Výroků o tom, kolik procent výkonu dělá materiál a kolik člověk, známe celou řadu. Změřit to dost dobře nejde, a tak se vždycky budeme pohybovat na úrovni odhadů a spekulací.

Dalším faktem je, že tuto sezonu nastala velkými materiálovými změnami takřka všech lyží unikátní situace. Vypiplané a lety ověřené modely musely skončit a relativně velmi rychle, za pochodu, bylo nutné připravit nové. Dalo se čekat, že všem výrobcům se nepodařilo uspět stejně. Někdo měl větší rozpočet, někdo se soustředil převážně na některé discipliny, jeden se dobře trefil do noty své největší hvězdě, druhý třeba ne. Situace se časem takřka srovná, ale zatím je zřejmě poněkud divoká. Má tak určitě vliv na některé výsledky, které od října 2012 registrujeme.

Harb: tajná zbraň?

Se zajímavým tvrzením – teorií „tajné zbraně“ - přišel známý americký učitel a trenér Harald Harb, duchovní otec výukového systému PMTS. Tvrdí, že za letošní obřákovou dominanci Teda Ligetyho mohou především jeho lyže. Maximálním zpomalením kvalitních záběrů jízd prý zjistil, že Ligetyho Heady sedí v oblouku na hraně bezkonkurenčně „přilepené“ a umožňují mu tak oblouky, jaké nikdo z jeho konkurentů nedokáže. Na rozdíl od Tedových lyží jsou prý Hirscherovy Atomiky příliš tvrdé, neprohýbají se tak, Marcel proto musí docilovat potřebné prohnutí extrémním kratším zahraněním, čímž nutně ztrácí. Jeho předešlé 28m obřačky prý fungovaly, letošní 35m už ne.

Naopak prý mají Atomic, ale také Nordica skvěle vychytané slalomky, což dokazují výsledky Hirschera, Shiffrin, Neureuthera, Dopfera a dalších. Příliš tvrdé jsou naopak slalomové Heady, prý kvůli Millerovi a Ligetymu, kteří takové údajně požadují.

Je možné, že má pravdu?

Teoreticky ano. Existují argumenty PRO, ale i mnohé PROTI. Zkusím se s nimi trochu poprat.

Pro i proti

Pravda je, že Ligety letos výkonnostně i výsledkově „utekl“, ačkoliv Hirscher rozhodně nejezdí hůř než loni. Poměrně logické by bylo, že „klasická“ konstrukce Headů se bude po celé své délce prohýbat plynuleji než Atomikův doubledeck (DD), posilující tuhost lyže ve střední části. Nelze vyloučit, že princip měkkých konců lyže, přecházejících do středu s velkou tloušťkou, ideálně fungoval do cca R 29 m, ale (zatím) ne pro R 35 m. Víme nakonec, že pro slalom se DD neosvědčil a už nedělá. Do spekulací by také mohly zapadnout atypické kovové desky, jaké byly vidět na Headech u Lindsey i Teda: podobaly se trochu až starým Deflexům, jež ve své době lyže dost vyztužovaly. Kombinace lyže hodně měkké v ohybu a tuhé desky by mohla při dobrém vyladění dávat onu „lepivou“ elastičnost se současnou drživostí.

Na druhé straně také u Atomicu/Salomonu se divoce vyvíjí a testuje a podle Hirschera používají jeho jezdci také různé desky. DD se používá i na lyžích pro rychlostní discipliny, kde je požadavek na měkkost značný. Měkčí obřačky dámské taky fungují a Zettel na nich nejezdí hůře než Fenninger na Headech, na nichž se naopak nedaří Liz Goergl ani Julii Mancuso, kdežto Shiffrin na Atomikách postupuje stále výš (6. na MS).

Také hned první GS po šampionátu hovoří proti: 1. Pinturault a 2. Hirscher, tedy Salomon/Atomic, Ligety „až“ třetí. A pak hned dvoje Fischery, v 10 celkově třikrát.

Spleť faktorů

Stav prvních 15 v obřáku ve WC mužů: Atomic/Salomon 2., 8., 10, 14., Head 1., 6., 13. Jenže když začneme zkoumat výsledky jednotlivých jezdců a jejich zlepšení či zhoršení, zamotáme se v nich bez šance odlišit výkonnost vlastních lyží od dalších vlivů: formy, zdraví, psychiky, tratě po smůlu, vítr, viditelnost, losování. Spekulacemi, že ten či onen se zhoršil, tudíž jeho lyže nefungují, se k závěru nedopracujeme. Byť se třeba uvádí, že materiálově se trápí Janka. Proč ale přestala na slalomkách Atomic vyhrávat Marlies? Proč není na Headech v GS výš Svindal? Proč loni druhé v GS Lindsey letos obřák nešel? Anebo dostala pro své senzační nečekané vítězství v Mariboru právě nějakou zázračnou „Ligetyovku“? A jak to, že rozhodně skvělé lyže uměl udělat nejmenší a nejchudší Stöckli (byť „jen“ pro holku) a neuměli by to Atomic (GS)a Head (SL)? Atd. atp., takto by šlo popsat několik stran.

Není to reklama?

Je třeba uvést, že Harb je už roky jakýmsi propagátorem a prodejcem Headů v USA. Celé ty roky jak boty (nyní vedle Dodge), tak lyže používá, doporučuje a vychvaluje. Není to ostatně poprvé, co povyšuje závodní Heady nad konkurenci. Pokud si dobře pamatuju, on, lítý kritik všeho možného, minimálně nekritizoval boty Head ani v předraptorové době (2005), kdy je závodníci odmítali a Head v nich měl jenom Šárku.

Tato zákulisní teorie tak může být především propagační akcí ve prospěch Headů, jakási forma virální reklamy. V byznysu značně militantní Harb by ostatně tvrdě nehájil svoje zájmy poprvé.

Pro nás, koho tyto záležitosti baví, je ale zajímavé nad tím uvažovat. Ještě zajímavější bude na ty lyže se při nějaké jarní předváděčce dostat. I když samozřejmě model Ligety a ten pro plebs budou někde dost jinde.