Silová a kondičná príprava lyžiara (strana: 17) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Cvičení a posilování Silová a kondičná príprava lyžiara

Silová a kondičná príprava lyžiara (strana: 17)

02.05.2024 15:14:49 #483 

IIIvan muž

Johnycek – aké športy okrem kola(s VO2max 70+) v lete prevádzkuješ? Tuším inline brusle(sakra, skoro som napísal „online“ :-D ), niečo ďalšie…? Vzhľadom na tvoj level lyžovania tam asi bude nejaká balančná zložka(brusle určite)…

Lebo ako vidím okolo seba, tak drvivá väčšina nádejných lyžiarov akoby poznala len to „kolo“ a nič viac(prípadne dlhé behy) a chýba tam tréning balancu napríklad – a bez balancu to „pokročilejšie“ lyžovanie ide obvykle ťažšie…

02.05.2024 17:46:45 #484 

johnycek muž

>> #483, IIIvan, 02. 05. 2024 15:14:49

Léto tenis 4–5 tejdně, jaro, podzim kolo nejvíc, hodně chůze mezi tím, přes zimu občas spinner, veslovačka ( ale na tu jsem od covidu nevlezl :-) ), 6× do roka inline brusle, ale jen tak pro ten pocit, bavilo mě hrát inline hokej, ale už je nás málo na to abychom se sešli. Florbal přes zimu jsem chodili hrát, ale taky kluci pomalu odpadaj. No v ničem jsem nikdy nebyl nejlepší, spíš takovej průměr až podprůměr :-) Jsem takovej pavoučí typ dlouhý ruce a nohy :-) . Když jsem se chtěl zlepšovat v lyžování hodně jsem se soustředil na ohebnost, správný držení těla a balanc. Sand to trochu pomohlo. Samozřejmě je čímdál míň času a energie pro to něco dělat. Myslím si že moje největší knowhow je v tom, že mám velkou vůli, když se pro něco rozhodnu. Jinak fakt šedivej průměr. Teď těžím hlavně z toho že většině v mém věku narostly pupky a já se držím kolem 73kg na 180cm, takže je nakonec všechny většinou uběhám :-)

02.05.2024 20:41:49 #485 

IIIvan muž

>> #484, johnycek, 02. 05. 2024 17:46:45

Aha, zabudol som predsa na tenis, asi starnem :-D

Jj, tam sa trénuje tá „mrštnosť“ určite dosť(náhle zmeny smeru). Na toto som sebe aj malému naordinoval napríklad slalomový beh pomedzi kuželky(dopredu aj dozadu, čo najrýchlejšie, rôzne rádiusy). Hokej/florbal podobne, aj balanc – zjavne máš celý život slušnú prípravu pre ski.

No v ničem jsem nikdy nebyl nejlepší, spíš takovej průměr až podprůměr…Myslím si že moje největší knowhow je v tom, že mám velkou vůli, když se pro něco rozhodnu

Tak to sme na tom rovnako – v oboch častiach popisu. Niekto mi zo žartu dal raz charakteristiku, že som v tých športoch ako ruský tank T-34 – štartujem sa ťažko a dlho(prvý rok-dva vždy totálne patlanie a hľadanie kde je sever), ale keď sa rozbehnem, tak ma už nič nezastaví :-D

Když jsem se chtěl zlepšovat v lyžování hodně jsem se soustředil na ohebnost, správný držení těla a balanc.

To si spravil určite dobre. Myslím, že napriek občasnému diskusnému škrípaniu(ja som síce veľký teoretik, ale praxi venujem omnoho viac času) by sme si pri pive a na kopci asi rozumeli viac :-D

02.05.2024 22:45:57 #486 

johnycek muž

>> #485, IIIvan, 02. 05. 2024 20:41:49

Jo s tim tankem je to dobrý příměr :-D ja jsem spis takovy porouchany BVP. Jsem se kvůli tenisu právě vice zameril na tu dynamiku pohybu starty, brzdy, motoriku pohybu a trochu to taky asi pomohlo. Protože s tema, co jsem dostaval prvni roky kotle, tak už se to tak nejak votocilo :-D ale samo je to i tim, že uz tak nějak vsechny znáš a víš, co na ne funguje a naučíš se nejaky stereotypy hraní. Je to trochu jak sachy v běhu , akorat misto figurek mlatis do míče raketou a tep nekde kolem maxima . ;-) Edit aby to zas nevyznelo ze hraju nejaky ligy, videl bych to tak na mestskej přebor :-D

03.05.2024 08:03:49 #487 

IIIvan muž

>> #486, johnycek, 02. 05. 2024 22:45:57

BVP je univerzálnejší a „hbitější“ ako T-34 :-D Ja som bol vždy moc silový typ a tie športy aj podľa toho vypadali. Ako náhle som sa zameral viac na uveľnenosť pohybov tak sa to markantne vždy zlepšilo.

Hovorievam občas ski kamošom(s dodatkom, že to myslím vážne, lebo prvý dojem majú, že si robím prdel), že by mali začať tancovať, aby neboli také drevá…alebo niečo podobné. Len to už je potom o egu, kto by chcel vyzerať smiešne(doma pred zrkadlom, alebo na nejakom kurze), že jo? :-D Ja to vidím pragmaticky: ak je nejaký cieľ, tak treba všetky dostupné prostriedky k jeho dosiahnutiu.

03.05.2024 19:19:02 #488 

johnycek muž

>> #487, IIIvan, 03. 05. 2024 08:03:49

Jo tanec to by mohlo byt ono. :-D tam jsem naprosto marnej. Uplny prkno 8-O

07.05.2024 18:22:36 #489 

IIIvan muž

>> #488, johnycek, 03. 05. 2024 19:19:02

Okrem mobility(treba ideálne denne viackrát po pár minút – telo „rado“ tuhne) a takých všeobecných „agility“ športoch(futbal, basket, tenis…) vidím ako topku pre letný tréning cvičenia na ľadových korčuliach(brus­lích) – nielen sa voziť dokola, ale rôzne drills: slalom na jednej nohe, naväzované oblúky čisto len po malíkovej hrane, hokej stopy(od základných obojnohých, cez „vnější“ až po čisto len po „vnitřní“) – možnosti sú nekonečné…

Kto sa naučí mať dostatočný balanc a cit pri niektorých spomínaných zábavkách na ľade, tak na lyžiach to má potom už „zadarmo“ :-D

31.05.2024 13:41:05 #490 

IIIvan muž

V rámci letnej prípravy ma zaujal článok(pekný článok takto na leto).Môjmu naturelu takáto téma a štýl písania vyhovuje, tak trochu zareagujem. Téma „motivácia“ je celkovo dosť zaujímavá.

https://snow.cz/…-radi-trpime

Náš život se skládá z nejistot a to je na něm to nejcennější. Nejistoty a s nimi spojené nesnáze nás posouvají vpřed. Vítejme nejistoty; to ony jsou skutečným, autentickým a svobodným životem.

U mňa to platí rovnako. Ale obávam sa, že aj bez bližšieho výskumu a štatistík to má väčšina populácie opačne. „Ľudia chcú ISTOTY“ – vo všetkom(na Slovensku to prerástlo až do politického sloganu). A boja sa neznáma(neistoty), čo sa tiež v psychologickej literatúre rôzne vysvetľuje.

Když jsem se tak nadřel, abych toho dosáhl, tak se mi to musí opravdu líbit, říkáte si.

Asi to tak bude, zrovna tento mesiac som si túto vetu povedal o svojom lyžovaní – začína sa mi už trochu páčiť. Počkať – to by sa ale mohlo v zmysle článku interpretovať rôzne, že…? :-D

31.05.2024 13:46:39 #491 

IIIvan muž

Continue:

proč některé lidi přitahuje úsilí více než jiné a zda lze tuto vlastnost trénovat nebo posilovat.

Tak príčiny môžu byť genetické, výchova alebo sociálne(napr. túžba vyniknúť v skupine). Ja by som povedal, že dosť častá bude motivácia „vyčistiť hlavu“(+tie obligátne kecy o endorfínoch).

A pre určitých jedincov je toto možné len pri „akčnejších športoch“, alebo všeobecne pri nejakom zvýšenom úsilí(=makačka). Ohľadom toho „zdá to lze trénovat“ – Huberman a spol. tvrdia, že áno(neuroplas­ticita).

Dříve či později vyvolávají ony marné otázky typu: Proč to dělám? Mám to zapotřebí? A když pohlédnu po svých podobně střelených kamarádech a známých, vnímám, že oni se do těch svých svízelných nejistot neváhají vrhat střemhlav jakbysmet.

Njn, to si hovorím často(„mám to zapotřebí?“), nielen v súvislosti s lyžovaním. Ale už som si sám na seba nejako zvykol a zmieril sa s tým, že to tak proste je a musím so sebou vydržat(len to telo často protestuje, že čo to tá hlava furt vymýšľa). Ale keďže aj tí kamoši sú podobného razenia… :-D

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy