Jaké se z dostupných informací dají vyvodit závěry a poučení pro ty, jež přechod na nové lyže teprve čeká?

Asi všichni závodníci na úrovni NorAm už samozřejmě trénují na lyžích nových. Podle svahu, tratě a pocitu ale někteří sáhli zpět ke starým 27metrovým.

V prvním velmi nabitém GS (vyhrál Hirscher) na nich jeli například mladí Kanaďané Philp (ročník 1992, 16.) a Brown (1991, 10.) Velmi dobře, za Brownem zůstali borci jako Richard a Simoncelli. Slaběji obsazený druhý GS (vyhrál Nani) jim vyšel ještě lépe, skončili 8. a 6.

Stěžejní otázka: jak to bylo postavené? Zvětšily se kvůli novým parametrům lyží vzdálenosti branek?

Kupodivu ne. Podle aktérů to bylo asi jako loni, tedy 29 až 27 metrů. (Což je pořád relativně štědré oproti 25-26 metrům, k nimž prý autory tratí ve WC tlačí FIS, resp. Hujara.)

Brown ale připustil, že kanadští trenéři, orientovaní hlavně na své mladé “koně” na lyžích 27metrových, usilující o vítězství v NorAm, přece jenom stavěli trochu utaženěji než američtí.

V následných závodech SP už Philp a Brown zdaleka tak dobře nezajeli. Je samozřejmě možné až pravděpodobné, že borci ze “světa” při NorAmech testovali materiál a o výsledek jim vůbec nešlo.

Celkově se ale ukazuje, že volba “staré versus nové” je momentálně individuální záležitostí každého jezdce podle okolností každého závodu. To se ostatně dalo čekat a čekalo.

Protože NorAm má k základně blíž než elitní WC, rezonují samozřejmě mnohokrát zdůrazňované problémy pro závodníky nižší úrovně včetně začínajících juniorů.

Odpověď na otázku “které jsou rychlejší?” tak v jedinečné a v budoucnu už neopakovatelné konfrontaci nepadla. A vlastně ani nemohla, uvážíme-li různé tratě, postavené kursy i osobnosti závodníků.

O situaci mezi ženami informace nemám. Oba GS vyhrála bezpečně Mikaela Shiffrin, byly ale obsazené mnohem slaběji než závody mužů. Zazávodila si i Šárka. Osmé a páté místo nevypadá zle, ale odstupy 4,5 a 4 vteřiny za vítězkou, která se ještě v Soeldenu nekvalifikovala do druhého kola (ale nyní, zdá se, už na něj má, byť zde byla doma), je horší. Že ale Šárku v obřím slalomu čeká dlouhá cesta s nejistým vyústěním, všichni víme.

Závody jí daly 38,58 a 36,71 FIS bodu – aktuálně má v listině bodů ve čtvrté stovce závodnic 30,55. Nejméně měla 5,21 v sezoně 2006/2007, neboť byla dvě sezony ve třicítce WCSL, nejvýše jako osmnáctá.

Where are the snows of yesteryear, řečeno stylově k Americe. Držme jí ale v návratu palce.

(Událost sice už trochu zastarala, ale jedinečnost konfrontace nových a starých lyží nás vede k tomu, abychom ji okomentovali i se zpožděním jako určitý dokument doby.)