Tento článek obsahuje dlouhodobě platné informace a byl aktualizován 6. 11. 2023.

Každý rodič obětuje pro své rychle rostoucí ratolesti mnohé a podřídí tomu v rámci možností i rodinný rozpočet, jen aby svému dítěti pořídil opravdu to nejlepší. Jenže co je opravdu "to nejlepší"?

Drahé závodní lyže, nebo naopak levné a pořádně dlouhé, aby dítěti vydržely několik zimních sezon? Trochu větší boty s odhadem v budoucnosti rychle rostoucí nohy, doplněné třemi páry ponožek, nebo dětská botka na míru jak pro závodníka Světového poháru? Je lepší výbavu koupit, nebo si ji pravidelně půjčovat? To všechno jsou otázky, na které rodiče hledají odpověď nejčastěji.

Na začátku od dětí určitě neočekávejte výkon, ale především radost z pohybu, ať už se jedná o jakýkoliv sport. Už tady přichází na řadu volba správného vybavení. Neodpovídajícím vybavením pro lyžování či snowboarding spíše svého potomka otrávíte po několika minutách, místo aby ho rozradostnilo několik hodin strávených na sněhu.

Jaké lyže pořídit dítěti

Plastové lyže pro nejmenší?

Dětské plastové lyžičky dostanete v supermarketu už za pár stokorun, na začátek by třeba postačily, ne? Zatímco mnoho odborníků říká plastovým lyžím jednoznačné ne, nejsem zastáncem stejného názoru. Pro běžné lyžování - tj. dovednosti, jakými jsou jízda z kopce, zastavení a zatáčení - jsou takové lyže samozřejmě zcela nevyhovující a děti se na nich lyžovat určitě nenaučí. Ale pokud jste nedočkaví rodiče a chcete své potomky postavit na lyže co nejdříve, třeba již před druhým rokem věku, jsou plastové lyže naprosto ideální. Pro domácí průpravu nenáročného chození po koberci, první seznámení se sněhem a chůzi po rovině nenajdete pro své nejmenší děti nic lepšího. Navíc dvouleté dítě nemá na lyžích ještě co dělat, jeho svalstvo a klouby jsou pramálo vyvinuté na to, aby vůbec dokázalo seriozně pohybovat byť krátkými, ale pořád ještě pro něj těžkými lyžemi. Vysoké plastové boty navíc těmto nejmenším poskytují sice báječnou oporu, ale tím je zbavují přirozené stability na chodidlech, kterou si naši dědové, ale ještě i někteří z nás vybudovali při svých začátcích v „bezoporových“ kožených botách. A právě tato přirozená stabilita, balancování mezi prsty a patou, možnost pohybu v kotníku vytváří u dětí ten dobrý základ po budoucí rozvoj dalších lyžařských dovedností. Nenuťte tedy vaše dvouleté a menší ratolesti do plastových bot a seriozních lyží. Kupte jim naopak ty plastové, nechte je doma pobíhat mezi kuchyní a obývákem a uvidíte, že si ten nový pohyb zamilují ještě dříve, než je poprvé vezmete sebou na opravdový sníh.

Skutečné lyže: jak dlouhé?

Až dětské lyže s bezpečnostním vázáním jsou ty, které děti přivedou k opravdovému lyžování. Jak dlouhé volit? Vždy bude záležet na jeho věku, ale také na tělesné konstrukci a obzvlášť na doposud nabytých zkušenostech a dovednostech. U začátečníka, mírně pokročilého či subtilního lyžaře pořizujte lyže kratší, tzn. lyže sahající maximálně po ramena dítěte. Určitě ne delší, dokud si dítě nepřisvojí správné pohybové postupy, zejména základní postoj. Děti - pokud na to nejsou technicky připraveny - se na dlouhých lyžích budou trápit, bude pro ně těžké zatáčet, nebo dokonce i zastavit a hrozí riziko špatných návyků, zjm. záklonu, který dětem sice na začátku mnohé usnadní, ale dále bude jejich lyžařský vývoj brzdit. Velmi obecně platí, že děti by měly lyžovat na lyžích o asi 20 cm kratších, než je jejich současná výška postavy.Elan přišel s jednoznačným konceptem, jak dětem lyže i boty změkčit. Lyže změkčují příčné prolisy, zatímco ve styčných místech skeletu najdete pryžové tlumiče.

Lyže se vyrábí už od 65 cm, a jsou tedy vhodné i pro tříleté děti, případně i mladší. Při koupi dětských lyží nemůžete přemýšlet o tom, že lyže dítěti vydrží tři sezóny. Dá se počítat s tím, že dítě mezi třemi až šesti lety roste kolem 10 cm za rok, takže ideální je mít pro první lyžařské sezóny lyže pokaždé o 10 cm delší. Souvisí to ovšem jak s tělesným typem dítěte, tak jeho lyžařskými dovednostmi: robustnější děti a lepší lyžaři mohou sáhnout po lyžích delších. Nicméně když v této fázi věku trefíte jedny lyže pro dvě sezony dítěte, můžete mluvit o štěstí. Naopak je to jednodušší – když třeba tříletý chlapec tráví dva týdny na horách, první týden zvládne základy na nejkratších 70cm lyžích, zatímco druhý týden už uvítá o 10 cm delší – ty totiž přispějí k předozadní stabilitě a dovolí dítěti jezdit rychleji, a tak se dále lyžařsky rozvíjet.

Doporučená délka dětských lyží dle výšky dítěte

věk dítětě výška dítěte (cm) lyže pro začínající či drobnější děti (cm) lyže - střed (cm) lyže pro pokročilé a urostlejší děti (cm) poznámka
2 88 65 65 65 první lyžařské kroky
3 98 70 70 80 první jízda s kopce
4 106 70 80 90 první jízda s kopce a první lyžování
5 113 80 90 100 od začátků po skutečné lyžování
6 119 90 100 110 od začátků po skutečné lyžování
7 125 100 110 120 od začátků po skutečné lyžování
8 131 110 120 130 možnost použití dětských freestylových lyží
9 136 110 120 130 možnost použití dětských freestylových lyží
10 141 120 130 140 možnost použití dětských freestylových lyží
11 146 120 130 140 možnost použití specializovaných lyží pro disciplíny či jízdní styly
12 153 130 140 150 možnost použití specializovaných lyží pro disciplíny či jízdní styly
13 160 140 150 160 možnost použití specializovaných lyží pro disciplíny či jízdní styly
14 167 140 150 170 možnost použití specializovaných lyží pro disciplíny či jízdní styly

Měkké, nebo tvrdé?

Mezi lyžemi nad 100 cm už můžete najít rozdílné konstrukce, lyže tvrdší určené pro sportovněji zaměřené děti a závodníky. A tady pozor. Kromě správné volby délky, hraje významnou roli vykrojení lyží a jejich podélná tuhost. Pokud se nejedná o závodníka, volte lyže více vykrojené a měkké. Vykrojení zajistí mnohem snazší ovladatelnost a spolu s malou podélnou tuhostí v ohybu přivede děti mnohem rychleji k paralelnímu vedení lyží, ale i k mnoha rodiči tolik vysněnému carvingu.


Jak poznat měkké lyže?
Pokud vybíráte mezi novými lyžemi, nebo máte tu možnost i v půjčovně, zkuste porovnat několik párů lyží a pocitově zvolit ty, které se prohýbají nejsnáze. Průhyb ovlivňují i případné podložky pod vázáním i samotné vázání. Bota zapnutá do vázání průhyb lyže zhorší, zkuste si proto porovnat průhyb různých lyží i se zapnutou botou, ve které bude vaše dítě lyžovat.


Nové, nebo z „druhé ruky“?

Za stejné peníze můžete pořídit jak kvalitní bazarové lyže, tak nové lyže horší kvality.
Malým začátečníkům obecně postačí i starší použité lyže, se stoupajícím věkem a výkonností vašeho potomka se posléze můžete začít poohlížet po nových lyžích, navíc na odpovídající kvalitativní úrovni. U krátkých lyží do 100 cm většinou nenajdeme žádné zásadní rozdíly v konstrukci a tedy ani v jejich kvalitě. Jedná se o vybavení pro ty nejmenší, kterým postačí pouze velmi měkké lyže, nenáročné na ovládání. Více než jejich konstrukce by vás měl spíše zajímat jejich design, který malé lyžaře rozveselí a svoje nové sportovní vybavení tak budou brát jakou součást svého "domácího hračkového arzenálu". Mezi lyžemi nad 100 cm už můžete naopak najít rozdílné konstrukce, lyže tvrdší a určené pro sportovněji zaměřené děti, případně závodní lyže pro budoucí olympijské naděje. Vězte však, že drahými závodními lyžemi ze svého potomka budoucího Banka nebo Záhrobskou neuděláte. Děti nemají dostatečně vyvinuté svalstvo, ani kloubní aparát a pro snadné ovládání jim do určité výkonnostní úrovně postačí lyže spíše měkčí. Závodní speciálky patří na nohy těm, kteří již opravdu závodí a hlavně lyžují velmi dobře.
V bazarech dnes seženete velmi kvalitní lyže, často již po servisu a připravené na zimu, navíc za velmi přijatelné ceny. Mnoho bazarů nabízí i službu "výměny" lyží, před sezonou tedy jen přinesete lyže, ze kterých váš malý závodník vyrostl, a vyměníte je za delší s malým doplatkem.
Dětské lyže musí být samozřejmě vybaveny bezpečnostním vázáním, které při pádu nebo nárazu zajistí včasné vypnutí lyžařské boty. Jak špička, tak pata vázání mají nastavitelnou vypínací sílu. Ať již pořizujete lyže nové, nebo z druhé ruky, nechte vázání vždy před sezónou seřídit odborníkem v lyžařském servisu!

Jak vybrat dětské lyžařské boty

Tady je ve výběru dětského vybavení asi největší zádrhel. Zatímco na krátkých lyžích, ze kterých dítě najednou během sezony vyrostlo, se stále dá lyžovat bez větší úhony, v malých botách to prostě nejde. Přitom odhadnout, jak bude zhruba noha dítěte růst a vyvíjet se, je velmi obtížné. Platí tedy: pořizujte boty co nejpozději, těsně před sezonou, abyste riziko toho, že dítě z bot vyroste, snížili na minimum. Kupujte boty maximálně o číslo větší. O dvě a více čísel větší boty už jsou na škodu, dítě se v nich lyžovat nenaučí a nestabilitu v nich bude řešit již zmíněným využíváním zadní části jejich komínů k opoře, bude tedy lyžovat v záklonu a ani ty nejlepší rady a cvičení mu k lepšímu výsledku nepomohou. Nepřepokládejte, že by dítěti vydržely boty více než jednu sezonu. V úplně ideálním případě zvolte variantu celoročního půjčovného. Boty pak můžete kdykoliv během sezony vyměnit v sezoně za jiné, větší.
Pokud se rozhodnete boty koupit, vězte, že těm nejmenším dětem naprosto postačí jedno- nebo dvoupřezkové boty. Není to žádná ostuda a konstrukce bot v souvislosti s jejich tvrdostí dětem spíše pomůže v začátcích než tvrdší čtyřpřezková bota. Jedna až dvě přezky navíc na upevnění tak malé nohy ve skeletu bohatě postačí. U dětí větších, řekněme od 6 let už se, zvlášť pokud už slušně lyžují, vyplatí volba tří- nebo čtyřpřezkových bot.


Proč vadí příliš velké boty?
Velká bota, stejně jako u dospělých, generuje chyby už v přirozeném základním postoji. Volte boty s vhodným sklonem komínu (raději více, než méně), stejně tak se věnujte i flexi bot. Příliš tvrdé boty dětskou nohu příliš fixují, omezují dopředný postoj a flexi – dítě pak přirozeně zvolí jízdu s oporou o zadní část komínu a nepomůže mu ani sebelepší instruktor. Sledujte také konstrukci bot z toho pohledu, aby se vnitřní botička dala snadno vyjímat – počítejte s tím, že to bude dělat každý den po lyžování.


Bootfitting pro děti - především dětské lyžařské vložky

Zní to velmi profesionálně a cize. A přesto by alespoň některé dovednosti dobrého "bootfittera" měli vaši potomci využít. Bootfitting není nic jiného než úprava bot. Samotnou úpravu skeletů lyžařských bot využívají spíše dospělí zákazníci, kteří již pod vlivem předchozí špatné péče o nohu utrpěli nějaké ty výrůstky, otlačeniny a v lyžařských botách pak trpí. To jistě nebude případ vašich dětí, ale právě pro to, aby v dospělosti netrpěli podobnými problémy jako vy, vezměte je na návštěvu k bootfitterovi, nebo lépe řečeno podologovi. Podolog není ortoped, není lékař, ale problematice nohy vašich dětí ve spojení se sportem velmi dobře rozumí. Jistě vašim dětem nebude tvarovat skelety lyžáků, ale vytvoří jim zdravé vložky do bot, které jim nohu dobře ve skeletu usadí tak, aby neměli žádné otlačeniny ani teď, ani v budoucnu. A nejde zdaleka jen o otlačeniny. Jde zejména o zdraví vašich dětí. Nohy jsou namáhány při celodenním pohybu, při sportu dvojnásob a při lyžování zejména. Na chodidla působí v oblouku obrovský tlak a ta se pod ním různě deformují. Vznikají tak problémy, které se sice neprojeví ihned, ale později určitě. Jako správní rodiče jistě často řešíte s ortopedy propadlé klenby vašich potomků, ale přiznejte upřímně, napadlo vás někdy, že právě při sportu jsou jejich nohy zatíženy mnohokrát více a otázka podpory klenby a ortopedických vložek není jen záležitostí bot, ve kterých chodí denně do školy? Výroba speciálních sportovních vložek není úplně nejlevnější záležitostí i vzhledem k rychle rostoucí noze dítěte a tedy i nutné časté obměně. Ale pokud vaše ratolest lyžuje častěji, má sportovní ambice a tráví s vámi na sněhu každoročně více než jeden týden, měli byste o bootfittingu začít uvažovat. Dobrou variantou může být i pořízení anatomicky tvarovaných dětských vložek.

Hůlky, helmy, páteřáky

S hůlkami, či bez hůlek?

Záleží opět na věku. Velmi malé děti, které nemají v rukavicích pořádný stisk ani cit, hole těžko vůbec udrží. U větších je to samozřejmě jiné, ale v každém případě doporučuji hole pořídit až po perfektním zvládnutí oblouků v pluhu. Do té doby se dětem hole při prvních krůčcích na lyžích většinou pletou a stávají se i zbytečně nebezpečným předmětem pro ně i jejich okolí.
A jak dlouhé by vlastně hole měly být? Správnou délku hůlek určíme několika jednoduchými způsoby. Při zapíchnutí hůlky by měla svírat paže a předloktí pravý úhel. Ale jelikož jste v prodejně, kde nelze hůlku zapíchnout, otočte ji kroužkem nahoru, rukojetí dolů. Chyťte hůlku pod kroužkem a stejně jako na sněhu by i v tomto případě měla paže a předloktí svírat pravý úhel. Pokud nemáte při nákupu hůlek svého potomka sebou, nebo si délku holí chcete jen ověřit, použijte druhý způsob, a tím je výpočet správné délky pomocí koeficientu 0,7. Výpočet je tedy 0,7 x výška dítěte v cm. Výsledkem by měla být správná délka holí v centimetrech.

Bez helmy a páteřáku ni krok?

Tak jako je důležitá přilba na kolo, neobejdou se vaše ratolesti bez přilby ani na lyžích, zvláště na sjezdovce při běžném provozu. Při úplných začátcích v lyžařské školce, nebo v prostoru kde nehrozí okolní zdroje nebezpečí, není přilba úplně potřeba. Naopak doporučuji začínat s úplně malými dětmi bez přilby. Přilba je pro malé dítě poměrně těžká a ovlivňuje negativně jeho celkovou motoriku i okolní vnímání prostředí.
Důležité je, aby přilba dobře padla. Zkoušejte tedy různé typy i velikosti, o kousek větší můžete případně dohnat tenkou bezešvou čepicí, nebo dětskou kuklou určenou právě pod přilby. Zcela ideální je zvolit typ helmy s nastavitelným obvodem hlavy. Podobné systémy jako na cyklistických přilbách zajistí perfektní usazení helmy. Určitě však není důležité, zda vyberete přilbu sjezdovou, nebo naopak helmu s "měkkýma" ušima.


K bezpečnosti i dobrému pocitu prospěje, je-li přilba barevně výrazná, dítě je pak na sjezdovce viditelnější a rozpoznatelnější. Např. firma POC dodává dětské přilby ve výrazné oranžové nebo růžové.


Chránič páteře, tzv. páteřák, je dalším ochranným prvkem, do kterého se vyplatí investovat, anebo nákup přinejmenším zvážit s ohledem na to, kde dítě jezdí. Riziko zranění způsobené dítětem samým je při jeho výšce, váze a rychlosti poměrně malé, ale nezapomínejte na okolní lyžaře, mezi kterými se vaše děti pohybují. Právě ti mohou být zdrojem nebezpečí pro vaše miláčky.


Tip: Vesta s chráničem páteře: vesta s odnímatelným chráničem z inteligentní hmoty, pro děti je k dispozici v reflexních barvách, aby je rodiče na kopci nepřehlédli. Vyrábí se ve velikostech 122 a 140. K dostání je v e-shopu SNOW.cz za 1 200 Kč nebo SNOWbonů.


Dá se vůbec žít bez helmy a páteřáku?
Dá, i když to v posledních letech pod dobře namířenou mediální „masírkou“ tak nevypadá. Pro nejmenší děti a zejména ty začínající absenci ochranných pomůcek naopak doporučuji. Helma a páteřák slouží především jako ochrana proti nebezpečnému okolí. Pokud je dítě v chráněné a ohraničené lyžařské školce, nebo na bezpečném dětském svahu, nebezpečí mu nehrozí. A přirozený pohyb těla nespoutaného chráničem páteře, vzdušná čepice na místo těžké helmy, ve které se dítě s obtížemi pohybuje, hůř slyší a vnímá okolí, jsou bonusy, které dětem zpříjemní první krůčky na lyžích.


Celosezónní půjčovné

Koupit, nebo půjčit? Je to opět otázka financí souvislá s četností vašich návštěv hor. Pokud vyrazíte na hory jen jednou za celou sezonu, nejlepší volbou bude zapůjčení kompletního vybavení přímo v horském středisku. Zapůjčení dětské přilby je dnes naprostou samozřejmostí, takže ani o tu se nemusíte starat. Pokud jsou však vaše lyžařské radovánky četné a na horách budete trávit téměř každý víkend, doporučuji výbavu zakoupit, nebo využít celosezónního půjčovného, které dnes ve větších městech nabízejí všechny solidní půjčovny.
Na začátku sezóny si vybavení jednoduše vypůjčíte a celou zimu pak bez starostí s dětmi lyžujete. Odpadne vám hned několik starostí, ať už je to komplikovaný výběr nového vybavení v obchodě, nebo fronty v půjčovnách v horských střediscích při jednorázových výpůjčkách. Zároveň neriskujete, že dítě během sezony z bot nebo lyží vyroste. Pokud se tak stane, jednoduše v půjčovně boty vyměníte za větší. Nakonec se nemusíte ani starat, kam uskladníte věci přes léto. Po sezoně vypůjčenou výbavu jednoduše odnesete zpět do půjčovny.
Některé půjčovny dokonce poskytují tzv. celoroční půjčovné. Pokud tedy plánujete s dětmi například neobvyklou lyžovačku v srpnu na ledovci, využijte této služby a vraťte lyže do půjčovny až na podzim. Lépe řečeno, rovnou je vyměňte za větší. Pokud si kompletní vybavení včetně přilby půjčíte již v průběhu září, za celosezónní půjčovné zaplatíte okolo 2 000,- Kč. S blížící se zimou pak cena půjčovného stoupá. Doporučuji si připlatit i za pojištění, které pokrývá případné poničení materiálu, někdy i jeho krádež.


Tipy na osvědčené půjčovny lyžařského vybavení pro děti:

Dnes už solidní síť obchodů a půjčoven Happy Sport pokrývá svým rozmístěním většinu spádových oblastí. Dětský komplet tam dostanete od 309,- Kč na den. Celoroční půjčovné pořídíte již od 1 499 Kč, juniorský komplet lze pořídit od 2 999,- Kč / rok.

Mezi specialisty na lyžování patří i Ski a Bike Centrum Radotín. Jednodenní půjčovné dětského kompletu včetně obalu na lyže stojí 330 Kč na den, celosezónní půjčovné pořídíte od 2 250 Kč na celý rok.

Menší, rodinnou půjčovnou se sympatickým názvem je U Hrošíka. Dětský komplet na celou sezonu si zde vypůjčíte již za 1 590 Kč, jednodenní půjčovné pak vyjde na 320 Kč.

Nabídku sezonních půjčoven významně obohatila značka SimpleRent, která se na trhu objevila v sezóně 2016/17. Simplerent vymazal s využitím internetu a dalších invencí leckteré negativní jevy, které jsme si s půjčovnami lyží spojovali: zrušil čekání ve frontě. Odstranil potřebu někam s dítětem cestovat, protože lyže doveze až domů. Zamezuje riziku, že si půjčíte zastaralý nebo poničený model – základ tvoří nové modely. Odebírá z rodičů veškerou starost o servis a reklamace i nutnost řešit prodej lyží a bot, až z nich dítě po roce vyroste. Nemusíte platit zálohy.

Velký výběr celosezónních zápůjček je i mimo Prahu - v Olomouci lze například využít služeb SKI MAX, na celou sezónu vyjde dětský set na 999,– a juniorský 1 499,–. V Brně podobné služby provozuje třeba půjčovna Skicentra Brno, ceny ceny dětských setů začínají na 2 390,–.