Omluvenka

Předně prosím, milí čtenáři, přijměte mou omluvu za delší pauzu mezi západní a východní Evropou. Ono, mimochodem, ta mezera tam pořád je a asi vždycky bude, takže možná je i symbolická. Jak jsem avizoval v předchozích článcích, po lyžařské sezóně jsem podstoupil operaci kolena. Protože na rehabilitaci měli všude v Brně plno, rozhodl jsem se rehabilitovat po svém. Pan doktor předepsal kolo a plavání, tak jsem ho vzal vážně a rozhodl se jet na kole do Afriky a každý den u toho plavat v moři - které má prý blahodárné účinky - a holt moře v Brně není. O tom je i hledání našeho místa na život. Mimochodem, mnoho míst z předchozího dílu o západní Evropě jsem díky tomu poprvé navštívil - například Korsiku a Sicílii.


Vysvětlivky

Ve zkratce, hledáme místo na světě, kde byste v zimě mohli ráno vstát a vyrazit lyžovat a večer se vrátit domů. A stejně tak byste v létě třeba po práci mohli vyrazit na pláž k moři a nezabralo by vám to osm hodin, tak jako všem českým a moravským nadšencům do sportů na moři. Více se nebudu rozepisovat, přečíst si můžete celé vysvětlivky v předchozím díle.

Také jsme si ujednotili, že letadlo je podvod, protože vám neumožní spontánní vypadnutí na den na hory či k moři. A že hledáme místo, které je v dojezdové vzdálenosti od hor a od moře autem.
Rád bych také zopakoval, že pod termínem surfování počítám surfing, windsurfing, kitesurfing. Osobně mě to celkem irituje, že v našem jazyce jedno sloveso zastupuje všechny způsoby klouzání po vodě, ale prostě už je to tak zavedené. Pokud je tedy dané místo obdařeno oceánem, budete mít šanci dělat všechny tři tyto sporty. Pokud je lokace u moře, tak pravděpodobně jen windsurfing a kitesurfing. Ale bude to furt lepší než Nechranice nebo Mušov.

V popisu hodnotím také jazykovou bariéru. V Severní Americe jsem ji označil jako nulovou. Pokud nechápete proč, tak tam emigrovat nemůžete. Sorry, já to beru tak, že v dnešní době anglicky může umět každý a jakákoli výmluva je prostě jen trapná výmluva. V této evropské kapitole už jazykovou bariéru musíme rozebírat podrobněji, protože ne všude si vystačíte s angličtinou. A hlavně, pokud chcete v dané zemi opravdu žít, musíte mluvit jazykem země, jinak nebudete nikdy integrováni.

Jakožto muž ke každému popisu daného teritoria také přidávám odhad šancí získání partnerky v dané lokaci. Pokud jste žena, berte to tak, že partnera ve všech lokacích získáte velmi lehce a nemusíte u toho být ani trochu lehká. Jen tím, že jste se narodila mezi Karlovými Vary a Košicemi, máte automaticky zajištěn zájem zahraničních mužů. Československo je totiž ve světě známé jako líheň krásných žen. Navíc, Česká republika je statisticky třetí nejproduktivnější zemí světa v produkci filmů, které, jak bych to řekl, se nemohou pouštět účastníkům zájezdů v autobuse. Apriori o vás bude zájem!


Emigrace za humna

Přestěhování v rámci Evropy je v dnešní době ze všech kontinentů asi nejjednodušší. Původně jsem chtěl celou Evropu nacpat do jednoho článku, ale to byste četli týden. A tak jsem Starý kontinent rozdělil na západní a východní část. Úmyslně píšu malé z a malé v, protože se bavíme o rozdělení geografickém. V rámci Evropské Unie můžete žít, kde chcete, a ostatní země vně EU vám také většinou nebudou dělat velké problémy, pokud tam budete chtít vegetovat. Bude to také pro vás levnější a jednodušší než například v Severní Americe nebo na Jižní Hemisféře. Nakonec a možná především budete blíž vaší rodiny, kdyby vám náhodou bylo smutno. Na druhé straně nikde v Evropě nebudete tak dobře přijati jako v Severní Americe, nebo na Novém Zélandu či v Austrálii, tedy v zemích, kde je imigrace součástí národní identity.

List of best ski & surf places to live: Východní Evropa

Černá Hora

Kdyby to šlo, udělal bych federaci Bohemia, Moravia & Montenegro. Tak zaprvé, jazyk je prakticky stejný, který k nám na Moravu Cyril a Metoděj přinesli před tisíci lety. Později byl tento moravský jazyk převzat i v Čechách a nyní se mu v České republice říká čeština a na Slovensku (což je z velké části také bývalá Velká Morava) slovenština. Každopádně, je to vlastně původem moravština. Ta vznikla z makedonštiny, která je od srbštiny, kterou se mluví v Černé Hoře, co by kamenem dohodil. Proč to vysvětluji? Chápejte, i když jste jazykový antitalent, za pár měsíců budete mluvit bez problémů. Moře a hory jsou tak blízko od sebe a tak krásné, že nebudete vědět, kam dřív. V dobách, kdy Tito vládl železnou rukou Jugoslávii, byla Černá Hora nadržovanou enklávou; měl tam i své letní sídlo. Najdete tu kilometry písčitých pláží, o jakých se Chorvatům může jen zdát. Nevýhodou může být absence rovin a vysočin, které známe z domova. Černá Hora, to je krásné moře, cesta hlubokým kaňonem k horám a pak samotné vysoké hory. Černohorci jsou nám blízcí, ale čelí nájezdům ruských bohatýrů, kteří zde zkupují co se dá a vy, pokud chcete koupit dům, s nimi musíte soupeřit. A pravděpodobně jste nezprivatizovali metalurgický závod nadnárodního významu jako oni, takže váš rozpočet bude trochu jiná liga. Budete cizinec, ale můžete být akceptováni. Slovanskými národy a zejména těmi balkánskými je Česká republika často považována za kulturně nejvyvinutější slovanskou zemi. Černohorské dívky jsou krásné a jistě si přijdete na své, tedy pokud nejste vysazení na blondýnky. Kamarád Vedran, se kterým jsem studoval v USA, si vzal manželku z Černé Hory. Musím říct, že na svatbě byla fakt zábava. Černohorci jsou prostě fakt dobří, stejně jako jejich země.

Žijte například zde: Podgorica (156 169 obyvatel)
Lyžujte například zde: Kolašin (69 km) (www.kolasin1450.com)
Surfujte například zde: Buljarica (54 km)


Dvacet kilometrů dlouhou písečnou bezpečnou kite beach nenajdete nikde v Chorvatsku. V Černé Hoře ano. Ulcijn.


Prašan, modrá obloha, freeride. Chtěli byste mít toto sto kiláků od baráku? Durmitor.


Kotorská zátoka je často nazývána nejjižnějším evropským fjordem, ale je to ve skutečnosti říční kaňon zatopený mořem. Každopádně nádhera.


Slovinsko

Pro Čechy či Moraváky hledající místo, které má hory i moře, asi nejjednodušší varianta k emigraci. Lyžování bez chyby, včetně nejlepších lyžařek na světě. Přátelští lidé, i když možná ne tak vřelí jako jejich jižní bratranci v Černé Hoře. Někdo říká, že Slovinci jsou Rakušáci mluvící slovanským jazykem. Osobně jsem ve Slovinsku potkal friendly lidi. Řekl bych, takovej akorát mix mezi rakouským ordnungem a balkánským bordelem. Jazyk je těžší než v Černé Hoře, ale naučit se ho zvládnete. Mořské pobřeží je sice jen 43 kiláků dlouhé, ale překvapivě malebné. Nedávnou jsem ho projel na kole tam a zpět a byl jsem nadšen. Přečtěte si celý můj článek zde.

Pokud vám nestačí slovinské pobřeží, za rohem jsou písčité pláže Itálie nebo skalnaté ostrůvky Chorvatska. Teď to ve Slovinsku taky není ekonomicky úplně luxus, ale myslím, že ausgerechnet špatný to tam nebude nikdy. Vzhledem k velikosti slovinské populace bych přirovnal pravděpodobnost sbalení slovinské kočky k potkání lyží Stoeckli GS 192 na našich sjezdovkách. S tím rozdílem, že tyto lyže mám troje a Slovinku jsem neměl ještě ani jednu. Když jsem tam nedávno projížděl, celkem se mi tam líbilo i po této stránce. Ale asi bych tam musel strávit víc než dva dny, abych napravil mé nulové skóre. Najít si slovinskou ženu je výzva. Prý to není vůbec jednoduché a ve Slovinsku jsem zaslechl, že sami Slovinci si dokonce importuji ženy z Ukrajiny po vzoru Američanů a Němců.

Mým ideálním lyžařským párem jsou Saša a Luka. Saša je ze Slovenska, Luka ze Slovinska. Potkali se při práci pro turisty v Chorvatsku. Luka pracuje pro lyžařské středisko Krvavec (www.rtc-krvavec.si) a Saša v marketingu v Ljubljani. Na sjezdovku to mají dvacet minut z domu. A k moři, kde Luka garážuje svou druhou vášeň, plachetnici, to je necelá hodina po nové dálnici. Saša se naučila rychle výborně slovinsky, a kdyby se jí náhodou stýskalo, tak je za pět hodin u rodičů. Slovinsko je prostě značka ideál.

Žijte například zde: Ljubljana (280 140 obyvatel)
Lyžujte například zde: Krvavec (29 km) (www.rtc-krvavec.si)
Surfujte například zde: Isola (105 km)


Instruktorka CITY SKI Barbora Kovaříková vychutnává prašan v resortu Krvavec přímo nad hlavním městem Slovinska.Saša a Luka se poznali u moře a měli tam i svatbu.V zimě je Luka každý den na svahu ve středisku Krvavec.


Albánie

Co? On sem zařadil Albánii? Krásné pláže, žádné davy, super hory, i když zatím spíše pro skialpinisty. Bydlení shánět nemusíte, v zemi je sedm set tisíc bunkrů, ve kterých je, jak se říká, v zimě teplíčko, v létě chládeček. Surfujte a lyžujte si kde chcete. V Albánii není tolik pravidel jako v EU. Navíc, pokud máte pod čepicí, určitě vymyslíte nějaký byznys, který se chytne. Pozor na pobřežní hlídku. Jednou jsem u města Lezhe na surfu odjel dál na moře a vítr slábl, tak jsem musel jet po větru do další vesnice. Dojel jsem stopem v pohodě zpět, ale mezi tím už mě hledali rychlostním člunem. Spousta Albánců se stále pokouší emigrovat po moři do Itálie. No, ségra se aspoň projela na rychlé lodi. Pokud chcete přežít, dovezte si svou ženu a hlavně nikoho nebalte! V Albánii stále funguje institut krevní msty.

Žijte například zde: Durres (242 801 obyvatel)
Lyžujte například zde: Tomori (91 km)
Surfujte například zde: Durres (1 km)Téměř albánský surfař Pavel Trčala si našel na pláži Fushe výbornej bejvák.


Sledujte jak Red Bull diktuje heli-skiing v Albánii. Myslím, že si to dám na příští sezonu na wish-list.


Rumunsko

To si dělá prdel? Proč by někdo z naší skvostné České republiky emigroval do Rumunska? Třeba, aby tam dělal byznys. Země je dvakrát větší než naše a má hory i moře. A celá Evropa se Rumunů bojí. Itálie a Španělsko jsou jich plné. Borci tam jezdí za prací, protože se snadno domluví. Holky tam jezdí za prací, u které se moc domlouvat nemusejí. Zrovna dneska jsem jednu takovou potkal pod mostem v Kalábrii. Seděla ve stínu, a kdyby se zvedla ze židle, tak by to prý stálo třicet euro. V Anglii vedou národní debatu, co s Rumuny. Od prvního ledna tam mají mít volný přístup na pracovní trh a Britové se na ně rozhodně netěší. V Německu jsou organizované rumunské skupiny, které z žebráctví udělaly byznys s pracovní dobou a rozděleným teritoriem v rámci města.

Ale to, co dělají Rumuni v Evropě, nemusí zrcadlově vypovídat o tom, jaké je Rumunsko. Když nám tam jednou v horách kleklo auto, celá vesnice pomohla. Já osobně proti Rumunsku nic nemám. Ještě abych měl! Vždyť jsem tam byl vyroben. Tedy jako produkt sex on the beach, když moji rodičové odjeli na dovolenou k Černému moři. Jak delikátně říkávala moje babička: “Víš Pavlíku, oni odjeli jako dva, měli se rádi a vrátili se jako tři”. “A babi, co když to bylo na odpočívadle u cesty někde v Maďarsku?”

Každopádně v Rumunsku je spousta lyžařských středisek, které čekají na rozvoj. Mají se o to pokoušet dokonce i české firmy. Pokud se usadíte v Bukurešti, budete žít v opravdu velkém městě se vším, co k tomu patří a k moři to po dálnici nebudete mít daleko. Víte, co je paradox? Když Renault resuscitoval Dacii, mysleli si, že tato levná auta se budou prodávat v Rumunsku a vzhledem k nižšímu standartu poskytnutých vychytávek ani o exportu do Západní Evropy nepřemýšleli. Zajeďte si dnes do Itálie, či Francie a uvidíte Dacie na každém rohu! Tyto řádky píšu v Itálii, kde Rumuni fakt dělají starosti. Bohužel, když tady řeknete, že jste z České republiky, tak vás považují za Rumuna, protože jsme prostě východ. Říkám si, když jim ti Rumuni tak vadí - ale oni se akorát vrací do své domoviny a vrací Italům tu křivdu, že je před dvěma tisíci lety vypakovali pryč k Černému moři.

Hledat manželku v Rumunsku bych asi nechtěl. Už jste viděli rumunskou blondýnku? A za druhé, jistě je rumunština krásný jazyk, pokud jste Rumun, a jistě je rumunská kultura hodnotná, ale, asi bych fakt nechtěl, aby moje děti mluvily jazykem, který není ani italština, ani španělština, ale vlastně zapomenutá latina. Takže, Rumunsko bych doporučil k emigraci například s již nalezenou slovanskou manželkou.

Žijte například zde: Bukurešť (1 628 426 obyvatel)
Lyžujte například zde: Sinaia (140 km)
Surfujte například zde: Constanza (220 km)


Sinaia - je libo freeride kousek od Bukuresti?Takovou úžasnou Kite Beach s pískem, vlnami a odpoledním větrem bohužel na Mušově nenajdete.
Kypr nebo Řecko

Tyto lokace dávám do východní Evropy, protože tam patří geograficky, i když všichni v Evropě je považují za Evropu západní, tedy politicky. Každopádně, přidávám je jen proto, abyste nezapomněli, že mají dobré lyžování. Žít s Řeky může jen Řek, nebo hodně zamilovaná česká nebo moravská holka, která tam jede na prázdniny umývat nádobí do hotelu a místo platu pobírá možnost chodit a spát se synem majitele hotelu, který vedle toho také randí se slovenskou uklízečkou a polskou pokojskou. V Řecku budete vždy cizinec, tedy pokud nejste Helena Zeťová. Bez předsudků, Řekové jsou fun a je s nimi sranda na lanovce, ale Řekyni bych asi nechtěl ani za manželku ani za tchýni. Vy jo?

Žijte například zde: Athény (745 514 obyvatel)
Lyžujte například zde: Mount Parnassos (200 km)
Surfujte například zde: Athény (1 km)


Řecko
Řecko nabízí tisíce spotů na windsurfing a kitesurfing. A můžete jezdit i přímo v hlavním městě.KyprNádherné pláže na Kypru


Jižní Rusko

Stále více atraktivní varianta. Po druháku na vysoké jsme se ségrou jeli stopem na východ. Cíl byl Elbrus, ale viděli jsme mnohem víc. Tato část světa již nyní před Olympiádou nabízí super kvalitní lyžování a bude ještě líp. Velký ruský love se spojují s mega francouzskou firmou vlastnící lyžařská střediska jako například Les Arcs a chystají se postavit dvě stě kilákový střediska na severním Kavkaze. Sám přemýšlím, že bych se tam vydal jim pomoci jako konzultant nebo projektový manažer, protože umím rusky i francouzsky a dříve jsem vedl projekty. Myslím, že by se jim to mohlo hodit. Bylo by to něco, jako pilotovat stíhačku. Protože kde jinde zažije dnes člověk šanci být u toho, když se stavějí velká lyžařská střediska. V Americe na to už nejsou peníze, v Západní Evropě je dnes už vše postaveno. Ve Východní by se stavět mohlo, ale jak víme z Československa, ekologicky se to těžko prosazuje. V Rusku je možné všechno, zvláště když prezident-premiér-prezident je fanouškem lyžování. Surfování na Černém moři není vůbec špatné, kultura je blízká, jazyková bariéra nulová. Můžete zde najít pěknou slovanskou ženu. Šance jsou, že bude vysoká, doktorka medicíny nebo fyziky, blond, modrooká, bude umět vařit, bude mít výborný vztah ke sportu a hlavně bude loajální. Tedy nejméně do té doby, než se jí podaří získat pas se znakem EU. Ale je potřeba dívat se na to pozitivně. Dost mě to láká.

Žijte například zde: Soči (328 809 obyvatel)
Lyžujte například zde: Rosa Khutor - Krasnaja Poljana - (40 km)
Surfujte například zde: Soči (0 km)


Krasnaja Poljana - takhle bude vypadat ski cross trať na Olympiádě. Bydlete v Sochi a můžete si tam zajet na večerní lyžování. Do střediska je postavena expresní silnice.


Bohužel v Sochi nebývá velmi větrno, ale i tady se pořadají windsurf závody. Holt chlapci jezdi s většími plachtami. Nebo jedou více na sever, kde jsou známé a větrné spoty.

Takže, promyslete si východní Evropu a těšte se na další díl výběru míst na emigraci. V příštím článku vám SNOW SHOW ukáže lokace na jižní hemisféře. A máte se na co těšit. Všechny lokace jižně od rovníku totiž nabízejí špičkové lyžování a kulturu velmi vstřícnou k imigraci. Takže zapustit kořeny se vám tam podaří. Jen musíte zapomenout na svou rodnou vlast - vzdálenost je propastná. Ale nepředbíhejme.


Rad bych tímto poděkoval paní Marcele Kovaříkové za opravu mojí diakritiky. Text píšu na počítačích v zemích, kde neměli Mistra Jana Husa, a tak nemají na klávesnicích háčky a čárky. A propo, pokud vás zajímá, kudy jedu a kam jedu na teto dobrodružné cestě, tak můžete pravidelně číst mé články na:
www.kolo.cz
Nebo se můžete procvičit v angličtině na:
www.outsidetimes.com


Autor je majitelem firmy CITY SPORTS s.r.o., jejíž program CITY SKI je největším poskytovatelem jednodenních lyžařských zájezdů v České republice. V létě CITY SKI organizuje zájezdy na vodní lyžování a wakeboarding. V ceně 700 Kč je doprava, vlek, půjčení výbavy a instruktor.

Nejbližší termíny jsou:

Z Prahy:

10. 8. 2013 Chomutov

Z Brna:

11. 8. 2013 Bratislava