Na rozdíl od občas až příliš se vlekoucího dění v závodech klasických s pětiminutovými pauzami pro obstarání padnoucích borců a borkyň a zalátání ochranných sítí tady všechno odsejpalo jako cesta hamburgeru k zákazníkovi. Až klipovitě rychlá obměna atraktivních aktérů svůj půvab určitě má. I když tento formát asi nikdy nezíská vážnost jako klasické discipliny, jednou za dva roky na MS se určitě unese. Možná už proto, že do sportu převážně individuálního vnáší ducha týmu a spolupráce. I fanoušek je coby člověk tvor společenský a takové momenty ocení.

V rychlovce hlavním milovníkem Hirscher

V takovém dění efekt přebíjí obsah. Ne že by předvedené výkony neobstály, do těch 20 vteřin jízdy dávali startující maximum. Nemůžeme tam ale hledat taktiku, chyby a jejich korekci, není to malý dramatický příběh na dvě minuty, jaký jsme si zvykli vídat ve sjezdech a super-G. Není to promilovaná noc, nýbrž svého druhu rychlovka. Milovníkem číslo jedna v ní byl bezpochyby Marcel Hirscher. Svého hřebečka domácí vytáhli možná proto, aby se rozzávodil a uspokojil nadržené fanoušky, možná aby přispěl k prvnímu rakouskému zlatu. Podařilo se dokonale. Svými časy 19,08, 18,90 a 19,08 dokázal, že ve slalomu je zasloužená jednička. Pro srovnání co zajela konkurence: rovněž výborný Dopfer 19,18 a 19,28, Kanaďan Janyk 19,21, Myhrer 19,39. Jediná česká jízda pod 20 vteřin byla Trejbalova 19,95.

Závod také poskytl vzácné srovnání výkonů mužů a žen. To se silně přetřásalo v úvodu sezony v souvislosti s přáním Lindsey Vonn startovat s muži ve sjezdu v Lake Louise. Tehdy jsme to probrali dost zevrubně, a pokud se pamatuju, k jednotnému názoru nedospěli. Na rozdíl od toho nikdo nikdy netvrdil, že na této úrovni by se ženy mohly rovnat mužům v zatáčivém závodě. Doložily to i časy. Muži jezdili pod 20 vteřin, ženy odhadem průměrně za 20,60, přibližně o vteřinu pomaleji. Nejrychleji zajela hned v úvodu Tessa Worley, 20,02, ale k tomuto času se pak už žádná nepřiblížila.

Taktické absence

Docela překvapilo, že nijak skvostné výkony předvedly německé hvězdy Maria Hoefl-Riesch a Felix Neureuther. Ne každému ale sedne závod, v němž tak velkou roli hraje start, a také je otázka, nakolik v něm riskovali.

Ne že by tam riziko nebylo. Své by o tom mohl vyprávět Benjamin Raich, který v GaPa předloni právě v této soutěži utrpěl své jediné vážné zranění v kariéře, jež mu možná znatelně poznamenalo její závěr. Obě tratě jsou velmi blízko vedle sebe, a kdyby vedoucí závodník kolidoval směrem k soupeři, lze si velmi dobře představit až srážku, pád a zranění. Není divu, že někteří nejlepší se nezúčastnili. Američané nasadili ryzí sjezdařky a nikoliv Mikaelu Shiffrin a Julii Mancuso, stejně tak nejel Ted Ligety. Podobně neposlali do akce svoje slalomáře Italové, za Slovinsko nejela Tina Maze.

Nelze nepoznamenat, že naše sestava se bila statečně a papírové předpoklady překonala.

Rakušanky/-né sice zvítězili s přehledem a zaslouženě, ale přehlídkou toho nejlepšího Team Event nebyl. Jako show pro diváky a předkrm před technickým vrcholem šampionátu nicméně rozhodně obstál. Byť obhájci klasické sportovní úrovně mohou mít obavy, že efekt této vysoce „koukatelné“ zábavy by mohl pomoci zahubit discipliny tradiční, sportovně sice hodnotné, ale dnešní klipovité době už poněkud překážející.

Orgie techniky začínají

Ani jásot nad vítězným týmem nezakryl pozornost věnovanou prvnímu technickému dějství, obřímu slalomu žen. Navzdory vítězstvím Tiny Maze ve WC se do okruhu favoritek počítá až osm jmen. Domácí by strašně chtěli, aby jejich hlavní kobylka Anna Fenninger konečně zabrala, ale sázejí i na Kathrin Zettel. Němci si pod fousy špitají, že Viki Rebensburg konečně naváže na svoje předchozí úspěchy. A v záloze mají i rutinu Marie Hoefl-Riesch. Všichni se asi trochu bojí Tessy Worley: jednak je Francouzka, jednak ve svém doplňkovém slalomu zajela v soutěži družstev nejlepší čas akce.

K tomu patří pár dalších, kterým by závod mohl sednout. Soudě podle autorů tratě a výroků z rakouské strany bude zatočený spíš víc. Což ostatně na kopci 1052/345 m s maximálním sklonem 52% ani jinak nejde.

S číslem 58 mezi mladými závodnicemi, které by si možná rády nechaly exmistryni světa podepsat, pojede i Šárka Záhrobská. Bude zajímavé sledovat (vedle FIS bodů, samozřejmě, tam je s 22,87 v žebříčku až 232., zatímco jako juniorka před 10 lety byla se 13,43 v padesátce), kde se momentálně se svým obřákem nachází.

Všechny budoucí závody se jedou vždy v 10:00 a 13:30. Těšme se.