Proč skončil Kaunertal - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Rakousko Proč skončil Kaunertal

Proč skončil Kaunertal

15.06.2008 21:26:50 #1 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) Zaskočení lyžaři se nedávno dozvěděli (a to nepočítám ty, kdo to ani nevědí), že „jejich“ Kaunertal, pravidelně jezdící, dokud to rozumně jde, letos končí 15. června. Naprosto nelogicky, neboť tam leží nejvíce sněhu za poslední roky. Přinejmenším od léta 2004, kdy se jezdilo do 15. srpna. A na rozdíl od loňska, kdy se za mizerných podmínek opravdu muselo skončit už 24. června.
Důvodem je právě započatá stavba nové lanovky. Bude to 8kabinka z parkoviště nahoře na Karlesspitze, tedy vlastně na místo zvané Dreiländerblick. To je hranice s Itálií a nedaleko Švýcarska, odkud se do těchto tří zemí krásně kouká. Sjezdovky odtamtud, tradičně popisované jako profilově pestré, už ale poté, co tam až na úplný vršek odtál ledovec, nejsou nic moc, takže pro lyžaře to žádná velká bomba nebude. Hlavním smyslem také je nabídnout nějaké lákadlo letním turistům. Ti tam teď kromě restaurace a očumování sněhu vlastně nemají co dělat.
Stavba postihne i dolní stanice obou dlouhých vleků (Weisseeferner­lifte), které budou po terénních úpravách zvednuté. V rámci dolní stanice kabinky vzniknou i garáže pro rolby a další technické zázemí. A má tam taky být standardní pevné zasněžování (kde všude přesně, ale nevím). Stavební sezona je krátká, a tak se pospíchá. Bagry už makají jako divý. No a my lyžaři jsme to odskákali.
Hrubě se mi nelíbí, že informace o ukončení provozu se velmi nenápadně objevila na webu, když se k ní člověk spíš náhodou proklikal. Místo aby dominovala aktualitám na hlavní stránce spolu s vysvětlením, proč, a ideálně i omluvou všem, kdo tam ještě plánovali lyžování (a že těch závodníků se sezonkami nebylo málo). V tomhle tedy soudruzi z ésterreichu šeredně zklamali. I já se musel nahoře cíleně vyptávat šéfa, který něco řekl, na něco odkázal na příslušného maníka ve firmě v kanclu. Toho, který už dávno měl tohle všude možně vyhlásit a vyvěsit.
Bídáci.

19.06.2008 01:03:36 #2 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) Tahle stavba je jen malá pruda, která bohužel nešikovně protentokrát zlikvidovala další lyžování. Mnohem zajímavější ale bude, jestli se opravdu podaří probojovat projekt dvou vleků nahoře na ledovci Gepatsch. O něj se už několik let tvrdě bojuje se Zelenými a Alpenvereinem. Jde o rozšíření stávajícího areálu na ledovec z druhé strany Weisseespitze.
Na rozdíl od ostatních stávajících rakouských areálů, kde už se vlastně skoro nikde nedá lyžovat o moc výše než teď, je tady nad současným používaným areálem ještě jedno „patro“ sahající ve své lyžovatelné podobě až do cca 3500 metrů. Tím by se lyžování posunulo z dnešních cca 2750 až 3100 m až mezi 3100 do a 3500 metrů. Dostalo by se v Rakousku nejvýš, předstihlo i Stelvio a skoro dotáhlo i na Saas Fee. Znamená to postavit nahoru kabinkovou lanovku ze současného parkoviště a nahoře ty vleky.
Pro ochránce přírody je to barbarství, pro právníky dobrá kauza, kvůli níž se poperou a poberou palmáre, pro lyžaře jediná šance, jak uniknout neradostnému současnému stavu, kdy se později než v květnu už nedá spolehlivě nic naplánovat, se zářím je lépe nepočítat a v říjnu je naopak nutné počítat s kamínky a ničením lyží.
A pro turisty by to byla bomba, dostat se tak vysoko a ke krásným rozhledům.
Akorát začínám být skeptický, jestli se toho ještě dožiju. A jestli to vůbec bude.

23.06.2008 11:23:12 #3 

Příspěvků: 8275

administrator

(Radek Holub – SNOW, radek.holub@snow.cz) Projekt rozšíření Kaunertalu v poslední době sleduju a nejnovější zpráva, kterou jsem loni v létě zachytil, slibuje nanejvýš vyhlídkovou lanovku – tj. bez vleků a sjezdovek. Viz www.seilbahn.net. Kaunertalští se samozřejmě nebudou chtít vzdát, ale moc šancí nevidím.

23.06.2008 19:36:54 #4 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) A ty bys Radku postupoval jinak? Klasická salámová taktika, po kouscích za svým cílem. Hlavní je postavit tu nejnáročnější kabinu nahoru na Weisseespitze. Pak už něco prolobbuješ, něco uplatíš, něco protlačíš silou (jde přece o prosperitu celé oblasti, o pracovní místa, životní úroveň apod.). Postavit nahoře ty dva vleky už je technicky snadné.
Jak jsem psal, říkal jsem šéfíkovi nahoře, že bych se toho ve svém věku ještě rád dočkal, a on se tvářil optimisticky. Uvidíme.
A ať mi nikdo neříká, že tahle Karlesspitzebahn je nějaký starý projekt. Nápad asi mají už delší dobu (starou dvousedačku snášeli na jaře 2004 a od té doby registrují, jak moc jim chybí), ale definitivně se to muselo upíct nahonem, jinak to snad dali vědět předem. Možná se dodavatelům nějak uvolnily kapacity, získali povolení, či co já vím. Prostě se o tom nikde nepsalo a najednou tu jsou bagry.
Jak velké jsou šance toho Gepatscharealu na horním patře ledovce, odhadnout neumím. A nevím, jestli to dneska vůbec někdo dokáže.

24.06.2008 07:51:59 #5 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) Takhle se ta nyní budovaná lanovka jmenuje. Je to oficiálně náhrada starého vleku, provoz ale celoroční. Díky tomu, že to odshora dolů nepředstavuje žádné rozšiřování stávajícího (jen místo pro dolní a horní stanici) lyžovaného prostoru, dostali 27/5 rozhodnutí, že EIA/UVP (Umweltschutzver­träglichkeitsprüfun­g) pro tento záměr NENÍ TŘEBA. (Žádost podána 12/3, projekt se samozřejmě musel nějakou dobu dělat, financování atd.) A následně hned začali bagrovat a střílet.
V odůvodnění jim ale přesto, že UVP není třeba, tak podrobně vypisují detaily tohoto posuzování, že to na mě dělá dojem odstrašování pro případ toho Gepatsch-projektu nahoře. Taky to vidím spíš černě. Přes stávající legislativu a „zelenou“ společenskou situaci vlak nejede, natož vleky na dosud nezasaženém ledovci.

24.06.2008 11:04:43 #6 

Příspěvků: 8275

administrator

(Radek Holub – SNOW, radek.holub@snow.cz) Jen nevím, jestli by fandové Kaunertalu, jako ty Ivane, v důsledku Gepatsch přivítali, protože by to ledovec zatraktivnilo, a tedy zaplavilo lyžaři. Na pár místech, kam přibyly lanovky, jsem to už zažil a vzpomínal na staré časy…

24.06.2008 13:55:48 #7 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) Ano, Radku, naprosto přesný postřeh. Až donedávna jsem o nic takového nestál, právě z uvedeného důvodu. Malé, odstrčené, spíš pro trénink a pro úsporně myslící klientelu nestojící o okázalost efektního apres-ski. Momentálně jsem vlastně rozpolcený: na jednu stranu bych chtěl, aby to tam bylo pořád jako dřív („každá změna je k horšímu“), na druhou vím, že těch 500 výškových metrů znamená hodně jiný svět, mnohem vyšší kvalitu a výraznou přidanou hodnotu. A v okamžiku, kdy ta inovace = sice zvýšená atraktivita a bordel, ale taky záchrana slušných podmínek, bych asi nakonec bral menší zlo. Tedy lyžování i za cenu mumraje. Holt starej dobrej svět mizí a těžko tomu vzdorovat…

01.10.2008 17:23:26 #8 

Příspěvků: 8275

administrator

(Másin, info@ecrystal.cz) Zdravím, rád bych se zeptal jestli máte nějaké zkušenosti s Kaunertalem ke konci října. Kamarádi snowboarďáci se chystají na opening. Rád bych se přidal, ale nevím jestli to má význam i pro mě – pro lyžaře. Zejména co se týká délky a obtížnosti otevřených tratí v tomhle čase. Abych na místě nesplakal nad jednou otevřenou modrou a nekoukal na ně jak jezděj v rampě a na skoky… Díky moc za postřehy.

01.10.2008 18:24:27 #9 

Příspěvků: 8275

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) – sleduj aktuální situaci na webu – pak víš přesně teplotu, slunce, novej sníh, provoz lanovek – všechno, kromě toho, kolik lidí tam potkáš. Kolem 28.10. to bude jistě dost Čechů :-). Taky se chystáme :-)

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy