Jak začít lyžovat - Video jako učební pomůcka - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Foto a video rozbory jízdy Jak začít lyžovat - Video jako učební pomůcka

Jak začít lyžovat - Video jako učební pomůcka

13.03.2009 14:37:04 #1 

Příspěvků: 8258

administrator

(Másin, info@ecrystal.cz) Obracím se na Vás s prosbou o nějaký rozumný tip na volně šířené video (youtube, metacafe,…), které by pomohlo a nasměrovalo úplného carvingového začátečníka tím co možná nejlepším směrem. Přítelkyně chce zkusit něco nového, jezdí dobře na snowboardu, ale už jí to moc nebere. Ptám se hlavně proto, abych ji ušetřil provádění mnohdy nesmyslných cvičení, která občas vídám u instruktorů, aby začala co možná „nejsprávněji“. Jakožto carvingový samouk ji nejsem schopný kvalifikovaně poradit, tak bych ji aspoň pro začátek pustil nějaké to video, kde by základy viděla v praxi. Co jsem tak koukal na netu, napadá mě možná Sofa Ski school a potom něco od Bodeho, i když nevim nevim. Předesílám, že lekce lyžování ala body carving a funcarving, jako například jedna známá česká verze nehledám a nechci jí zamotat hlavu (nic proti funu, ale jde mi o lyžování jako celek, vyhranit se určitým směrem může až bude umět základy). Předem díky za doporučení (i čeho se vyvarovat). Co se týče materiálu, bude mít pro začátek půjčené nějaké obyčejné pěnovky 154 cm při výšce 165 cm, což je myslím rozumné a „univerzální“.

13.03.2009 15:13:02 #2 

Příspěvků: 8258

administrator

(TomáS, ) Mám jejich DVD. Stojí tuším 30 EUR. Myslím, že je to velmi rozumná investice za hodnotu, kterou ti to dá. Není ovšem voně šířené. T

13.03.2009 17:48:50 #3 

Příspěvků: 8258

administrator

(Pavel_Elan_SLX, ) Másine, vyvaruj se hlavně těch půjčených obyčejných pěnovek. Špatným vercajkem jí carving spíš znechutíš. Pokud jí budeš něco půjčovat, tak pořádné lyže. Co se metodiky týče, nezatracuj hned „známý český web“. Dost lidí pořád učí carving stylem: zakloň se, špičky musí být nad sněhem a v oblouku nadzvedni vnitřní nohu :) Klidně může jet podle Bodeho, někteří učitelé před jeho videem varují, ale já si myslím, že není proč to nezkusit.

13.03.2009 21:12:30 #4 

Příspěvků: 8258

administrator

(MirkoCarver, ) Tady je video z carv.cz: http://www.carv.cz/html/menu.htm Tady něco málo: http://petr.atlasweb.cz/skivideo/ Na výuku carvingu pro holku bych volil lyže 140–150cm s radiusem 10–11m.

14.03.2009 00:07:10 #5 

Příspěvků: 8258

administrator

(ivan, ) Pavle, zase musím některých „pěnovek“ zastat. Takové Phase od Sportenu snesou vážně hodně a přitom je to docela levná pěněná lyže. Troufl bych si je dokonce – na určité úrovni – označit za „pořádné lyže“. Viz též můj příspěvek na toto téma ve vedlejším vláknu.

14.03.2009 10:59:38 #6 

Příspěvků: 8258

administrator

(radek, ) cauky jestli mas jejich DVD , tak mozna bys mohl ho dat na internet, pokud tedy nepatris k tem typickym cechum s nazorem, "co sem zaplatil ja to si musi ostatni zaplatit taky jen at se placnou pres kapsu, preci to nebudou mit zadarmo, to by nebylo fer " prosim ale nerad bych tu vyinscenoval diskuzi o warez, to sem nepatri, takze proste napis treba jenom ne, nedam a je to. dik

14.03.2009 14:59:25 #7 

Příspěvků: 8258

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) který dporučuješ bych považoval za nešťastný (píchnutí holí před obloukem, zvýrazněnej vertikální pohyb atp…) – ach jo. Způsobů, jak se naučit využívat vykrojenejch lyží k pěkně a snadno na hraně vyjížděnejm obloukům je dost – tyto doporučený bych spíš považoval za škodlivý :-)… – i když … – za nějakej čas se člověk ke správnýmu provedení docela přirozeně prolyžuje, aniž by mu takto předváděnej začátek nějak vážně uškodil… :-). Co zkusit VYLEPŠOVACÍ LYŽOVÁNÍ :-)???

14.03.2009 15:09:59 #8 

Příspěvků: 8258

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) Sofa Ski school je opravdu asi nejlepší video – a možná úplně stačí ukázka, která je volně dostupná na netu… ty základní věci tam jsou (měl bych snad m.j. vážnější výhradu k tý ukázce, jak si rukama tlačí kolena ke svahu… – protože ta kolena nejsou to hlavní a prvotní a rukama se opřít do kolen znamená se dost ohnout v pase, což rozhodně taky může fixovat špatnerj návyk… Způsobů, jak se naučit využívat vykrojenejch lyží k pěkně a snadno na hraně vyjížděnejm obloukům je dost – a hlavně – za nějakej čas se člověk ke správnýmu provedení docela přirozeně prolyžuje, aniž by mu „neodborně“ nebo špatně vedený začátky nějak vážně uškodily… :-). Co zkusit VYLEPŠOVACÍ LYŽOVÁNÍ :-)???

14.03.2009 15:29:36 #9 

Příspěvků: 8258

administrator

(Pavlos, ) HOnzo uklidnil. Předminulý týden jsem byl s dcerou na školním lyžování na takové rekreační sjezdovce-placce.
Na tom kopečku si člověk prostě nezalyžuje, tak jsem chtěl vyzkoušet doplňková cvičení z knížky Jak dokonale zvládnout carving. Zkoušel jsem tlačení do kolen a dlaně na vnitřní koleno kvůli zatížení vnitřní lyže. Po pár jízdách jsem to vzdal, protože mi to prostě nešlo resp. svah byl taková placka, že jsem tímto způsobem udělal 3 oblouky a už jsem brzdil dole u vleku. Pocit z jízdy žádný.
Tak jsem nasadil vajíčko a ejhle. Najednou to bylo úplně něco jiného. Ve vajíčku MUSÍŠ použít příklon pánve ke svahu a ta vnitřní lyže jede taky tak nějak samozřejmě. Jen jsem si před učitelkama připadal trošku jak frajírek.

14.03.2009 17:33:17 #10 

Příspěvků: 8258

administrator

(MirkoCarver, ) HOnzo, Jára to má na svém servru jako „etalon oblouků“, tak jsem to sem vložil…

14.03.2009 19:56:05 #11 

Příspěvků: 8258

administrator

(TomáS, ) Nemám problém to kamarádům půjčit, ale dát to na net mi připadá hloupý. Ten týpek na to videu je mi sympatický, lyžuje jako bůh (nikoho jsem tak pěkně jezdit neviděl), krásně a jednoduše vysvětluje jak na to a opravdu hodně mi to dalo. To vše za přijatelnou cenu. Myslím, že to co udělal, je super a bylo by mi fakt blbý, jeho práci takhle podrážet. Znova opakuji investice 35 EUR do jeho dvd, je jedna z nejlepších, který jsem do lyžování udělal. T

14.03.2009 21:17:08 #12 

Příspěvků: 8258

administrator

(radek, ) skoda , ze nedas se neda nic delat , je fakt ze sem patral na warez forech a na torrentech a kde nic tu nic.nasel sem to akorat na placenejch forech,ale to si to rovnou muzu koupit. mno nic budu patrat dal, kdyz nebude tak se bez toho holt budu muset obejit. aspon zes to napsal na rovinu a neudelal tu pulstrankovou prednasku o skodlivosti warezu. :o)

14.03.2009 21:27:03 #13 

Příspěvků: 8258

administrator

(radek, ) vylepsovaci lyzovani by me asi moc nepomohlo, pac me ucil lyzovat tata podle Stenmarka(80-ta leta), tudiz lyzuju dobre , agresivne ale zacinat oblouk na vnitrni noze pro carv to si budu muset vstipit sam a to vycemene soustredenym zkousenim nekde na placce tak 3 h abych se posunul dal a zmodernizoval styl. teoreticky to vim jen proste predelat ten zvyk kterej praktikuju 24 let bude chvilku trvat.

14.03.2009 23:01:45 #14 

Příspěvků: 8258

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) napsal jsi úplnou pitomost – " … začínat oblouk na vnitřní noze pro carv … " – to je nejspíš nějaká samoúčelná pitomost, kterou nevím kde a nevím proč si slyšel nebo četl a nějak nesmyslně sis to spojil s lyžováním… Sjíždět z kopce lze opravdu mnoha způsoby – různým nadskakováním, točením se dokola, jízdou pozadu, jízdou na jedný noze – ať už vnější nebo vnitřní, vykloněním z oblouku i vkloněním do něj, s dotykem vnitřní ruky i dotykem oběma rukama, dotykem zadku a u obratnějších i břicha, s rytím ztopořeným údem i rukou u štítku brigadýrky… – tak lze opravdu sjíždět. Lyžování v pojetí, který praktikujeme ve vylapšovacím lyžování znamená co nejúsporněji, co nejjednodušeji , nejbezpečněji, nejpohodlněji, nejplynuleji a s co největší rozkoší v jakémkoli terénu (hlubokém sněhu, na ledu i v boulích…) umět využít při jízdě téměř dokonalých vlastností moderních lyží… Obloukům, kdy pata lyže jede stejnou stopu jako špička a zůstávají za tebou dokonale vykrojené koleje říkáme oblouky carvingové… :-)… Klidně se můžeš zúčastnit :-)

14.03.2009 23:12:44 #15 

Příspěvků: 8258

administrator

(ivan, ) Sice nejsem ten typickej Čech „„co sem zaplatil ja to si musi ostatni zaplatit taky jen at se placnou pres kapsu, preci to nebudou mit zadarmo, to by nebylo fer“, ale coby jeden z těch šmejdů, kteří se snaží uživit plody své duševní práce a chtějí ji mít chráněnou copyrightem, ti za tvůj přístup děkuju. Souhlasím, že diskuse o oprávněnosti ochrany duševního vlastnictví (zajímavé příspěvky viz např. na stránkách libinst) může proběhnout v době, kdy už nebude sníh. Proběhnout taky nemusí, stejně jako nemusí být tvorba v situaci, kdy se potenciální uživatelé (mého) duševního vlastnictví budou na věc dívat jako tady radek. Díky takovým se utvrzuju v tom, že cennější know-how nepatří do diskuse, nýbrž do časopisu, který si radkové alespoň musejí koupit. Ba možná to nepatří ani do toho časáku: proč radit, jak brousit lyže nebo frézovat boty? Přijďte, zaplaťte, já vám to udělám…

15.03.2009 02:05:28 #16 

Příspěvků: 8258

administrator

(radek, ) bohuzel tuto pitomost rikaji zcela jasne a zretelne v instruktaznim CD pro vyuku carvingu, je to sice ten " navod na pouziti carvingovych lyzi" od hannahu,ale nic lepsiho nemam (kdyz nepocitam ty 5 min. instruktazni videa z youtube) , kdyz me ten hamoun nahore nechce dat ke stazeni DVD Sofa ski school :o)

takze jestli jsem placl kravinu , tak s eomlouvam,ale jiny zdroj informaci opravdu nemam- rikaji tam doslova , ze pro radikalni carving je treba zacinat oblouk na vnitrni noze a dokladaji to cvicenim pri kterem vnejsi nohu zvednou a nechaji vnitrni nohu vykrojit oblouk. tak safra jestli nekdo mate nejake instruktazni videa o kterych si myslite ze jsou spravna tak sem s nima. hodte je treba na iskladku. dik moc

15.03.2009 02:16:06 #17 

Příspěvků: 8258

administrator

(radek, ) no a je to tady, takovate diskuze sem opravdu nepatri, dusevni vlastnictvi naprosto chapu, jen mezi urcitou komunitou byva zvykem si jakymsi zpusobem pomoci. samozrejme to je vzdy naukor neceho nebo nekoho. Howgh

15.03.2009 02:24:17 #18 

Příspěvků: 8258

administrator

(ivan, ) „nejlepší instruktážní videa“ jak optimálně sjíždět na upravené trati, nabízejí každoročně od konce října do poloviny března přenosy, záznamy a šoty ze Světového poháru. Zatím poslední ročník tohoto volně šířeného materiálu včera skončil. V takovém lyžování není místo a čas na nefunkčnosti a kudrlinky. Uspěje jen to, co opravdu funguje. Provedení je sice excesivní a odpovídající podmínkám tratí, rychlostem a schopnostem „demonstrátorů“, ale základem je opravdu univerzální a funkční technika.

15.03.2009 08:13:41 #19 

15.03.2009 08:49:23 #20 

Příspěvků: 8258

administrator

(Pavlos, ) právě Sofa Ski School o které píše TomáS.
Za 29€ si můžeš objednat jejich výukovéDVD.

15.03.2009 09:18:53 #21 

Příspěvků: 8258

administrator

(Petr N, ) Díky kurzovým rozdílům trochu levnější DVD

15.03.2009 10:00:07 #22 

Příspěvků: 8258

administrator

(tuty, ) Dvanáctidílný seriál je taky zde

15.03.2009 13:23:38 #23 

Příspěvků: 8258

administrator

(ivan, ) Stenmark koncem 80. let poté, co strávil kloubové tyče, už má k modernímu účelnému lyžování mnohem blíž než všichni ti hlasatelé (sice legitimních, avšak) neuniverzálních a menšinových směrů sjíždění. Jeho technika, úměrná účelu a možnostem tehdejšího materiálu, už obsahovala naprostou většinu toho, co uznáváme i dnes.
V té době se už u špičkových jezdců prosazovaly prvky toho, čemu se těsně po polovině 90. let začalo hromadně říkat „carving“. To bylo ještě předtím, než se někteří vyznavači „snowcarvingu“ (takto jako prvý označil Kuchler) pokusili základní obecný termín carving (= jízda v oblouku po hraně) přisvojit právě pro dalším vývojem vzniklý „new-school snowcarving“ vyznačující se mj. důrazem na vnitřní lyži. Jedním z extrémních postojů a věčným zdrojem terminologických i faktických zmatků je pak naprosté oddělení „lyžování“ a „carvingu“, jež hlásají i autoři onoho „návodu“. Ale tohle všechno je už stokrát probraná stará vesta. Už se mi to ani nechce komentovat, je to pořád jak u blbejch :-(((

15.03.2009 13:54:40 #24 

Příspěvků: 8258

administrator

(ivan, ) Při vší úctě k tomu, jak Klaus Mair umí jezdit (dobře, ovšem na slalomce s R 11,5 m na dobře zvoleném sněhu a svahu musí staatlich jako on umět), mě to, co jsem viděl na ukázce pod http://www.videohned.cz/…-Lesson.html , rozhodně nenadchlo.
Pak jsem viděl i jiné kousky, to vypadalo hezky přehledně a bez zbytečných složitostí to vypichovalo obvyklé nedostatky. Potřeba uspět na americkém trhu autora zjevně přinutila jak k chytlavému uchopení tématu pomocí „sofa“, tak k blbuvzdorné srozumitelnosti, již klient s okouzlením přijímá. Celkový úsudek bych si ale mohl udělat až po shlédnutí celého materiálu. Zatím to na mě dělá dojem jednoho z přístupně udělaných programů prezentujících jakýsi standard pokročilé rakouské výuky.

15.03.2009 14:52:27 #25 

Příspěvků: 8258

administrator

(TomáS, ) se samozřejmě poněkud liší. Já jako představitel cílové skupiny, který dostal poslední lekci jak lyžovat od svého otce v 8 letech a tím bylo jak se nazout do toho debilního vázání (s tím umělohmotným bordelem na botě a takovým pístem na špičce vázání, myslím, že se to jmenovalo nějak od G…) Pro samouka, který se snaží nějak lyžovat a nikdy nebyl nikterak konfrontován s lyžováním závodním, je přístup Klause úplně super. Skutečně největším přínosem toho DVD je způsob, jakým vysvětluje základní chyby a jek je odstanit. Jo to prostě so easy. Hlavně je super ta teoretická příprava, dívat se párkrát na tohle DVD a pak si třeba na dva dny vzít dobrýho instruktora je skutečně asi super. Já mám pocit, že lyžuje skvěle a především krásně názorně. To co řekne, pak přesně předvede, že je to každýmu jasný! Já, jako cílovka, tedy říkám SUPER, ale chápu malé popíchnutí…:-) Ps ad. jeho materiál, taky už jsem pochopil, že chci-li ukazovat své umění v plné kráse, je nejlépe zakoupit lyži s rádiusem malým a o trochu měkčí. To jsem právě udělal…, to dá tak 20% k tomu nový boty dalších 30% a bude ze mě hned profík :-)))))))))))) T.

15.03.2009 15:31:43 #26 

Příspěvků: 8258

administrator

(radek, ) rozhodil sem site na privatnich trackerech a premium sekcich serveru, tak uvidime jestli to nekdo nema, kdyz to najdu, tak to sem hodim slibuju

15.03.2009 15:35:00 #27 

Příspěvků: 8258

administrator

(Noshaq, ) Klaus Mair ze Sofa ski school je muj kolega z Mammoth Mountain kde taky cele DVD natacel. Dokonce jsem nektere casti pomahal filmovat. Pro ty co by si radi stahli video bez placeni: za Klausem nestoji nejaka velka produkcni firma. Cele DVD natocil sam s pomoci par kamaradu jako kameramanu, sam jej cele vymyslel, editoval, propagoval. Trvalo to temer dva roky, stovky hodin prace, teprve loni na jare mu nabidla zastoupeni uz hotoveho produktu Matchstick Production. Klaus si tech par babek zaslouzi… Co se tyka jeho lyzovani, Ivan ma pravdu, ale nic neni dokonale. Co mi osobne na jeho lyzovani vadilo bylo nadmerne predsunuti horni lyze a prilis brzke zalomeni jeste hodne nad spadnici. Malicko old school. Obcas se stim potykam i u jeho byvalych klientu. Jinak ale dvd poslouzi bezvadne. Jak uz napsali jini, jednoduche a prime bez zbytecnych slozitosti.

15.03.2009 15:39:05 #28 

Příspěvků: 8258

administrator

(radek, ) tak to nekomentuj

15.03.2009 18:31:49 #29 

Příspěvků: 8258

administrator

(tuty, ) to vázání bylo G-30,také jsem se s ním trápil:-)

17.03.2009 12:00:20 #30 

Příspěvků: 8258

administrator

(ivan, ) Hi Noshaq, rád se s tebou zase po letech potkávám na webu. Díky za some background info. Že je to „samizdat“ je vidět i na tom, jak neměl možnost prázdné sjezdovky a překážejí mu tam jiní lyžaři. A je mi jasné, že do toho šlo plno práce i starání. Což svým způsobem znám, stejně jako vykrádání textů, a i proto mi neúcta k takové práci vadí. Ale to spíš na okraj.
Nechtěl jsem být moc zlý, ale to předváděné (nejde mi zvuk, budu si muset ještě pustit i s komentářem) „prolamování kolen“, nadměrné předsouvání horní lyže a vyjíždění oblouku v záměrné excesivní protirotaci možná vede jednoduše a rychle i pohybového trumberu k „aha-momentu“, ale coby základ správné funkční techniky je to IMO zavádějící. Jak už tady padlo (HOnza?) a jak jsem už také vícekrát porůznu psal, na dnešních lyžích se dá zatočit řadou způsobů. Ony to unesou a celkem poslušně ten oblouk vyjedou (krátká plácačka s R 11,5 určitě), ale za optimální bych je jen proto nepovažoval.
Pokud někdo chce vzorové provedení Made by Austria, zkuste si sehnat Ritchieho Bergera, existujou s ním tuším tři DVD. Všechny nebo nekteré vyrobené pro Japonsko. Vzorové provedení v „elegantní“ části, krásná sportovní jízda na úrovni volně jedoucího závodníka, skvělé boule. (Nevlastním, ale viděl jsem.)
Btw, co Harald Harb a jeho produkce? Jsi v obraze? Sleduju na webu (PMTS a tu a tam i epicski) nekončící šarvátky a jeho typický agresivní marketing. Jak se ti jeví on, jeho DVD (např. Essentials) a případně ty věci okolo? Díky.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy