Jedny lyže - ONLY - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Jedny lyže - ONLY

06.05.2009 15:27:53 #1 

Příspěvků: 8275

administrator

(TomáS, ) Sezóna je u nás pryč, diskuze uvadá, přispěvatelé odlétají do teplých krajin. Tak mě napadlo, že bych nadhodil téma, o kterém jsme se už bavili s HOnzou a Másinem na VL2. Představte si prostě tu „HROZNOU“ situaci, že můžete lyžovat celou sezónu jenom na jedněch lyžích!!! Řekněte jaký to budou!!!. Nejlépe rovnou typ nebo alespoň parametry. Napište ale hlavně proč jste tak vybrali. Radíme tady lidem, co si mají koupit a to jde snadno. Jakmile se to ale týká mě, tak si na tenhle domácí úkol budu potřebovat vzít dovolenou, protože je to tak strašně složitý, že ještě nevím jestli si náhodou veřejně neodpovím, že jsem blbec. No a v neposlední řadě tak možná vznikne zajímavé vlákno k výběru jedněch lyží. Bylo by fajn, kdybyste taky napsali co jezdíte teď za lyže, jak jezdíte a co preferujete a taky výšku a váhu. T

06.05.2009 16:18:02 #2 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) Díky za snahu nenechat umřít forum!
1. Vyjdu-li pro jednoduchost úvahy z toho, že bych se pohyboval převážně jako dosud v podmínkách našich hor a rakouských Alp, nemám co řešit. Obřačka 190 cm, na níž trávím naprostou většinu svého lyžovacího času i nyní. Ty nemnohé dny, kdy to kvůli měkku (nový sníh, teplo) není lyže vhodná, bych oželel. Krátkou lyži už s výjimkou „povinného“ otestování nepoužívám vůbec, protože mi jízda krátkými oblouky způsobuje bolesti v kolenu. Ale ani kdybych je měl nejzdravější na světě, za obřačku bych neměnil.
2. Pokud bych zadání mohl zkomplikovat některými „kdyby“, stává se odpověď velmi obtížnou.
Kdybych se octl nebo mohl pobývat na Aljašce nebo v nějakém jiném prašanovém ráji, nejspíš bych propadl hlubočáku a jezdil příslušné lyže.
Kdybych měl zdravé klouby, zkusil bych freeride a nedokážu říct, jestli bych se na něj nepřeorientoval. Neboť v takové úvaze už pracuju se situacemi, které pořádně či vůbec neznám, a tudíž nedokážu zodpovědně odhadnout.
Proto bych se raději držel modelu ad 1. Znáte to: „kdyby měla tetka kulky…“ To by z toho vzniklo jiné téma – sbírka tužeb a přání.
Obřačka 192 cm/27+, alternativně další 189/24?, 186/27+ a 186/27+, občas S-G 209 cm, v měkku různý erár v šířkách 86, 93 a 99 mm. 185 cm/asi 84 kg.
P.S. Off topic: pro velké masochisty a hlavně Kraba: přestřelka mezi zastánci České školy lyžování a vzdělání apuláckého o učebních materiálech, ale taky o tom, jestli čeští „lyžařští docenti“ umějí nebo neumějí lyžovat – viz http://diskuze.skiplus.cz/ – hlavně „červená lajna“.

07.05.2009 10:12:56 #3 

Příspěvků: 8275

administrator

(TomáS, ) Vlákno jsem sice založil, ale odpověď si sám pro sebe zatím nedokážu, protože to ve mě ještě neuzrálo. Ta představa vybrat jenom jedny je děsná. Nejlepší svezení je bezesporu na obřačkách, ale i přesto že mám už tak kompromisní řešení obřačky „dámský“ 180cm, tak prostě musím přiznat, že má technika není tak skvělá abych si na tý lyži v blbejch podmínkách pěkně zajezdil. Taky nebydlím na horách jako ivan a nemužu si dát každý pěkný ráno dvě hoďky. Prostě musím brát, co je a to je velkej rozdíl. Na kratší lyži mě zase děsí ta strašná nuda na superupravených pistách na Kronplatzu, kde by mi ráno tekly slzy. Letos jsem dokonce svezl pákrát v prašánku a taky jsem z toho nemohl spát, jaká to byla paráda. No a teď bych se kvůli tý debilní otázce měl něčeho vzdát. Radit někomu, jedna lyže to je jasný… 170 až 180 cm rádius 14 až 16, nejlépe malinko širší 70 až 75, to jde jednoduše. Dokonce takový lyže i pěkně jednou ale pravda je, že těch 10–20% vrcholného zážitku, o který mi jde, nedokáží zprostředkovat jako ty lyže speciální na danou disciplínu. Tak mám jezdit a nebude to ani ryba ani rak a nebo se vzdát třeba prašanu, blbých podmínek a brát jenom obřačku...... No prostě jsem to ještě nerozhodl. Raději bych uvažoval jakou pátou lyži pořídit než tuhle blbost…:-)))) PS: Krabe čekám na tebe až si dáš tohle mentální cvičení. Musíš to vzít ale poctivě a do tý situace se fakt vžít, aby tě to bolelo, jasný :-))) T

07.05.2009 11:28:38 #4 

Příspěvků: 8275

administrator

(arsi, ) Ktoré lyže ako jediné? Dosť často kladená otázka.Nerád by som sa takto rozhodoval,pretože mám lyžovanie rád ako celok.Súhrn všetkých disciplín.Aj keď jazdím takmer výlučne alpské disciplíny,mám ohromnú radosť aj z freeridu.Keď sa teda k nemu dostanem.Ešte som neskúšal park,ale nemali by ste najmenší problém ma presvedčiť,aby som sa išiel rozbiť na najbližšie zábradlie,kic­ker,halfpipe.
Ak by som niekedy skončil s alpským lyžovaním,tak moja volba je:freeride,alebo freestyle BC,dlhá ±190cm/pod botou 110mm+ako jediná lyža.A ak ostanem na zjazdovke,tak u mňa zvíťazí obračka±190cm.Ako volba z rozumu,nie z vášne.Obľúbenosť lyží podľa disciplíny mám totiž asi nasledovne.Na voľno: obračky 60%,slalomky 40%.V bránach: obračky 30%,slalomky 70%.

07.05.2009 15:02:13 #5 

Příspěvků: 8275

administrator

(kumestrol, kumestrol@freeskiing.cz) No na jedne uni lyzi se tady asi tezko schodneme :-). Ja za sebe muzu rici, ze asi neudela chybu nikdo, kdo poridi lyze se stredem 85–95 mm a radiusem mezi 17–22 m. Podle mne se na teto lyzi da jezdit celou sezonu vsechno, zabava na sjezdovce (zadne kratke oblouky do zblazneni), ale i v terenu uz to je plnohodnotna lyze – pokud zrovna nespadne metr noveho. Myslim si, ze nejp. do peti let bude temer kazda alpska znacka prodavat hlavne lyze s podobnymi parametry a bude je nutit lidem jako uni lyzi.. myslim, ze uz i dneska jsou k mani lyze, ktere uspokoji alpskeho jedince na vsech povrsich.. Ivane, vyzkousej poradny freeride.. jezdi jen kdyz bude powder! ten klouby nenici, tenje hladi.. ver, mi, jsem tezky a tohle je pro mne uleva…

07.05.2009 20:52:53 #6 

Příspěvků: 8275

administrator

(Mirek, mirko.vorisek@seznam.cz) Jsem v té „HROZNÉ“ situaci, mám jen jedny lyže a to Lusti RT 165/R14m. Myslím, ideální volba. Bez problému zvládají krátký oblouk i rychlou jízdu v dlouhém oblouku. Lze na nich jet agresivně silově i pohodově bez větší námahy, jak je třeba. Díky šířce, nejsou vhodné do hlubokého prašanu, ale v ČR se to stane jednou za několik let. Rozbitou odpolení sjezdovku zvádají v pohodě.

08.05.2009 13:57:37 #7 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) Díky za radu a agitaci, Lojzíku. Prašanu jsem se nikdy nebránil, naopak, a to ani v dobách, kdy lyže byly o polovinu užší než dnešní prašanovky a kdy se ještě ani neznali rodiče spousty dnešních riderů. Akorát příležitostí se v něm svézt, pokud ho cíleně nevyhledáváš (počasí, lokality), je pomálu.
Věř mi ale, že za ty roky mám dokonale rozmyšlené a ověřené, co dělat a co ne (detaily sem nepatří a je to můj problém), abych pro mě přijatelným způsobem lyžařsky vydržel co nejdéle.
I já jsem riskl podobnou, jen poněkud umírněnější prognozu ohledne budoucích lyží. Myslím ale, že 85–95 mm, tedy jakýsi průměr cca 90 mm, už je pro NAŠE podmínky trochu příliš. Takové měkko, aby to byla šířka optimální, u nás po většinu nejvytíženější sezony nebývá.
Naopak třeba na západě USA, pokud vím z webu, se už lyže pod 80 mm skoro neprodávají a v nezávodním lyžování málo používají. Neboť v tamějších typických podmínkách to svou logiku má.
Pokus Rossignolu udělat top-sjezdovkovou lyži 80 mm (Radical 9X Oversize), zatím bez mně známých zásadních negativních ohlasů, ukázal, že něco takového už asi reálné je. Nakonec stejně jen navazuje na mnohem starší praxi Snowriderů, VR a Edelwiserů.
Obávám se ale, že lyži 90–95 mm už nemůžeš udělat dostatečně tvrdou tak, aby se reboundem přiblížila třeba obřačce a odváděla na tvrdu podobnou práci. A samozřejmě i proto, že ji potřebuješ do určitých podmínek – má to přece být „uni-lyže“ – taky měkčí. V takové široké, dlouhé a přitom tvrdé traverze by asi vznikaly síly obtížné k ukočírování (pro jezdece a možná i pro materiál) a možná by tam i distribuce kmitů probíhala dost svéhlavě. V měkku to samozřejmě nevadí, ale co na opravdovém tvrdu, které u nás mnohdy statisticky převažuje?
Vidím tam určité meze kombinovatelnosti parametrů jako délka, šířka a tvrdost (torze i flexe) a také krojení/radius. Kde ty meze skutečně jsou, nevím, ale jako reálnou horní hranici pro lyži určenou pro většinového dobrého lyžaře jak na tvrdou (ve smyslu hodně upěchovaného sněhu či ranního přimrzlého manžestru), tak i měkkou pistu bych viděl tak těch cca 85 mm. Víc už ne. Ale možná se pletu a vývoj mě časem přesvědčí.

08.05.2009 19:22:59 #8 

Příspěvků: 8275

administrator

(Duro, ) Primarne som zacal jazdit freeride este pred freeski medialnym boomom a pamatam casy ked som bol na Chopku so sirokymi lyzami ( Fischer bigstix 106mm ) jediny a v rade na lanovku som bol za exota so skokanskymi alebo vodnymi lyzami … Samozrejme jazdim aj na zjazdovke a bohuzial viac ako by som chcel. Pocet idealnych prachovych dni sa da zratat na prstoch jednej ruky, takze som na zjazdovke ovela viac ako v terene ( pre orientaciu na lyze sa dostanem tak 45 krat za sezonu ).
Mam doma 5 parov lyzi, 4 freeridovky a jedny civilne obracky ( Volkl P60 GC 188cm R21). Niekedy som bral do auta dva pary, samozrejme freeridovky a pre istotu aj na zjazdovku. Ale poslnedne tri roky som bol na P60 snad 6krat, tento rok 1×, minuly na zaciatku sezony kym bol iba technicky sneh asi 5× a predminulu zimu som ich ani nevitiahol z pivnice.
Mne sa ako idealna univerzalka javi co najtvrdsia freeridovka, so stredom cca 100 mozno az do 105 mm, obrakovy radius cca R28 a dlzka samozrejme nad 190cm. Taketo nieco som nasiel v CHOC Pleasure 130–100–120 R28 dlzka 197cm. Jazdim na nich v podstate celu zimu ( uz tri sezony , mam dva pary ) a uz nespekulujem ci brat este aj lyze na zjazdovku. Nepamatam sa ze by som mal problemy pocas zimy na tvrdej piste ani na technickom snehu. Samozrejme o hrany sa nestaram ako pravoverny freerider, ale naopak ako naruzivy zjazdovkar :-) … a brusim na 87/1–1.5. A tie lyze maju aj rebound, neviem ci porovnatelny s ozajstnymi obrackami ( nejazdil som, ale asi by som mal vyskusat ) ale ovela vacsi ako Volkl P60. Aby som to neprehanal s chvalou tak jediny problem ked som si nebol uplne 100% isty bol teraz ( 2–3 tyzdne dozadu ) pri jarnych lyzovackach ( cez den teplo, odmak vecer mraz ) prve dve tri jazdy kym to bol skor lad ako zmrznuty sneh. Ale ked som sa dival okolo seba nemal som dojem ze by na tom boli ostatni lyznici lepsie :-)
Vyska/vaha 188cm/cca 100 kg a maturoval som este za komunistov :-)

08.05.2009 20:34:27 #9 

Příspěvků: 8275

administrator

(Pavlos, ) a tak musím přispět se svojí troškou do mlýna.
Pro mě takový ideál představují Nordica Dobermann Spitfire Pro v délce 170 cm. Pro mě 175/88 je to ideální lyže jak na tvrdo tak i na odměk.
Jako alternativu bych viděl Head iSupershape Magnum SW ve stejné délce.

09.05.2009 14:53:05 #10 

Příspěvků: 8275

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) na tohle zadání odpovědět jednoznačně – vlastně nikdy cca od svejch 12 let) jsem jen jedny lyže neměl – vždycky to byly slalomky + obřačky – přestože dřív mezi nima (SL – OS), kromě jejich dýlky, nebyl podstatnej rozdíl… . no a v carvingovým období si nějak neumím představit mít jen slalomky nebo jen obřačky, nebo SG… Pokud mám říct, který mám nejraději, tak to jsou jasně OS (182–193, R 21–27 – v tom nějak necítím velkej rozdíl ). Pak, když jsou podmínky (málokdy), tak snad ještě raději SG 203 – 207). Ale na krátkým nebo trošku užším kopci jasně SL 165. Freeride neřeším – třeba do hlubokýho vjedu rád kdykoli a na čemkoli (teda kromě SG, který maj tak děsně plochou špičku, že neane vyplavat nad povrch :-):-):-)…).
Kdybych už „musel“ mít jen jedny lyže, tak mi to je v podstatě úplně fuk zdali SL nad 165 nebo obřačky pod 193cm – holt bych to zatáčení musel přizpůsobit… No a značka??:, tak to už je úplně jedno, přijde mi, že všechny jsou víceméně stejně dobrý – zase jde jen a jen o přizpůsobení se… Ale hlavně – to lyžování mám tak rád, že kdyby bylo nejhůř, tak bych se koneckonců spokojil s jakejmakoli lyžema, který by měly alespoň dobrý hrany…:-)…

11.05.2009 08:29:41 #11 

Příspěvků: 8275

administrator

(Krab, ) Sám jsem byl 2× v situaci jednolyžné, jednou s rekreační univerzálkou 167/16m, jednou se slalomkou 165/11. Pokud jezdím převážně na sjezdovce (já jenom), preferoval bych teď jednoznačně lyži tak kolem 180 cm s R přibližně 18 m, asi nějaký tvrdý skicross tak kolem 72 mm pod botou. Když se do toho chce šlápnout, poskytne požitek slalomky, když se jede rychle, stabilitu obřačky. Ale mám čím dál většího tucha, že jde mnohem víc o konstrukci lyže, než o konkrétní rozměry.

11.05.2009 10:15:24 #12 

Příspěvků: 8275

administrator

(TomáS, ) dlouho jsem přemýšlel, lákalo by mě to říct obřačka a i přesto, že mám dámskou tak bych ji jako jednu asi nebral. Musím si prostě férově přiznat, že je pořád dost podmínek, kdy na se na tý obřačce zase už tak pěkně nesvezu a cítím, že lyže je moc tvrdá a chybí mi síla a technika. Protože ale nejraději jedu trochu rychleji, tak by to byla (když jenom jedna, tak proč se upejpat) – takže Muscle car od Core, http://www.coreskis.com/…llektion.php ve 178 cm. Šířka pod botou 69 a rádius někde kolem 18m. T

11.05.2009 11:50:02 #13 

Příspěvků: 8275

administrator

(Krab, ) I takto to lze vyřešit bez ztráty kytičky.

11.05.2009 11:54:34 #14 

Příspěvků: 8275

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) – když už není možný se trefit přesně, je nutný se trafit správně :-)… – souhlasil bych s tebou :-)… Jinak jsem letos (a nejen u Oldy) viděl několik dalších krásnejch drahejch kousků :-)… O jednom takovým jsme s Oldouve čtvrtek mluvili (vpředu viditelně úzká a vzadu viditelně široká R27 obřačka) – že by jí vzal na případný odzkoušení na Kaunertal v plánovaným termínu V.L. 10. – 14.6…:-).i

11.05.2009 12:56:40 #15 

Příspěvků: 8275

administrator

(TomáS, ) výběrem spokojený. Když už jenom jednu, tak proč si nepopřád něco zvláštního. Btw měl jsem ji půjčenou na VL2, i když v poněkud poškrábaném stavu, což nesnáším. Pro mě lyže, která byla zatím jednoznačně nejlepší v disciplíně „utlumení kmitů a vibrací“. To se fakt musí nechat. V ostatním docela ostrý racecarver s charakterem obřačky, co fakt pěkně jede na tvrdým na hraně, i když ve vetší rychlosti je už znát menší rádius a délka. PS1: obřačka vzadu široká, může být rozhodně zajímavý zážitek, u kratší lyže to trochu kope u delší to může pěkně pomoct… PS2: termín VL3 mám v patrnosti, ale zatím se nedokážu vyjádřit. T

12.05.2009 21:06:12 #16 

Příspěvků: 8275

administrator

(Mirek, mirko.vorisek@seznam.cz) Chudák začátečník, který si to tu přečte a nechá se nedej bože inspirovat :-)

12.05.2009 23:05:48 #17 

Příspěvků: 8275

administrator

(Marty, ) co si příští rok pořídit.Uvažoval jsem o Lusti SCT.Píšou,že konstrukce je stejná jak u řady RT a mělo by to být něco mezi slalomkou a obřačkou.Uvažuji o délce 177cm ,nebo 182cm. Ale nachápu,proč v délce 177cm je ta lyže tak lopatovitá s rádiusem 15m.Chtělo by to nejdřív vyzkoušet.Rozhodně to bude pro mě skok z těch mých SLX 155.

13.05.2009 08:23:41 #18 

Příspěvků: 8275

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) pokud snad vleze na tyhle stránky, zřejmě nebude úplnej hlupák a tudíž pozná, že tohle vlákno se týká lidí, co mají dost zkušeností s lyžováním a lyžema a porozhlédne se po jiných vláknech. Fakt ale je, že speciálně začátečnický vlákno tu není a tak ho založím :-)

13.05.2009 10:37:34 #19 

Příspěvků: 8275

administrator

(TomáS, ) budou dost odlišné, 177/R15 není úplně to samé jako 182/R18. Měli jsme doma nejvyšší modely krosek od Voelkl a Atomic přesně s těmito parametry. Délka a geometrie už jisté vlastnosti předejímá a tohle bylo cítit. Jinak v každým případě si po přechodu z SLX 155 budeš připadat jako na lyžích a ne jako na bruslích:-). T

13.05.2009 11:40:58 #20 

Příspěvků: 8275

administrator

(Krab, ) že SCT jsou dvou základních typů: točivé a netočivé. Jako přechod bych volil netočivou krátkou 172.

13.05.2009 11:53:56 #21 

Příspěvků: 8275

administrator

(TomáS, ) takhle dělají , trochu to na těch stránkách mate, ale co se dá dělat. Asi bych to oddělil na dvě řady… Kolega se právě vrátil ze Štubaje. Říkal, že bomba a na fotkách to vypadalo pěkně.....

14.05.2009 12:28:46 #22 

Příspěvků: 8275

administrator

(kumestrol, ) To jo, asi nema cenu ersit, ze lyze 90 a vice bude odvadet praci obracek.. Ale ja osobne, kdyz sleduji davy lidi na sjezdovkach, malo kdy vidim lidi, kteri by opravdove obracky vyuzili na max. Myslim, ze z masoveho hlediska pujdou lyze proste do sirky vice a vice a obracky budeme znat uz skoro jen z casaku a od par „exotu“ (mysleno uvyzovanim budoucich lyzaru ne moje narazka a urazka :-) ) z pisty.. Uvidime, jak to pujde. mas nejakou srovnavaci studii (data) jak se rok po roku orzsiruje prumerne rada sportovnich modelu?

14.05.2009 16:34:12 #23 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) Jasně, obřačka už je dneska exotický zboží, že by víc než černoška v českým bordelu (možná to přirovnání nesedí, o prvém přehled mám, o druhém ne)? Vidím, že si myslíme totéž a bavit se můžeme nanejvýš o milimetrech – co ještě možná ano a co už asi ne. Ale to se ukáže v praxi.
Třeba někdo opráší starou myšlenku základního středového modulu, na který by se nasazoval tu širší, tu užší „modul adaptivní“ (a lyžař by tak mohl mít lyži širší i užší), a na všechno se budeme dívat trochu jinak? Kdoví?
Studii nemám, musel bych si ji z katalogů udělat. Možná by to bylo docela zajímavé. Už před časem jsem někam psal, že začátkem dekády byly Heady Cyber Cross se 66 mm ještě „cross“ mezi pistou a terénem, dneska už to mají jen některé slalomky. Ale je třeba vidět, že ty dnešní lyže jsou měkčí a lehčí (žádné těžké desky, nýbrž odlehčená integrace vázání), takže se i při větší šířce přehraňujou a ovládají podstatně snáze. Prostě vývoj.

14.05.2009 17:06:43 #24 

Příspěvků: 8275

administrator

(TomáS, ) se dá třeba ráno na Kronplatzu první hodinu a půl. Pak už je i tam moc lidí. U nás snad jenom ve všední den ráno a nebo v ty senzační dny jako 24. a 25.12. a pak 1.1., kdy se snažím vždy lyžovat, i když letos jsem na Štědrý den dostal červenou kartu. Dvouletý dítě je dvouletý dítě. Možná by šlo i přitvrdit s tou využitelností, ale to bych musel být mladší a nesměl bych se tolik bát. Malinko přeháním, ale je pravdou, že když už to člověk nevalí na plno a kouká kolem sebe, aby někoho netrefil tak už to prostě není ono a ten malinkatej kousek k sebeuspokojení chybí, i když i tak to není špatný. V každým případě lidi jsou problém, s tím se mnou asi bude každý majitel GS souhlasit. Nejlepší by bylo, kdyby byly střediska s uzavřenou sjezdovkou pro normální permici a musel bys na ní kupovat zvláštní permici na hodiny. Cena by byla dražší, ale myslím tři hodiny v alplách na super sjezdovce za cenu denního bych asi dal skoro vždycky. Po třech hodinkách bych dal dvě pivka, žebírka a jel bych třeba do sauny. No to jsem zase ujel......:-)))) T.

14.05.2009 18:03:56 #25 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) O „obřačce vzadu široké“ hlavně nesmíš mluvit v Salomonu. To byl první prokazatelný kiks, jehož se tato kdysi novátorská firma se špičkovým čuchem pro trendy a prognozy po deseti letech výroby lyží dopustila. Tehdy udělali obřačku 97–66?-100 a tuto filozofii doplnili montáží vázání cca 10 cm dopředu oproti ostatním. Na ISPO mě tehdy slavný Günther Mader s vážnou tváří přesvědčoval, že zanedlouho budou takové obřačky všechny. (Určitě ho dobře platili, ale až tak dobře, aby tvrdil cokoli??? Ale kdoví, nakonec asi závodník po kariéře, když neumí než lyžovat a když nemá vyděláno OPRAVDU HODNĚ, si asi zase tak moc vyskakovat nemůže…) No, byl to průser, jinak se to nazvat nedá. Jízda hrozná, s přivřením všech očí použitelná na perfektně rovném, ale nerovnosti byly mor. Dělali to tuším dvě sezony, pak se ještě pokusili o jakžtakž elegantní vycouvání pomocí upraveného krojení, kde špička = patka, ale o rok později už svěsili ocas a udělali lyži jako ostatní. Jak jsem ale viděl závodní model popsaný pro nějakou závodnici, měl krojení běžné, ne tohle.
V začátcích carvingových lyží měl ještě Fischer model se špičkou 93 a patkou 94, ale to ještě byl pravěk, kdy se všichni učili. No a pak snad už jenom ta obřačka Blade. Dívám se na to ale jako Poe: NEVER MORE :-(((

14.05.2009 18:40:05 #26 

Příspěvků: 8275

administrator

(HOnza, jv5p@e-nisa.cz) neznám tuhle historii – Ivan je encyklopedik :-).Jen jsem viděl krásně nabarvenou lyži (jo, Blade asi) s pěknou podložkou a nezvyklejma poměrama špička – pata a nevěděl, co si o tom myslet…Přišlo mi to zajímavý a že se na tom chci svézt… – protože mám jakousi představu o tom, co by to mohlo dělat … teda snad… Podložka rozhodně nebyla moc vpředu – třeba i to hrálo u těch Salomonů negativní roli…

14.05.2009 18:57:01 #27 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) Nechtělo se mi hrabat v katalogu, jinak bych dodal přesné sezony, kdy to dělali, a parametry. Když jsem je měl půjčené, postavil jsem je doma vedle nějakých stejně dlouhých K2 a pamatuju, že rozdíl v umístěná vázání byl těch 10 cm. Ale Frantíci vždycky montovali rádi dopředu, i Dynastar. Je to nakonec filozofie každého výrobce a makat dokáže jak lyže s vázáním víc vepředu, tak i vzadu. Ale vesměs jde o rozdíly nanejvýš pár cm, ne o píď.
Měl jsem z těch lyží pocit jako z klokana: malý krátký pacičky vepředu a mohutný péra vzadu. Akorát že klokan na rozdíl od nich funguje :-)
Taky si myslím, že ten tvar + vázání moc vepředu bylo už příliš. Ale čekal bych, že před hozením takové lyže na trh zkoušeli různá krojení a různý montážní bod – čertví, proč se rozhodli právě takto.
Otoh, nebylo to zdaleka jediné „marné“ řešení v branži. Stačí vzpomenout si na spousty píčovinek, které jsme už na lyžích zažili a po kterých po pár sezonách neštěkl ani Čip, natož pes nelyžařský…

14.05.2009 20:31:51 #28 

Příspěvků: 8275

administrator

(jarda, ) Jelikož se převážně pohybuju na malých beskydských kopcích, tak bych jako jedinou univerzálku v případě nutnosti volil Atomic Metron B5i ve 172 cm. Vím, že to jsou lyže, které lidi buď nenávidí, nebo milují a pro mě platí to druhé. Držení na hraně je i na tvrdém povrchu výborné, na měkčím a rozježděném si troufám tvrdit, že naprosto suverénně kralují. Kdesi o nich napsali něco jako: „Houštím, lesem a skrz menší chatky projíždějí jako máslem.“ Je to skutečně opravdový tank, navíc kombinace jejich délky, šířky a rádiusu je sice bláznivá, ale prostě ten pravý „fun“.

15.05.2009 10:47:51 #29 

Příspěvků: 8275

administrator

(TomáS, ) zkusit, ale zatím mi to nevyšlo. Budu se muset buď zastavit u ivana nebo někoho na sjezdovce odchytnout:-))))))

15.05.2009 11:34:57 #30 

Příspěvků: 8275

administrator

(ivan, ) U mě ne. Poslední M B5i se prodaly loni na jaře. Jedině bazary a burzy. Nebo odchytit jardu.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy