Diamir Freeride Pro alebo Marker Duke/Baron - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Lyžařské vázání, desky Diamir Freeride Pro alebo Marker Duke/Baron

Diamir Freeride Pro alebo Marker Duke/Baron

12.11.2012 23:17:32 #1 

Příspěvků: 2

maurodon

Máte niekto skúsenosti s oboma viazaniami? Ako je to so stabilitou/prenosom sily/šlapaním/pev­nosťou/spoľah­livosťou? Viazanie by som používal prevažne na zjazdy (Chopok/Malá Fatra) ale takisto by som si chcel vyskúšať nejakú tu túru do Západných Tatier. Šírku lyže uvažujem do max 90–92mm. Ďakujem

15.11.2012 10:18:44 #2 

Příspěvků: 112

Luboš - FREESKI muž

Ahoj

Pevnost – Rozhodně má dost navrch Duke

Přenos síly – rozdíl mezi Diamir FR a Duke se zvětšuje s rostoucí šířkou lyží. Na lyžích šířky cca 90 mm ti stačí Diamir FR, zvlášť jestli budeš používat „chodící“ boty. Duke v takovém případě nepřinese žádnou výhodu, kromě mírně nižší pozice boty nad lyží. Resp. vyšší pevnost Duka se „ztratí“ v měkčí botě.

Pomoct s výberem může i ostatní vybavení, boty a lyže. Užší, měkčí lyžestačí Diamir FR. Široké lyže a tvrdé boty, šel bych do Duke.

Spolehlivost – pokud ti jde o trvanlivost nebo nerozbitnost, rozhodně bych viděl velkou výhodu u Duke. Diamir FR i mně osobně se začal postupně „rozpadat“, tedy důvody rozkladu byly: stáří (cca 7 let poměrně častého provozu na čím dál širších lyžích s převahou sjezdů nad šlapáním – vážím včetně výbavy, batohu… do 80 Kg). Zvážil bych tedy i tvé proporce a jestli chceš jezdit jen nebo převážně v prašanu nebo za každých podmínek. Nový Diamir FR je sice jiný, než ten můj původní, ale konstrukce a použité materiály jsou podobné, takže bych nespoléhal na nějaké dramatické zlepšení životnosti.

Shrnutí na lyže kolem 90 mm ti stačí Diamir FR, pokud využiješ výhodu nižší váhy. Pro Diamir bych horní hranici lyží viděl na cca 110 mm. Záleží taky na podmínkách. V prašanu ti to, pokud neskáčeš, bude celkem jedno, na tvrdém to poznáš. Pokud očekáváš, že ti vázání má vydržet 10 let a váha je druhotná, šel bych do Duke.

Ještě bych ale taky zvážil ty lyže. Píšeš, že je chceš převážně na ježdění. Já to chápu tak, že by to měly být lyže na off piste. Pokud ano, doporučil bych ti lyže širší. Za horní hranici šířky pro kategorii allmountain se dnes dá (s trochou tolerance) považovat šířka 100 mm v závislosti na tom, kam se přikláníš. Znám hodně případů, kdy lidi chtěli FR lyže, pořídili 90–100 mm a za rok pořizovali nové, širší Neznám nikoho, kdo by šel od širších k užším. Tedy pokud nepočítám užší lyže např. jako doplněk k prašanovkám. Plnohodnotné lyže pro FR dnes začínají za hranicí 100 mm. Lyže kolem 100 mm mají omezení snad jen v případě ledového podkladu. Jinak i na sjezdovce, pokud je vodivý sníh, jedou v pohodě.

15.11.2012 10:39:00 #3 

Příspěvků: 860

Myval muž

>> #2, Luboš – FREESKI, 15. 11. 2012 10:18:44

S „chodicima“ vazanima nemam zadne zkusenosti, ale pod druhou polovinu prispevku (o sirce lyzi) se podepisuju. Taky jsem si jeste pred 2ma lety myslel, ze na 110mm lyzi se neda jet po sjezdovce a ze moje 90mm Scotty jsou skvele prasanovky. Ale neni tomu tak, pravdu ma Lubos.

Nejlepší je TLUSTÁ ( lyže :-)

15.11.2012 23:24:19 #4 

Příspěvků: 2

maurodon

Hoši díky moc za info. Nakoniec som sa rozhodol pre Baron 13 (mám nahodený okolo 80kg a tak Duke je zbytočne moc) a lyže pravdepodobne Salomon Lord, prípadne Hagan Corvus/Daemon – on ten prašan často nevyjde a ja s lyžami nad 90 mm nemám žiadne skúsenosti tak sa ťažko investuje do niečoho čo nie je odskúšané na rôznych povrchoch.

17.11.2012 14:33:34 #5 

Příspěvků: 112

Luboš - FREESKI muž

>> #4, maurodon, 15. 11. 2012 23:24:19

no to na různých površích odzkoušené je. Doporučení, které ti můžu dát ohledně šířky:

  • pokud se chceš bavit o prašanu, neuvažuj (v závislosti na tvé hmotnosti) o ničem pod 115 mm.
  • Pokud chceš jezdit v terénu a ne nutně v prašanu, uvažuj o 100–115 mm
  • Na allmountain s převahou terénu bych nešel pod 95 mm. Hendikep proti lyži o 1 cm užší bude jen na ledu, ale vtip je v tom, že ta užší nemusí být na ledu vůbec dobrá. Dnes už šířka není hendikep jako dřív. Do hry vstupuje víc faktorů (vzpruh, krojení, flexe). Vyjmenuju ti několik lyží kolem 100 mm, které jedou na ledu líp, než 90 cm univerálky.

Omezit se šířkou „kolem 90“ je jako říct si, že si na allmountain (MTB) pořídím kolo s šířkou plášťů 2,3 palce a nebrat v úvahu zdvihy, geometrii rámu, vzorek na těch pláštích apod. Anebo možná spíš by sedlo přirovnání, že na MTB si pořídíš trekingové kolo proto, že jsi na širších pláštích ještě nejel.

Ale je to na tobě. Ptej se ve svém okolí lidí, kteří jezdí nějakou dobu a nenech se zmást tím, že jsi dosud na širších lyžích nejel. Beztak nebudeš mít tušení, dokud si nevyzkoušíš různé modely lyží v různých šířkách.

A ještě jedno doporučení, jestli chceš lyže hlavně na ježdění, ne primárně na šlapání, vyhnul bych se lehkým touringovým lyžím a pořídil poctivé lyže na jízdu dolů.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy