Po dvou nevydařených sezónách se letos Zdeněk Šafář úspěšně vrátil do kolotoče závodů světového poháru. Až na jednu výjimku se při každém startu kvalifikoval do hlavního závodu. Na mistrovství světa obsadil skvělé 14. místo, v celkovém hodnocení světového poháru pak 37. pozici. Důvody ukončení kariéry tedy nesouvisí s výkonností, jsou čistě finančního rázu. „*Vypadl jsem z Dukly, takže nemám žádný příjem, který by mě živil, když závodím. Utáhnout to všechno sám a ještě podávat dobré výkony dá hodně zabrat,*“ objasňuje Šafář, kterému, jak sám tvrdí, k dobrým výkonům pomohly nové lyže Fischer. Chválí si i oblečení od značky KJUS, se kterou spolupracuje už řadu let.

Trenérství na plný úvazek

Jedna éra končí, o své budoucnosti má však účastník olympijských her ve Vancouveru jasnou představu. Zasněžené svahy nehodlá opustit, naplno se vrhne do práce trenéra. „*Trénování alpského lyžování se věnuji už spoustu let. Těší mě, že vše, co jsem se za ta léta naučil, můžu předávat dál*,“ vidí smysl v „nové“ práci Šafář.
V současnosti trénuje nadějné sourozence Báru a Honzu Strakovy. Stejně tak jako v roli závodníka, tak si i v roli trenéra rodák z Trutnova klade vysoké cíle. Šestnáctiletou Báru Strakovou by chtěl dovést na olympijské hry v Soči 2014. „*Bára je šikovná a pracovitá. Jezdí dobře super-G a „obřák“, takže si myslím, že má na to dostat se do Soči*,“ svěřuje své trenérské ambice Šafář, který se však ještě nevzdává možnosti návratu na závodní tratě. „*Pokud by se stalo něco výjimečného, svaz by získal nějakého velikého sponzora, dovedu si představit, že bych rok před olympiádou začal trénovat a pokusil bych se o nominaci*,“ přemítá Šafář.

Skicross mi dal krásný život

„*Skicross mi dal super krásný život. Viděl jsem kus světa, podíval jsem se na místa, kam se většina lidí asi ani nepodívá. Uspokojoval mě ten adrenalin, který k životu asi trošku potřebuju*,“ shrnuje svou závodní kariéru Zdeněk Šafář.