Sérii fotografií Markétiny jízdy najdete v galerii pod článkem!

Jirka Nohejl:

Série fotografií zobrazuje sportovní lyžařku při dynamické jízdě v oblouku o středním poloměru. Na obrázcích 1 a 2 vidíme velmi pěkné postavení v ukončení oblouku doleva. Výrazný laterální pohyb těžiště s oporou o vnější lyži vede k vytvoření tlaku, který má za následek její efektivní prohnutí. V přechodu mezi oblouky se lyžařka snaží o uvolnění tohoto tlaku společně s přestoupením na novou vnější lyži. Dochází zde však k momentu, kdy se těžiště posouvá směrem dozadu a chodidla se tak dostávají před boky. Následné vyrovnání této chyby výrazným pohybem pánve směrem dopředu ve směru oblouku vede k zaostávání vnější paže za tělem. Mírná ztráta rovnováhy se pak negativně projevuje ve vedení lyží na záběrech 6 – 8, kde zaostávající vnější rameno znemožňuje precizní provedení kompenzačního odklonu trupu. Celkové provedení a průběh pohybů však svědčí o vyspělosti lyžařky a poslední záběr sekvence ukazuje spíše na konkrétní chybu než na pro lyžařku typické provedení oblouku.

David Špunda:

Celkově je to velice dobrá sportovní jízda. Z konkrétního oblouku vidím největší chybu hned na počátku. Mírná rotace ramen dovnitř oblouku logicky začne vytáčet pánev ven z oblouku a dochází ke ztrátě tlaku na vnější (spodní) lyži, tudíž i opoře a stabilitě. Dokazuje to potom mírné rozjetí lyží do tzv. „V“. Na konci oblouku se ale vše srovná, k čemuž pomáhají lyžařce lyže s krátkým poloměrem a výborný sníh!!! Takto dobré sportovní lyžařce rozhodně doporučuji více jezdit na závodních obřačkách, které tolik nepomáhají, a celé spektrum cvičení na jedné lyži! PS: Postavení na obr. 2 – konec oblouku doleva je výrazně lepší než doprava, kde padá pravé rameno příliš do oblouku.

Juraj Badin:

Lyžiarke sa nedá uprieť snaha o race carvingový oblúk so zmenou zaťaženia znížením - “crossunder“. Sústreďte sa na 2 momenty - pri oblúku do prava, neprikláňať sa hornou častou tela do oblúka. Korekcia: položte si ruky na bedrá a tlačte ich do vnútra oblúka. Vrchná časť tela sa automaticky vykloní z oblúka von. Cvičenie č.2- kreslite čiaru vonkajšou palicou počas jazdy .Palice držíme ako meč,(naopak ako pri normálnom úchope), a pri jazde sa snažíme dotknúť sa vonkajšou palicou terénu čo najďalej od tela, vrchná časť tela nasleduje túto ruku. Druhý moment - záklon pri zmene zaťaženia cez “crossunder“. Korekcia: skúste švihnúť rukami smerom dopredu, do nasledujúceho oblúka a vyťahujte sa za nimi. Lyžiar sám musí cítiť rozloženie tlaku v lyžiarskych topánkach a snažiť sa preniesť váhu z päty na palce nôh .

Karel Kříž:

Velice slušná sportovní jízda po hranách. Lyže se dostávají daleko od těla, jsou vedeny čistě po hranách. Moderní postoj na lyžích s paralelním postavením holení, patrné zalomení těla ve fázi vedení oblouku. Hezký je přechod mezi oblouky podtažením. Lépe zvládnutý je oblouk doleva. V přechodové fázi je patrný drobný záklon. Lyže vystřelují dopředu, ale to by nemusela být chyba, pokud se to ve fázi vedení oblouku dožene a jezdec se dostane zpátky nad lyže. Na obrázku 7 a 8 v oblouku doprava je patrné zaostávání levého ramene a nohy, tím pádem je vnitřní lyže příliš předsunutá. Postavení vzadu se projevuje v obloku doprava přílišným kompenzačním předkloněním těla a na volnou jízdu se zdá poloha v oblouku příliš nízká. Aplikoval bych cvičení na paralelní vedení lyží v oblouku, vědomé zatahování vnitřní nohy v oblouku, tahání vnějšího boku, jízdu se stabilizací trupu, jízdu se zkříženými hůlkami mezi koleny.

Sérii vašich fotografií nebo odkaz na video posílejte na e-mail ondrej.novak@snow.cz!


Vizitky lektorů, kteří hodnotí lyžaře na stránkách SNOW a na portálu SNOW.CZ