kolen při přehranění tzv. crossunderem*

Takto to chápem aj ja, ide o to, aby to nebolo zamieňané za hadimrškovu neaktívnu vlnovku. Samozrejme dĺžka záberu je premenná závislá od použitia typu lyží (SL, OS, SG), typu oblúku a v podstate aj od vonkajších podmienok (državosť snehovej podložky, sklon svahu a pod.) – nehovoriac o jazde v tyčiach

Leda bychom se začali bavit o úhlové rychlosti pohybu v oblouku, to by bylo něco úplně jiného. Pak by se dalo mluvit třeba o aktivním zrychlování posunu těžiště po spádnici při zahájení (a navazujícím dotahování lyží) anebo o celé škále technik na dotáčení oblouku.

Preto téma Zrýchlenie v oblúku už v novom vlákne

Cielene sa prepracovávam k lepšiemu štartovému číslu

05.04.2012 21:26:07 #2 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #1, Ičes, 05. 04. 2012 11:53:59

Vyzera to,ze diskusia logicky nieze speje,ale otvorenim noveho vlakna dospela do bodu ktory je pre mna svetym gralom lyzovania, a hlavne race techniky.

Ices,prepracovali sme sa k prvku lyzovania,tzv, predozadnej praci pocas obluku,ktora je najdolezitejsim prvkom v race technike.Tento prvok rozhoduje o vitazoch a porazenych.Nielen schopnost vyklanat telo,vediet sa zalamovat,ale hlavne vediet predozadne pracovat v obluku.

Velmi dobre opisujes fazy obluku,a predozadnu pracu v nom.Preto som sa v minulosti snazil vymamit od Ivana-ski jeho specifikaciu zaklonu,lebo sa vyjadril,ze race techniku prezentuje zaklon.Dost sa pustil do Ivana,ale asi vie o com hovori,aj ked sa mi to nezda.

Zas by som sa ho opytal,ze ako v jeho ponimani rozumie pojmu zaklon,v ktorej casti race obluku je vyuzivany,a ci sa v uvode noveho obluku treba vracat nad lyze.

Dufam ze mi neodpovie ako Ivanovi,ze ked tomu budem rozumet,tak sa so mnou o tom moze bavit.

Uz davnejsie som napisal,ze najlepsi z najlepsich su v lyzovani tí,ktori maju schopnost predozadnu rovnovahu co najviac porusovat,a teda ustat predozadne co najtazsiu poziciu,a este sa dokazat vratit z tejto pozicie spet,tak ako spravne pises aj Ty.

Viacerym z Vas chlapi,ktori k race inklinujete,na­pisem toto.

Ak budete spravne technicky jazdit,cize aj dostatocne predozadne,zistite to tak,ze vasa stopa od lyzi je v obluku vyrezana v snehu,zrazu na nejaky cas zmizne/v prechode obluku/,aby sa stopa objavila v novom obluku.

Ak takto bude vyzerat,ste na spravnej ceste v predozadnej praci a praci s reboundom.

Maverickcze a Krab pisu o delke zaberu.

Ano,v spickovom podani je snaha o absolutne skratenie casu a dlzky zaberu pomocou vyklonu a hlavne pomocou predozadneho pohybu.Nabrat v co najkratsom case,co najvetsiu energiu,a v prechode ju vyuzit vo svoj prospech.

Pre tieto veci vyssie uvedene,je absolutne klucove mat dokonale premakane rovnovazne stavy.Vediet v kazdej casti obluku kde som a kolko si este mozem dovolit obluk vypustit bez ujmy.

Ices,a co pises o praci vnutornej pri urychlovani je na dalsiu diskusiu.Jej uloha v ukonceni je kolkokrat vyznamnejsia ,ako uloha vonkajsej nohy.V tom je zase to majstrovstvo davkovania tlakov vnutorna vonkajsia pocas obluku,ze vyborny jazdec pocitovo tlaky davkuje tak,ako je to pre neho v tej konkretnej situacii najvyhodnejsie.

Dik za toto vlakno,som zvedavy na nazory ostatnych.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

06.04.2012 12:12:46 #3 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

>> #2, Harry, 05. 04. 2012 21:26:07

Nejlepší z nejlepších předozadní rovnováhu neporušují, to vede většinou k chybě a končí pádem.
Spíš se u nich dají vypozorovat dvě tendence, které jezdci (dle svého naturelu) vhodně kombinují:

  1. mají značně posunuté meze toho, co lze ještě ustát (typicky Bode) – dáno tréninkem, rozsahy pohybů, silou, zkušeností, odvahou hraničící s drzostí
  2. za všech okolností se nacházejí ve stavu blízkém ideální rovnováze nebo se do něj rychle vracejí – dáno také citem, technikou, pohotovostí, včasným a účinným řešením problémů, resp. vůbec předcházením jejich vzniku (tzv. profesorské jízdy, svého času i Šárka)

EXAKTNOST ?

„Zrýchlenie v oblúku“ je možná ustálené hovorové spojení, stejně jako „posunutí ťažiska tela smerom do prednej časti lyže“. Významově (fyzikálně) je obojí ale trochu mimo.

(EDIT) Nejedná se pravděpodobně o prosté zrychlení křivočarého pohybu [zrychlení je změnou rychlosti za čas: průměrné a=∆v/∆t případně okamžité a=dv/dt], ale snad o změnu úhlové rychlosti [ε=dω/dt]. Nebo ještě o něco jiného.

Na konci oblouku, když lyžař zpravidla dojíždí blíže k vrstevnici, ve směru jeho pohybu zrychlení klesá, zatímco úhlová rychlost oblouku se klidně může zvyšovat (při zmenšení poloměru). Také vlastní rychlost může stoupat, ale pomaleji, než by tomu bylo na spádnici. Je to složitější, protože jde o křivočarý pohyb po nakloněné rovině, možná se tady bavíme o změnách okamžitého zrychlení [∆a?] při nerovnoměrně zrychleném pohybu.

Takže bych řekl, že se nebavíme o (fyzikálním) zrychlení jako takovém, ale možná o nespecifikovaném souhrnném zrychlování (jestli pro to existuje ve slovenštině ekvivalent). Nebo o čem to vlastně je?

(EDIT 2) Je to všechno tím, že se nejedná o pohyb rovnoměrně zrychlený? Vzhledem k tomu, že rychlost lyžaře je po jistém úseku již jen málo proměnlivá a dále nestoupá, musí se v jízdě nutně vyskytovat i úseky, kdy je zrychlení záporné, lyžař brzdí (pokud to není způsobeno konstantním odporem vlivem tření o podložku a aerodynamikou). Možná se dokonce úseky se záporným zrychlením vyskytují v každém oblouku. Je pak to (kladné) zrychlení, o kterém Ičes píše, opakem tohoto zpomalení, což nakonec vyústí v průměru do rovnoměrné rychlosti jízdy?

Podrobněji nechť se, prosím, nad věcí zamyslí matfyzáci a jim podobní. Rozsoudit by to mohl také blíže nespecifikovaný a všem dobře známý lingvista.

Ve druhém citovaném případě se jedná o vektor síly, který je součtem několika sil a nikoliv o samotné těžiště, které je pouze zjednodušeným promítnutím reálného tělesa do hmotného bodu pro účely měření a výpočtů.

 

Pokud se máme bavit o fyzikálních aspektech sjíždění, pojďme se bavit ve fyzikálních termínech a nikoliv nějaké trenérské hatmatilce.

 

Ať nám ta informační hodnota fóra –neklesá– stoupá :-P

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

06.04.2012 12:21:56 #4 

Příspěvků: 2480

TNS muž

>> #1, Ičes, 05. 04. 2012 11:53:59

Teší ma tvoj prínos pre komunitu.A seriál „na hrudi obra…“ snáď môže pokračovať v optimistickejšom pohľade na informačnú hodnotu fóra:)

..keďže sme si to už dávno prediskutovali osobne na kopci,zachovám obvyklý(na prvých tréningoch dohodnutý) postup a prenechám kecanie o technike jazdenia Tebe:)

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

06.04.2012 15:31:16 #5 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

>> #1, Ičes, 05. 04. 2012 11:53:59
Ahoj, ještě hodně dumám nad tímto:

„c)výjazdová fáza s využitím zmeny nulového stavu do nestabilného „sadania do auta“, okrem reboundu prvok ovplyvňujúci zrýchlenie oblúku v jeho ukončovacej fáze a prechodu do ďalšieho oblúku “

Jakým mechanismem se projeví posun lyžaře dozadu na dotočení oblouku?
Jde snad o důsledek změny rozložení tlaku na hrany (a s tím souvisejícího prohnutí lyží) tím, že odlehčím špičky ⇒ pak se zákonitě „přetíží“ a více prohnou patky?
Nebo je tam ještě nějaké jiné kouzlo?

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

07.04.2012 05:36:37 #6 

Příspěvků: 6189

Harry žena

Caute chlapi.

Prajem prijemne a pekne prezite sviatky .

Zacinam si tu na Snow dost dovolovat v temach,kde neviem ci som opravneny, dostatocne erudovany ich komentovat.Ale aj tak to tej mojej velkej drzke neda.

Berte to ako moj sukromny nazor.

>> #3, ˘Ö˘Krab, 06. 04. 2012 12:12:46

Krabiku,bacha,sme na velmi tenkom lade.Toto som Ti chcel povodne napisat este vecer,ale musim sa zdrzat,lebo som si precital Tebou editovane posty.

Musim uznat,ze upravou postu si dost vyznamovo upravil vyznenie tychto uvah.Uz davnejsie som si vsimol,ze aj po napisani postu,pre Teba nekonci jeho zivotnost,ale viackrat si ho este precitas a upravis.A nikdy nie k horsiemu.Vidno,ze Ti na kazdom slove zalezi,a ze sa sam snazis o vysoku informacnu hodnotu fora.

Krabe,viem ze si velmi racionalny typ cloveka.Chcel by si mat vsetko podlozene logicky,a hlavne fyzikalne.

Kedze na tejto pode/fyzika/ nie som doma,nikdy som ju nemal rad,tak mi prepac ze sa vyjadrujem velakrat v hatmatilce,tak je mi to prirodzenejsie.

Neviem ci som si dobre vsimol,ale pred editovanim si za slovom exaktnost tusim mal uvedeny vykricnik.To sa mi nepacilo,takto to je omnoho lepsie.

Totiz su veci medzi nebom a zemou,ktore nejakym vseobjimajucim vzorcom tazko vyjadris.V hre je totiz primnoho premennych.

>> #5, ˘Ö˘Krab, 06. 04. 2012 15:31:16

„c)výjazdová fáza s využitím zmeny nulového stavu do nestabilného „sadania do auta“, okrem reboundu prvok ovplyvňujúci zrýchlenie oblúku v jeho ukončovacej fáze a prechodu do ďalšieho oblúku “ Jakým mechanismem se projeví posun lyžaře dozadu na dotočení oblouku? Jde snad o důsledek změny rozložení tlaku na hrany (a s tím souvisejícího prohnutí lyží) tím, že odlehčím špičky ⇒ pak se zákonitě „přetíží“ a více prohnou patky? Nebo je tam ještě nějaké jiné kouzlo?

Krabe,je dost mozne,ze nebude treba hladat za tym ziadne kuzlo.

Pytam sa aj sam seba.aky vplyv ma tzv vypustenie,uvol­nenie lyzi/tlaku na ne/ v ukonceni obluku doslednym predozadnym pohybom?

Nenapada ma ina odpoved,len ta,ze jazdec v urcitom okamihu musi vyuzit vsetky sily ktore si pocas obluku naakumuloval,a tymto silam nesmie klast ziadne prekazky.

Preto to sadanie do auta,zdvih spiciek a pretazenie piet lyzi.Preto to skakanie medzi oblukmi v podani najlepsich.Presne davkovanie a triafanie sil,ktore este dokaze jazdec vyuzit vo svoj prospech oddeluje vitazov od porazenych.

Krabe,este ma napada jedna hadanka,ktoru nam ako malym sracom v oddiele dali.

Po uprave Tvojho postu uz nie je az tak aktualna ale polozim ju znovu.

Ste na uplne miernom kopci dvaja.

Jeden pojde uplne rovno,druhy bude na lyziach zatacat.

Kto bude prvy dolu?

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

07.04.2012 08:06:48 #7 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

>> #6, Harry, 07. 04. 2012 05:36:37
„Ste na uplne miernom kopci dvaja. Jeden pojde uplne rovno,druhy bude na lyziach zatacat. Kto bude prvy dolu?“

Oba, šusaře i obloučkáře, „táhne“ dolů stejná gravitace. Lišit se bude třecí síla podložky (při zahranění a průhybu lyže nejspíš klade větší odpor) a odpor vzduchu (v obloucích asi lyžař neudrží tak aerodynamický postoj). Takže bude ve výsledku hodně záležet na druhu a provedení oblouku.

Šusař se soustředí pouze na co nejdokonalejší využití gravitace, co nejdokonalejší přeměnu potenciální energie na vlastní kinetickou a na účinné snížení odporu prostředí (příprava lyží, aerodynamický postoj). Vlastní sílu/energii použije pouze při rozjezdu, kdy se odpíchne, popřípadě rozbruslí – ale to může obloučkář také.

Aby byl dole dříve obloučkář, musí k potenciální energii (dané převýšením svahu) přidat ještě aktivní svalovou práci, konkrétně tu její variantu, která ve výsledku dokáže působit také směrem dolů.
[V tomto okamžiku už je třeba oddělit od hmotného bodu „lyžař“ zvláštní entitu „lyže“ a začít pracovat s interakcemi těchto objektů.]

Zatímco šusař se bude pohybovat na konstantním svahu celkem pasívně – práci bude konat „uvnitř“ isometricky –něčím podobným pohybu rovnoměrně zrychlenému (až na s druhou mocninou rychlosti narůstající odpor vzduchu), obloučkář může vlastním přičiněním zrychlovat (vše měřeno vůči podložce).

Protože lyžař není perpetuum mobile, znamená to pro něj odrazit se ve vhodné chvíli od svahu prací vlastních svalů směrem dolů, k vektoru složky gravitačního zrychlení přičíst ještě další složku vlastní práce – k čemuž ovšem potřebuje lyže, které v té chvíli budou na svahu výše než lyžař, aby se bylo od čeho odrazit, proti čemu působit. (Tento jev nastává za normálních okolností pouze v předspádnicové části oblouku.) Ve všech ostatních fázích musí hlavně co nejméně brzdit, aby co nejvíce využil gravitace a dal průchod zrychlení jí vyvolaným.

Dobrá, těžiště lyžaře je urychleno, teď je potřeba využít rozdílných hmotností částí soustavy lyžař-lyže a přesunout lyže obloukem opět do pozice, kde se od nich bude dát odrazit. Zejména je potřeba neklást přehnaný odpor v místech, kde se bude k působícím silám přičítat ještě odstředivá/dos­tředivá, tj. na konci oblouku před přehraněním. To v praxi znamená přestat do lyží rvát, odlehčit je, aby se jen taktak držely zahraněné – pokud není třeba oblouk dále dotáčet z jiných důvodů (regulace rychlosti, branky).

Takže (v tomto plně souhlasím s HOnzou Verlem, pokud od té doby nepřišel na něco lepšího): zrychlovat se dá aktivně, prací svalů, pouze v předspádnicové části oblouku, vše ostatní je o nebrzdění, nekladení odporu gravitaci.

(Tímto kouskem jsme se při nácviku jízdy po hranách celkem často a dobře bavili, zejm. na úkor šusujících germánů, kteří to nemohli pochopit.)

A konečně odpověď na Tvoji otázku: dole bude dříve ten, kdo je lépe připraven anebo umí víc lyžovat, šanci mají oba.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

07.04.2012 08:33:42 #8 

Příspěvků: 6189

Harry žena

Ahoj.

Ziadne rozbruslenie,ziadne voskovanie,ziadny zjazdovy postoj,obaja rovnaka vykonnost.

Hladat pricinu,pre ktoru jazdec ktory zataca moze byt rychlejsi.V tychto specifickych podmienkach.

Krabiku,tuto otazku sme dostali ,ked este carving nikto nepoznal.Bola len snaha on./to vidim spetne/

Ale aj tak by som princip otazky nezmenil.

Tak ako si to rozobral Ty,tak som suvislosti nikdy nehladal.

Na Tvoju odpoved.

>> ˘Ö˘Krab, 07. 04. 2012 08:06:48*

A konečně odpověď na Tvoji otázku: dole bude dříve ten, kdo je lépe připraven anebo umí víc lyžovat, šanci mají oba.

Nemaji,a preto som tuto hadanku polozil.

Ze preco?

Mozno pre moju vlastnu hlupost,a mozno pre to,ze tato hadanka odpovie na mnoho otazok.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

07.04.2012 10:54:57 #9 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

>> #8, Harry, 07. 04. 2012 08:33:42 Doplnil jsi podmínky pokusu o předepsaný postoj, materiál a způsob startu, čímž jsi zásadně změnil jeho předpokládaný průběh. Výsledek se pak bude lišit podle sklonu svahu.
. pokud bude svah opravdu velmi mírný, nemá šusař šanci (a čím lepší obloučkář, tím větší sklon bude považován za velmi mírný)
. na jistém sklonu terénu pojedou skoro stejně rychle, bude hodně záležet na obloučkáři (délce a technice provedení oblouků, poměru tření ploch a zahraněných lyží atp.)
. od určitého sklonu a dosahované rychlosti by možná mohl mít výhodu šusař (ale nově se nemůže opřít o výhodnější aerodynamiku, takže by se vidělo)

 
POKRAČOVÁNÍ POSTU #7:

Ještě jsem se zamyslel nad obloučkářem. Na spádnici jsou lyže vedle lyžaře, tam už se o hrany nedá opřít ve smyslu zrychlování pohybu lyžaře po spádnici, tím méně se od nich v tomto směru odrazit.
Kdyby se ale lyžaři podařilo se opřít o hrany za spádnicí v tom smyslu, že je udrží zahraněné, ale bude těžištěm ze svahu pohybovat aktivně se zrychlením větším, než by odpovídalo gravitační složce, zase něco získá. Protože svaly nohou umí pracovat v obou směrech (extenze i flexe končetiny). Musí se ale vyrovnat s odstředivou a setrvačnou silu, které na něj působí, resp. je ještě využít.
Kolem přehranění se zase není moc o co opřít, není dost zahraněno, je malá páka; lyžař přes lyže přeletí ±setrvačností. A pak se opět může opřít o lyže nad sebou.

Tímto získává obloučkář ve více fázích oblouku, dokud je kombinace svahu a oblouku taková, že je obloučkář schopen vykonávat další užitečnou práci, bude mít nad šusařem, za Tebou stanovených pravidel, vždycky navrch. (Při velké rychlosti ale bude potřebovat lyže s větším R, na SL by nestíhal, lyže by jej dojížděly příliš rychle na to, aby se od nich ještě stačil odrážet/přitahovat se k nim.)

Pořád popisuji výhradně dopřednou rychlost.

P.S.: Že nechávám pozdravovat našeho společného západního přítele, jakjensetojmenuje …

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

07.04.2012 16:16:24 #10 

Příspěvků: 217

PavelKo

*>> Harry, 07. 04. 2012 05:36:37

Ste na uplne miernom kopci dvaja. Jeden pojde uplne rovno,druhy bude na lyziach zatacat. Kto bude prvy dolu?*

Podobná situace je v bikrosu, když v tréninku jezdíme po bikrosové dráze bez šlapání. Pro lidi, kteří se v bikrosu nevyznají, se může zdát nepochopitelné, že dobrý jezdec, který jede na rovině přes překážky a přitom ani jednou nešlápne do pedálů (přesněji neotáčí jimi) je výrazně rychlejší než méně zkušený jezdec, který normálně šlape. Lepší jezdec umí pracovat s těžištěm a měnit svoji potenciální energii na kinetickou, zrychlovat na sestupných částech překážek (na lyžích část oblouku nad spádnicí) a odlehčovat/před­hazovat přední i zadní kolo přes vzestupné části překážek (pospádnicová část oblouku na lyžích). Ukázka je třeba tady – video . Ten borec sice nejezdí na bikrosovém kole, ale na nějakém fourcrossovém nebo freeridovém, ale to je celkem jedno.

Analogie mezi lyžemi a bikrosem sice není úplně přesná, protože v bikrosu by oba dva jezdci jeli stejně dlouhou dráhu (měřeno po povrchu dráhy) a jeden z nich by musel mít lepší techniku. Ale i tak bych řekl, že princip působení sil na překážkách bikrosové dráhy a na „virtual bumps“ na lyžích je dost podobný.

Takže podle mě bude na lyžích dole dřív obloučkář a to tím víc, čím bude svah mírnější a povrch tvrdší.

07.04.2012 17:28:16 #11 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

>> #10, PavelKo, 07. 04. 2012 16:16:24
… tedy pokud nepojede výrazně delší dráhu, třeba s traverzováním …

Pojďme se zase bavit o tom, jak zrychlovat a co je tím vlastně myšleno, jaký je cíl; tak jak s tím začali Ičes a Harry.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

07.04.2012 22:22:18 #12 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #10, PavelKo, 07. 04. 2012 16:16:24

Radost citat co pises.

Pozdrav chalanov a odkaz im,ze tu u nas je stredisko ,kde sa bikrosove drahy vyuzivaju hned ako zide sneh.

Pavle,velmi si cenim Tvoju snahu tahat deti smerom ku sportu.

To uz v dnesnej dobe nie je IN.

Zdravim Ta Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

08.04.2012 10:22:40 #13 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

>> #11, ˘Ö˘Krab, 07. 04. 2012 17:28:16

Ahoj, mne by to taky zajímalo. Já jsem to poctivě několikrát přečetl a vůbec tomu nerozumím. I.

www.juniorsports.cz

08.04.2012 14:12:22 #14 

Příspěvků: 6189

Harry žena

Tak si tu na uhorskej strane v pohode striham stromy.

A nemam v sebe klud,stale ma nieco vyrusuje.Zeby to bolo to Snow,a moje rozmyslanie nad nim?

>> #13, CzechSkier, 08. 04. 2012 10:22:40

Zaujimave.Ja som hned Pavlovi porozumel,co chce povedat.Asi som pribrzdeny,ale nejak sa s tym zrovnam.

Je to sila,aky sme rozdielny v rozmyslani.A to nielen v otazke ski.

Ivane,spustil si sa niekedy na bikross bycikli?

Preco mi nazor Pavla na polohu taziska/je jedno ci na ski alebo na dvoch kolesach sedi/?

Kde ja ako sudruh zo Slovenska robim chybu?

Co inak chapem,co mam v sebe zmenit aby som porozumel Tebe?

Preco na bikross vystrkuju tu svoju prdel/pardon/ dozadu?

Len tak medzi nami,majstra sveta v bikross nemate Vy cesi,ale my Slovaci.To mame stastie,ze mame toho Filipa.

A je zaujimave pre mna sledovat,cim to je ,ze je najlepsi.

Caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

08.04.2012 20:59:56 #15 

Příspěvků: 217

PavelKo

>> #12, Harry, 07. 04. 2012 22:22:18

Díky, pozdrav předán, jen jsem musel vysvětlit, co to jsou chalani :-) U Tvé poslední věty mě napadlo (nesmyslné) „To be in or to be out, that is the question.“ Ale já u sportu nepozoruju, že by začínal být out, spíš opačně.

>> #13, CzechSkier, 08. 04. 2012 10:22:40

Tvoje přečtení a nerozumění se vztahuje ke Krabově větě „Pojďme se zase bavit o tom, jak zrychlovat a co je tím vlastně myšleno, jaký je cíl“ nebo k mému příspěvku, na který Krab reagoval?

08.04.2012 21:59:07 #16 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

>> #15, PavelKo, 08. 04. 2012 20:59:56

Ahoj, moje otázka se vztahovala k lyžování, já jsem nepochopil, jaký pohyb se vlastně doporučuje udělat a kdy a jakého zrychlení se dosáhne. Takže já se spíš připojuji ke Krabově otázce „jak zrychlovat a co je tím vlastně myšleno, jaký je cíl?“

I.

www.juniorsports.cz

08.04.2012 22:46:24 #17 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #16, CzechSkier, 08. 04. 2012 21:59:07

Ivane ahoj.

Ja by som sa skor priklonil ku Krabovmu ponatiu ,totiz nie o zrychlovani,ale o nespomalovani oblouku.

To mi sedi viac.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

08.04.2012 22:51:18 #18 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

>> #17, Harry, 08. 04. 2012 22:46:24

OK, tomu rozumím A v čem spočívá ten pohyb nebo princip? Mně to z těch formulací jasné není. Je možné, že jsem někde přehlédl něco, co bylo napsáno dříve. V tom případě se omlouvám.

I.

www.juniorsports.cz

08.04.2012 23:57:30 #19 

Příspěvků: 6189

Harry žena

Ivane ahoj.

Neprehled si nic.

Co malo byt povedane,tak to je tu v poslednych postoch.

Neviem ako Ti odpovedat,nie som tak odborne zdatny,lyzovanie mam len ako velku lasku,tak ma prosim tak ber.

Vies co?

Odpoviem Ti protiotazkou.

Ohladom toho pohybu,alebo principu.

Preco je Sarka uplne lyziarsky v ri../bacha,toto je len moj sukromny nazor,tak ma tak ber/

Co robi ako byvala majsterka sveta zle?

Preco teraz jazdi druhu desinu vo WC?

Myslis,ze sa este dokaze vratit lyziarsky spet?/Ja tomu osobne neverim/.

Aky princip jej usiel,co nepochopila?

Ivane,velmi si vazim,ze Ti tento moj post bude stat za Tvoju reakciu.

Casu je malo,a blbcov je na svete moc./EDIT. to myslim seba,aby nedoslo k omylu/

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

11.04.2012 10:41:04 #20 

Příspěvků: 263

Ičes

Zdravím, dojazďoval (dojazďujem?) som ešte sezónu, takže som sa na dlhšie odmlčal a zbabelo nechal vlákno mnou založené napospas vlastnému životu. Zjavne si žije mimo mojich nepresných nadhodov, ktoré však nebudem editovať (bez akcie nie je reakcia, bez vetra sa ani lístok nepohne atď). Po upozornený TNS pri krátkom zhrnutí témy na svahu korigujem stotožnenie pojmu „sadanie do auta“ so stratou predozadnej rovnováhy (záklonu)…

>> #5, ˘Ö˘Krab, 06. 04. 2012 15:31:16

Jakým mechanismem se projeví posun lyžaře dozadu na dotočení oblouku? Jde snad o důsledek změny rozložení tlaku na hrany (a s tím souvisejícího prohnutí lyží) tím, že odlehčím špičky ⇒ pak se zákonitě „přetíží“ a více prohnou patky? Nebo je tam ještě nějaké jiné kouzlo?

Nie, pri záklone tam nie je tam žiadne iné kúzlo. Záklon celého tela, posunutie ťažiska smerom dozadu vedie skôr k problematickému ukončeniu (dotočeniu) a prechodu do ďalšieho oblúka, aj keď v praktickom prevedení sa tak mnohokrát deje. Mňa nevynímajúc.

>> #2, Harry, 05. 04. 2012 21:26:07

Preto som sa v minulosti snazil vymamit od Ivana-ski jeho specifikaciu zaklonu,lebo sa vyjadril,ze race techniku prezentuje zaklon.

S celkovým záklonom dokáže jazdiť len niekoľko špecificky technicky vybavených lyžiarov. S aktívnou zmenou ťažiska ich je už podstatne viac. Hovorme však skôr o impulze, vychádzajúcom zo spodnej časti nôh (členky, kolená) v predozadnej rovine vo výjazde z oblúka (vykopnutie, už inde spomínané „nakopnutie plechovky?“). Mikropohyby, ktoré (okrem iných techník) napomáhajú zrýchľovať výjazd z ukončeného oblúka.

EDIT: viď Krab post #84

>> #7, ˘Ö˘Krab, 07. 04. 2012 08:06:48

>> #11, ˘Ö˘Krab, 07. 04. 2012 17:28:16

Kľúčovým pre zrýchlenie jazdy ako takej je z tohoto pohľadu rýchla prechodová fáza medzi oblúkmi. Tu platí vyššie napísané: Takže (v tomto plně souhlasím s HOnzou Verlem, pokud od té doby nepřišel na něco lepšího): zrychlovat se dá aktivně, prací svalů, pouze v předspádnicové části oblouku, vše ostatní je o nebrzdění, nekladení odporu gravitaci. Pridávam: vo výjazde sa uplatňuje aktívna práca s predozadnou rovnováhou a reboundom. Okrem dĺžky záberu v oblúku, ovplyvňujúcej dynamiku jazdy opäť nadhadzujem tému využitia práce vnútornej lyže na skrátenie výjazdu z oblúka (aj z časového hľadiska) a vytvorenie priestoru na rýchle prehranenie.

To Krab: Pridávam sa k apelu na exaktnosť vyjadrení – a nie len v názve vlákna :-).

NaSvah!

Cielene sa prepracovávam k lepšiemu štartovému číslu

11.04.2012 13:12:42 #21 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

>> #20, Ičes, 11. 04. 2012 10:41:04
Díky moc za příspěvek.

Ještě k tomu „vykopnutí“. To je v samotném konci oblouku k vidění celkem zřídka, protože vyžaduje buď mobilizaci velkého množství svalových skupin nebo určitou specifickou konstelaci tělních segmentů, která se na konci oblouku nevídá tak často.
Spíš než s vykopnutím se, myslím, setkáváme třeba se záměrným přisednutím na konci dotočeného oblouku před/při přehranění, tak, jak je to vidět na některých obrázcích, třeba na třetím obrázku http://snow.cz/…u-lyzovani/3#… od ivana-ski:

.

.

A možná je to doména SL, zatímco v GS, kde je o trochu víc času, se vyskytuje to vykopnutí. Navíc: není vykopnutí jako vykopnutí, jak pravil sám velký T.H.C. Dali (viz. http://snow.cz/…acek-zlaty/5#… )

Téma využití vnitřní lyže na konci oblouku, to mě zajímá.

P.S. Není nějaký rozpor mezi využitím vnitřní a vykopnutím vnější na konci oblouku?

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

11.04.2012 16:23:34 #22 

Příspěvků: 123

milan2

Krabe nevím jestli nehledáš moc souvislosti kde nejsou. Tenhle obrázek je spíš klasická momentka, kde ani tak nepůjde o nějaké využití záklonu, jako spíš o to stihnout včas zahájit včas další oblouk. Smyslem asi bude zůstat dole a natažením vnější v součinnosti se stranovou dynamikou z předchozího oblouku dostat rychle lyže do záběru v dalším oblouku. Ve slalomu běžné, speciálně v případě těchle kolohnátů jako je Mario Matt snad ani jiná možnost není.

Lyžovat jsem nikdy neuměl a nikdy nebudu.

11.04.2012 19:02:45 #23 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

>> #22, milan2, 11. 04. 2012 16:23:34
…a o to právě jde. Je nepopiratelné, že je na patkách lyží, v tom vidím tu souvislost. Účelem je opravdu po dotočení rychle zahájit další oblouk. Pohyb těžiště vzad je pak použit jako jedna součást komplexní techniky, která k tomuto cíli vede.
Kdyby se při přehraňování nepohnul dozadu, jednak by nebyl teď na patách (což není účelem), druhak by zahájení dalšího oblouku trvalo zbytečně dlouho = daleko = špatně (vyhnout se tomu JE účelem).

<Ještě mě v kontextu napadá, že (záměrné) ztráty kontaktu lyží s podložkou se dá využít ke změnám polohy těla, aniž by se to výrazněji projevilo na směru jízdy.>

Crossunder se samozřejmě dá udělat i v relativně neutrálním postoji, takto, v kombinaci s pohybem vzad a následně zpátky dopředu, může ovšem být – s přihlédnutím k okolnostem – časově efektivnější.

Anebo také ne.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

12.04.2012 00:10:19 #24 

Příspěvků: 263

Ičes

>> #22, milan2, 11. 04. 2012 16:23:34

Zjednoduším: dostať nohy rýchlo tam, kde majú byť v nasadení do ďalšieho oblúka a to tak rýchlo, ako je to len možné bez ďalších časových či vizuálnych strát (vyplývajúcich z rotácie, protirotácie, pohybu a postavenia končatín, tela); čím skôr som pripravený na zahájenie oblúku, tým skôr ho ukončujem(ak nie som estét a samožer). Múdrosť okolo polnoci…

Cielene sa prepracovávam k lepšiemu štartovému číslu

12.04.2012 09:48:10 #25 

Příspěvků: 1466

orim muž

>> #24, Ičes, 12. 04. 2012 00:10:19 Ičes rád čítam Tvoje príspevky aj tento polnočný má logiku. Ak sa smiem opýtať, aké máš teraz štartovanie číslo, pokiaľ to nie je tajomstvo?

12.04.2012 09:56:33 #26 

Příspěvků: 123

milan2

Asi jsi se Krabe dostal ve svých úvahách dál než já, ale tipuju, že z této situace Mario moc nadšený nebyl, nevíme jak vypadal předchozí oblouk ani jak bylo zapotřebí točit ten následující. Asi dost vidím mu to na očích… Zahajovat další oblouk na patkách je asi problém i pro možný další pivoting. Jakožto věčný samouk a špatný lyžař do hrátek se záklonem nejdu a rozhodně budu preferovat zahájení s lyžema na podložce od špičky.

Lyžovat jsem nikdy neuměl a nikdy nebudu.

12.04.2012 11:28:22 #27 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

>> #26, milan2, 12. 04. 2012 09:56:33

Tady už nastupují jen dohady, z jedné fotky se předešlé a následující nepozná.

Kam jede se dá odhadnout podle směru pohledu. Dotočil kolem červené branky, možná je vidět ještě i ta předešlá modrá – vypadá to na hodně zavřenou kombinaci, takový retardér. Každopádně ramena, trup i pánev už má nastavené do nového oblouku, nohy ukončily starý. Je ještě celkem blízko za červenou (leží vedle něho). Nevypadá zděšeně, nýbrž soustředěně. To všechno jsou ale opravdu dohady.

Z vlastní zkušenosti: abych vykřesal z nových Snowrider 165 slalomek reakci, na kterou jsem si zvykl u předešlých Lusti RT, musel jsem pocitově na konci oblouku jít značně a silou dozadu (a následně nutně zpátky dopředu). Pak lyže ožily i na mírném svahu.
Občasné špičky ve vzduchu při přehranění byly jen nevyhnutelným průvodním jevem, naopak „skok na špičky“ v zahájení oblouku lyže zahraní a prohne víc a rychleji, než dokážu dosáhnout v jakkoliv centrálně vyváženém postoji. Nesmí se to přehnat. Nic se nemá přehánět.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

12.04.2012 14:38:36 #28 

Příspěvků: 263

Ičes

>> #25, orim, 12. 04. 2012 09:48:10

štartovanie čísla?…normálne naštartuješ a ideš… :-)

Cielene sa prepracovávam k lepšiemu štartovému číslu

12.04.2012 14:44:02 #29 

Příspěvků: 263

Ičes

>> #25, orim, 12. 04. 2012 09:48:10

…vďaka. Upravujem…

Cielene sa prepracovávam k lepšiemu štartovému číslu

12.04.2012 14:55:37 #30 

Příspěvků: 1466

orim muž

>> #29, Ičes, 12. 04. 2012 14:44:02 Tak držím palce.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy