šířka SNB + váha jezdce - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Snowboardové vybavení šířka SNB + váha jezdce

šířka SNB + váha jezdce

22.02.2009 10:57:51 #1 

Příspěvků: 8275

administrator

(Pavel, pavel.hranicka@centrum.cz) Ahoj,

chtěl bych se optat expertů. Ani nevím proč, ale už v pokročilejším věku jsem jako slušný lyžař neodolal nutkání zkusit snowboard.Zatím se plácám na starším jetém z druhé ruky.Pokud vydržím, uspěju a naučím se, samozřejmě bych si chtěl pořídit časem nový a pořádný. Chci se zeptat na 1 věc: jsem žel těžká váha nad metrák, má nějaký smysl si pořizovat široké prkno W, přestože pro mou velikost bot 44 není nutné, bude to mít nějaký positivní efekt ve smyslu rozložení váhy na větší plochu prkna? Mělo by to nějaký smysl, ovlivní to nějak kladně jízdní vlastnosti nebo ne? Za reakce díky, hezké zimní dny všem. Pavel

23.02.2009 11:52:39 #2 

Příspěvků: 8275

administrator

(Luboš, ) Ahoj, šířka prkna by měla odpovídat velikosti chodidla (resp. boty). Větší váha se kompenzuje větší délkou a/nebo flexí (čím těžší jezdec, tím tužší prkno, obdobně jako u lyží). Prkno zbytečně široké ztěžuje ovládání. Pozitivně se větší šířka projeví v hlubokém sněhu, tam nevadí a naopak dodává potřebný vztlak, ale na tvrdém pak musí člověk bojovat s větší pákou. Prkno postavené na hranu se chová podobně jako chůdy, čím širší prkno, tím menší stabilita.

23.02.2009 12:49:06 #3 

Příspěvků: 8275

administrator

(Laco, laco_j@hotmail.com) presne tak. Netreba kupovat siroku dosku ak nemas velke nohy.

23.02.2009 14:17:12 #4 

Příspěvků: 8275

administrator

(Zahál, ) … čím širší prkno, tím menší stabilita ...... proč se tedy vyrábí na určitý druh ježdění široká prkna, když stabilita je základ pro jízdu ..... ukázka širokého prkna http://www.youtube.com/watch?… . Proto bych si tou úvodní hláškou nebyl tak jistý.

23.02.2009 14:37:43 #5 

Příspěvků: 8275

administrator

(Luboš, ) Čím širší prkno, tím větší stabilita, to je pravda, ale to platí o stabilitu směru v přímé jízdě – na ploše, to znamená když jedeš rovně po skluznici, tak širší (a také méně krojené) prkno jede klidněji. Bavíme se ale o situaci, kdy by prkno přesahovalo zbytečně moc přes boty.V případě, kdy prkno potřebuješ dostat na hranu, tak to jde se širším prknem hůř. A také dá víc práce ho na té hraně udržet. V prašanu je to jedno, ale na tvrdém to poznáš. Kdyby bylo zase moc úzké snadno by se zahajoval oblouk, rychle se přehraňovalo, ale zachytával bys špičkama a patama o sníh.

23.02.2009 15:30:46 #6 

Příspěvků: 8275

administrator

(Honza, ) To prkno na videu je slalomové a vyniká spíš délkou než šířkou. Na šířku je naopak užší než prkna freestylová.

23.02.2009 16:07:22 #7 

Příspěvků: 8275

administrator

(Zahál, ) V tom případě mi není jasné, proč se široká prkna používají např. na obří slalom. Kde je prkno jak široké, tak i dlouhé a tvrdé a povrch taktéž tvrdý. Nejsem prknař, ale na svahu vídám spíše širší, než užší prkna a tak mne to zajímá.

23.02.2009 16:40:45 #8 

Příspěvků: 8275

administrator

(Luboš, ) Ona šířka je relativní. Jak píše Honza, racevé (alpine) prkna (na sjezdovku, s tvrdým vázáním) bývají spíš užší (stejně jako u úzkých a vykrojených lyží se používají podložky pod vázání, aby mohlo být prkno úzké, ale nedocházelo k drhnutí bot o sníh). Vhodná šířka prkna se odvíjí také od postoje, na alpine prknech se stojí ve větším úhlu (nohy vytočené do směru jízdy), proto mohou být prkna užší. Taky styl jízdy na alpine snowboardu a upravená sjezdovka umožňuje (nebo spíš vyžaduje) užší prkno. Na fs/fr prknech je úhel vázání menší (někdy téměř kolmý k podélné ose prkna kvůli možnosti jezdit na switch a větší volnosti pohybu při takovém postoji), proto pro stejně velkou nohu je vhodné prkno širší než alpine prkno (mluvíme o místě pod botama, které v tomto případě hraje roli). Zároveň fs/fr prkna potřebují lepší stabilitu (při dopadech skoků nebo v přímé jízdě rychlé jízdě v terénu), proto je výhodnější větší šířka (zároveň je ospravedlněná tím menším úhlem vázání). To znamená, že jeden člověk bude mít alpine prkno užší než prkno na freestyle právě díky různému úhlu vázání. Ale možná už jsem to zbytečně dost rozpitval, šířka daná jízdním stylem je něco jiného než šířka daná velikostí boty tam platí pořád to, co už bylo řečeno. šířka by měla při daném postoji (úhly vázání) odpovídat velikosti boty.

23.02.2009 20:30:00 #9 

Příspěvků: 8275

administrator

(Pavel, ) všem za názor, je to tedy asi tak, jak jsem předpokládal…fre­eride vidím v součastnosti jako science fiction, tipuju, že i při naučení a zdokonalování se budu pokorně držet sjezdovek..takže prkno o maličko delší, cenťák dva nad bradu a tvrdší… Ať sníh a vleky v provozu vydrží minimálně do konce března..

23.02.2009 23:53:00 #10 

Příspěvků: 8275

administrator

(Zahál, ) Díky, už je mi to trošku jasnější.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy