Domů Diskuze Světový pohár a zahraniční závody Změny v podmínkách FIS skicross závodů?

Změny v podmínkách FIS skicross závodů?

05.03.2013 15:55:03 #1 

Příspěvků: 6648

HonzA_ muž

Tak jsem si právě přečetl tiskovou zprávu Melidy, provozovatele areálu ve Špindlu, že kvůli zpřísnění požadavků na bezpečnost závodníků přestávají závod SP pořádat.

„Hlavním důvodem zrušení je zpřísnění požadavků FIS na zajištění bezpečnosti závodníků po březnovém tragickém pádu Kanaďana Nicka Zoricice ve švýcarském Grindelwaldu a dalším zraněním na prvním závodě letošního Světového poháru v Kanadě.“

Víte někdo co se konkrétně zpřísnilo a znemožní Špindlu SP pořádat? Jde „jen“ o další peníze na bezpečnostní opatření a nebo by např. museli dělat nějaké naprosto zásadní terénní úpravy a nebo něco jiného?

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

05.03.2013 16:13:56 #2 

Příspěvků: 1845

fischerbl

>> #1, HonzA_, 05. 03. 2013 15:55:03

S křížkem po funuse. Jednalo se o závod, který se měl konat v únoru. Byl přesunut do Harrachova (cit. „Červená sjezdovka ve Svatém Petru se jim zdála moc prudká. Průměrný sklon trati v Harrachově je přívětivější,“ řekl David Trávníček z firmy Sport Invest, která lyžařskému svazu s organizací pomáhá. Se změnou podle zástupců svazu souhlasil i koordinátor FIS Joseph T. Fitzgerald." zdroj) a kvůli nepříznivému počasí se nakonec nekonal.

Jinej gang...

05.03.2013 17:28:30 #3 

Příspěvků: 6648

HonzA_ muž

>> #2, fischerbl, 05. 03. 2013 16:13:56

Takže se jedná o to, že se snížil maximální povolený sklon trati?

Nejde mi o ten konkrétní závod, jde mi hlavně o to, v jakém rozsahu bylo zpřísnění podmínek a co z toho bylo příčinou proč ve Špindlu ne.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

05.03.2013 17:52:02 #4 

Příspěvků: 1845

fischerbl

>> #3, HonzA_, 05. 03. 2013 17:28:30

Myslím, že se jednalo o zástupný „problém“. Viz to zdůvodnění ředitele skiareálu, co jsi dal do jiného vlákna.

Jinej gang...

07.12.2017 20:12:08 #5 

Příspěvků: 4267

ivan

Abych nezakládal nové vlákno, když se tady zatím zájem o SX neprojevil.

Co si myslíte o žalostném stavu českého skicrossu?

Dneska první WC: žádný kluk, jedna holka na chvostu (26. z 30 ve finále).

Kde se stala/děje chyba? Proč se ani v této disciplině, v níž ještě minulou dekádu řádil Krausík, proháněl ho Stanley a sekundoval Šáfa, nedaří nějak navázat?

Proč se tam pořádně nechytla žádná holka, když stále ještě slušně jezdí 41letá Maďarka-Francouzka Ophelie?

Že se nenašel žádný „nový" Valenta (jak se vždycky bombasticky doufalo, že hvězda motivuje další), mě v takové kuriózní pololyžařské disciplině ani nepřekvapuje, ale kde je nějaká nová Neumannová, nový Bauer či Koukal, nový Janda, nová Záhrobská?

Hodit všechno na peníze, jak by se mohlo zdát z nedávného svazového vzdychání, by asi dostatečnou odpověď nedalo.

Máte někdo něco víc z pozadí?

08.12.2017 09:57:07 #6 

Příspěvků: 653

mski muž

>> #5, ivan, 07. 12. 2017 20:12:08

Odpoved je podle meho nazoru na prvni pohled docela jednoducha.. Urcite se tam najde mnoho dalsich vrstev jak nazoru tak i objektivnich duvodu paroc a jak a ci a co.. Musel bych o tom vsem dat rec asi nejlepe se Safou, ktery myslim ze nase holky, minimalne trenuje. Kluky jsem tam zadny ani nevidel, starsi zmizeli a novi nejsou.. Zavody ceskeho poharu jsou paberkovani s hloubkou pole 12 kluku a 7 bab. Konkurencni prostredi jak vino.. Ale ten hlavni problem vidim v nekvalite mistnich coby SX zavodniku. Ski Cross je totiz stale porad o lyzovani. Jak jsi schopnej dobre projet zakladni obrakovej oblouk, pak jeste ty starty k tomu, par klopenek a dost casu stravenyho ve vzduchu ! Ale ten oblouk, to je zaklad! Inu od dob Krause, Hayera a Safy se osveta v lyzovani moc nekona, a nebo alespon ne spravnym smerem. Mozna by bylo zajimave kdyby nase soucasne chlapske spicky, Bernd, Kryzl, Kotzmann, z tech mladejch Zaby a Forejtek , zkusili stesti v nejake kvalifikaci na SX. Vsadim se ze by to nemeli vubec jednoduche. Konkurence (ne ta nase), totiz znacne prituhla !

jen mrtva ryba plave s proudem...

08.12.2017 10:33:15 #7 

Příspěvků: 1209

valerius

>> #5, ivan, 07. 12. 2017 20:12:08

Ja bych se na to podival odjinud. Zminujes hvezdy sve generace pochazejici ze siroke zakladny. SX se profesionalizuje, je potreba, jak rika Milan, umet GS oblouk (k tomu geneticky podmineny vyssi pomer rychlych svalovych vlaken a dalsi). Zakladna (fakt slusnych alpaku) je u nas hodne mala. Krausik to chytnul zpocatku a jeste mel dost dobre predpoklady. Statisticky vzato, nemuzem mit porad hvezdy (ci aspon elitni zavodniky, zvlaste ve sportu bez zakladny). Naopak, spis vzacne se nekdo projevi. Alpskym zemim sebl objevi nekdo casteji. Jak rikal Holicak „V Italii ma 100 FIS bodu v GS kazdej traktorista“.

Jiste penize, treninkove moznosti, kvalita zavodu a dalsi jdou ruku v ruce.

08.12.2017 10:58:41 #8 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

>> #5, ivan, 07. 12. 2017 20:12:08

Že se nenašel žádný „nový" Valenta (jak se vždycky bombasticky doufalo, že hvězda motivuje další), mě v takové kuriózní pololyžařské disciplině ani nepřekvapuje, ale kde je nějaká nová Neumannová, nový Bauer či Koukal, nový Janda, nová Záhrobská?

Neumannová, Bauer, Koukal … běžkaři, moc námahy, strašného času, pekelná dřina celý rok, celou zimu na horách. Přesto myslím, že nástupkyň máme šanci se dočkat ze všech uvedených disciplín ještě tak nejreálněji. Bauer Team v laufech není marný, připočítej biatlonový boom.
Janda … skokan – vyhraněný somatotyp, dřina, (pro neznalé) riziko, málo funkčních můstků vůbec.
Záhrobská – nestěžuj si, máme momentálně Ester Ledeckou. Na víc než jednu špičkovou sjezdařku asi stejně nemá ČR ani marketingový prostor.

------------
Když to vezmu čistě osobně, tak dcera závodit nechtěla, jednoznačně upřednostnila vzdělání.
Starší syn by býval i závodit chtěl, ale celkové finanční a hlavně časové nároky by byly pro zbytek rodiny naprosto devastující. Samozřejmě, nějak by se to dalo udělat, ale „něco za něco“, třeba jak by k tomu přišli sourozenci?

Takže si vybral levnější sport, ve kterém není na materiálních a časových vstupech (zbytku rodiny) tak závislý a sezóna se nepočítá na stovky ale nízké desítky tisíc Kč. K tomu hladce stíhá školu (má individuální plán, ale ne kvůli sportu), má další záliby, letos maturuje. Časový rozvrh si organizuje sám, na závody jezdí většinou s kolegy z jiných oddílů nebo vlakem/autobusem. Trénuje samostatně a v místě bydliště. Pokud mohu posoudit, tak v lyžování by se stávající poměrné výkonnosti nejspíš nikdy nedopracoval, ale kdo ví.

Pro sjezdové lyžování bych viděl podmínky následující: odpovídající načasování začátku kariéry, (výrazně) nadprůměrné finanční zázemí, bydlení na horách nebo v těsné dojezdové blízkosti, jedináček nebo max. 2 sourozenci se stejným sportovním zaměřením, jeden z rodičů naprostý šílenec (lépe oba), ochotný napřít do lyžování úplně všechno.
Výše uvedené splňují jak Záhrobští, tak asi i Ledečtí. A třeba Milan už je trochu omezen Kladnem, ale vnímání vzdálenosti je silně relativní.

EDIT: … a ještě pokračování.
Před cca deseti lety jsme na sjezdových lyžích s dětmi trávili desítky dnů za sezónu. Jednak to bylo finančně zvladatelné, jednak se na svazích dalo lyžovat. Přesně podle zákona nabídky a poptávky ceny od té doby vzrostly, navíc děti odrostly, což je další prodražení, obecná módnost a dostupnost sjíždění na lyžích (všimni si, že nepíšu lyžování) se zvětšila. Lyžařů ale nepřibylo.
Vlastnická struktura areálů směřuje od TJ k Rattajům, nikoliv obráceně. Nevím, proč by měl nechat provozovatel areálu zavřený svah nebo jeho část kvůli tréninku pár dětí, když mu za tu dobu může vydělávat peníze?
Chce být někdo výkonnostním závodním lyžařem? Chce být někdo rodičem závodního lyžaře? Máme tady zástupce minimálně druhé ze skupin, tak ať přidají své postřehy – kolik úsilí, času a peněz je ta „sranda“ opravdu stojí.

EDIT 2: Do třetice, tentokrát k tématu skicross. SX vyžaduje maximálně komplexního závodníka, sjezdaře, který umí skákat, nebojí se jet, umí GS oblouk, nebojí se kontaktu s jinými závodníky. Jak to vidím já, tak natrénovat u nás GS je ještě tak to nejjednodušší. Něco ze zbytku se snad dá dohnat v parku. Ale kolik je u nás skutečných SX tratí, ve kterých by se dalo trénovat? Kdo si může dovolit na ně mrhat prostorem a sněhem a kdo si dovolí v nich tréninky pořádat?

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

09.12.2017 22:14:44 #9 

Příspěvků: 3637

m3 muž

>> #8, ˘Ö˘Krab, 08. 12. 2017 10:58:41

Chce být někdo výkonnostním závodním lyžařem? Chce být někdo rodičem závodního lyžaře? Máme tady zástupce minimálně druhé ze skupin, tak ať přidají své postřehy – kolik úsilí, času a peněz je ta „sranda“ opravdu stojí.

Myslím, že zrovna tobě jsem to zde před nějakým časem popisoval.Nikdy jsem si nevedl přesnou evidenci ,ale průměr byl odhadem 200 až 350 tk ročně. U předžáků samosebou pod touto hranicí, v kategorii FIS i více. Zdaleka největší díl sežere logistika, tedy hodně záleží co všechno,resp. jaké závody a kde se objíždí, kolikrát na podzim vyrážíš na ledovec,jestli vyrážíš v létě do Bispingenu,koncem léta do Saas Fee, kolik času = peněz věnuješ jarnímu testování materiálu, jestli se o logistické náklady nebo jejich část s někým dělíš apod. Závodní víkend (tedy 2 závody + 1 den tréninku na místě) přišel 8–12tk . Levná sranda to tedy není. Na druhou stranu je potřeba říct,že naprosté většině těch které jsem potkával dalo závodění skvělý základ do života.To že bez potíží přešli/y „telecí léta“ bez excesů a dokázali/y absolvovat školy za ty peníze stojí.

10.12.2017 11:58:10 #10 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #5, ivan, 07. 12. 2017 20:12:08

Co si myslíte o žalostném stavu českého skicrossu?

Tuto,zo strany od Balatonu sa nam ako zalostny nezda. Bohvie preco. :}

caute Harry

P.S.O.T. Penezi,penize,pe­niaze. Tie treba spolu s masou „zabejcenejch“ muzu aj na vojnu.Len preto „bretton-wood“ a cakanie na dalsie tahy na sachovnici. Armady naberaju sily.

To,ze ako bocny produkt,v dobe ked ekonomika/sice na dlhy,ale na to sral pes/ slape na plne obratky,sa najde nieco penazi aj na sponzorovanie sportu,dokonca aj lyzovania,je stav ,ktory nebude trvat vecne.

Kohutiky penazovodov sa pomalicky privieraju.Do vsetkeho.Mensie ekonomiky to uz zacinaju citit aj v sportoch ,ktore su nosne.

Narieka kazdy,nebolo a nikdy ich nebude dost.To je ludska povaha.

Bez penazi niet spickovych vykonov,aj ked ,najdu sa vynimky ktore potvrzuju pravidlo.Aj v tejto dobe.

Konkurencia silnie,trhy vo vsetkom su vysokokonkurencne.

Ako spomina Mski,zaujimave by bolo porovnanie spickovych ceskych alpine s cross. Velmi zaujimave,s ne­prijemnymi zisteniami.

Doba Stenly Hayer,Krausa … skoncila. Jak spomenul Vale, mali stastie ze mali alpine zaklad, a vymakli akurat jeho saturovanie sa na trhu.

Ovsem,dorazili peniaze,sranda skoncila.S vychovou mladych to z vela dovodov vidim blede.Niet dostatok sebazaprenia,si­rokosti zakladne,ktora by vstrebala velky odpad,unikaju talenty.Na prachoch.Vychova jedinca so spickovymi predpokladmi,od mala,je drahy spas.

Doba typu „Zahrob“ je v hrobe. Pritlac na zverenca,maj vysoke naroky. Daj mu predstartovu masaz.Mozes.

Ale nos si stale pre istotu so sebou zubnu kefku a pyzamo.

Snad mskiho vlastni synovia nenatru. :}

Ideme zlym smerom.Cross nemoze byt vynimkou.

Rozhoduju penezi,penaze peniaze. Tak ako vo vsetkom v zivote,aj ked to tak nevyzera.

Za ne aj Bohuš si chcel „kupit vsecky“.

Dobre vlakno.

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

10.12.2017 19:49:57 #11 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

>> #9, m3, 09. 12. 2017 22:14:44

Psal jsi o tom, pamatuji si. Je to 20–30 tisíc korun měsíčně. Na jedno dítě. Bez započtení dalších drobností, předpokládám, že vlastní čas se nepočítá a amortizace auta je tam jen částečně nebo vůbec.

Na druhou stranu je potřeba říct,že naprosté většině těch které jsem potkával dalo závodění skvělý základ do života.To že bez potíží přešli/y „telecí léta“ bez excesů a dokázali/y absolvovat školy za ty peníze stojí.
Ale je otázkou, jestli je uvedené výsadou a výhodou právě sjezdového lyžování. Jistě, jakási zodpovědnost za vložené nemalé prostředky, potřeba plánovat a využívat zbylý čas efektivně, jistá izolace od svodů světa pobytem na svahu, to všechno hraje roli. Ale totéž, v dokonce daleko větší míře, poskytnou vytrvalostní sporty za 20–30 tis. na rok.
Další věcí je, že rodiče, kteří mají možnost uvolnit takovéto prostředky, tvoří jistou vrstvu nad obecným průměrem, je pravděpodobné, že jsou o něco schopnější, zodpovědnější, cílevědomější a většinou vzdělanější, než většina, proto bývají takové i jejich děti a tím pádem by školy absolvovaly bez potíží a excesů tak jako tak.

Ale (pokračování O.T.) každý úspěšný, výkonnostně + reprezentačně + mediálně (o finančních ziscích nemluvím, ty s tím nutně nesouvisejí), sportovec vyjde z několika vstupů.
1) rodina, ekonomické a sociální zázemí
2) (podle sportu různě stěžejní) fyzické a fyziologické předpoklady – část zdědí, část musí rozvinout
3) vlastní morálně volní charakteristiky (v tomto případě ještě budoucího) sportovce, žebříček hodnot
4) systém

První tři věci ovlivní v největší míře rodiče. A pak zbývá ještě SYSTÉM, u nás se jmenuje svaz – a bez něj to od určité úrovně nejde. Svaz má působit na dvou frontách: dolů za umožnění úspěchu svých sportovců a nahoru politicky za přežití a rozvoj svého sportu. Jenže, jak to vidíme ve zlořečených médiích, bojuje zhusta hlavně za vlastní přežití (a vlastní úspěch činovníků), na sportovce moc sil a peněz nezbývá.

---------ODBOČKA---------

Příběh ze života. Po takové lehce recesistické účasti na halovém MČR dorostenců v atletice s celkem normálním a nijak oslnivým výsledkem přišel asi tak za měsíc e-mail od organizace, která se zabývá scoutingem pro sportovní vysokoškolské kluby univerzit v USA, pozvání na seminář o možnostech stipendií a studia. Žasnu, někomu stojí za to pročítat lokální výsledky nebo platit někoho z prostředí, kdo dává tipy.
Po kvalifikacích na příslušná ME a MS (17 & jun.) v okrajové disciplíně bylo potřeba podepsat reprezentační smlouvu, bez svazu na mezinárodních soutěžích ani ránu, pod hlavičkou svazu bez smlouvy závodit nelze. Smlouva takřka nic neslibuje, k mnohému zavazuje, ale to je v pořádku, reprezentovat je čest. Ale zase alespoň svaz hradil kompletní náklady na všechny výjezdy vč. diet a vše dopodrobna a přesně zorganizoval. Kolekce repre oblečení byla následně po posledním závodu davově směněna za lepší/pěknější/lé­pe_padnoucí/správ­ně_velké kusy všech světových značek, všech barev a rozličných zemí původu.

Po dalším skoro roce se ozvala jiná složka svazu – SCM (sportovní centrum mládeže, novodobá náhrada za TSM). A tady začíná legrace, protože levá evidentně neví, co dělá pravá. SCM má pro závodníky nějakou smlouvu, která už vůbec nic jistého neslibuje, ale žádá třeba kompletní přístup k tréninkovým datům.
Dobře, trochu zajímavé začínají být až kategorie A a TOP (viz níže), alespoň trenérům z toho může něco kápnout, doposud od nás nechtěli a neviděli ani korunu. SCM má totiž kategorie závodníků podle výkonnosti C-B-A-TOP(pro reprezentanty). SCM má nastaveny vstupní testy pro nějaké standardní disciplíny, které ale jen málo říkají o reálné výkonnosti ve specializované disciplíně nestandardní. SCM (až a jestli proběhne úřednická mašinérie a šiml zařehtá) zařadí podle testů závodníka do kategorie C, přestože má platnou repre smlouvu na svou disciplínu. Peníze ve svazu se pohnou a přerozdělí, ve směru k závodníkovi se ale vůbec nic nezmění. Pokud se snad znovu někam kvalifikuje, zase se utká s profesionálně připravovanými (bohužel vč. dopingu a věkových podvodů) atlety ze států s fungujícím systémem.

---------KONEC ODBOČKY---------

Obloukem zpátky ke skicrossu. Přiznejme si, SX je v rámci lyžování okrajová disciplína. Nemáme tolik alpských lyžařů, aby jejich „odpad“ trvale sytil SX startovní listiny, to se jen hrstka závodníků a nadšenců domohla vlastního SX poháru a úseku ve svazu.
SX se jako disciplína změnil, nevidím reálné, že by byl dál předdůchodovou štací pro GS a sjezdaře (a kolik kvalitních GS a DH závodníků vlastně máme?). Protože se SX za ty roky výrazně specializoval, je potřeba začít od mládeže.

I SLČR má vlastní SCM, ve kterém je (jestli se nepletu) 24 lyžařů. Odhaduji, že limity pro přijetí jsou logicky stanoveny v tradičních disciplínách SL a GS, případně nějaké doplňkové suché testy výbušnosti atp. O dravosti a risku kontaktního SX to řekne jen málo. Předpokládám, že primárně se SCM bude snažit pěstovat závodníky SL a GS, co také jiného s dětmi, aby se nepozabíjely?
Pokud se tedy bude SCM fakticky vůbec o něco snažit a není to jen další čárka v administrativní kolonce „péče o mládež“.

Nebude-li chtít svaz, tak SX zůstane i nadále doménou odpadlíků a nadšenců. Nebo čekáte, že nějaká verze „SX“ závodů pro děti a mládež bude součástí probíhajících závodních víkendů? Že by se jako ještě mohly zranit při další příležitosti? A třeba vinou chyby jiného závodníka a ne svou vlastní, jako když jsou v trati samy? A co riziko, že by předčasně opustily SL/GS a ten by pak jezdilo ještě méně závodníčků?

Není trochu vnitropolitický problém, že SX je organizován v rámci „rebelského“ akrobatického lyžování, tj. jinde, než spořádané a čisté alpské disciplíny? Že je vnímán úsekem AD jako konkurence? Další příživník, který si říká o peníze ze svazové kasy?

Ne ne, investice do závodníka je – ze strany rodičů – příliš velká, než aby mu dovolili a financovali tak riskantní podnik, jakým SX je. Těch pár bláznů, kteří snad jsou ochotni to udělat nemá nejspíš ve svazu ani hlas ani zastání, ti nás nespasí.
Stačí se podívat na SLČR , celá SX reprezentace čítá celé 4 lyžaře, z toho dva juniory a dvě ženy. Tak jaképak bychom chtěli výsledky na mezinárodní scéně? Tamtéž lze dohledat repre seznam AD.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

10.12.2017 21:14:38 #12 

Příspěvků: 3637

m3 muž

>> #11, ˘Ö˘Krab, 10. 12. 2017 19:49:57

Ano, náklady jsou na jednoho. Samosebou není v tom počítán můj čas nebo jiného z rodičů,auta + nafta většinou zahrnuty do nějakých firemních nákladů. Naopak částka nezahrnuje náklady na profesinálního trenéra o které se většinou dělí víc rodičů. Samosebou přežití „telecích let“ nebude výsadou jen závodníků AD i když důvodů proč je to procento tak vysoké jsi trefil.Asi i jiné sporty provozované na výkonostní(vrcho­lové) úrovni budou mít podobný vliv.Až na malé vyjímky bych z toho vyloučil kolektivní sporty, fotbal zejména.

Situaci okolo SX vůbec nesleduji a ani v minulosti nijak zvlášť nesledoval. Snad jen, když se do toho vrhnula Adina Zemanová,tak spíš jen tak ze zajímavosti( když už jsme se potkávali na kopci).Situace s SCM u AD je víceméně jak píšeš.Jsou kriteria – body a umístění,podle % plnění se přidělují peníze na závodníky.

10.12.2017 21:32:12 #13 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

>> #12, m3, 10. 12. 2017 21:14:38

Přesně na fotbal jsem také myslel, když jsem se pokoušel uspořádat si myšlenky a pohledy na věc. To je rozdíl mezi sporty a sportovními hrami, fotbalem obzvlášť. Ale nemysli si, i fotbal trpí nezájmem a (na venkově) ho drží pár nadšenců a obce, protože jinak už nic, jen fotbal (občas Sokol) a hasiči.

AD mají, oproti individuálně trénovaným disciplínám, tu výhodu, že se pracuje v malém týmu s jasně vymezenými rolemi a starší závodníci jsou zapojeni do procesu i jinak, než jen sjížděním svahu. To je výhoda, naučí se spolupracovat a podřizovat se.

Zase fotbal je potenciálně výnosnější. Podívej se do lokálních plátků, i střelci gólů v pralesních ligách jsou jmenovitě adorováni. Když se dostaneš do první ligy, tak už jsi NĚKDO, ať jsi, jaký jsi. U sólo disciplín jde na vrcholu, až na výjimky, vždycky o vyhraněné osobnosti.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

10.12.2017 22:15:09 #14 

Příspěvků: 3637

m3 muž

>> #13, ˘Ö˘Krab, 10. 12. 2017 21:32:12

Zase fotbal je potenciálně výnosnější

Nikdo z těch co se vrhnou do závodění v AD určitě nepočítá s tím, že by to bylo výdělečné nebo je to nějak zajistilo do konce života.Samosebou v celosvětovém měřítku ty případy jsou,ale je jich naprosté minimum a to ještě díky sponzorským – reklamním penězům. Jak píšeš, i čutálista z pralesní ligy se dočká větší publicity než vítěz Českého poháru v AD. Vyhraněná osobnost – už jsme to myslím probírali ve vlákně o Lins. V podstatě bez určité míry vyhraněnosti nebo řekněme nevšednosti to v individuálních sportech asi nejde.

17.12.2017 13:57:50 #15 

22.12.2017 17:35:20 #16 

Příspěvků: 653

mski muž

Jeste k tem financim v lyzovani. Je to opravdu energeticky velmi narocny sport, obzvlaste v poslednich 10 letech. Deti od 6 let veku, mozna i mladsi, vyjizdi na ledovce do sousedniho Rakouska s kluby nebo rodici, nebo oboji. Valna vetsina, coz scita odhadem 300 az 500 zavodicich deti stihnou od poloviny zari do poloviny prosince, obratit 7×. Zaokrouhleno 10 tis za vyjezd. k tomu jeste tak 2 az 3× na jare. Pricteme potom naklady za ubytovani, vleky, startovne, platit klub a trenery. Minimalni castka na kterou se dostavame je ctvrt milionu ceskych. Vynasobme si to poctem deti a dava nam to castku 125 mil. Kc. Ne zrovna nezanedbatelna castka, nejen rakusaci se raduji… Oproti tomuto standardu jsem od unora 2014, kdy jsme zacali lyzovat dal se svymi detmi 12 dni na ledovci, secteno a podtrzeno za ty posledni 3 a pul roku.. Napriklad sezonu 2015/16, kdy jsme zacali lyzovat 20. ledna, jsme poridili vcetne ubytovani, nafty, vleku a vybaveni za 50 tis. kompletne cela rodina. Jsme exoti !!

jen mrtva ryba plave s proudem...

22.12.2017 22:22:54 #17 

Příspěvků: 3637

m3 muž

>> #16, mski, 22. 12. 2017 17:35:20

Jsme exoti !!

No to určitě, Forrest Gump je slabej odvar

Bez urážky, nějak mě ty počty nesedí. Je mi to naprosto a úplně šumák kolik kdo,co a jak počítá . Kompletní sezona za 50 tisíc celá rodina ?? V českých nebo v dolarech ?

23.12.2017 11:10:48 #18 

Příspěvků: 653

mski muž

>> #17, m3, 22. 12. 2017 22:22:54

Mno, naprosto a úplně šumák kolik kdo,co a jak počítá, Ti to asi nebude, coz popiras uz svou reakci zde.. Tak kdyz uz tu jsi a ctes to tak pocitej se mnou.. Sezonka na Gross Arber pro 5 clenou rodinu 520 Eu..v ty dobe byl pro nas nevyhodnejsi kurz, tedy zaokrouhleme to na 15 tis ceskych. Pronajem cimry s kamnama, horkou vodou a hajzlem od ledna do konce brezna, v Zelezny Rude 12 tis komplet. 11× cesta tam a zpatky vcetne dojizdeni 10min na kopec, 1 cesta 600Kc, to dela zaokrouhleno 7 tis. Hostovani v mistnim klubu zcela zdarma, jeste nam platili veskere startovne, clenstvi a body v CSL pro deti i me… 750Kc. Vyzbroj a vystroj z sekace, oteplovaky c 250Kc za kus,atd atp.., lyzaky pod 1000Kc, Nejake lyze 1500., nebo vyvojovky ze Sportenu , to celkem odhaduju na 12 tis. Zrat musis stejne jako kdyz drepis doma na gauci u bedny. A jeste zbyde par tacu jako kapesny na prilezitostni kaficko u Fritzu.. Forest Gumpove jste nejspis vsichni vy co topite prachy ktery si vetsina lidi v teto zemicce ani normalni praci nevydelaji..

jen mrtva ryba plave s proudem...

23.12.2017 16:25:12 #19 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #18, mski, 23. 12. 2017 11:10:48

A kde su vosky..?

caute Harry

P.S. Sam vies,ze od urcitej urovne bude treba na pilu pritlacit. Najdrahsia je ta posledna sekunda.

Ovsem,ta ma este cas. Ale ze to ide aj takto,so sebaobetovanim /ved snad decka za trenera neskasnes :}/ ,to je jasne.

Drzim palce , raple.

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

23.12.2017 18:02:50 #20 

Příspěvků: 3637

m3 muž

>> #18, mski, 23. 12. 2017 11:10:48

Mno, naprosto a úplně šumák kolik kdo,co a jak počítá, Ti to asi nebude, coz popiras uz svou reakci zde.

Máš recht, nejím, nespím, hrozně se trápím a hlavu mám jak pátrací balón.

..prachy ktery si vetsina lidi v teto zemicce ani normalni praci nevydelaji.

Co je to normální práce ?

23.12.2017 18:14:41 #21 

Příspěvků: 653

mski muž

>> #19, Harry, 23. 12. 2017 16:25:12

Mam jeste naky stary vosky z Toka, kdyz tam delal sefa jeste kamo z profizavodu Bruno Landolt.. A az dojdou, pujdu na hrbitov pozdravit svyho dedecka a po ceste nasbiram par pohrebnich svicek..-))

jen mrtva ryba plave s proudem...

23.12.2017 18:17:24 #22 

Příspěvků: 653

mski muž

>> #20, m3, 23. 12. 2017 18:02:50

No to je paradni a inteligentni otazka., puvodne jsem do toho nechtel stourat ale definice normalni prace, no to by zaslouzilo minimalne samostatny vlakno a par skvelych rozboru. Urcite namet pro Kraba jak vysity..-))

jen mrtva ryba plave s proudem...

23.12.2017 18:57:18 #23 

Příspěvků: 3637

m3 muž

>> #22, mski, 23. 12. 2017 18:17:24

definice normalni prace, no to by zaslouzilo minimalne samostatny vlakno

:-)

Jojo, na to má každý soudruh jiný pohled.

23.12.2017 19:05:10 #24 

Příspěvků: 3637

m3 muž

>> #19, Harry, 23. 12. 2017 16:25:12

>> #21, mski, 23. 12. 2017 18:14:41

Tak vosky nikdy nebyly,nejsou a nebudou ta nejzásadnější výdajová položka (až na vyjímky).Naopak co třeba výjezdy na závody ? Nafta(benzín),per­mice a ubytování , když vynecháme startovné ,které stejně není žádná závratná suma.

23.12.2017 20:33:05 #25 

Příspěvků: 653

mski muž

>> #24, m3, 23. 12. 2017 19:05:10

Na tohle vse byla ta Zelezna Ruda a lyzovani na Javoru proste neopakovatelna.Ve stadiu v kterem jsme se tou dobou zrovna nachazeli. Poutaky s nemeckejma detma kterejch bylo malo a ne moc dobri. A tak kluci soutezili o bednu a desne je zacalo bavit sbirat pohary..-)) Vetsina zavodu se jela prave tam, s vyjimkou jednoho ktery byl stale v v pohodlnem dojezdu z naseho brlohu.. No a pak jeste par sumavskych poharku, kde bvyla konkurence o trochu vetsi, zarucujic tak soutezivost a par vytvorenych kamaradstvi. Dobre srovnani a viditelny progres behem te kratke sezony. Vymenou za par ucinnych tipu nekolika mistnim detem jsem zajistil zapujcene skipasy do okolnich stredisek. Proste provoz na hubenej budget. Mas pravdu Harry, s narustajicim vekem a vykonnosti se bude znacne zvysovat financni narocnost.., je treba opatrne davkovat.-))

jen mrtva ryba plave s proudem...

23.12.2017 21:11:39 #26 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #21, mski, 23. 12. 2017 18:14:41

A az dojdou, pujdu na hrbitov pozdravit svyho dedecka a po ceste nasbiram par pohrebnich svicek..-))

:}

Ber tie este nezapalene.Lepsie sa vraj prevazaju v aute.

caute Harry

P.S. Decka co uz sezonu lyzuju,prihlasit aspon na trofeo Topolino,to im zrovna hlavu,a Tebe penazenku.:}

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

23.12.2017 21:22:36 #27 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #24, m3, 23. 12. 2017 19:05:10

Tak vosky nikdy nebyly,nejsou a nebudou ta nejzásadnější výdajová položka (až na vyjímky).

Vsak toto. My navzajom na otazku voskov svoj nazor pozname.

Ovsem,kto ide po kvalite aj v treningu,pouzije predsa toto.

A premaze kazdu treningovu jazdu.Slalomovu.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

23.12.2017 21:59:28 #28 

Příspěvků: 3637

m3 muž

>> #25, mski, 23. 12. 2017 20:33:05

Vetsina zavodu se jela prave tam, s vyjimkou jednoho ktery byl stale v v pohodlnem dojezdu z naseho brlohu

Tak tomu rozumím.

..desne je zacalo bavit sbirat pohary

Dětí „poháry“ ocení mnohem víc něž třeba vosky,čepice apod. ;-)

23.12.2017 21:59:46 #29 

Příspěvků: 653

mski muž

>> #27, Harry, 23. 12. 2017 21:22:36

Heslo storoci: kdo maze ten jede.. pozdvihuji timto cisi vsem lyznikum jednim smahem k vanocum i na Novy rok!

jen mrtva ryba plave s proudem...

23.12.2017 22:01:22 #30 

Příspěvků: 3637

m3 muž

>> #27, Harry, 23. 12. 2017 21:22:36

A premaze kazdu treningovu jazdu.Slalomovu.

No to je jasné.Bez prášku na kopec nelez… :-D

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy