Testovat jsme měli čtyři dny, bohužel svatý Petr se rozhodl, že krásné jarní počasí, nebude v tuto dobu pravidlem a hned na druhý den pro nás připravil vichřici, která celý areál uzavřela. Naštěstí správní telemarkoví testéři jsou připraveni na všechno, a tak jsme mohli strávit báječný den v zajetí slackline, longboardů a procházek po malebném okolí vesničky Lannersbach, posledním trochu větším turistickým centrem, před 10 kilometrů vzdáleným ledovcem Hintertux.

Zbylé tři dny nám už počasí přálo, nicméně jarní firn v kombinaci s nízkými nočními teplotami se bohužel projevily na špatných podmínkách mimo sjezdovky, kde jsme chtěli testovat především. Valná většina lyží se totiž stejně jako loni nominovala do testu s přízviskem allmountain a freeride. Pro test bylo letos k dispozici úctyhodných 60 párů a jejich vlastnosti se snažilo co nejlépe prověřit téměř 50 amatérských i profesionálních telemarkistů. Specialitou byl i letošní test telemarkových vázání, při kterém jsme zjistili, že nejen samotné lyže, ale z velké části právě vázání může pozitivně či negativně ovlivnit výsledné vlastnosti testovaného páru.

Ale musím si něco schovat i na příště. Na podzim vám totiž stejně jako v loňském roce přineseme část výsledků testu spolu s podrobnou reportáží v časopisu SNOW, kompletní test pak bude včas uveřejněn i na SNOW.CZ. Zatím tedy prosím nepohrdněte alespoň prohlídkou bohaté fotogalerie z testu, ať můžete trochu nasát uvolněnou telemarkovou atmosféru, a na podzim se s vámi těším na hotové výsledky testu.

Volnou patu, volnou mysl i přes léto přeje Ondřej Novák


Za podporu účasti na testu patří díky časopisu SNOW, Telemarkové škole.cz, společnosti Telemarkfrien­ds.com, která test již po desáté pořádala a také Tuxer Tourismusverband, který nám na Hintertuxu připravil báječné podmínky k práci.