Polonina Boržava svým charakterem a rozlohou připomíná Nízké Tatry. Na severní straně u města Volovec se nachází tři lyžařské areály – Podobovec, Pylypec a Izky. Především Pylypec je mekkou snowboardingu a freeridingu, pod vrchol Gemba (1 491 m) vede sedačková lanovka, kterou vyhledávají zejména milovníci lyžování ve volném terénu. Je na dohled od nejvyššího a majestátného vrcholu pohoří Boržava – Stoje (1 681 m) – a dominantního Velikého Verchu (1 598 m). Gemba nemá výrazný vrchol, ale připomíná plošinu o velikosti fotbalového hřiště. Především v mlze je orientace v terénu bez výrazné vyvýšeniny téměř nemožná. Na sever vedou strmé žlaby do obcí Podobovec, Pylypec a Izky. Na jih se táhnou dlouhá, dvacetikilometrová údolí bez jakéhokoli osídlení a cest k obci Berezniky.

Ten den na dolní stanici lanovky na Gembu v Pylypci slouží 61letý profesionální záchranář Evgenij Čižmar, uznávaný ukrajinský skialpinista. Ve 13.30 obdrží přes dispečera horské služby (integrované do MNS) od jednoho z místních snowboardistů smsku ve znění: „Bez ohledu na mlhu se vydali 2 snowboardisté od lanovky na vrchol Gemba, při sjezdu je pak strhnula lavina, jeden má zlámané nohy, leží na hranici lesa, neví kde, o druhém neví nic, prosím pomozte“. Informace z této zprostředkované sms byly jedinou lokalizací pro záchrannou akci v rozlehlém pohoří, s desítkami údolí a žlabů.

Záchranáři vyjíždějí lanovkou na vrchol Gemba, viditelnost pouhých 10 až 20 metrů, fouká vítr a mlha neumožňuje jakékoli pátrací akce. Navíc nedaleké převisy jsou v mlze nebezpečné i pro samotné záchranáře. Proto se vydávají prohledat žlaby na severní straně Gemby, kudy se freerideři spouštějí zpět k lanovkám. Po vrstevnici okolo 1 300 metrů, kde je trochu lepší viditelnost, procházejí několik kilometrů terénu, žádnou lavinou zasahující až do lesa ale nenalezli. Špatné počasí a blížící se soumrak mnoho času neposkytují. Na naléhání přátel pohřešovaných vyrážejí okolo 19. hodiny s čelovkami ještě jednou na vrchol, ale ani teď počasí neumožňuje obhlídku svahů. Jakékoli další pátrání z hřebenu je riskantní.

Zkušený Ženja Čižmar připravuje skupinu osmi záchranářů na noční přesun okolo pohoří Boržavy, do obce Berezniky vzdálené 90 kilometrů po špatných podhorských cestách, aby se dostali k ústí jižních údolí. Ráno se vypraví prozkoumat od zdola jižní svahy pod Gembou a doufají, že případně narazí na čelo laviny. Ten den je čeká minimálně 17 kilometrů chůze divokým údolím, přelézání popadaných stromů, mnohonásobné překračování horské říčky plné balvanů a polámaných stromů. Teplota nad ránem poklesla na minus 13 stupňů, hory jsou opět zahaleny mlhou. Postup pralesem je pomalý a neskutečně únavný, sněžnice se boří po kolena, skialpové lyže má pouze vedoucí záchranné akce Ženja Čižmar. Po čtyřech hodinách postupu divokým korytem horské řeky Velikyj Zvir se vyčerpaní záchranáři rozdělují. Dopředu jde na skialpech, či spíše se prodírá mladými bučinami a křovinami, pouze vedoucí záchranné akce, za nim jdou tři kolegové, aby stihl za světla prohlédnout mohutné sněžné kotle na úbočí Gemby. Zbylí záchranáři připravují noční bivak pro případ neúspěšného návratu. Neúprosně krátký den zkracuje naději na záchranu těžce raněného snowbordisty, navíc ležícího „kdesi“ pod kopcem... Pípák nereaguje na žádný signál v okolí. Teprve okolo 16. hodiny záchranáři docházejí k hranici lesa. Ženjovi se podaří vylézt na vyvýšeninu, ze které jsou vidět hned tři laviny! Jedna je v jihovýchodním žlabu vrcholu Veliký Verch (objem cca 1 500 m3) a dvě laviny na jižních svazích vrcholu Gemba (objem cca 300 m3 a 45 000 m3). Odtrhová hrana té velké laviny měřila 300 metrů - výška sněhu v místě odtrhu sice měla sotva 30 centimetrů, ale délka laviny činila 2,8 km, přičemž cca 500 metrů si klestila pralesem.

Pouze ta nejmohutnější lavina zasahovala až do starého bukového lesa, a mohla by být místem, které v smsce popsal, a kde již 28 hodin leží v mrazu 26letý snowboardista. Až okolo 18. hodiny, kdy už tma nedávala téměř žádnou naději na prohledání mohutného laviniště, Ženja uslyšel slabé sténavé volání. Zcela promrzlý snowbordista měl dvanáctinásobné zlomeniny na obou končetinách! Transport těžce raněného na provizorních nosítkách ze skialpových lyží a šesti sněžnic šel přes polámané stromy a keře pomalu. Okolo 19. hodiny navíc záchranáři při sestupu narazili na vyčnívající botu druhého, 27letého snowboardisty, který se nacházel pod sněhem. Jeho tělo bylo vystaveno opakovaným úderům o stromy a větve, kterými lavina proletěla, jeho poranění byla neslučitelná se životem.

Za pomocí lana záchranáři překonávali s nosítky popadané stromy, nesčetněkrát se brodili ve skialpových botách řekou a zapadali až po pás do sněhu naváteho mezi staleté popadané buky. Okolo půlnoci se setkali se skupinou záchranářů, která jim šla naproti. K terénnímu autu donesli raněného až okolo 4. hodiny ranní. Tím byl dál převezen do okresní nemocnice ve Svaljavě. Po stabilizačním ošetření byl pro komplikované a mnohačetné zlomeniny převezen do nemocnice v Užhorodě. Do péče odborných lékařů se dostal po téměř padesáti hodinách od uvěznění pod lavinou. Ani jeden ze snowboardistů u sebe neměl lavinový vyhledávač, sondu a lopatu!

Do ukrajinských hor se vracíme často a rádi a s kolegy z české, slovenské a polské horské služby jezdíme školit jejich záchranáře, poskytujeme jim vybavení a pomáháme jim budovat horskou službu. Co však nejde přiblížit českým, polským nebo slovenským poměrům, jsou hory – ty jsou na Ukrajině divoké, nekonečné, neosídlené, neprostupné, nedostupné a nemilosrdné...

Obdiv ukrajinským záchranářům!

Aktuality:

Ukrajinští záchranáři zahájili 21. ledna pátrání po dvou zkušených skialpinistech z Kyjeva (70 let a 44 let), oba se 19. ledna vydali na skialpech na túru z Gemby (1 491 m) k vrcholu Veliký Verch (1 598 m). Bohužel se s nimi nepodařilo obnovit žádné spojení. Záchranáře tak čeká prověřit okolo 30 kilometrů hlavního hřebene s nebezpečnými lavinovými katastry, kterých je v uvedené západní části Boržavy na čtyři desítky. V sobotu 19. ledna panovalo na hřebenech Boržavy nepříznivé počasí – nízká viditelnost, slabé sněžení, jižní vítr 5 až 10 m/s a teplota minus 5 až minus 9 °C. Pohřešovat je začali kolegové 19. ledna večer, když se nevrátili do hotelu v Pylypci.

Po 10 dnech bylo bez výsledku ukončeno pátrání po ztraceném 24letém českém turistovi, který byl nezvěstný od 10. ledna.

27.01.
Bohužel dnes byla po týdnu nalezena těla dvou pohřešovaných zkušených ukrajinských skialpinistů (70 a 44 let) zasypaných sněhem pod nevýrazném převisem mezi vrcholy Gemba a severovýchodním úbočí Velikého Verchu, kam se vydali na túru. Oba skialpinisté pravděpodobně při zhoršeném počasí 19. ledna strhli převis nad údolím Kryvyje Puti směrem k Pylypci, jejich těla hledala horská služba týden. Jedná se tuto zimu již o druhou a třetí oběť ukrajinských Karpat v lavině, v pohoří Boržava.
Více na http://www.zk.mns.gov.ua/news/1086.html nebo http://uzhgorod.in/…_al_pinistov

Stále však je pohřešován od 10. ledna český turista.


Více o projektu lavinová prevence v ukrajinských Karpatech, který není financován z žádných fondů ani grantů, a je připravován pouze z nadšení a podpory několika přátel a je odkázán pouze na jejich podporu, se dozvíte na www.karpaty.net/laviny


Text byl zpracován podle článku Nicka Drobotenko na https://www.facebook.com/nick.drobotenko, podle oficiálních zpráv MNS http://www.zk.mns.gov.ua/news/1039.html a informací Boržavské freeridové komunity https://www.facebook.com/…deCommunity/, podkladů Sněholavinnové stanice Plaj – Zakarpatského hydro-meteo centra v Užhorodě http://gmc.uzhgorod.ua/metdat1.php a kamarádů ze Zakarpatské horské služby