Žádný rozumný sportovec se nepustí do huntování svého těla, aniž by myslel na kvalitní protažení namáhaných partií. Když je tělo parádně rozpálené a všechny svaly mají za sebou maximální výkon, je čas pomoci zahojit rány a ulevit svalům a vůbec celému tomu zbídačenému organismu.

Strečink, přesněji řečeno správně praktikovaný strečink, je základem všeho! Nejde jen o nějaké to předklonění, se kterým jsme během pár minut hotoví. Je nutné pracovat systematicky, správně technicky a bezpečně.

Psát tady tipy na strečink a podrobné rady, jak na to, by ukradlo mnoho stran jistě zajímavějšího povídání ze světa bílých svahů. Jsem ale toho názoru, že seriál o cvičení by mel skončit nabádáním, ne-li příkazem, aby každý zodpovědný lyžař – sportovec navštívil specialistu (fitness centra, lépe však fyzioterapeut apod.) a u něj se naučil naslouchat signálům svého těla a našel ten správný lék na unavené svaly v podobě vhodně zvoleného strečinkového programu. Velmi se přimlouvám za osobní kontakt s profesionálem místo zakoupení jistě krásné obrázkové publikace. Kniha vám nikdy nebude kritikem a rádcem při výuce správné techniky.

Přeji všem nadšeným sportovcům krásný a hlavně bezbolestný zbytek sezóny a léto plné skvěle strávených hodin fyzické přípravy spolu s kvalitním strečinkem. V nové sezóně se tak na svah postaví lyžař nový, silnější, obratnější, lepší! Vezměte tedy rozum do hrsti a začněte vážně přemýšlet nad svým strečinkovým plánem!


Další články ze série Letní příprava na lyže:

I. - Rozdělení tréninku

II. - Indoor trénink

III. - Rozcvička

IV. - Tříměsíční model

V. - Balanční podložka BOSU

VI. - Mrtvý tah

VII. - Sissy dřep

VIII. - Farmářská chůze

IX. - Švihadlo