Němec dosud dobyl 71 triumfů ve světovém poháru a pevně věří, že se dočká dalších. Kdy? „Zlepšuje se mi to, ale hrozně pomalu. Za rok to bude určitě zase lepší,“ věří 37letý veterán.

V září ležel na stole doktora Dvořáka v Mladé Boleslavi, v lednu už se zvolna klouzal na lyžích na sněhu. „Volný oblouk, vozil jsem se,“ vypráví muž, který měl i slušné FIS body v alpských žebříčcích.

Když se však postavil na trávu, agresivnější oblouk mu přinesl „strašně moc bolesti“. A ještě „už mám starý tělo a podle operatéra jsem to uspěchal,“ připouští.

Vše jezdí pod obstřiky a brufeny, v kuse zvládne jen pár jízd. Pak musí odpočívat, strečovat, ledovat koleno. „Schází mu jistota jízdy, na kterou byl zvyklý,“ potvrzuje reprezentační kouč Daniel Mačát. „Mám skoro stejný počet dní na trávě, asi padesát, ale v podvědomí zůstal blok. A ten spodní šroub na češce prostě bolí. Musím to rvát hlavou,“ dodává sám jezdec.

Nedá se říct, že by se lépe cítil v rychlých nebo točivých disciplínách. „Celkově to není ono, nejvíc trpím na hrbech a tvrdém podkladu.“ Naštěstí na jeho domácí sjezdovce v Předkláštěří je tvrdo, ale ne úplně. Hodně tu pršelo před dvěma týdny, na svahu nebude beton.

„Na superG moc variant není. Slalom nevím, jak postaví, jedno kolo by měl určitě chystat náš trenér Mačát,“ chystá se Němec. „Ital Frau je největším favoritem na celkové vítězství, ale jeden závod může vyhrát kdokoliv z desítky nejlepších, ohromně se to vyrovnává,“ všiml si. A v tom může být jeho šance. „Každopádně se budu snažit, co nejvíc, i přes bolest,“ slibuje nezdolný bojovník.

Nepojede jen za sebe, ale i pro radost ženě a roční dcerce Barunce. Obě jsou právě v nemocnici s neznámým virem a tátův úspěch by pro ně byl skvělým lékem. Český tým vstupuje do sezony jako obhájce křišťálového globu – z mužů by měli přispět do bodové pokladnice už nyní doma zejména zkušený Štěpánek, mladý Kolouch, anebo nastupující generace dívek v čele s Kettnerovou a Kotyzovou.

Jede se v sobotu super G a v neděli slalom, záznamy připravuje ČT. Příští víkend pokračuje SP premiérou v libanonské Faqře.

Zdroj: www.czech-ski.com