Závodnice, která je už druhou sezonu v jasném výkonnostním sešupu, najednou během týdne odhalí příčinu všeho špatného: „zná přesnou příčinu nevýrazných výkonů z posledních závodů SP - můžou za to nevhodné boty a špatná deska pod vázáním na lyžích.“

Což o to, boty už v historii alpského lyžování způsobily problémů nepočítaně, především od konce 60. let minulého století. Však se také boty řeší s velkým předstihem, dotvarovávají se na nohu a úhlují pro jednotlivé discipliny tak, aby závodník včas řešil jiné věci než botu. Zejména v situaci, kdy nemění značku či není zraněný. Není normální, aby v rozjeté sezoně, třeba v prosinci, boty měnil. Naopak je to typické pro jezdce v problémech. Není tajemstvím, že Lindsey Vonn, resp. její manžel, za pochodu neustále řeší vyladění bot a lyží pro slalom – s výsledkem, že Lins nedojíždí jeden za druhým. (Snad se po tom, co asi letos velký globus nezíská, nerozvedou.) Naopak třeba Ted Ligety, jednička v GS s problémy ve SL, stále ladil, nakonec dospěl k botám měkčím a v zatím posledním slalomu uspěl.

Rozhodně proto nepřekvapuje, že snad Šárka – pokud vyjádření pro média odpovídají skutečnému dění – horečně zkoušela obměňovat vše možné včetně materiálu. Po ostudě ve Flachau jsem se jejím výkonem hodně zabýval, přehrával si její jízdu a snažil se vykoukat maximum. V hlavě mi pořád zněla „obvinění“ lyží – cituju:

  • „Prý podcenili se servismanem přípravu lyží. "Trať byla hodně ledová a lyže nedržely. Nejelo se mi vůbec dobře," komentovala to.“ (1. kolo v Záhřebu)

  • „Lyže byly perfektní, bylo to na té jízdě znát“ (2. kolo tamtéž)

  • „Nedržely nám lyže. Budeme to muset řešit, protože to je problém," řekla novinářům Záhrobská. S lyžemi měla potíže už v prvním kole slalomu v Záhřebu.“ (po výpadku ve Flachau)


Marně jsem přemýšlel, co tak tragického lze zkazit na nabroušení slalomek, psal si o tom úvahu a netroufal si s ní vylézt, protože mi to pořád nedávalo smysl (svědkem je Tomáš Sedláček, se kterým jsme to ve čtvrtek navečer probírali po telefonu).

Den po závodě jsem se nastalou situaci pokusil zkonzultovat s člověkem, který věci nezpochybnitelně rozumí. V odeslaném mailu jsem možnost „zoufale zkoušejí různé obměny materiálu“ výslovně zmínil:
„Frankly, I can´t imagine so many problems tuning slalom skis. The skier, skis, boots, serviceman are the same and there didn´t seem to be any extreme conditions not known to and mastered by an experienced racer and coach.
(Upřímně, neumím si představit tolik problémů při přípravě slalomových lyží. Lyžařka, lyže, boty i servisman jsou stále stejní a nevypadalo to, že by tam byly nějaké neznámé extrémní podmínky, které by zkušená lyžařka a zkušený trenér nezvládli.)

Otoh, it´s not impossible that there are some erratic material changes or experiments to “change something”, the stuff the Vonns are doing with Lindsey´s setup. She wouldn´t be the only one in too stiff and improperly fitted/canted boots.“
(Na druhou stranu, není nemožné, že tam byla nějaká nevyzpytatelná chyba materiálu nebo pokusy „něco změnit“, tak jak to dělá tým Lindsey Vonnové s jejím vybavením. Šárka by neměla být jediná v příliš tuhých nebo špatně připravených/na­koněných botách.)

A ejhle, záhada je vyřešená a vše je jasné. Cituju z článku na iDnes:

  • „Pak poslala svoje lyže do centrály firmy Head. "Není to žádné drama, ale řešili jsme to, protože to už druhý závod nebylo dobré," řekla.“


Co je to „centrála“ firmy Head?

Není to drama? Jak se to vezme, ale takový hluboký pád nedávné mistryně světa a předloni 2. slalomářky WC, o dalších disciplinách nemluvě, není přinejmenším sportovní drama? A ono to nebylo dobré teprve druhý závod, zatímco všechno ostatní dosud dobré bylo?

  • Velký vliv měly i boty. Testovali jsme je na normálním sněhu, ale na ledu najednou tak dobře nefungovaly. Vrátím se k botám, v nichž jsem jela v Courchevelu, v Levi a Aspenu," uvedla.“


Co je to „normální sníh“? Netechnický? Kde a kdy? Už říjnový obřák v Soeldenu se jel na směsi přírodního a technického a od té doby, možná s výjimkou tréninku v USA – se vše jezdí (pokud vím) na sněhu nastříkaném.

A dále, proč v průběhu neúspěšné sezony leze do nových bot? Když ty staré jsou tak dobré, že se teď do nich vrátí? V čem byly staré „špatné“ a nové „lepší“? Opravdu se šlo do lepších bot, nebo to byly zoufalé pokusy něco změnit a snad se chytit?
Možná ale něco rozumně změnit lze. Horní a dolní šroub na Raptorech dává hodně velkou tvrdost a za jízdy ve Flachau se podle často neparalelních bérců nabízelo, že jedním z problémů může být i příliš tvrdá bota. A jestliže do měkčí šel ve slalomu i „Mr. GS“ Ted Ligety, neprospělo by to i Šárce? (tady jenom spekuluju, dost možná mylně)

  • „Specialisté z lyžařské firmy přišli na to, že podložka nedržela vázání dokonale a přenos sil na lyže nebyl přesný. "Rozebrali lyže a podložku a zjistili, že to nefunguje," řekla Záhrobská.“„Rozebrali lyže“? Vážně? A jak může podložka „nedokonale“ držet vázání? Pár šroubů utažených nadoraz, na desce robustní X18 nebo X20 – tahle kombinace se nehne ani pod Svindalem. Chce snad říct, že vyfasovala zmetek?

  • „Už při dvou nepovedených slalomech Záhrobská věděla, že problém není v ní samé, ale v materiálu. "Při tréninku jezdím dobře, ale zatím se mě drží smůla. Už v Záhřebu v prvním kole a ve Flachau jsem od startu věděla, že něco není v pořádku. Nehledala jsem proto chybu v sobě, ale v něčem jiném," dodala.“


Aha. Jezdkyně je už druhou sezonu v pořádku, problém nemá, ten je „v materiálu“. Při tréninku jezdí dobře = kecá, tedy Zuzula v tom, kolik v něm Veronika Šárce dává?

Jak je možné, že „nefungující“ sestava v 1. kole v Záhřebu se najednou stala ve druhém „perfektní“ (s výsledkem 26. místa), aby se pár dnů nato ve Flachau zase stala výbuchem?
A v trénincích se nic neprojevovalo?

A dále, i když je to spíš obvyklá ubohost mladofronťáckého titulkáře, jak se k tomu všemu má „vázání“, jež „z nevýrazných výkonů“ obviňuje článek?

Suma sumárum, najít důvod v „podložce“, která tu a tam „nedrží vázání dokonale“, je opravdu unikum.

Jestli současný Šárčin tým zoufale experimentoval s náklony (canting, vnitřní a vnější delta) a přidal k tomu boty, vypadá to na typickou bezradnost, při níž se zkouší kdeco.
A co ostatní: obří slalom (jiné lyže – taky „zlá“ nefungující podložka?) a super-G?

Jestli se najednou všechno zlomí a Šárka s dobrou podložkou ještě do konce této sezony natrhne všem zadek, sežeru klobouk, i když žádný nemám (slamák od příznivců rád přijmu a včas před konzumací rozmáčím). Obávám se ale, že této fortifikace stravy se bát nemusím. Ono to v té podložce asi nebude. Ale to už je na další psaní. Tímto ji ani Pavla Šťastného nechci zatratit, minimálně sezonu bychom mu dopřát měli (rok bude na jaře), jen nedokážu akceptovat argumenty v podobě, v níž se dostávají na veřejnost.

Ano, jsem snad až úzkostlivě korektní. Nechávám si možná až příliš opatrnickou rezervu, neboť už dlouhé roky mám úctu jak k Pavlovi, tak i k Šárce za její pracovitost a poctivost v přípravě. Také nemám dost informací a nechci rozmnožovat plytké spekulace. V neposlední řadě si netroufám autoritativně posuzovat a veřejně hodnotit lyžování na úrovni špičky Světového poháru. Tím nemyslím předvedené výkony, ten flachauský byl opravdu žalostný a o obřích slalomech se nelze vyjádřit o moc lépe, ale detaily v pozadí.

Ale věčně čekat, že se to konečně zlomí, nemůže ani Šárka a nebudou ani sponzoři.

(V textu jsou použité citace z článku http://sport.idnes.cz/…lyzovani.asp?…)