Výběr lyže pro střední nebo delší oblouk - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Sjezdové lyže - poradna před nákupem Výběr lyže pro střední nebo delší oblouk

Výběr lyže pro střední nebo delší oblouk

21.12.2012 21:18:08 #1 

Příspěvků: 4

BlackMC

Ahoj, rád bych Vás poprosil o tip na konkrétní modely lyží, které by pro mne mohli být teoreticky vhodné. Pokusím se napsat kompletní info. Rád bych se pokusil lyže otestovat a po letošní sezóně koupit.

Jezdil jsem do 15 let na rovných dlouhých Sulovkách. Pak 20 let pauza a teď asi 4 roky jezdím na slalomkách Fischer RX 8 Fire 160cm pod botou 65mm.

Jezdím rád na mírnějších sjezdovkách carvingový oblouk v dobrém nejlépe přírodním nebo mixovaném podkladu radši měkčím než ledovém. Ledové jezdím nerad a lyže na led nehledám. Nevadí když na ledu budou slabé. Když vezmu například Medvědín. Dobře se cítím na 12b a Mísečky horní část. Zmrzlá červená 12a nebo černá je na mne moc prudká. Sjedu jí v pohodě, ale radost mi to nedělá, jak se mi to moc rozjede, už se bojím a hodně to začínám zavírat a spíš smýkat. Rozhodně si nelibuju v rychlosti na zledovatělém podkladu s nahrnutým sněhem. Když můžu vyhnu se mu. Tedy kombinace prudký svah a led není nic co jezdím typicky a chci na to lyže. Nicméně na svahu typu 12b i modré jezdím poměrně rychle a snažím se si užít přetížení z carvingového oblouku. Jak jsem těžký tak se mi to i na méně prudkém svahu rozjede dost a mám jistotu, že když se dostanu na hranu svých možností, tak na tomto sklonu jsem schopen to ještě zachránit bez rizika zranění sebe či ostatních.

Oblouky mě baví tedy spíš střední nebo až GSkové. Slalomky jsem si koupil proto, abych na nečem začal a mohl i na prudší sjezdovky kam bych se s obřačkou po letech nelyžování bál. Svůj účel splinili a já bych se rád posunul trochu dál a koupil něco na střední až delší oblouk na čem bude možné lyžovat po celý den a i odpoledne v horším sněhu.

Moje úvahy tedy směřují k lyžím středním až mírně GSkovým obloukem. Nejsem si jist hlavně délkou a tvrdostí. Pod botu bych rád 70 až 72mm. Stávajích 65mm u Fischerek je na odpolední sjezdovky zvlášť v CZ dost málo. Pod 70 moc jít nechci kvůli stavu sjezdovek na kterých jezdím a ze širších mám už obavy, že nebudou tak živé jako stávající slalomky. Na stávajících lyžích mi vyhovuje jejich tvrdost(měkkost) a jejich živost při přehranění. Nejvíce mi na nich vadí, že při rovné jízdě jsou krajně nestabilní, když krájím po hraně jsou super, ale jak jedu rovněji je to jak absolutní shaker :-)

V minulosti jsem testoval tyto modely a měl z nich tento dojem: Volkl racetiger SL 155cm – výborné, živé na mě moc ostré neměl jsem na to abych je měl celý den. Bez toho, že do nich člověk šlapal si se mnou dělali co chtěly. Moc náročná a tvrdá lyže pro mé využití.(navíc to bylo moc krátké) Jejich hlavní výhody jsem nedocenil nebo nevyužil viz moje obvyklé tratě a styl jízdy.

Rossignol 8GS 170cm – na těch se mi jezdilo moc hezky ale připadalo mi jako kolejové vozidlo.. projeli všechno ale nějak mi trochu chyběla obratnost. Nicméně si je dovedu představit.

Rossignol 9GS 170cm – viz 8GS ale na mne už moc tvrdé. Jezdím pro radost a spíš vytrvalostně celých den, ne proto abych po 5 jízdách byl hotový.

Rossignol Rossignol Zenith Carbon – bláto, nedalo se na tom jezdit. Lehké, měkké, bez dřeva uvnitř, pro mne při mé váze naprosto nepoužitelné.

Atomic Redster 12/13 SL 157cm – maximální spokojenost. Mnohem lepší prostupnost nahrnutým sněhem než moje 65mm Fischerky. Ideální tvrdost. Ani měkké ani moc tvrdé. Pokud bych si představoval jak mají být lyže co hledám tvrdé tak tohle je pro mě ta ideální tvrdost.

Modely v úvaze

Fischer http://www.fischersports.com/…Superrace-RC jen 69 pod botou ? Tvrdost ?

http://www.skipaudera.cz/…2-11-12.html Nebudou moc tvrdé ?

http://www.brzak.cz/…1459116.html Tady se bojím, že si nepomůžu ve stabilitě při jízdě rovně. Navíc nejsem si jist tvrdostí.

Atomic http://www.lyze-esosport.cz/…rodukt-2111/ U Atomicu má strach o živostnost viz minulost i známý co měl problém, že mu po 1 servisu zmizelo půl hrany.

http://www.lyze-esosport.cz/…rodukt-2228/ Zařazeny protože v testování jsem z nich byl unešen.

Atomic D2 modely vylučuju. Nechci to … jsem konzervativní.

Volkl http://www.voelkl.cz/…yze-sensor-3 Nebudou moc měkké ?

U Volkl nepůjdu určitě do ničeho s PowerSwitch.

Rossignol http://www.levnelyze.cz/…s-10229.html

Salomon http://www.slevyprosport.cz/…12-B80-12-13

Head http://snow.cz/…shape-magnum Odrazujeme mě u nich, že si je kamarádka koupila minulý rok a po jednom dni se rozlepili a šli na reklamaci.

V zásadě tedy v úvahách jsou modely na střední oblouk se 70mm± pod botou. Nechal jsem tam i modely slalomek, které se mi líbí i když jsou tam jen jako ty co jsem otestoval a seděli mi ok.

Tvrdost by tedy měla být nižší než tvrdost nejtvrdších komerčních modelů ale ne moc měkké, aby to bylo ok pro moji váhu.

Délka tam se trochu bojím, abych se na tom na místech, kde to je prudké a ledovaté nezabil, takže subjektivně mě to směruje spíš ke 170cm, nicméně podle výšky mě předpokládám budete směrovat ke 180cm. Což o to Sulovky tenkrát taky byly 185cm a nevadilo to … ale nevim no. Na rovinu asi se trochu bojím.

Poloměr 13–17,5

Stabilita při jízdě bez hrany … v podstatě asi cokoliv bude lepší než dnes. Není to zásadní, ale prostě mě otravuje když jedu rovně jak mi kmitají špičky sema tama.

K životnosti, rád bych aby lyže vydržely aspoň 3–4 sezóny 60 dní při 2–3 servisech za sezónu u p. Šmída (skidepo) Stávající si nechám .. nicméně primárně bych rád jezdil většinu dní na nových a stávající si nechám jako záložní případně na jarní kamenitý humus, případně na blbnutí.

Ideální aby se dali někde kde jezdím bez problému otestovat, což u Fischerek je docela problém :-( dovozce České Budějovice

Ideálně bych se rád po slevě vešel do 10k. Ale když je otestuju a budou úžasné dovedu si představit 14 maximum.

Snad nebude vadit, že je to tak dlouhé, ale asi lepší než to odpovídat 10× jako reply.

Budu rád za tip na konkrétní lyže nebo i názor zda uvažuju správně, při výběru konkrétních modelů.

Předem děkuju za názory i rady.

21.12.2012 23:06:29 #2 

Příspěvků: 2832

MPS

>> #1, BlackMC, 21. 12. 2012 21:18:08

Tvůj dotaz je opravdu vyčerpávající, řekl bych že z tvého výběru je nejlepší volba ty ROSSI 8GS(jízdní vlastnosti,ži­votnost,atd…)ob­vzlášť jestli se ti na nich dobře jezdilo,pokud bys chtěl něco obratnějšího s podobnými vlastnostmi zkus Dynastar speed course,určitě by stály za ůvahu taky Lusti SCT nebo Volkl Code. Dýlku bych viděl spíš 175–180.

22.12.2012 16:31:35 #3 

Příspěvků: 767

Gravedigger

Vzhledem k telesnym parametrum a pozadovanym vykonum lyze bych 180cm povazoval jako minimalni delku.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy