Výprava prvních Čechů za sjezdováním mířila na jeho jihovýchodní pobřeží do oblasti Ammassalik. Hory tam rostou do výšky kolem dvou tisíc metrů. Reportáž o ní se dočtete na stránkách prvního SNOW, které vychází na začátku října.

Součástí prezentačních výstupů budou i slide-show Petra Novotného, které oběhnou různé kouty republiky.

Zde najdete aktualizovaný plán prezentací:

(neupřesněné termíny budou dále aktualizovány)
Vizitka: Grónsko

Grónsko je ostrov ležící na rozhraní Atlantiku a Severního ledového oceánu. Nachází se severovýchodně od Kanady a geograficky je součástí Severní Ameriky, politicky a ekonomicky jdo o autonomní součást Dánského království. Hlavním městem je Nuuk. Grónsko je největší ostrov na světě, ale jen 15% jeho území je trvale bez ledu. Zbytek pokrývá led dosahující místy mocnosti až 3 000 m. Je to po Antarktickém ledovci druhý největší ledovec na světě. Po jeho roztátí by hladina světového oceánu stoupla o 7 m.

Grónský ledovec má dvě hlavní elevace, kupole, jejichž styk je kolizní a tvoří se zde vnitřní ledovcové proudy, které se pohybují neobvyklou rychlostí až 10 km/rok. Rozloha grónského zalednění je 1,790 mil. km2, objem ledu je 2,6 mil. km3. Nejvyšší ledový vrchol severní (větší) elevace je 3270 m n. m., nejvyšší skalní bod Gunnbjörnskjöld dosahuje výšky 3734 m. Největší známá mocnost ledovce v centrální části je 3410 m. Stáří grónského zalednění sahá daleko do třetihor (miocén, zhruba 7 mil. let zpátky), ovšem samotný led díky koloběhu tak starý není, nejstarší části jsou staré něco přes 100 000 let.

V minulých letech bylo pozorováno zrychlení pohybu a tání grónských ledovců spojené se ztenčováním jejich spodní vrstvy, jakmile dosáhnou moře. V prvním desetiletí 21, století se povrchové tání grónských ledovců urychlilo tak, že ledová masa se v letech 1996 až 2007 zmenšila asi o třetinu. Stokrát rychleji tají ledovce ve své spodní části pod hladinou oceánu než na povrchu. Oceánská voda o teplotě 3° Celsia může rozpouštět ledovec rychlostí několik metrů za den.[6]

Obyvatelstvo

V žije bezmála 60 tisíc obyvatel, z toho téměř 90 % Eskymáci a dánsko-eskymáčtí míšenci. Počet obyvatelstva stagnuje či velmi mírně klesá.

Osídlení

Osídlení je soustředěno při pobřeží. Hlavní město Nuuk na jihozápadním pobřeží má asi 14 000 obyvatel (2000). Tato nejstarší a největší dánská osada byla založena roku 1721 jako Godthaab. Druhé největší grónské město je Sisimiut (Holsteinsborg) na západním pobřeží. Další osady jsou Qaqortoq (Julianehaab), Paamiut (Frederikshaab) a Narsaq na jižním pobřeží, Qaanaaq (Thule) na severozápadním a Ammassalik na východním pobřeží.

Oficiálním jazykem v Grónsku je grónština. Mimo ni se zde běžně používá i dánština.

Zdroj: Wikipedia


První report z akce najdete zde: http://snow.cz/…eenland-2012


Děkujeme všem partnerům za podporu!

Generální partneři:

letecké společnosti Iceland Air a Air Iceland
Icebreaker – vlněné spodní prádlo
Direct Alpine – profi outdoorové oblečení
Nikon – fotografické vybavení

Partneři:

Singing Rock – horolezecké vybavení,
Telemark.cz – specializovaný obchod skialpinistickým a telemarkovým vybavením,
Black Diamond – lyže, hole, stoupací pásy, telemarkové vázání a lyžařské batohy,
Alpsport – specializovaný obchod skialpinistickým a telemarkovým vybavením,
Scarpa – skialpinistické a telemarkové boty, Millet – lyžařské rukavice,
POC – lyžařské přilby a brýle,
Pieps – lavinové vyhledavače, Hannah – expediční stany,
Sorel – zimní obuv,
Warmpeace – expediční péřové spacáky,
Sea to Summit – outdoorové vodotěsné obaly a doplňky,
Esbit – termosky,
Travellunch – expediční dehydrované potraviny,
Gao – grafické studio a další.

Mediální partneři:

časopis SNOW,
National Geographic Traveler,
Travel Digest,
radio Beat,
Český rozhlas,
Pohora.cz