Komentáře Karla Kříže, Štěpána Koudely a Davida Špundy najdete v aktuálním SNOW 74.

Sérii fotografií Michalovy jízdy najdete v galerii pod článkem!


Tomáš Mical

První dojem:

Sportovní lyžař ve snaze o dynamickou jízdu po hranách na mírném svahu a na pěkném vodivém sněhu. Projev jezdce ovšem naznačuje již typické a několikrát zde analyzované technické nedostatky, které by se zcela jistě projevily na prudších sklonech s tvrdším povrchem.

Analýza:

Vidím dvě hlavní příčiny nestabilních pozic na vnitřní lyži (obr. 2, 8). První je snaha o (zřejmě velmi populární, ale neefektivní) „crossunder“ v přechodové fázi mezi oblouky. Těžiště se v první části oblouku nedostává s oporou o novou vnější lyži dostatečně dopředu a zůstává v záklonu. V dalším průběhu oblouku dochází k přetočení horní části těla dovnitř oblouku. Na obr. 8 je jasně zřetelný důsledek těchto chyb, tvz. „klammerschwung“, který by byl jistě na prudším a tvrdším svahu po zásluze potrestán.

Doporučená cvičení:

Začni od základního postavení a dostaň těžiště z přisedlé pozice více nad střed chodidel. K tomuto Ti pomůže třeba poskakování na mírném kopci v průběhu navazovaných oblouků. TIP na konec: zkus čápa. Za začátku oblouku nadzvedni patku končící vnější lyže a celý následující oblouk projeď pouze na nové vnější. Špičku přizvednuté lyže udržuj na sněhu, a to stále vedle špičky lyže, na které stojíš.


Juraj Badin

První dojem:

Agresívna,športová jazda po hranách. Odceňujem stabilný postoj, ako základný predpoklad pre ďalší progres.

Analýza:

Na čo by som chcel upozorniť sú dva momenty: na obrázkoch 1,2 je viditelné, ako jazdcovi padá vnútorná ruka do oblúka, a príklon vrchnej časti tela do stredu oblúka. Druhý nedostatok vidím v prerotovaní bokov, čo má v tomto prípade za následok prílišné predsunutie vnútornej lyže,a znemožnenie zahranenia hornej lyže. Všimnite si líniu nôh, ako vnútorné koleno prekrýva vonkajšiu nohu.

Doporučená cvičení:

Sústredíme sa na boky, pokúsime sa o frontálnejšie postavenie - vezmite si paličky do rúk zhruba v strede, pritlačte na boky a držte ich paralelne s lyžami. V priebehu jazdy sa snažte udržať túto líniu bokov s lyžami. Samozrejme odporúčam spomaliť pri prvých pokusoch. Vráťťe sa k jazde na vonkajšej lyži,čím si utvrdíte zmeny tlaku na lyže,a zbavíte sa prikláňania do oblúka, alebo s paličkami pred sebou v oboch rukách, kopírujte sklon zjazdovky počas jazdy.


Tomáš Horáček

První dojem:

Dravá sportovní jízda mladého muže plného sil.

Analýza:

Poměrně agresivní pojetí na ne moc prudký svah. Možná z toho plyne chyba bezprostředního zahájení oblouku pánví po pěkném přehranění. Tím se jezdec příliš antirotuje a je pak těžké ekvivalentě zahranit vnitřní lyži. Další stupňování tlaku v průběhu oblouku pak řeší předklonem namísto angulací.

Doporučená cvičení:

Doporučil bych po přehranění přenést váhu na budoucí vnější lyži a využít ji jako oporu k postupnému krčení vnitřní nohy. Tím se dostanou lyže dál od těla (nohy se více napnou a pánev nespadne do bezprostředně do oblouku) a usnadní to plynulé rozložení tlaku do celého oblouku.


Vizitky lektorů, kteří hodnotí lyžaře na stránkách SNOW a na portálu SNOW.CZ